חפש מאמרים:
שלום אורח
06.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לגעת או לא לגעת? זו השאלה!

מאת: ורדה שילהציור05/11/2012663 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לגעת או לא לגעת?

זו השאלה! בילדותי, נהגתי לבלות חלק מחופשות בית-הספר אצל סבא וסבתא שלי, טוביאס ופאולינה גוטמן (הורי אימי). סבא וסבתא עלו מארגנטינה לישראל והתיישבו ברמת-גן. היה להם בית עם גינה גדולה סביבו שאותה סבא אהב לטפח, וסלון מרוהט כמיטב המסורת הבורגנית בריהוט כהה ומכובד.

אהבתי את הביקורים אצל סבא וסבתא. סבא לקח אותי איתו לבילוי בים של תל-אביב, וסבתא הכינה תבשילים מיוחדים בניחוח איטלקי-ארגנטיני, כמו "קנלונס" – שהם חביתיות ממולאות בגבינה מלוחה, ומוכנסות אל התנור כשהן מצופות בשכבות של רוטב לבן, רוטב עגבניות וגבינה צהובה.

סבא וסבתא לא ידעו הרבה על אומנות, אבל היה בביתם פסל קטן ומיוחד שמשך את תשומת ליבי: פסל שיש חלק ולבן של אישה היושבת על מושב שחור. פניה מעוצבות בעדינות, שערה קשור במטפחת, רגליה שלובות זו על גבי זו, וניתן ממש לראות איך הן מכוסות בבד השמלה העדין והשקוף. שתי ידיה מונחות על גב המושב השמאלי. כיום נמצא הפסל הזה בביתי, ירושה מסבא וסבתא האהובים שלי.

אהבתי להעביר את ידי על גבי גופה הלבן של הדמות המפוסלת, ולחוש את תחושת האבן החלקה והמשויפת היטב. מבחינתי, תמונת הפסל ללא המגע עם החומר, איננה מעבירה את החוויה השלמה. אל המראה הלבן והעדין חייבת להצטרף תחושת החלקלקות והקרירות של האבן ממנה עשוי הפסל.

השלט "נא לא לגעת" מוכר לנו ממוזיאוני אמנות רבים בעולם. מזהירים אותנו שלא לגעת על מנת שלא נפגע ביצירות היקרות. מקובל לחשוב שאת האמנות מכירים דרך העיניים בלבד, אולם עבור אמנים רבים היצירה כוללת הרבה מעבר לחוש הראייה, וההנאה ממנה דורשת שימוש בכל החושים, כולל חוש המישוש.

אם תשאלו על כך אמנים העוסקים בפיסול או בקרמיקה, תגלו שמבחינתם החוויה שאנחנו מפיקים מיצירת האמנות חייבת להתבסס גם על מגע. בעשורים האחרונים, השתנתה הגישה לתצוגה בחלק גדול מהמוזיאונים לאמנות: פסלים רבים מוצבים כיום בחצר פתוחה, או ב"גן פסלים" (כמו במוזיאון ישראל שבירושלים), ומותר לגעת בהם, למשש, לחבק ועוד. החוויה המתקבלת באמצעות המגע עם הפסל, מלאה ועשירה יותר מזו שמתקבלת רק באמצעות חוש הראייה.

מעניין גם לחוש את הטמפרטורה של הפסל, המשתנה בהתאם לחומר ממנו הוא בנוי. פסל מתכתי, מעביר היטב את החום ולכן הטמפרטורה שלו דומה לזו שבאולם או בחצר. כאשר הפסל עשוי מאבן, שאיננה מעבירה חום במהירות, ניתן להרגיש בקרירותו של הפסל גם כשבחוץ חם מאוד. כיף להתחבק ולהתקרר באמצעותו.

כאשר יצירת האמנות היא כלי המיועד לשימוש, כמו צלחת, כוס או קערה, הבחירה בכלי היא רב חושית. גם לאמן וגם למשתמש חשובה התחושה הפיזית שהכלי מעביר. השימוש בכלי אמור לענג אותנו דרך כל החושים. חשוב לנו שהוא יהיה יפה, אך חשוב לא פחות לברר איזה תחושות הוא גורם לנו. האם הוא חלק או מחוספס? האם הוא קל או כבד? מה ההרגשה כשמחזיקים אותו ביד? איך הגודל שלו מתייחס לגודל היד שלנו? וכד'.

אחת הפעילויות המעניינות שניתן להציע בגן פסלים היא לעצום את העיניים ולהתרשם מהעבודות אך ורק באמצעות חוש המישוש. כפי שעיוורים "רואים" את היצירות האלה. כאשר עלינו להתבסס על חוש המישוש ללא תמיכת הראייה, שעליה אנחנו רגילים להסתמך, לעיתים קרובות אנחנו מגלים פרטים שלא "ראינו" קודם לכן.

מוזמנים להתרשם בכל החושים מעבודותי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

Have a colorful day צבעים אמנותיים – ורדה שילה 054-6337139 shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ורדה שילה

מאת: ורדה שילהציור18/11/12748 צפיות
סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מאת: ורדה שילהציור01/11/12681 צפיות
"פנים" הם שם כולל לצירוף של מרכיבים רבים: אף, עיניים, גבות, סנטר, לחיים, אוזניים. מסתבר שבמקרה של תפיסת אובייקט מסוים כפנים, יש לנו נטייה ברורה להתייחס ל"יער" לפני שאנחנו מסתכלים על ה"עצים"

מאת: ורדה שילהציור16/10/12814 צפיות
כיצד יצירות אומנות מסבות את תשומת לבנו לפרטים בחיי היום יום שלנו, אשר בדרך כלל אנו לא שמים אליהם לב ומאז, אנו ערים להופעתם בחיינו

מאת: ורדה שילהפיסול10/10/12690 צפיות
אמנות אקולוגית היא אמנות אשר משמשת כתהליך יצירתי הלוקח בחשבון את הניגוד בין הטבע לתרבות האנושית. זו אמנות ששואפת לרפא את מערכות היחסים בין האדם לטבע. וכאמנית אני מושפעת ממנה וחלק מיצירותיי מבטאות זאת.

מאת: ורדה שילהפיסול03/10/12719 צפיות
כל יצירה אמנותית מגיעה ממעמקים בנפשו של האמן היוצר אותה, הפעם אני מנסה להבין אתת מקור המשיכה שלי ליצירת פסלונים בעלות ראשי ציפור

מאת: ורדה שילהציור27/09/12687 צפיות
הדמויות בציוריו של מודליאני בעלות הצוואר הארוך, שימשו לי השראה למספר ציורים אשר ברובם מופיעה דודתי רקליטה.

מאת: ורדה שילהציור24/09/12634 צפיות
מעשה בהזמנה של שולחן צד מעוטר בשדרת עצים, כמקום מנוחה אחרון לכלב אהוב. ו 4 התובנות שלי מסיפור זה.

מאמרים נוספים בנושא ציור

מאת: amirdadon90ציור19/07/162064 צפיות
השאיפה של כל אומן ואמן שמייצרים ציורים היא להגיע לתערוכה שתציג את היצירות שלו. הרי תערוכה נועדה להציג את האומנות, ליהנות מן האומנות של אותו אומן.

מאת: אביב יועציםציור15/12/151714 צפיות
תחום קישוטי הקיר לבית משתנה ומתקדם כל הזמן. בדור מקימי המדינה, שלטו תמונות בני המשפחה או אתרים חשובים ליהדות, לדת ולמשפחה. בדור שאחרי, החלו תמונות לעטר את קירות הבית והסלון. ציורים שונים, פרחים, קצת נופים ועדיין – הרבה זוגיות ומשפחתיות. בשנים האחרונות, עם התפתחות תחום פיתוח התמונות, השתלטו תמונות נופים מרהיבות שצילמו אנשים מטיולים בעולם ואשר הפכו לקישוטי קיר ענקים וממוסגרים. וכיום? כיום הגיע תור הזהב של ציורי קיר מרהיבים שמקשטים את קירות הבית, ונראה שאת הטרנד העיצובי הנפלא הזה אי אפשר לעצור...

מאת: דניאל seoציור08/08/151951 צפיות
פנקסי חשבוניות הינם אמצעי לתיעוד עסקאות שונות מתן שירותים שונים רכישות ומכירות, פנקסי חשבוניות חשובים מאד ובמיוחד לדיווח למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי וחשוב מאד שברשותו של כל עצמאי, פרילנס, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עסק או חברה יחזיק עמו פנקסי חשבוניות.

מאת: רוי ורלציור07/05/151646 צפיות
It is easier to earn money online now than it was in the past because more and more people are doing business online. Now that people are comfortable with online transactions, you can join those making money through the Internet. The tips will put you start off on your journey successfully.

מאת: רוי ורלציור13/02/152307 צפיות
Marketing through a mobile services is one of the most modern ways to market your goods. Read on how mobile marketing campaigns that are easy and effective. Do not pester your customers. Always ensure that what you're messaging them about is relevant and important.

מאת: מירה לויציור11/09/142297 צפיות
דברים בעקבות תערוכתו של שלמה כץ במוזיאון רמלה

מאת: דודישציור01/09/144648 צפיות
כבר כמעט 25 שנים שמשפחת סימפסון מתגוררת בפרבר אמריקאי בדיוני שנקרא ספרינגפילד. הומר עדיין עובד בתחנת הכוח הגרעינית, מארג' היא עדיין עקרת בית נואשת ובארט עדיין בן עשר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica