חפש מאמרים:
שלום אורח
06.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

התנסות מעשירה בסדנת ההדפס

מאת: ורדה שילהציור18/11/2012747 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לפני כשנתיים, החלטנו שתי חברות ואנוכי, להשתתף בסדנה שהתקיימה במרכז גוטסמן לתחריט - סדנת ההדפס בשיטת התחריט שבקיבוץ כברי, בצפון הרחוק.

בישראל פועלות מספר סדנאות הדפס, המארחות אמנים ישראלים ומחו"ל. שתי סדנאות ההדפס המרכזיות והמשוכללות ביותר נמצאות בירושלים ובקיבוץ כברי.

סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מהו הדפס?

הדפס הוא יצירת אמנות שנוצרה בטכניקת דפוס. ייחודו של ההדפס, לעומת ציור או רישום, הוא באפשרות לשכפל את יצירת האמנות בעותקים רבים ובאיכות אמנותית זהה, ובכך לאפשר את הפצתה במחיר נמוך יחסית לזה של יצירה כדוגמת ציור שמן, הנוצר כעותק יחיד.

אומנים ידועים רבים בעבר, כמו רמברנדט ודירר, וגם אמנים עכשוויים, משתמשים בטכניקת ההדפס ליצירת עבודות אמנות.

סוגי ההדפס השונים, מובחנים לפי האופן בו מוטבע הדימוי על גבי הנייר:

· דפוס בלט (Relief prints) - הדימוי נוצר כתבליט על פני לוח ההדפסה. לדוגמה: חיתוך עץ.

· דפוס שקע (Intaglio) - הדימוי נחרץ אל תוך לוח ההדפסה, בטכניקת תחריט או תצריב.

· דפוס שטח (Planographic) - הדימוי מוטבע על גבי לוח הדפסה באופן ישיר. לדוגמה: הדפס משי או הדפס אבן.

בדרך כלל נהוג להדפיס על-גבי נייר, אולם באמנות העכשווית מדפיסים גם על חומרים אחרים, כגון פלסטיק, קירות מבנים ועוד. הדפס מיוצר בדרך כלל במהדורה מוגבלת. נהוג למספר את ההדפסים במספר סידורי המכיל את מספר העותקים הכולל ואת מספרו של ההדפס מתוך כל העותקים. סימון 10/50, לדוגמה, פירושו שהדפס זה הוא העותק ה-10 מתוך 50 עותקים שנוצרו. האמן חותם על כל אחד מהעותקים של ההדפס, כהוכחה למקוריותו, אולם לעתים נוצר ההדפס לאחר מותו של האמן, ללא חתימתו האישית.

החוויה שעברנו בסדנה הייתה מהנה ומעשירה ביותר:

· התחלנו בחריטה על גבי שקפים, שהם זולים יותר ומאפשרים מספר רב יותר של ניסיונות. חשוב לזכור שאם רוצים לכתוב, יש לכתוב בכתב ראי. כיווני הציור והכתב מתהפכים בעת ההדפסה על הנייר.

· בשלב שני, לאחר שקצת התנסינו והתמחינו, חרטנו על גבי פלטות מתכת (נחושת וברזל) המכוסות בשכבת שעווה העמידה לחומצה. בעת הציור, חורצים את השעווה בעזרת מכשיר מחודד וחושפים מתחתיה את לוח ההדפסה המתכתי. לאחר סיום החריטה של הדימוי האמנותי בשכבת השעווה, נטבל הלוח באמבט של חומצה. החומצה מאכלת את חלקי הלוח שנחשפו, ויוצרת קווים שקועים במתכת. לאחר תהליך זה עוברת הפלטה תהליך ניקוי בו מוסרים שרידי החומצה ושכבת השעווה הנותרת.

· לאחר שלב הצריבה, מורחים את הצבע על פלטת ההדפסה כך שיחדור היטב לחריצים, מנקים את השאריות, ומעבירים תחת המכבש.

· ניתן להדפיס עותקים במספר צבעים שונים, וכמו כן, ניתן למרוח מספר צבעים על אותה פלטה.

· אפשרות נוספת, היא להדפיס על אותו הדף מספר הדפסים באמצעות אותה פלטה, או באמצעות פלטות שונות וצבעים שונים.

ורדה שילה – צבעים אומנותיים

shilovarda@gmail.com

https://www.facebook.com/artisticolors

https://www. vardashilo.etsy.com

https://www .artisticolors.homepro.co.il

 תגיות המאמר: תחריט סדנה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורדה שילה

מאת: ורדה שילהציור05/11/12663 צפיות
השלט "נא לא לגעת" מוכר לנו ממוזיאוני אמנות רבים בעולם. מזהירים אותנו שלא לגעת על מנת שלא נפגע ביצירות היקרות. אם תשאלו על כך אמנים העוסקים בפיסול או בקרמיקה, תגלו שמבחינתם החוויה שאנחנו מפיקים מיצירת האמנות חייבת להתבסס גם על מגע. למה זה כך ואילו יצירות אומנות נועדו לחוש אחר מלבד חוש הראיה?

מאת: ורדה שילהציור01/11/12680 צפיות
"פנים" הם שם כולל לצירוף של מרכיבים רבים: אף, עיניים, גבות, סנטר, לחיים, אוזניים. מסתבר שבמקרה של תפיסת אובייקט מסוים כפנים, יש לנו נטייה ברורה להתייחס ל"יער" לפני שאנחנו מסתכלים על ה"עצים"

מאת: ורדה שילהציור16/10/12813 צפיות
כיצד יצירות אומנות מסבות את תשומת לבנו לפרטים בחיי היום יום שלנו, אשר בדרך כלל אנו לא שמים אליהם לב ומאז, אנו ערים להופעתם בחיינו

מאת: ורדה שילהפיסול10/10/12690 צפיות
אמנות אקולוגית היא אמנות אשר משמשת כתהליך יצירתי הלוקח בחשבון את הניגוד בין הטבע לתרבות האנושית. זו אמנות ששואפת לרפא את מערכות היחסים בין האדם לטבע. וכאמנית אני מושפעת ממנה וחלק מיצירותיי מבטאות זאת.

מאת: ורדה שילהפיסול03/10/12719 צפיות
כל יצירה אמנותית מגיעה ממעמקים בנפשו של האמן היוצר אותה, הפעם אני מנסה להבין אתת מקור המשיכה שלי ליצירת פסלונים בעלות ראשי ציפור

מאת: ורדה שילהציור27/09/12687 צפיות
הדמויות בציוריו של מודליאני בעלות הצוואר הארוך, שימשו לי השראה למספר ציורים אשר ברובם מופיעה דודתי רקליטה.

מאת: ורדה שילהציור24/09/12634 צפיות
מעשה בהזמנה של שולחן צד מעוטר בשדרת עצים, כמקום מנוחה אחרון לכלב אהוב. ו 4 התובנות שלי מסיפור זה.

מאמרים נוספים בנושא ציור

מאת: amirdadon90ציור19/07/162064 צפיות
השאיפה של כל אומן ואמן שמייצרים ציורים היא להגיע לתערוכה שתציג את היצירות שלו. הרי תערוכה נועדה להציג את האומנות, ליהנות מן האומנות של אותו אומן.

מאת: אביב יועציםציור15/12/151714 צפיות
תחום קישוטי הקיר לבית משתנה ומתקדם כל הזמן. בדור מקימי המדינה, שלטו תמונות בני המשפחה או אתרים חשובים ליהדות, לדת ולמשפחה. בדור שאחרי, החלו תמונות לעטר את קירות הבית והסלון. ציורים שונים, פרחים, קצת נופים ועדיין – הרבה זוגיות ומשפחתיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום פיתוח התמונות, השתלטו תמונות נופים מרהיבות שצילמו אנשים מטיולים בעולם ואשר הפכו לקישוטי קיר ענקים וממוסגרים. וכיום? כיום הגיע תור הזהב של ציורי קיר מרהיבים שמקשטים את קירות הבית, ונראה שאת הטרנד העיצובי הנפלא הזה אי אפשר לעצור...

מאת: דניאל seoציור08/08/151951 צפיות
פנקסי חשבוניות הינם אמצעי לתיעוד עסקאות שונות מתן שירותים שונים רכישות ומכירות, פנקסי חשבוניות חשובים מאד ובמיוחד לדיווח למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי וחשוב מאד שברשותו של כל עצמאי, פרילנס, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עסק או חברה יחזיק עמו פנקסי חשבוניות.

מאת: רוי ורלציור07/05/151646 צפיות
It is easier to earn money online now than it was in the past because more and more people are doing business online. Now that people are comfortable with online transactions, you can join those making money through the Internet. The tips will put you start off on your journey successfully.

מאת: רוי ורלציור13/02/152307 צפיות
Marketing through a mobile services is one of the most modern ways to market your goods. Read on how mobile marketing campaigns that are easy and effective. Do not pester your customers. Always ensure that what you're messaging them about is relevant and important.

מאת: מירה לויציור11/09/142297 צפיות
דברים בעקבות תערוכתו של שלמה כץ במוזיאון רמלה

מאת: דודישציור01/09/144648 צפיות
כבר כמעט 25 שנים שמשפחת סימפסון מתגוררת בפרבר אמריקאי בדיוני שנקרא ספרינגפילד. הומר עדיין עובד בתחנת הכוח הגרעינית, מארג' היא עדיין עקרת בית נואשת ובארט עדיין בן עשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica