חפש מאמרים:
שלום אורח
12.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תקשורת ארגונית - כיצד לפתור חילוקי דעות בארגון?

מאת: אילת צוריייעוץ עסקי20/12/20121280 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק


המפלגה היא ארגון לכל דבר.

גם הנאום המפויס למדי של יושבת ראש מפלגת "העבודה" שלי יחימוביץ ביום שבו נחשפה רשימת המפלגה לכנסת ה-19 לא יכול היה להסתיר את הקצר בתקשורת שבין יושבת הראש למועמדת שנבחרה למקום ה-5 ברשימה – מרב מיכאלי. התקשורת, כור מחצבתן של שתי העיתונאיות, געשה בעקבות חילוקי הדעות ביניהן, וזאת נוכח ההצלחה הכבירה שקצרה מיכאלי בפריימריז של המפלגה שאליה הצטרפה רק שבועות בודדים לפני מועד הבחירות המקדימות.

אם נסכים על הנחת היסוד כי מפלגה היא ארגון לכל דבר, הרי שניתן להמשיל בנקל את הכשל בתקשורת ביניהן לכשל בתקשורת הבין-אישית שנפוץ תדיר בין מנכ"ל הארגון העסקי למנהל בכיר בו. המדובר כמובן במצב שכיח למדי. בפוסט הזה בחרתי להתייחס לסוגיה של כשל תקשורתי בין מנכ"ל לבין מנהל בכיר ולהציע מספר דרכים שבאמצעותן ניתן להתגבר על כשל מסוג זה.

שתי הפיגורות, כמו גם המנכ"ל והמנהל הבכיר, יודעות היטב כי הקצר האישי ביניהן מזיק במידה רבה לתדמית הארגון, למצטרפים אליו ולביצועים שלו – ובמקרה זה, חילוקי הדעות ביניהן עשוי להשפיע בצורה זו או אחרת על מספר התומכים במפלגה.

השאלה החשובה ביותר היא מי ייטול על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי ? ברור ונהיר הוא שבמקרה דנן זו צריכה להיות שלי יחימוביץ, ובאנלוגיית הארגון שלנו – המנכ"ל. על המנכ"ל לזמן את המנהל הבכיר מוקדם ככל הניתן לשיחה בארבע עיניים וליישב את ההדורים לטובת הארגון – זהו השלב הראשון בדרך לפתירת המשבר. העניין הוא שהפגישה הזו נדחית (או לא מתקיימת כלל) פעמים רבות בגלל שיקול אחד בלבד – האגו של שני הצדדים.

השלב הראשון – שיחה בארבע עיניים

לכן, נטרול האגו של שני הצדדים הוא בבחינת תנאי מקדים להתגברות על חסמי התקשורת בהנהלה הבכירה. בימינו אנו מדובר אגב על מרכיב אישיותי המשותף לנשים וגברים כאחד. שני הצדדים צריכים להבין ולהפנים את העובדה כי הקונפליקט, שידוע לכל הארגון ולסביבתו הקרובה והרחוקה, מזיק לו. במילים אחרות, הרצון לקיים שיחה ולגשר על הפערים נובע מאינטרס משותף אחד  – טובת הארגון.

חשוב לזכור כי אורכה הפורמאלי של השיחה האישית שיקיימו הצדדים אינו חשוב כהוא זה. הדבר החשוב ביותר הוא התוצר שאותו היא הניבה – וקודם כל ולפני הכל החלטה על שיתוף פעולה בנושאים משיקים וזאת במטרה לשדר כלפי חוץ "עסקים כרגיל" גם אם לא כל המישקעים וחילוקי הדעות נעלמו. לשם המחשה, בשיחה האישית בין שלי יחימוביץ למרב מיכאלי, נכון יהיה לסכם על שיתוף פעולה למען ההצלחה האלקטוראלית של מפלגת העבודה בבחירות שייערכו בעוד כחודש. ההופעה של שתי הנשים הבכירות במפלגה עשויה לשדר לבוחרים מסר של אחדות אשר יסייע להן בקלפי החשובה מכולן.

השלב השני – שיתוף פעולה נקודתי בצמתים הקריטיים לארגון

שיחת הליבון הזו היא שלב קריטי, ענייני, שלא לומר אינטרסנטי. שני הצדדים נפגשים זה עם זה לא מאהבה כנה, כי אם בראש ובראשונה מהבנה כי העימות ביניהם מזיק לארגון שבטובתו רוצים שניהם, בדיוק מהסיבה הזו גם שלי וגם מרב מיכאלי, כמו גם המנכ"ל והעובד הבכיר, יקבלו החלטה רציונאלית לשתף פעולה ולקדם את טובת הארגון.

כך למשל, גם מנכ"ל ועובד בכיר שאינם מסתדרים האחד עם השני יסכימו להופיע יחד לפגישה עם לקוח שנטש אותם לאחרונה כדי לשכנעו לשוב על עקבותיו. בזירה הפוליטית לא חסרות דוגמאות לשיתוף פעולה נקודתי מסוג זה; לדוגמה,  שמעון פרס ויצחק רבין ז"ל אשר לא אהבו זה את זה (בלשון המעטה) אך ידעו להתגבר על הקשיים ולעבוד יחדיו על מנת להגיע להסכם אוסלו.

השלב השלישי – שני הצדדים יאפשרו האחד לשני מרחב נשימה ותמרון

לבסוף, ההסכמה הנקודתית בין הצדדים תאפשר לכל אחד מהם לפעול באופן עצמאי תוך ניצול היתרונות היחסיים שלהם וזאת מבלי לדרוך האחד על יבלותיו של השני. יתרה מכך, שני הצדדים מסכימים להעניק האחד לשני מרחב נשימה ותמרון וזאת באופן שיאפשר להם ליהנות זה מפירותיו של זה, להבליט את החוזקות ולהצניע את חילוקי הדעות. אחרי הכל, כולנו יודעים שסמיכות של ממש בין שני הרי געש פעילים עלולה להביא לפיצוץ רבתי.

לסיכום, אין ספק כי בכל מקום בו יש בני אדם יש גם רגשות. במרבית המקרים, האמוציות הם גם אלה שמניעות את דינמיקת היחסים בינינו לבין הזולת. כך גם ביחסים שבין המנכ"ל למנהל הבכיר שכפוף לו. ואף על פי כן, על שני הצדדים להתייחס  לחילוקי הדעות האישיים או המקצועיים ביניהם באופן רציונאלי ככל הניתן וזאת כדי שלא לפגוע בתפוקות הארגון ובסיכויו להגשים את היעדים שהציב לעצמו.

אילת צורי - המכון להדרכה בכתיבה עסקית מפתחת שיטת צורי להדרכה בכתיבה שיווקית,
כתיבה שיווקית לאינטרנט,כתיבה אינטרנטית,ניהול תוכן לארגונים,תקשורת פנים בארגון,תקשורת ניהולית ועוד..
מגוון סדנאות בנושא. מלקוחותינו המרוצים- סלקום, בזק והראל ביטוח.
לפרטים נוספים: 03-6471355/ 052-3510583

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אילת צורי –  המכון להדרכה בכתיבה עסקית

מפתחת שיטת צורי להדרכה בכתיבה שיווקית ועסקית. מגוון סדנאות בנושא. מלקוחותינו המרוצים- סלקום, בזק והראל ביטוח. לפרטים נוספים:
http://www.ayeletz.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אילת צורי

מאת: אילת צוריהודעות לעיתונות - כללי06/06/13772 צפיות
לפני כחודש עברתי ניתוח שיניים כואב ופולשני, שעד היום כשבוע לאחר מכן, אני מתאוששת ממנו. כשפי פעור, קשה לומר שיכולתי להציג עמדה כלשהי בפני מישהו, בטח לא בפני הרופא שלי, אבל יכולתי לצפות בפעולותיו וללמוד מהן כיצד להכין במהירות ובאפקטיביות פעולה אחרת – במקרה שלי, הצגת עמדה בכתב.

מאת: אילת צוריהודעות לעיתונות - כללי10/04/13677 צפיות
לא ניתן היה להישאר אדישים לידיעה שעלתה לכותרות בתחילת החודש עם חשיפתו של מסמך חוות הדעת של המורים על התלמידים בתיכון רבין בכפר-סבא. המסמך שהוכן בישיבת עבודה פנימית לקראת יציאתה המתוכננת של שכבת יא' אל המסע המסורתי לפולין, נשלח בשוגג על ידי מרכזת המסע אל אחד התלמידים – ומצא משם את דרכו אל חדשות ערוץ 2.

מאת: אילת צוריעסקים - כללי07/03/13755 צפיות
הבחירות לכנסת ה-19 לוו בסיסמאות רבות שהתמקדו בכמיהה ל"פוליטיקה החדשה" ולשינוי, ואכן תוצאותיהן הצביעו על כך שהעם חפץ בשינוי שכזה. 48 חברי כנסת חדשים נכנסו למשכן המחוקקים בשלהי ינואר כאשר מרביתם הגיעו משתי מפלגות – "יש עתיד" בראשותו של יאיר לפיד ומפלגת "הבית היהודי" בראשותו של נפתלי בנט.

מאת: אילת צוריניהול17/02/131200 צפיות
לכנסת ה-19 אשר הושבעה זה מכבר נבחרו 48 חברי כנסת חדשים (!), מתוכם לא פחות מ-26 נשים. מספר שיא זה, בשני אופני הייצוג, הח"כים החדשים או מספר הנשים, דומה באופיו לחילופים המשמעותיים המתבצעים בארגון. אמנם זהותו של המנכ"ל לא השתנתה (נכון לעכשיו), אבל אין ספק שמדובר ברה-ארגון אמיתי בארגון המחוקקים הישראלי. במאמר שלפניכם אתייחס לטיפים העיקריים שאני יכולה לתת לחברי הכנסת החדשים בכל הנוגע להסתגלות מהירה לעבודה לאחר רה-ארגון רציני.

מאת: אילת צוריניהול30/01/131301 צפיות
שני כשלים תקשורתיים עיקריים, שעליהם אתן את הדעת בפוסט זה: האחד נעוץ בהיבט המילוני-לשוני – ואילו השני טמון בהיבט התקשורתי-ארגוני.

מאת: אילת צוריעסקים - כללי02/01/131286 צפיות
ניתוח מקרה מבחן של תרבות ארגונית ב-CIA הסרט ZERO DARK THIRTY שיצא לאקרנים רק לפני כשבועיים, הפך לאחד מסרטי הפעולה המדוברים של השנה; שכן, זהו הסרט הראשון המתעד את המצוד אחרי רב המחבלים אוסמה בין לאדן שחוסל בתחילת מאי 2011.

מאת: אילת צוריניהול05/12/121721 צפיות
בשלהי חודש אוקטובר פרסמתי פוסט קצר שמבהיר את מהות המושג "תרבות ארגונית" ומבקש להרחיב על החשיבות הטמונה בה. בשבוע שעבר הוספתי והתייחסתי למכלול האמצעים והשיטות המסייעים בהטמעתה של התרבות הארגונית. כעת, הייתי רוצה להרחיב מעט ולתת מספר טיפים מעשיים המתאימים לכל מנהל באשר הוא, בבואו להטמיע את יסודות התקשורת למנהלים , תוך הדגשה על העברת מסרים אפקטיבית בין ההנהלה לעובדים ובין העובדים לבין עצמם.

מאמרים נוספים בנושא ייעוץ עסקי

מאת: עוזי פלגייעוץ עסקי10/05/20215 צפיות
קריסת עסק מעבר לנזק הכלכלי היא קריסת חלום למייסדים.הנזק הנגרם בתהליך הפירוק הוא רב וכולל במקרים רבים הפסדים ונזק ללקוחות לספקים וכמובן לבעלי העסק.הנזקים במקרים רבים הם לא רק כלכליים הם מלווים בנזקים בריאותיים, משפחתיים, ומשפיעים על הגורמים הרלבנטיים שנים רבות. גם המדינה מפסידה מקריסת עסק: מיסים, משלמת דמי אבטלה לעובדים שפוטרו, לעיתים נדרשים טיפולים של רשויות הרווחה ועוד. .

מאת: עוזי פלגייעוץ עסקי03/05/20105 צפיות
לעיתים אנחנו נוטים דווקא להשקיע בפתרונות לבעיות המעצבנות, אך הפחות חשובות, כי הן מרגיזות ויחסית קלות לטיפול, אבל דוחים את הטיפול בבעיות החשובות והקריטיות כי הן מצריכות מאתנו יותר תשומת לב חשיבה, היוועצות, "טרטור", הוצאת כסף ועוד.

מאת: מיכל דגן ברעםייעוץ עסקי02/04/20183 צפיות
קיימים סוגים שונים של מוקד טלפוני. לכל אחד מהמוקדים מאפיינים שונים מבחינות רבות. דיון על 2 מהמגוון הרחב שלהנושאים והתחומים שמגדירים את המוקד, ומסייעים בהשגת המטרה שלשמה נוצר.

מאת: בנימין קלינגרייעוץ עסקי11/01/20451 צפיות
המסגרת לביטול צו הריסה מינהלי הותוותה בסעיף 238א (ח’) לחוק התכנון לפיו: לא יבטל בית המשפט צו הריסה מינהלי אלא אם הוכח לו שהבנייה שבגללה ניתן הצו בוצעה כדין או שביצוע הצו אינו דרוש לשם מניעת עובדה מוגמרת. הוראת סעיף 238א (ח’) לחוק התכנון מתייחסת אפוא לשתי עילות בלבד שבעטיין קמה לביהמ”ש...

מאת: בנימין קלינגרייעוץ עסקי18/03/191133 צפיות
צו הריסה מנהלי: הורחבה האפשרות להוצאת צו הריסה מנהלי עד חצי שנה מסיום הבניה ובבית מגורים- ימים ממועד האכלוס. 30 ניתן לכלול בצו המנהלי גם הוראות לעניין איסור שימוש ותחולתו בתנאים מסוימים גם חודשים לאחר 6 על עבודה שנעשתה לאחר מתן הצו וגם על בניה מחדש שבוצעה תוך ביצוע ההריסה. ימים לגבי 7 - ימים מהמצאתו ו 4 צו הריסה מנהלי ניתן לביצוע על פי התיקון רק בחלוף עבודה שהסתיימה. במאמר תמצאו את כל הפרטים של התקנות החדשות, מידע על גובה הקנסות והעונשים.

מאת: שלום כהןייעוץ עסקי18/06/18454 צפיות
ההחלטה התקבלה והחיפושים כמעט הסתיימו. זיכיון יכול בהחלט להוות פתרון אידאלי ואתם יודעים איזה מותג אתם רוצים לקנות לעצמכם. עכשיו, רגע לפני שאתם חותמים ומשקיעים לא מעט כסף, כדאי שתהיו מודעים לזכויות ולחובות שלכם.

מאת: אלכסיי קוגןייעוץ עסקי29/04/18553 צפיות
הסכם זכיינות הוא חוזה מחייב אשר נחתם בין הרשת שמציעה למכירה זיכיון לבין יזם שמעוניין לחבור אל אותה רשת.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica