חפש מאמרים:
שלום אורח
11.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ואן-גוך בקיבוץ

מאת: ורדה שילהציור30/08/2012624 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ואן-גוך בקיבוץ

גדלתי בקיבוץ מפלסים שבאזור שער-הנגב. קיבוץ קטן שהוקם על ידי חלוצים שהגיעו לישראל מארגנטינה הרחוקה. בשבילי הקיבוץ שמענו עברית במבטא דרום-אמריקאי והרבה ספרדית מדוברת. אבל גם אצלנו, כמו בקיבוצים רבים אחרים, הקוד האמנותי הוכתב על ידי ועדת-התרבות של התנועה הקיבוצית.

מישהו במזכירות התנועה, החליט מה הוא הטעם האמנותי הרצוי לחבר קיבוץ. נבחרו מספר ציורים של ציירים שמתארים עמל כפיים ועבודה בשדה, ומהם שיכפלו כמות גדולה של פוסטרים עבור חברי הקיבוצים.

כך יצא, שכמעט בכל חדר בקיבוץ, היה תלוי פוסטר של אחד מציוריו הכפריים של הצייר ההולנדי הידוע וינסנט ואן-גוך (Vincent Van Gogh) שחי בין השנים1853-1890 . מביניהם, זכורים לי בבירור הציורים הבאים: כיסא עם מושב קש, נעלי עבודה בלויות, זוג נח מעבודתו בשדה ליד ערמת שחת, אגרטל חום-צהוב עם פרחי חמניות, וחדר צנוע בעיירה ארל (Arles) שבדרום צרפת. החדר שבציור הזכיר מאוד במראהו את חדרי החברים בקיבוץ: חדר קטן המכיל מיטה ושולחן ולא הרבה מעבר לכך.

העיירה ארל נמצאת בדרום צרפת, במחוז פרובנס, במקום ההתפצלות של שתי זרועות נהר הרון (Rhone) . כיום, ניתן לבקר שם בכיכר הפורום, וליהנות מכוס קפה בבית-הקפה הצהוב, המשופץ על פי תמונתו של וינסנט ואן-גוך, ולשבת תחת כיפת השמים ולראות את הכוכבים כפי שצוירו בציור המפורסם לילה עם כוכבים (Starry night). ציור עליו נכתב אחד השירים המפורסמים של להקת החיפושיות (Beatles) ואן-גוך בילה בחדרו הדל שבעיירה במשך חמישה עשר חודשים וצייר כשלוש מאות ציורי שמן מנופי האזור. הוא נחשב באותה עת לאדם מוזר, ולא זכה לשום הערכה מתושבי העיר.

כיום כמעט ולא נותר דבר בארל המעיד על פעילותו של הצייר הידוע. העיר הופצצה קשות בימי מלחמת העולם השנייה, אך רוחו שורה במקום, וקל לדמיין אותו מהלך עם לוח הצבעים והבדים ומצייר במשיחות מכחול עזות את החמניות ואת גשר לנגלוא שכה אהב. האור הצהוב של דרום צרפת המופיע בציורים אלה, הזכיר לכולנו את השמש הקופחת שלנו, בקיבוץ הישראלי, והיווה שיקוף של חיי הכפר שלנו.

זאת הייתה אחת החשיפות המוקדמות שלי לאמנות. אמנות כפרית ונאיבית, אמנות שגויסה כדי למסור באמצעותה מסר סוציאליסטי. כיום, שנים רבות מאוחר יותר, ציוריו של ואן-גוך קשורים בנפשי חזק לחוויית הילדות בקיבוץ. לא פלא שזהו אחד הציירים הראשונים שבחרתי לעבוד על פי ציוריו כשהתחלתי לעסוק בציור לפני שנים לא רבות. חזרה אל ציוריו של ואן-גוך מהווה עבורי מעין חזרה למקורות, לשורשים האמנותיים שניטעו בי בילדות.

באתר לעבודות יד – "הומפרו" תוכלו לראות את אחד הציורים שלי שצויר בהשראת ואן-גוך.


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורדה שילה

מאת: ורדה שילהציור18/11/12775 צפיות
סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מאת: ורדה שילהציור05/11/12682 צפיות
השלט "נא לא לגעת" מוכר לנו ממוזיאוני אמנות רבים בעולם. מזהירים אותנו שלא לגעת על מנת שלא נפגע ביצירות היקרות. אם תשאלו על כך אמנים העוסקים בפיסול או בקרמיקה, תגלו שמבחינתם החוויה שאנחנו מפיקים מיצירת האמנות חייבת להתבסס גם על מגע. למה זה כך ואילו יצירות אומנות נועדו לחוש אחר מלבד חוש הראיה?

מאת: ורדה שילהציור01/11/12697 צפיות
"פנים" הם שם כולל לצירוף של מרכיבים רבים: אף, עיניים, גבות, סנטר, לחיים, אוזניים. מסתבר שבמקרה של תפיסת אובייקט מסוים כפנים, יש לנו נטייה ברורה להתייחס ל"יער" לפני שאנחנו מסתכלים על ה"עצים"

מאת: ורדה שילהציור16/10/12845 צפיות
כיצד יצירות אומנות מסבות את תשומת לבנו לפרטים בחיי היום יום שלנו, אשר בדרך כלל אנו לא שמים אליהם לב ומאז, אנו ערים להופעתם בחיינו

מאת: ורדה שילהפיסול10/10/12710 צפיות
אמנות אקולוגית היא אמנות אשר משמשת כתהליך יצירתי הלוקח בחשבון את הניגוד בין הטבע לתרבות האנושית. זו אמנות ששואפת לרפא את מערכות היחסים בין האדם לטבע. וכאמנית אני מושפעת ממנה וחלק מיצירותיי מבטאות זאת.

מאת: ורדה שילהפיסול03/10/12736 צפיות
כל יצירה אמנותית מגיעה ממעמקים בנפשו של האמן היוצר אותה, הפעם אני מנסה להבין אתת מקור המשיכה שלי ליצירת פסלונים בעלות ראשי ציפור

מאת: ורדה שילהציור27/09/12703 צפיות
הדמויות בציוריו של מודליאני בעלות הצוואר הארוך, שימשו לי השראה למספר ציורים אשר ברובם מופיעה דודתי רקליטה.

מאמרים נוספים בנושא ציור

מאת: amirdadon90ציור19/07/162103 צפיות
השאיפה של כל אומן ואמן שמייצרים ציורים היא להגיע לתערוכה שתציג את היצירות שלו. הרי תערוכה נועדה להציג את האומנות, ליהנות מן האומנות של אותו אומן.

מאת: אביב יועציםציור15/12/151749 צפיות
תחום קישוטי הקיר לבית משתנה ומתקדם כל הזמן. בדור מקימי המדינה, שלטו תמונות בני המשפחה או אתרים חשובים ליהדות, לדת ולמשפחה. בדור שאחרי, החלו תמונות לעטר את קירות הבית והסלון. ציורים שונים, פרחים, קצת נופים ועדיין – הרבה זוגיות ומשפחתיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום פיתוח התמונות, השתלטו תמונות נופים מרהיבות שצילמו אנשים מטיולים בעולם ואשר הפכו לקישוטי קיר ענקים וממוסגרים. וכיום? כיום הגיע תור הזהב של ציורי קיר מרהיבים שמקשטים את קירות הבית, ונראה שאת הטרנד העיצובי הנפלא הזה אי אפשר לעצור...

מאת: דניאל seoציור08/08/151989 צפיות
פנקסי חשבוניות הינם אמצעי לתיעוד עסקאות שונות מתן שירותים שונים רכישות ומכירות, פנקסי חשבוניות חשובים מאד ובמיוחד לדיווח למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי וחשוב מאד שברשותו של כל עצמאי, פרילנס, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עסק או חברה יחזיק עמו פנקסי חשבוניות.

מאת: רוי ורלציור07/05/151684 צפיות
It is easier to earn money online now than it was in the past because more and more people are doing business online. Now that people are comfortable with online transactions, you can join those making money through the Internet. The tips will put you start off on your journey successfully.

מאת: רוי ורלציור13/02/152344 צפיות
Marketing through a mobile services is one of the most modern ways to market your goods. Read on how mobile marketing campaigns that are easy and effective. Do not pester your customers. Always ensure that what you're messaging them about is relevant and important.

מאת: מירה לויציור11/09/142333 צפיות
דברים בעקבות תערוכתו של שלמה כץ במוזיאון רמלה

מאת: דודישציור01/09/144819 צפיות
כבר כמעט 25 שנים שמשפחת סימפסון מתגוררת בפרבר אמריקאי בדיוני שנקרא ספרינגפילד. הומר עדיין עובד בתחנת הכוח הגרעינית, מארג' היא עדיין עקרת בית נואשת ובארט עדיין בן עשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica