חפש מאמרים:
שלום אורח
20.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עד כמה המדינה חשובה לנו

מאת: דורון עמיתמדעי המדינה17/09/20128760 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאמר לראש השנה הבא עלינו לטובה שכותרתו "אם לא נשנה כוון רק רע יבוא עלינו"

אין אזרח שאם תשאל אותו אם הוא אוהב (רגשית, אמוציונלית, את ארץ ישראל הוא יגיד לך לא!)

אלה שבאמת לא אוהבים את ארץ ישראל כבר מזמן לא גרים כאן.

האמת שאי אפשר שלא לאהוב את ארץ ישראל!

מדינה שב-למעלה מ-60 שנה של קיומה הגיע להישגים אדירים, בכול תחום כמעט. (ומי שיתחכם ויגיד כי בתחום הספורט לא הגענו להישגים אז רק עם ניקח את ניצחונה של מכבי תל אביב באירופה מספר פעמים נוכל להתגאות גם בתחום הספורט)

אז מה באמת קורה לנו, האם הקדמנו את המאוחר, האם הרצון לחיי חופש ותענוגות הבהיר אותנו מדעתנו, האם אנחנו באמת יכולים להתנהג כמו באמריקה של המזרח התיכון?

לא ממש לא. אנו חייבים לקחת את התחלואים שלנו הצידה. השפע, הטוב, הקשרים, הסמוך, ההתהוללות של הצעירים, הרצון של המבוגרים בכול כוח להשתוות לצעירים, ההון הנקשר לשלטון, התקשורת המקפיצה אנשים מעלה גבוהה ומרסקת ברגע שזנחה אותם, חלוקת עוגה לא שיווניית וצודקת, ההליכה המהירה על כול סכסוך לבית המשפט. כול זה הינה סכנה קיומית לחברה שלנו, למדינה שלנו, לעצם קיומנו במדינה שלנו.

בהסתכלות אחורה על השנה שחלפה יש מקום למחשבה שהגיע הזמן לחשבון נפש. "הסולידריות בישראל התפרקה, וזה משרת מישהו", "המישהו הזה הוא בעלי ההון והאנשים שמכירים היטב את מנגנוני הכוח ומרדימים את הציבור על ידי פינוקים, כסף, הלוואות, פתיחות, חופשיות, ככה נמנעת  אופוזיציה. כך לציבור המורדם אין מאגר שממנו יוכל לשלוף את ההתנגדות שלו. הציבור הישראלי חש בבטן את ההתנגדות, אבל קשה לו לתרגם אותה לפעילות פוליטית נגד מבנה הכוח הנוכחי של מדינת ישראל, שהוא מבנה כוח מאוד לא דמוקרטי, שנשלט על ידי הון ושלטון ותקשורת,

גם המחאה של לפני שנה לא הביאה לשינוי. היה כעס שלא תורגם למעשים. ומהר מאוד האליטות עשו מניפולציות של הכעס הזה ותיעלו אותו למקומות לא מאיימים, הם הצטרפו למחאה או לא התנגדו לה וניסו לשדר כאילו הם תומכים בה. בזה הם הצליחו להשקיט אותנו שהרי לאן בדיוק נעלמה המחאה. ואני לא מתכוון שמחאה צריכה להיראות כמו שניסו הקיץ האחרון לקחת אותה לאלימות ודברי בלע כי הגרוע מכול קרה כאשר אדם עשה מעשה לעצמו וגמר את חייו בטרגדיה כול כך קשה הנובעת מתסכול ומחימום יתר לאלימות.

הפעם כ-יועץ עסקי אני רוצה להתרכז בדברים שלא בדיוק קשורים לעסקים או דווקא לכלכלה, הפעם כי-יועץ עסקי אני מנסה לנתח את מה שעובר עלינו ואיך נוכל לשרוד מול כול האויבים הקיימים ואלה שנוספו לנו בעשור האחרון. כמו איראן המהווה סיכון לישראל ולעולם כולו, אבל מה שעושים עם איראן זו שערורייה. משתמשים במכשיר הזה כמניפולציה בלתי פוסקת, ובינתיים אתה לא יכול לנסוע כי תשתית התחבורה היא עולם שלישי, יש אלימות בכל מקום, הצעירים פורקים רסן בדמות השתייה האלכוהולית ועישון הגראס מפה לפה, אתה פוחד לשלוח את הילד לגן של 35 ילדים עם סייעת אחת כי אין כסף לעוד סייעת, הדור הצעיר פה נאבק, והתשובה של הממשל , אומנם בצדק " 'איראן". הדור הקודם אומנם הצליח להגיע להישגים כאלה ואחרים בחברה הישראלית כי המדינה תמכה בנו והייתה זהות קולקטיבית,(היה את מבנה הקיבוץ, את הקואופרטיב, המושב, אחוות הלוחמים,) אבל היום אני ראה את הדור הצעיר. מצד אחד הוא חי במשק מופרט, ומצד אחר ממשיכים להלעיט אותו ברטוריקה של שנות השבעים - הציונות והעם היהודי והאנטישמיות, שממש לא מדברת אליו. וחבל..

הדור הצעיר חש את הכעס מכל הכיוונים ולא יודע מה לעשות אתו, וזו אחת הסיבות שרואים אנשים שנוסעים למקומות אחרים, מבינים שקנדה או אוסטרליה יכולים להיות מקומות טובים יותר לחיות בהם. אפילו באמריקה, עם כל הבעיות שלה. אם אתה חרוץ ובריא, אין ספק שהיכולת שלך לחיות חיי רווחה בארצות הברית גבוהה מישראל.

מה שאנו חייבים להפנים ולהבין שמה שעובד באמריקה לא יעבוד פה

לצערי מה שקרה הוא שאזרחי המדינה לקחו את הרעות החולות של ארצות הברית ולא השכילו ללמוד ממנה את הדברים הטובים. התפוררות האינטלקט, הידרדרות השיח ואובדן הערכים, בתהליך דומה לזה שעובר על החברה האמריקאית. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות אמריקה בגלל ההבדלים בין שתי החברות: באמריקה יש 300 מיליון בני אדם ומתוכם 10% ממשיכים להניע את הכלכלה. תראה את מערכת החינוך האוניברסיטאית שלהם, תראה את בתי החולים שלהם, תראה את האיכות של האליטה המקצועית שלהם. אמריקה לא תיפול; רוב האוכלוסייה שם בורה, אבל יש מסה של אנשים שמחזיקים אותה בחיים ויש מסה של אליטה שמהגרת אליה. אבל בעוד האליטה בארצות הברית יכולה להניע את אמריקה קדימה, האליטה של ישראל יכולה לדאוג רק לעצמה, ולכן מי שצריך לפעול פה הוא הציבור". והציבור זה אומר אני ואתה כולנו.

כמי שנותן ייעוץ עסקי אני יכול לזהות כי התהליך שהתחיל בשנות השמונים ונמשך עד היום בניסיון לאמריקניזציה כאן בישראל התחיל ברגע שהתנתקנו מהזהות של האבות המייסדים, כשנמאס לנו ממילים גדולות כמו ציונות ומשימתיות, ורצינו לחיות. וכשאתה רוצה לחיות המודל שלך הוא של הצלחה חומרית, של גדול, של חוסר מחויבות בין-דורית או מחויבות לאידאולוגיה. בחלום האמריקאי יש חוסר מחויבות, 'אל תטריד אותי ואני לא אטריד אותך'. בישראל אהבו את זה מאוד אחרי מלחמת יום הכיפורים ושלום הגליל - זה קסם לחלק גדול מהציבור, בייחוד לאליטה העירונית. נמאס לה מהגשמות, היא רצתה מימוש. במקביל, החלו ההפרטות ונתנו רוח גבית לתהליך הזה. מערכת הערכים שלנו השתנתה. כסף נהפך להיות חשוב משום שכל הדברים האחרים נראים לא חשובים".

למעשה לא הפנמנו שאנחנו לא אמריקה, לא הפנמנו שאנו סובבים רוצחים ופנאטיים שהולכים ומונחים על פי עקרונות הדת וכול מטרתם היא להשמיד אותנו בדרך זו או אחרת, אנו לא יכולים לשחות בים של כרישים שאנו לבושי בגדי ים צמודים כדי לראות ולהראות. אבות אבותינו אלה שייסדו את המדינה הזאת הם אלה שהרביצו לדור הקודם ציוניות וחזון והבנה כי על חרבינו אנו צריכים לחיות, ואם תשאל היום את הצעירים על דור המייסדים הם יצביעו על שמות של רחובות וימשיכו לשתות את כוס השתייה המלא באלכוהול.

"ברגע שהאליטה תשדר שיש דברים יותר חשובים מכסף, אולי יהיה שינוי. זה לא יקרה בקרוב, כי עוד לא מספיק רע לציבור כדי שיהיה שינוי. ומדוע אנו צריכים לחכות לרע כאשר אנחנו בזכות המנהיגים שלנו יכולים לנסות ולשנו, ובמקום למצוא ולכבד עוד לוביסטים בכנסת, וכאשר כו שר א חבר כנסת יודע שכול מה שלא יעשה הוא חייב להתייעץ עם יועץ תקשורת, משפטן, כלכלן, מקליטן, בכדי להכין כבר את כתב ההגנה של המחר וכול זאת בגלל זכות הציבור לדעת (אנחנו לא אמריקה כפי שציינתי, (התפלאנו איך במלחמת המפרץ הראשונה ה-CNN שדרה מזירת המלחמה וזאת בגלל זכות הציבור לדעת) כאן במזרח התיכון צריך להתנהג כמו שהמחבלים מתנהגים, בשקט, בסודיות בעלטה ולא בסיסמא "זכות הציבור לדעת" כול דיון בטחוני הופך לדיון פומבי. וכך אנו רוצים לשמור על ביטחוננו.

אני לא יודע עם מנהיגינו בכלל אשמים כאשר הם יודעים שהם נמצאים על המוקד, משום מה אנו לא מבינים שהם כמונו בני אדם שנבחרו לתפקידים אחראים ולא צריך לשפוט אותם כול שניה ודקה. השפיטות הקלה הזאת היא שמקשה על מנהיגות לתפקד. ואני חוזר ואומר בפרט במציאות הים תיכונית בו אנו נמצאים.

"כשאתה לא נאבק בדברים הלא טובים, אתה פחות בן אדם. חומר הוא אמצעי להשגת איכות חיים, שלך ושל הילדים שלך. זו לא אידאולוגיה גדולה, אבל אנחנו מאבדים את התשוקה להיאבק למענה"

ההון האנושי בישראל, אינו הבעיה. הבעיה היא הרוח הכללית. "יש פה אנשים טובים: רק מה ששיגע אותנו זה הרצון לחיות חיים של חופש. זה טוב זה נכון, אבל לא במציאות הישראלית.

שינוי עוד אפשרי. ראה את אמריקה  בתחילת המאה ה?20 צמחה באמריקה תנועה פרוגרסיבית שפעלה לשיפור איכות החיים של האזרחים. היא קידמה תיקוני חקיקה שאפשרו לנשים להצביע, וכן הגבירו את הפיקוח על קרטלים ואת הרגולציה בתחומי הסביבה. התנועה הזאת גם הצמיחה פוליטיקאים בולטים,והחלה תהליכים שהשפעתם ניכרת בארצות הברית עד ימינו, כגון מיסוי פרוגרסיבי ומרכזיותו של הבנק הפדרלי.

הרצון הוא לאמונה שאפשר לשנות. לשנות ולהוביל מהלכים שתחזיר את היוקרה למקצועות שבאים לשפר את חיינו, כגון רפואה, הוראה ועבודה סוציאלית. חשמל, נגרות, אינסטלציה, עיבוד שבבי, ולא רק מקצועות היוקרה כמו מנהל עסקים וכלכלה או עריכת דין ומשפטים. כול זאת יכול לקרות רק באם הפוליטקאים והמפלגות השפויות הקימות יקומו יום אחד יזרקו מעליהם את חליפות הצביעות הנכפת עליהם כתוצאה מהצורך של הציבור לדעת ולשפוט כול מהלך ושתתנגד לרטוריקה המשטיחה. לקשר הון? שלטון? ביטחון. שתזהה את האליטה האמיתית, זו שיש לה מחויבות אמיתית ונקייה לחברה שלה. זה לא יקרה מהר, אבל זה יקרה ויחלחל ואז מפלגות קימות ומאוחדות  יוכלו לקדם מהלכים חשובים לטובת הציבור שישפיעו לעתיד המדינה.

כול זה כפי שציינתי חייב לבוא מלמעלה, מהרצון של אלה שלמעלה להוביל את העם נכון ולא ללכת רק לפי מוסכמות ה-OECD שכולם מתפארים בהם. (למרות שאנו במרבית הדברים רחוקים מלעמוד בקריטריונים של ה-OECD)

מנהיגות היא זאת שיוצרת מהפכים נחוצים ולא מתחשבנת מה יגידו ואיך יגידו.

מנהיגות נכונה מתבקשת, זועקת, צורחת, היום בשעות המבחן הקשות שהעם הזה עובר והסכנות הקיומיות לו.

הפצצה באיראן אולי נכונה אולי לא, אני לא ביטחוניסט שיכול לקבוע עובדה זאת מה שאני יודע שהשינוי המהותי הדרמטי צריך לבוא מכוון המפלגות מעלה. לא בפיזור נוסף של עוד מפלגות ששוב פעם יפרידו את העם ההפך באיחוד של מפלגות ובלקיחת אחריות אמיתית להמשכיותו שלם העם.

שתהיה שנה טובה לעם ישראל היקר.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דורון עמית יועץ שיווק..

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דורון עמית

מאת: דורון עמיתיזמות עסקית08/06/141107 צפיות
האם אפשר לפתוח עסק בלי כסף? אולי? מה שבטוח שעסק הנפתח ללא הון עצמי של היזם או הבעלים לא יכול להחזיק לאורך זמן, עסקים לא שורדים בגלל שלא מתכננים אותם נכון והרצון לפתוח את העסק גובר על ההגיון לעשות את העסק בבטחון המקסימלי שלו.

מאת: דורון עמיתהלוואות20/05/14990 צפיות
הבנקים בישראל שינו מגמה, היום הם תומכים ב לתת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, האמת שההחלטה והמדיניות נכונה, הסיכון בפיזור אשראי לעסקים קטנים ובינוניים הוא נמוך שלא כמו בתאגידים הגדולים, היכן נכנסת הסוכנות היהודית לכול הסיפור הזה

מאת: דורון עמיתשיווק20/04/143096 צפיות
איך צריך לעשות שיווק לעסקים קטנים, האם שיווק בעסקים קטנים ובינוניים דומים לשיווק בעסקים וחברות גדולות

מאת: דורון עמיתיזמות עסקית14/04/14937 צפיות
עולם העבודה משנה כוון, הרבה מאד שכירים חייבים לקחת מגמה זאת ברצינות ולא להשען על התאוריה של שכיר, קבוע, בטוח וכ"ד

מאת: דורון עמיתייעוץ עסקי11/04/14976 צפיות
חשיבות העובד בעסק או בארגון אין לה אח ורע, השאלה כיצד אנו מקשרים בין הצורך והיכולת האנושית לבין הטרדות המרובות הפוקדות כול עובד ועובד

מאת: דורון עמיתייעוץ עסקי04/04/14885 צפיות
אם כמנהלים או בעלי עסקים נצליח לדעת להתמודד מול גחמות העובדים אזי נוכל ליצור סביבת עבודה נכונה אשר לשמה הוקמה החברה או העסק.

מאת: דורון עמיתייעוץ עסקי03/04/14990 צפיות
למעשה, לא צריך לפתוח עסק, להשקיע, לעבור את כול התלאות היום יומיות, מספיק להיות עובד ציבור או לעבוד בחברה ציבורית

מאמרים נוספים בנושא מדעי המדינה

מאת: אדיר בנימינימדעי המדינה17/11/1317284 צפיות
הרצון העיקש להשיג את התוכנית המושלמת מביא להשארת המצב הקיים, שהוא בדרך כלל פחות טוב מן הרע במיעוטו או הטוב במירבו.

מאת: פורטל אינדקס עסקיםמדעי המדינה06/02/128346 צפיות
ומה עם פסיכומטרי? בחינת הפסיכומטרי היא מדרגה גדולה בדרך לתואר הראשון אבל זה לא בלתי אפשרי, הציון בבחינה יחד עם ציוני הבגרות יחושבו לקרת לימודי התואר. ממוצע ציונים טוב ואתם על הגל, אם לא הלך לכם כל כך טוב זה קורה, רבים מנסים שוב בפעם הבאה תהיו מוכנים יותר.

מאת: אבי בכרמדעי המדינה11/06/1114350 צפיות
מהו תהליך קבלת החלטות? תיאור פשטני של תהליך קבלת החלטות יהיה להגדירו כבחירה בין אלטרנטיבות. הכושר לקבל החלטות בכלל, והחלטות נכונות בפרט, הוא תכונה חשובה למנהלים, למפקדים ולמנהיגים בכל הדרגות ,הרמות והתפקידים כמו גם לאנשים פרטיים. לאורך השנים פותחו מודלים לקבלת החלטות על מנת לסייע למנהל לקבל החלטה רציונאלית, הנשענת על איסוף וארגון מידע, בדיקת חלופות והערכת תוצאותיהן האפשריות.

מאת: עמית שטיינהרטמדעי המדינה20/05/109579 צפיות
מאמר זה עוסק בהשפעת האינטרנט על ארגוני המודיעין וקשרי הגומלין שבין ארגוני הביון לקברניט המדיני. המאמר בוחן האם חל שינוי מהותי בדפוסי האיסוף של המודיעין (בארגוני ביון חוץ שאינם צבאיים) בעשור האחרון ובהתאמה לכך האם ניתן לשפר את מערכת הבקרה והפיקוח של הקברניט המדיני על ארגוני המודיעין?

מאת: Efratמדעי המדינה01/02/1010193 צפיות
המונח דמוקרטיה מסמל את המושג שלטון העם. הדמוקרטיה הינה שיטת ממשל המקובלת כיום על ידי רוב במדינות בעולם המודרני. העקרון החשוב ביותר בשיטת ממשל זו הוא הבחירה של מנהיג באמצעות הצבעה של כלל האזרחים במדינה. התהליך בא לידי ביטוי בבחירה של מועמד אחד מתוך מספר מועמדים מובילים, כאשר לאחר ההצבעה, הרוב קובע מיהו המנצח. הבוחרים שווים בינם לבין עצמם ואינם מופלים על סמך פרמטרים כגון: מין, דת, צבע עור, השכלה או גיל. השיטה המקובלת כיום הינה השיטה של דמוקרטיה ייצוגית, באמצעות שיטה זו הרשויות מתחלקות לשתיים: הרשו

מאת: Efratמדעי המדינה20/01/1010974 צפיות
דמוקרטיה ליברלית היא צורת ממשל, המבוססת על דמוקרטיה ייצוגית בה היכולת של הנבחרים להפעיל את כוחם הפוליטי כפופה לשלטון החוק במטרה להגן על זכויות האזרח. עקרונות השיטה מקיימים בה הן אחריות אנכית (Vertical Accountability) של השלטון לבוחרים והן אחריות אופקית Horizontal) Accountability) של השלטון למוסדות המאזנים (נויברגר 2004, 211). החוקה היא תולדה של "רגע קונסטיטוציוני" בו ניתן ביטוי להסכמה לאומית רחבה אשר מייצרת "הסדר" ממשלי ארוך ימים שאינו תלוי בזהות האנשים המאיישים אותו

מאת: א.ע עאו'ץ מדעי המדינה23/02/098530 צפיות
הכלכלה של בלגיה מפותחת ביותר והיא מבוססת על מסחר בינלאומי. יותר מ-70% מהתל"ג הבלגי בא מיבוא ויצוא. בלגיה מיבאת את כל חומרי הגלם למוצרים רבים ומייצאת אותם לאחר עיבוד המעלה את שווי המוצר. יותר מ-50% מהיצור שלה מיועעד לייצוא, ובתחומים מסוימים, כטקסטיל וזכוכית השיעור עולה ל-80%. בגלל המיקום של המדינה והתשתית התחבורתית המפותחת שלה היא משמשת צומת מסחרי מרכזי בשוק האירופאי

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica