חפש מאמרים:
שלום אורח
18.10.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכוון תעסוקתי למבוגרים בעלי לקות קשב וריכוז

מאת: נעמי גינתאימון לקריירה08/11/2012952 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

              הכוון תעסוקתי למבוגרים בעלי לקות קשב וריכוז (ADHD )

          מעט : נעמי גינת - מאמנת תעסוקתית ומומחית לאימון ADHD

א. תסמונת ה- ADHD (לקות קשב וריכוז) במבוגרים :

כ-6% מהמבוגרים באוכלוסיה – לוקים בתסמונת .יש לה מקור גנטי ומופע נוירולוגי מובהקים. בקרב מבוגרים – קיים תת-אבחון של התסמונת , ומרבית הבוגרים המצויים כיום בשוק העבודה הישראלי- לא זכו לאבחון ולטיפול מקצועיים מתאימים, בתהליך התבגרותם.

בעולם העבודה מתבטאת התסמונת במגוון סימפטומים, שהמוכרים בהם : פיזור נפש, אי-שקט מוטורי, חוסר ארגון וסדר, טווח סיפוק קצר ונטייה להשתעמם , קושי להתחיל ולסיים משימות ,תגובות אימפולסיביות, חוסר תכנון, דחיינות, , מצבי-רוח קיצוניים שמתחלפים תדיר, קושי במשמעת ועימותים עם גורמי-סמכות  ועוד

במקרים רבים -נוספים לסימפטומים שצוינו – גם קשיים אקדמיים, הנובעים מלקויות-למידה נלוות. (קשיים בקריאה, כתיבה, זיכרון, רכישת שפה זרה, חשבון ועוד), ובעיות נפשיות כמו: דפרסיה, חרדה, נרקולפסיה (=התקפי שינה בלתי נשלטים).

ב. המאפיינים העיקריים של לקויי קשב וריכוז,  והשפעתם  על תפקודם והצלחתם בעבודה ?

נתונים סטטיסטיים עקביים מראים כי בעלי ADHD מתקשים יותר לשרוד במקומות עבודתם לאורך זמן,  נוטים יותר מאחרים להיות מפוטרים,  ולחוות תקופות של  אבטלה. בנוסף- הם עובדים עפי'ר במשרות בעלות סטטוס ורמת-השתכרות נמוכים-יחסית, עוסקים בעבודה שאינה תואמת את כישוריהם, ומתקדמים פחות מעמיתיהם.

השינויים במקצועות ובטיב המשרות בשוק התעסוקה של ימנו - דורשים יותר ישיבה והתמקדות, בסביבת עבודה 'משרדית'  ,ופחות תנועה ודינמיות.

המציאות התעסוקתית הזאת - מאתגרת ומכבידה במיוחד על בעלי ADHD ,שכן היא מנוגדת לטבעם , ומקשה עליהם לבטא את כישוריהם הייחודיים בצורה מיטבית.  התוצאה : רבים פתחו דימוי-עצמי נמוך, חוסר-אונים נרכש, בעיות הסתגלות, קשיים בפיתוח ושימור מערכות יחסים, התנהלות יום-יומית בעייתית  ואי-מימוש הפוטנציאל התקין שלהם .

מחד- מאופיינים בעלי התסמונת במגוון "חוזקות": ביצירתיות ומקוריות ,  יוזמה ,  חיפוש ריגושים חדשים, יכולת לשאת עמימות ולעבוד עם נתונים-חלקיים,  נטייה להסתכנות,  פעלתנות ויכולת השקעה גבוהה,  התלהבות,  סקרנות   ורמת אנרגיה גבוהה.  יש להם צורך רב באוטונומיה ועצמאות בעבודה,  הם מתפקדים טוב יותר במסגרת לו"ז גמיש ,  וזקוקים לגיוון וחדשנות שיספקו את סקרנותם וילהיבו אותם.

מאידך- סובלים בעלי התסמונת מסימפטומים המקשים על תפקודם ומחבלים בהצלחתם בעולם העבודה.

הקשיים הבולטים ביותר, בעולם העבודה של בעלי ADHD ,הם :

1.      קושי בניהול זמן: חוסר אפקטיביות, אומדן זמן לקוי דחיינות , איחורים , , ואי-עמידה בלו"ז המתוכנן.

.

2.      רמת-אנרגיה גבוהה : פעלתנות, תזזיתיות, נטייה להשתעמם בקלות. נזקקים לגיוון וחידושים לצורך שמירת עניין ומוטיבציה.

3.      אימפולסיביות : פעולה "מהבטן" מבלי שהושקעה די מחשבה מטרימה, ומבלי שנבדקו כל האספקטים הנוגעים בדבר.

4.      קושי בקשב וריכוז :נטייה להיסח-הדעת , חוסר התמקדות במשימה ו'התנתקויות'  , אי  הבחנה בין עיקר לטפל, קליטה סלקטיבית וחלקית של גירויים מהסביבה, קושי להתמיד  ולשמור על ערנות.

5.  אי-סדר ואבדן חפצים, כמו: מפתחות, כלי-עבודה, מסמכים וכיוצ"ב.

6.  שכחנות עקב בעיה בזיכרון לטווח הקצר  והסחות-דעת. 

7.  חוסר איזון-רגשי : טווח-סיפוק קצר, כעסים, חרדות, התפרצויות שאינן פרופורציונאליות  לתסכול ,מצבי-רוח משתנים , הגורמים לשחיקה מהירה  ולאי-התמד.

8.  התנהלות כספית בעייתית חוסר תכנון , מעקב לא רציף אחר התזרים, נטייהלפזרנות ולאי-עמידה במסגרת תקציבית.

9. קשיים בניהול מערכות-יחסים בין-אישיות :אי הקפדה על נהלים, עימותים מול גורמי סמכות ,התנהגות  שלא בהתאם  לנורמות המקובלות, קשרים בינאישיים שטחיים, חוסר הקשבה, קוצר רוח  וחוסר  סובלנות, ,התערבות בפעילותם של אחרים, ועוד

ג. יזמות עסקית ו- ADHD

להקים עסק עצמאי הוא אתגר היוצר עניין ועשייה אינטנסיבית ומגוונת.

בצד ההסתכנות הכרוכה לכאורה בוויתור על בטחון , קביעות ויציבות-  מאפשר ניהול עסק עצמאי ליזם לנצל את ניסיון חייו, להביא לידי ביטוי את כישוריו ושאיפותיו , ולפעול בסביבת עבודה גמישה, שעצב בהתאם להעדפותיו וללו"ז המתאים לו.

בעלי ADHD נחנו בטמפרמנט ,התלהבות, תקשורתיות , מקוריות ויצירתיות;  בצד הקושי לקבל מרות, לציית להוראות, להתמיד ולהתמקד בעשייה שגרתית/משעממת, לתכנן ולעמוד בזמנים .

זאת ועוד : רבים מבעלי ADHD– נוטים להעדיף תעסוקה עצמאית, על-פני עבודה כשכירים. ההסברים  לכך : אכזבה וייאוש בשל תפקודים ניהוליים לוקים,  קושי בפענוח של הפוליטיקה האירגונית ונורמות ההתנהגות,  קושי בתפקוד בהתאם לכללים ולהוראות,  נטייה לאבד עניין ולא לסיים משימות במלואן , ריבוי עימותים עם גורמי-סמכות ושותפים  ועוד.

המצליחים מבין היזמים בעלי ה- ADHD – הינם בעלי מודעות-עצמית גבוהה לחוזקות  ולתורפות שלהם, ובעלי יכולת התמודדות עם כישלונות.

לאור האמור לעיל-  יזמות עשויה בהחלט להיות עבורם דרך להגיע למימוש עצמי מיטבי ;  בצד גמישות בזמני העבודה וסיכוי להשתכרות משופרת.

זאת במידה שירכשו לעצמם כלים ואמצעים לשיפור התפקוד, יתאימו את הסביבה לצרכיהם, וישכילו לגייס עזרה-מקצועית, בהתאם לצרכיהם.

.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נעמי גינת- מאמנת תעסוקתית מוסמכת ומנוסה

                 חונכת עסקית של יזמים

                 מומחית באימון בעלי ADHD ( הפרעת קשב וריכוז)

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת נעמי גינת

מאת: נעמי גינתאימון לקריירה25/12/121664 צפיות
האימון שואף שהעובד יתייחס לעבודתו כאל הגשמת ייעוד, ויעסוק בה מתוך התלהבות, עניין ומציאת משמעות. כמובן שאין הדבר שולל את רצונו של המתאמן להתפרנס כראוי ולזכות בהכרה... האימון והטיפול מכוונים לקהל יעד שונה. באימון לא מחפשים "אשמים" ואין מקום לתחושת "קורבנות" ותירוצים.

מאת: נעמי גינתעבודה וקריירה - כללי23/11/12927 צפיות
מדוע נוטות נשים פחות לאפיק היזמות העסקית ? מה מאפיין את הנשים הבוחרות בתעסוקה-עצמאית, לעומת הגברים הפונים לאפיק זה ? מדוע מצפות הנשים , בעסק שלהן, לרמות-גידול נמוכות מאלו שמצפים להם הגברים ?? מה מאפיין עסקים בבעלות נשית ??

מאת: נעמי גינתאימון לקריירה30/10/12915 צפיות
מחקרים שעקבו אחר השתלבותם בעבודה של בעלי לקויות למידה ,והפרעות קשב בכללן- מראים כי הם עובדים עפי'ר במשרות בעלות סטטוס ורמת-השתכרות נמוכים-יחסית, עוסקים בעבודה שאינה תואמת את כישוריהם, , מתקדמים פחות מעמיתיהם, מפוטרים יותר פעמים, ואף מצויים בתקופות אבטלה רבות וממושכות יותר מעמיתיהם.

מאת: נעמי גינתאימון לקריירה30/10/12762 צפיות
יזמות-עסקית הינה אפיק תעסוקתי המתאים במיוחד לבעלי ADHD (הפרעת קשב וריכוז) המטרה העיקרית באימון תעסוקתי של בעלי ADHD היא להביא אותם לעבוד שלא על מנת לכסות על חולשותיהם , אלא להתמודד מנקודת המוצא של כוחותיהם.. אימון אישי , ע"י מאמן מוסמך המכיר את התסמונת ומאפייניה- ימנע טעויות כואבות ויקרות, ויתרום להתפתחות האישית של היזם ולהצלחת העסק.

מאת: נעמי גינתיזמות עסקית30/10/12807 צפיות
בעלי ADHD נחנו בטמפרמנט ,התלהבות, תקשורתיות , מקוריות ויצירתיות; בצד הקושי לקבל מרות, לציית להוראות, להתמיד ולהתמקד בעשייה שגרתית/משעממת, לתכנן ולעמוד בזמנים . לכן יזמות עשויה בהחלט להיות עבורם דרך להגיע למימוש עצמי מיטבי ; בצד גמישות בזמני העבודה וסיכוי להשתכרות משופרת. זאת במידה שירכשו לעצמם כלים ואמצעים לשיפור התפקוד, יתאימו את הסביבה לצרכיהם, וישכילו לגייס עזרה-מקצועית, מתאימה.

מאמרים נוספים בנושא אימון לקריירה

מאת: ילדונתאימון לקריירה10/06/193285 צפיות
מדוע נדרש להגדיר עבודה לחיילים משוחררים כנושא בפני עצמו, ומה מאפיין את תחום העבודה לחיילים משוחררים?

לגרום ללקוח לומר כן, איך לשתול מחשבה, לגרום ללקוח להסכים, איך יוצרים אמון, איך למכור נכון, איך לשכנע לקוח, קאוצינג, מטפל אישי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על עוד שיטה איך אפשר לגרום למישהו לעשות את מה שרוצים שהוא יעשה, לצורך העניין נגיד רוצים לשכנע מישהו לענות כן על שאלה מסוימת לדוגמא לשאלה "האם אתה רוצה לקנות את המוצר?" או לדוגמא נגיד רוצים לשכנע מישהו לענות לא על שאלה מסוימת לדוגמא "האם אתה רוצה לשנות איזה משהו בעסקה?" יכול להיות שרוצים לגרום לו להגיד לא. בקיצור עוד נוסיף ...

יסודות המכירה, ספק או וודאות, יסודות ההשפעה, גם או רק, טיפול בהתנגדויות, אומנות השכנוע, מומלץ, מטפל התנהגותי קוגניטיבי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על אחד מהעקרונות החשובים ביותר בנושא של שכנוע, אם לא אולי אפילו החשוב ביותר שיש או אחד מהחשובים או אולי אפילו החשוב ביותר, זה עיקרון די בסיסי שצריך להבין אותו רצוי להבין אותו ולהשתמש בו החוכמה היא גם להבין אותו וגם לדעת להשתמש בו בזמן אמת בהמון דוגמאות ודרכים. בגדול על מה מבוסס שכנוע על מה מבוססת מכירה, על מה מבוסס להצליח במשא ומתן ...

מאת: אבי כחלוןאימון לקריירה19/08/152230 צפיות
מעבר למקום עבודה חדש ולאזור מגורים חדש בו זמנית אינם החלטה קלה והתהליך דורש תכנון ובדיקה רבים. ארגון טוב ופנייה לחברות מקצועיות לשם עזרא בביצוע התהליך, תסייע לעבור את התקופה בקלות שתיהיה טובה עבור כל המשפחה.

מאת: מגניב אימון לקריירה01/07/152068 צפיות
בשורות הבאות נציג כמה מהאתגרים המורכבים הכרוכים בתהליך גיוס מנהלי מכירות ואנשי מכירות לארגון מסוים. במסגרת הצגה זו נעמוד על הטעויות הנפוצות בתחום, את דינאמיקת המכירות ובאיזה אופן היא משפיעה בצורה מכרעת על טיב הגיוס. ננסה להתמודד עם מספר שאלות כמו למשל מה הסיבה שבגינה לא מעט תהליכי גיוס מפספסים את מטרתם, מה הופך איש מכירות לטוב, מהו הסוג המבוקש והרמה הנדרשת ממנהלי המכירות, אילו תכונות מפתח נדרשות להצלחה מקסימאלית בהתאם לתפקיד שאותו יש לאייש, כיצד להגדיר כשורה את המיומנויות הנחוצות של המועמדים כד

למה לא לאתר את צרכי הלקוח, יצירת כימיה עם הלקוח, למה לא לברר את צרכי הלקוח, תחושת זרות עם לקוח, לקרוא את המחשבות של הלקוח, תחושת קרבה עם לקוח, מאמן עסקי מומלץ, קאוצינג: שלום לכולם, הפעם אני רוצה לדבר על עוד היבט בנושא של בירור צורכי הלקוח, שכנוע לקוחות, מכירה ללקוחות וזה הולך ככה: כפי שכבר הוסבר, כפי שכבר הובן, הלקוח לא רוצה לקנות את המוצר שלך, הוא רוצה לפתור את הבעיה שלו. ואם אתה רוצה למכור ללקוח את המוצר שלך, אתה לא צריך להתמקד בכמה המוצר שלך טוב כמוצר, אלא בכמה הבעיות של הלקוח ...

האם לנסות לשכנע את הלקוח, למכור בלי לנסות למכור, כמה לנסות לשכנע את הלקוח, שכנוע סמוי, להצליח במכירות, שכנוע גלוי, ייעוץ טיפולי, ייעוץ פילוסופי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על עוד אחת מהטעויות של אנשי מכירות ומהגישה של מכירות והעניין הוא, האם בעצם צריך לנסות לשכנע את הלקוח לקנות כן או לא. יש הרבה אנשי מכירות מצליחים בעיניהם לפחות שהם אומרים "אתה יודע איך אני, מה השיטה שלי למכור? אני פשוט לא מנסה למכור, אני מי שאני ואני מוכר, לא מנסה למכור לא רוצה למכור" ויש הרבה אנשי מכירות ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica