חפש מאמרים:
שלום אורח
06.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מה כל כך מעניין אותנו בפנים ?

מאת: ורדה שילהציור01/11/2012680 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מה כל כך מעניין אותנו בפנים ?

חישבו על תמונות פורטרט מוכרות לכם. תמונות בהן רואים פנים של בני אדם. כל תמונה כזו מעוררת אצלנו תגובה כלשהי, ויש לכם בראש מאגר שלם של דימויים והקשרים על הדמות. גם בציורי פנים אבסטרקטיים, כמו לדוגמה אלה של הצייר פאבלו פיקאסו, למרות שהצורה שונה, הרגשות שהציור מעורר, מתקשרים להבעות פנים מוכרות לנו מחיינו. אנו מזהים שיש בו דימוי של פנים, למרות שהם לא דומים לשום פנים במציאות.

זיהוי פנים נרכש מתוך התנסות ואינטראקציה עם הסביבה. "פנים" הם שם כולל לצירוף של מרכיבים רבים: אף, עיניים, גבות, סנטר, לחיים, אוזניים. מסתבר שבמקרה של תפיסת אובייקט מסוים כפנים, יש לנו נטייה ברורה להתייחס ל"יער" לפני שאנחנו מסתכלים על ה"עצים": אנחנו מצליחים לזהות פנים גם במקרים בהם הם מורכבים מכתמים וצלליות או מחפצים שונים, כדוגמת יצירותיו של האמן הישראלי המוכר חנוך פיבן. מוזמנים לראות מעבודותיו כאן.

לאורך השנים, משחר ההיסטוריה האנושית, תמיד הייתה לזיהוי הפנים חשיבות רבה בעיצוב מערכות קשר חברתיות. תווי הפנים מהווים כלי עזר עבורנו, בני אנוש, לקביעת מאפיינים חברתיים שונים של אלה שעומדים מולנו: האם זה גבר או אישה, לאיזה עדה או קבוצה אתנית הוא משתייך, האם הוא דומה למישהו שאנחנו מכירים? מה מצב רוחו (שמח, כועס, מופתע..)? הפנים הם בדרך כלל גם הדבר הראשון בו אנו מבחינים כשאנו מביטים על אנשים, ובעזרתם אנו לומדים על האדם יותר מאשר באמצעות חלקים אחרים בגופו. לעיתים קרובות כשאנו מנסים להעריך מישהו על סמך מבט ראשון, אנו מתבססים על מראה פניו.

כיום, יש בידינו עדויות מדעיות לכך, שעיבוד המידע במוח בנושא זיהוי פנים תופס מקום ייחודי: כאשר אנו מביטים על הפנים של מישהו, אנו מפעילים במוחנו אזור מיוחד האחראי על התפיסה של פנים. ברגע שאזור זה נמצא בפעילות, ניתן לזהות בו זרימת דם מוגברת. אזור זיהוי הפנים, ממוקם באונה הימנית של מוחנו, בתוך הקורטקס הראיתי, והוא מכונה: FFA Fusiform Facial Area)).

בגלל התפיסה התבניתית, ההוליסטית, בה אנו תופסים את הפרצוף האנושי, אנחנו מבינים שמדובר בפנים גם כאשר לא רואים את העיניים או פרט אחר בפנים. אם תבחנו שוב את יצירותיו של פיבן, תגלו שבמבט ראשון אנחנו רואים פנים, ורק בעיון מעמיק יותר מגלים שהפה הוא בעצם בקבוק קטשופ, העיניים כפתורים ועוד. לאורך ההיסטוריה של האמנות, מהווים הדימויים השונים והמגוונים של פני האדם מוקד התעניינות מרכזי. גם כאשר האמן מספק פרטים מעטים, בדרך כלל ברור לנו שמדובר בפנים.

איך מחליט המוח האם אנחנו רואים פנים או גירוי אחר?

מערכת הראייה שלנו מורכבת מאוד. היא מתחילה בעין, הקולטת את החזרי האור מהעצמים השונים, נמשכת לחלק האחורי של מוחנו, ומגיעה עד הקורטקס הראייתי. במוחנו קיימים תאי עצב מיוחדים שתפקידם המרכזי הוא זיהוי פרצופים. אלה תאי עצב (נוירונים) שמגיבים בצורה שונה מאוד לפרצופים או לחפצים. תגובת תאי עצב אלה לגירוי או מסר שמקורו בפנים או דמות, חזקה מאוד, ומאפשרת למוחנו לדלות הרבה מידע מפרטים ושינויים קטנטנים (עצוב, כועס, מחייך...) .

הבעיה העיקרית בזיהוי פנים, היא שעל מוחנו לפרש "תמונות" שונות של אותם פנים: הבעות מגוונות, זוויות שונות, תאורה בעוצמה שונה וכד', כגירויים המגיעים מאותה דמות אנושית.כל התמונות השונות האלה מתויקות במוחנו כשייכות לאדם מסוים אחד. מאידך, מוחנו יודע להפריד בין התמונות ששייכות לאותו אדם, לבין אלה ששייכות לפנים של מישהו אחר.

האזור במוחנו, העוסק בפענוח פנים הוא כל כך רגיש ומפותח, עד שהוא גורם לנו לעיתים קרובות לדמיין שאנחנו רואים פנים גם בצורות ובעצמים שאינם כאלה.

מוזמנים להיכנס לחנות שלי בהומפרו ולהתרשם מעבודותי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורדה שילה

מאת: ורדה שילהציור18/11/12748 צפיות
סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מאת: ורדה שילהציור05/11/12663 צפיות
השלט "נא לא לגעת" מוכר לנו ממוזיאוני אמנות רבים בעולם. מזהירים אותנו שלא לגעת על מנת שלא נפגע ביצירות היקרות. אם תשאלו על כך אמנים העוסקים בפיסול או בקרמיקה, תגלו שמבחינתם החוויה שאנחנו מפיקים מיצירת האמנות חייבת להתבסס גם על מגע. למה זה כך ואילו יצירות אומנות נועדו לחוש אחר מלבד חוש הראיה?

מאת: ורדה שילהציור16/10/12813 צפיות
כיצד יצירות אומנות מסבות את תשומת לבנו לפרטים בחיי היום יום שלנו, אשר בדרך כלל אנו לא שמים אליהם לב ומאז, אנו ערים להופעתם בחיינו

מאת: ורדה שילהפיסול10/10/12690 צפיות
אמנות אקולוגית היא אמנות אשר משמשת כתהליך יצירתי הלוקח בחשבון את הניגוד בין הטבע לתרבות האנושית. זו אמנות ששואפת לרפא את מערכות היחסים בין האדם לטבע. וכאמנית אני מושפעת ממנה וחלק מיצירותיי מבטאות זאת.

מאת: ורדה שילהפיסול03/10/12719 צפיות
כל יצירה אמנותית מגיעה ממעמקים בנפשו של האמן היוצר אותה, הפעם אני מנסה להבין אתת מקור המשיכה שלי ליצירת פסלונים בעלות ראשי ציפור

מאת: ורדה שילהציור27/09/12687 צפיות
הדמויות בציוריו של מודליאני בעלות הצוואר הארוך, שימשו לי השראה למספר ציורים אשר ברובם מופיעה דודתי רקליטה.

מאת: ורדה שילהציור24/09/12634 צפיות
מעשה בהזמנה של שולחן צד מעוטר בשדרת עצים, כמקום מנוחה אחרון לכלב אהוב. ו 4 התובנות שלי מסיפור זה.

מאמרים נוספים בנושא ציור

מאת: amirdadon90ציור19/07/162064 צפיות
השאיפה של כל אומן ואמן שמייצרים ציורים היא להגיע לתערוכה שתציג את היצירות שלו. הרי תערוכה נועדה להציג את האומנות, ליהנות מן האומנות של אותו אומן.

מאת: אביב יועציםציור15/12/151714 צפיות
תחום קישוטי הקיר לבית משתנה ומתקדם כל הזמן. בדור מקימי המדינה, שלטו תמונות בני המשפחה או אתרים חשובים ליהדות, לדת ולמשפחה. בדור שאחרי, החלו תמונות לעטר את קירות הבית והסלון. ציורים שונים, פרחים, קצת נופים ועדיין – הרבה זוגיות ומשפחתיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום פיתוח התמונות, השתלטו תמונות נופים מרהיבות שצילמו אנשים מטיולים בעולם ואשר הפכו לקישוטי קיר ענקים וממוסגרים. וכיום? כיום הגיע תור הזהב של ציורי קיר מרהיבים שמקשטים את קירות הבית, ונראה שאת הטרנד העיצובי הנפלא הזה אי אפשר לעצור...

מאת: דניאל seoציור08/08/151951 צפיות
פנקסי חשבוניות הינם אמצעי לתיעוד עסקאות שונות מתן שירותים שונים רכישות ומכירות, פנקסי חשבוניות חשובים מאד ובמיוחד לדיווח למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי וחשוב מאד שברשותו של כל עצמאי, פרילנס, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עסק או חברה יחזיק עמו פנקסי חשבוניות.

מאת: רוי ורלציור07/05/151646 צפיות
It is easier to earn money online now than it was in the past because more and more people are doing business online. Now that people are comfortable with online transactions, you can join those making money through the Internet. The tips will put you start off on your journey successfully.

מאת: רוי ורלציור13/02/152307 צפיות
Marketing through a mobile services is one of the most modern ways to market your goods. Read on how mobile marketing campaigns that are easy and effective. Do not pester your customers. Always ensure that what you're messaging them about is relevant and important.

מאת: מירה לויציור11/09/142297 צפיות
דברים בעקבות תערוכתו של שלמה כץ במוזיאון רמלה

מאת: דודישציור01/09/144648 צפיות
כבר כמעט 25 שנים שמשפחת סימפסון מתגוררת בפרבר אמריקאי בדיוני שנקרא ספרינגפילד. הומר עדיין עובד בתחנת הכוח הגרעינית, מארג' היא עדיין עקרת בית נואשת ובארט עדיין בן עשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica