חפש מאמרים:
שלום אורח
06.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אגסים דמויי סזאן: כיצד יצירת אמנות משנה את ראיית העולם שלנו

מאת: ורדה שילהציור16/10/2012813 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"אגסים דמויי סזאן": כיצד יצירת אמנות משנה את ראיית העולם שלנו

הבוקר הקשבתי לשירה האהוב והידוע של נעמי שמר: "אני גיטרה". בפוסט זה ברצוני להתייחס לשורה הבאה מתוך השיר: "ואגסים דמויי סזאן....."

פאול סזאן, האמן הפוסט הצרפתי הידוע, יליד העיר אקס-אן פרובנס, חי בין השנים (1906-1839) וצייר בסגנון פוסט אימפרסיוניסטי. ניתן לראות אוסף מציוריו כאן.

הדימוי בשיר מתייחס לציורי הפירות של סזאן, שהפכו כה ידועים ומוכרים, עד כדי כך שמראה אגסים בתנוחה מסוימת, הזכיר לנעמי שמר את ציוריו (כמעט ההפך מהמצופה: היינו מצפים שהציור יזכיר את המציאות ולא ההפך..). בספרו של ג'ף דאייר (Geoff Dyer) שנקרא "הרגע הנמשך" (The ongoing moment) קראתי את המשפט הבא (המובא כאן בתרגום חופשי מאנגלית): צילומים גדולים, משנים את האופן בו אנו רואים את העולם.

המשפט של דאייר נכון גם לגבי פסלים, ציורים, שירים, ויצירות אמנות שונות ומגוונות: דימויים רבים, גם בשירה וגם בחיי היומיום, מגיעים אלינו מתוך היכרות עם יצירות אמנות. כאשר האמן מצליח להבליט בעזרת יצירת האמנות מאפיינים מיוחדים של עולמנו, של הדמות או הנוף שצייר, שעד כה לא הקדשנו להם תשומת לב, מאפיינים אלה ממשיכים להתקשר בחוויה שלנו עם יצירת האמנות המסויימת.

משפט כמו "יש לה צוואר של מודיליאני", מכוון אותנו לדימוי של צווארן הארוך והדק של רבות מהדמויות שצייר הצייר האיטלקי אמדאו מודיליאני (ראו התייחסות לנושא זה גם במאמר קודם שכתבתי, אשר נמצא בספריית המאמרים שלי.

משפט כמו "חרציות כמו של ואן גוך", מכוון אותנו לדימוי של ציורו המפורסם ובו אגרטל עם חמניות "שמים כמו של ואן גוך" שולח את דמיוננו לציורי השמים הסוערים של ואן גוך.

מוזמנים להיכנס לראות ציור שציירתי בהשראת ציור של ואן גוך. אשר מהווה אחד מהציירים המועדפים עלי, ואני אוהבת את הטכניקה שבה הוא מביע פריטים יומיומיים בצורה עשירה ויפה כל כך.

הצלם האמריקאי הנודע אדווארד ווסטון, מתקשר אצלי לפירות וירקות "ארוטיים" בשחור ולבן. ווסטון, יליד 1886, תיעד במצלמתו פורטרטים, עירום, וגם ירקות כמו: פלפלים, פטריות, או כרוב. צילומי הירקות, שצולמו רובם בשנות השלושים של המאה הקודמת, מפתיעים ונתונים לפרשנות אישית. הפלפל בצילום המפורסם שלו, משנת 1930, מרמז על דמות אישה בעירום, וגורם למצב שבו פלפלים בעולם המציאותי נראים לי גם הם דומים לנשים בעירום. הצילום המפורסם שינה במקצת את הדרך בה אני רואה את העולם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורדה שילה

מאת: ורדה שילהציור18/11/12748 צפיות
סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מאת: ורדה שילהציור05/11/12663 צפיות
השלט "נא לא לגעת" מוכר לנו ממוזיאוני אמנות רבים בעולם. מזהירים אותנו שלא לגעת על מנת שלא נפגע ביצירות היקרות. אם תשאלו על כך אמנים העוסקים בפיסול או בקרמיקה, תגלו שמבחינתם החוויה שאנחנו מפיקים מיצירת האמנות חייבת להתבסס גם על מגע. למה זה כך ואילו יצירות אומנות נועדו לחוש אחר מלבד חוש הראיה?

מאת: ורדה שילהציור01/11/12681 צפיות
"פנים" הם שם כולל לצירוף של מרכיבים רבים: אף, עיניים, גבות, סנטר, לחיים, אוזניים. מסתבר שבמקרה של תפיסת אובייקט מסוים כפנים, יש לנו נטייה ברורה להתייחס ל"יער" לפני שאנחנו מסתכלים על ה"עצים"

מאת: ורדה שילהפיסול10/10/12690 צפיות
אמנות אקולוגית היא אמנות אשר משמשת כתהליך יצירתי הלוקח בחשבון את הניגוד בין הטבע לתרבות האנושית. זו אמנות ששואפת לרפא את מערכות היחסים בין האדם לטבע. וכאמנית אני מושפעת ממנה וחלק מיצירותיי מבטאות זאת.

מאת: ורדה שילהפיסול03/10/12719 צפיות
כל יצירה אמנותית מגיעה ממעמקים בנפשו של האמן היוצר אותה, הפעם אני מנסה להבין אתת מקור המשיכה שלי ליצירת פסלונים בעלות ראשי ציפור

מאת: ורדה שילהציור27/09/12687 צפיות
הדמויות בציוריו של מודליאני בעלות הצוואר הארוך, שימשו לי השראה למספר ציורים אשר ברובם מופיעה דודתי רקליטה.

מאת: ורדה שילהציור24/09/12634 צפיות
מעשה בהזמנה של שולחן צד מעוטר בשדרת עצים, כמקום מנוחה אחרון לכלב אהוב. ו 4 התובנות שלי מסיפור זה.

מאמרים נוספים בנושא ציור

מאת: amirdadon90ציור19/07/162064 צפיות
השאיפה של כל אומן ואמן שמייצרים ציורים היא להגיע לתערוכה שתציג את היצירות שלו. הרי תערוכה נועדה להציג את האומנות, ליהנות מן האומנות של אותו אומן.

מאת: אביב יועציםציור15/12/151714 צפיות
תחום קישוטי הקיר לבית משתנה ומתקדם כל הזמן. בדור מקימי המדינה, שלטו תמונות בני המשפחה או אתרים חשובים ליהדות, לדת ולמשפחה. בדור שאחרי, החלו תמונות לעטר את קירות הבית והסלון. ציורים שונים, פרחים, קצת נופים ועדיין – הרבה זוגיות ומשפחתיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום פיתוח התמונות, השתלטו תמונות נופים מרהיבות שצילמו אנשים מטיולים בעולם ואשר הפכו לקישוטי קיר ענקים וממוסגרים. וכיום? כיום הגיע תור הזהב של ציורי קיר מרהיבים שמקשטים את קירות הבית, ונראה שאת הטרנד העיצובי הנפלא הזה אי אפשר לעצור...

מאת: דניאל seoציור08/08/151951 צפיות
פנקסי חשבוניות הינם אמצעי לתיעוד עסקאות שונות מתן שירותים שונים רכישות ומכירות, פנקסי חשבוניות חשובים מאד ובמיוחד לדיווח למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי וחשוב מאד שברשותו של כל עצמאי, פרילנס, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עסק או חברה יחזיק עמו פנקסי חשבוניות.

מאת: רוי ורלציור07/05/151646 צפיות
It is easier to earn money online now than it was in the past because more and more people are doing business online. Now that people are comfortable with online transactions, you can join those making money through the Internet. The tips will put you start off on your journey successfully.

מאת: רוי ורלציור13/02/152307 צפיות
Marketing through a mobile services is one of the most modern ways to market your goods. Read on how mobile marketing campaigns that are easy and effective. Do not pester your customers. Always ensure that what you're messaging them about is relevant and important.

מאת: מירה לויציור11/09/142297 צפיות
דברים בעקבות תערוכתו של שלמה כץ במוזיאון רמלה

מאת: דודישציור01/09/144648 צפיות
כבר כמעט 25 שנים שמשפחת סימפסון מתגוררת בפרבר אמריקאי בדיוני שנקרא ספרינגפילד. הומר עדיין עובד בתחנת הכוח הגרעינית, מארג' היא עדיין עקרת בית נואשת ובארט עדיין בן עשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica