חפש מאמרים:
שלום אורח
23.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ד"ר אילון לחמן על השינויים בגיל המעבר

מאת: אילון לחמןבריאות נשים20/01/20147543 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק


גיל המעבר הוא תופעה חדשה יחסית, שנולדה עקב כך שתוחלת החיים הוארכה. אם לפני כ-150 שנה, תוחלת החיים של נשים הייתה עד גיל 50, כעת תוחלת החיים בעולם המערבי היא עד גיל 84.


כשהאריכו את תוחלת החיים, לא האריכו את תוחלת החיים של השחלות. כתוצאה מכך, השחלות שמייצרות הכי הרבה הורמונים נשיים, מפסיקות לייצר אותם בגיל המעבר – בממוצע מדובר בגיל 48 עד 50. מכאן נובעות תופעות לוואי שונות.

השינויים ההורמונליים בגוף האישה

בגיל המעבר, השחלות מפסיקות לייצר את הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון, שהם הפעילים ביותר בגוף האישה. עם זאת, הן עדיין ממשיכות לייצר טסטוסטרון. זהו הורמון גברי שאחראי לתופעות שונות אצל האישה, כמו שיעור בפנים. הירידה בפעילות השחלות מצמצמת את הופעת המחזורים, משום שאם הן לא מייצרות אסטרוגן ופרוגסטרון, אין מחזור. במקרה שבו אישה מתלוננת על מרווחים בין המחזורים, מבצעים בדיקות דם כדי לבדוק את רמות ההורמונים.

סימפטומים נוספים בגיל המעבר

גיל המעבר מאופיין בין היתר בגלי חום. נשים רבות מוסרות שבמשך היום יש להן כמה התקפי חום, עורן נהיה אדום, הן סובלות מהזעת יתר והדבר פוגע בתפקוד, מעיר אותן מהשינה ועוד. בנוסף, תקופה זו מאופיינת בדיכאונות, בפגיעה בזיכרון ובירידה בתפקוד. לנשים בגיל המעבר קיים קושי בקיום יחסי מין, משתי סיבות עיקריות. הראשונה היא היווצרות יובש בנרתיק והשנייה היא שיבוש בפעולת שלפוחית השתן.

דרכי הטיפול בגיל המעבר

עד 2002 היו ניתנים לנשים הורמונים סינטטיים בכדורים, שמחליפים את ההורמונים מהשחלות. עם זאת, ב-2002 פורסמו שני מחקרים גדולים, ואחד מהם הצביע על עלייה ב-100 אחוז בהופעת סרטן השד אצל נשים שנוטלות את הכדורים, ועל עלייה של 43 אחוז בשיעור התקפי הלב. מאז הפסיקו לתת את ההורמונים. בשנים האחרונות אנחנו עדים לחזרה למתן הורמונים. יש קבוצות עיקריות שלהורמונים שמיוצרות בדיוק כמו בגוף האישה ונקראות Bioidentical. מדובר בתרופה טובה מאוד ואף מחקרים גדולים שפורסמו עליה הראו שאין שינוי מבחינת הסיכון.

קבוצה שנייה של הורמונים נקראת SERM. זו קבוצה הורמונלית שיודעת להשפיע על קולטני האסטרוגן שגורמים לתופעות הלוואי, אבל הן מנטרלות את הקולטנים שגורמים לסיבוכים מהכדורים הקודמים.

כיום המגמה בעולם היא להתאים לכל אישה את הטיפול המתאים לה בהורמונים, אלא אם ישנה מניעה בריאותית לעשות זאת. בכל מקרה, יש צורך להיבדק אצל רופא גיניקולוג לפני ההחלטה ליטול את הכדורים המתאימים. ניתן להגיע למרפאתו של ד"ר אילון לחמן, להתייעץ ולהיבדק לפני הבחירה בדרך הטיפול המתאימה ביותר. הדיון והבדיקה חשובים, שכן טיפולים אלו הם תרופתיים. אילון לחמן הוא מומחה בכיר לגיניקולוגיה, בעל ניסיון של שנים בתחום.

ד"ר אילון לחמן , בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין.

אילון לחמן נחשב לרופא מהשורה הראשונה בזכות רמתו המקצועית הגבוהה והשיטות החדשניות אותן הוא מיישם בעבודתו.

הוא מנתח בכיר בבית חולים "אסותא" ומיילד באופן פרטי בבית-חולים "לניאדו".

טלפונים ד"ר אילון לחמן:

03-5462965

טל' למקרי חרום: 050-5401104

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
ד"ר אילון לחמן, רופא נשים (גניקולוגיה ומיילדות). בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בתחום הגניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל שם ומוניטין. נמנה מבין הגניקולוגים המובילים בארץ  וזאת בעקבות מקצועיות ושיטות חדשניות אותן הוא מיישם בעבודתו באופן תדיר.
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אילון לחמן

מאת: אילון לחמןבריאות נשים22/12/13772 צפיות
בדיקת האולטרסאונד היא בדיקה שבה מתאפשר מבט על העובר ברחם בזמן אמת ובחינת מצבו הבריאותי ותנועותיו, דרך שידור של גלי קול וקליטת הדים מוחזרים. בדיקות האולטרסאונד נועדה למטרות רבות במהלך ההריון, כמו: קביעת מיקום ההריון ותקינותו, בדיקת מספר העוברים, תיעוד גיל ההריון, ביצוע בדיקות אנטומיות כמו שקיפות עורפית וסקירת מערכות, הערכת משקל העובר וקביעת מיקום השלייה.

מאת: אילון לחמןבריאות נשים04/11/13627 צפיות
בימים האחרונים השתתפתי בכינוס שדן בעתיד הרפואה ההריונית והעוברית בנוכחות מנהלי מחלקות בכירים מכל הארץ. במהלך הכינוס הועלתה בין השאר סוגיית העישון בקרב נשים הרות. בכינוס אף הועלתה הצעה להמליץ לנשים מעשנות, להפסיק לעשן שלושה חודשים לפני הכניסה להריון.

מאת: אילון לחמןבריאות נשים13/10/13543 צפיות
נשים רבות שהשימוש בגלולות למניעת הריון לא נוח עבורן, יכולות מזה מספר שנים להשתמש במדבקות למניעת הריון. המדבקות האלה, כך מסתבר, נוחות לשימוש ובעלות אפקט זהה לזה של גלולות.

מאת: אילון לחמןבריאות נשים03/10/13717 צפיות
כריתות רחם הן ניתוח נפוץ בקרב נשים. ניתוח זה מתבצע דרך הבטן או הנרתיק, בהתאם לאופי הבעיה: רחם שרירני, גידולים ממאירים, דימומים שאינם סדירים, צניחת רחם ועוד.

מאת: אילון לחמןבריאות נשים01/08/13720 צפיות
חלק מהנשים ההרות מרגישות שהן עצמאיות מספיק ומעוניינות "להרגיש" את חווית הלידה, ולכן בוחרות ללדת בבית בלידה טבעית. בישראל מדובר במיעוט של נשים שבוחרות ללדת בבית.

מאת: אילון לחמןבריאות ורפואה כללי02/06/131287 צפיות
לעתים עולות מספר שאלות בנושאי הריון שלא תמיד יודעים כיצד לתת עליהן מענה. הפוסט הנ"ל בא על מנת לעשות סדר בדברים.

מאת: אילון לחמןבריאות נשים26/05/13634 צפיות
עוד מעט נגמר.. אורך התינוק הממוצע כ-42 ס"מ ומשקלו כ -3400 גר'. העובר בשבועות אלה עולה בממוצע כ-250 גר' לשבוע. בשבוע ה-40 מבחינה סטטיסטית מתבצעות רוב הלידות הספונטניות. חשוב להיערך בהתאם – להחליט איפה רוצים ללדת, להכין תיק "מילואים" לחדר הלידה, להכין את הבעל ולחייך

מאמרים נוספים בנושא בריאות נשים

מאת: shlomy בריאות נשים13/03/19923 צפיות
יובש נרתיקי הינו מצב בו אין רטיבות בנרתיק, ומדובר במצב שכיח מאוד אצל נשים בגיל המעבר, אך ניתן לראות זאת גם פעמים רבות אצל נשים בגילאים צעירים.

מאת: shlomy בריאות נשים24/02/19930 צפיות
המושג היסטרוסקופיה אבחנתית אולי נשמע לכם כמו שם מפוצץ וקצת מלחיץ, אך בפועל זה ממש לא ככה. היסטרוסקופיה אבחנתית הינה בדיקה אשר מבוצעת בנשים לצורך איתור בעיות בתוך חלל הרחם. מדובר בבדיקה פשוטה יחסית אשר מבוצעת במקרים רבים של בעיות בחלל הרחם, או חשש לבעיות כאלו ואחרות.

מאת: אוריבריאות נשים04/11/161084 צפיות
בין אם זהו ההיריון הראשון שלך או שכבר הבאת ילדים לעולם, חשוב שתדעי על כלי פשוט ויעיל שנמצא ברשת האינטרנט. מדובר במחשבון שמאפשר לך לדעת מייד מהו גיל ההיריון שלך,...

מאת: אוריבריאות נשים02/11/16925 צפיות
עד לפני מספר שנים, מידע מקצועי על הריון ולידה ניתן היה להשיג רק מרופאי הנשים. כמו כן, כל אישה השיגה מידע מחברות ובנות משפחה, שאמנם לא היה תמיד בחזית הקדמה הרפואית אך בכל זאת הועיל. ואולם, כיום ישנה עוד דרך חשובה לאיתור המידע הרלוונטי דרך אתרי בריאות שונים שפועלים ברשת האינטרנט.

מאת: אוריבריאות נשים14/09/16994 צפיות
במאמר זה אסביר על כל שבועות ההריון בכלליות. נשים אשר נכנסות להריון, נתונות למעקבים בכל שלבי ההריון אצל רופא הנשים שלהן. מה צריך לבדוק? מנתי ניגשים לרופא? אילו דברים יכולים לצוץ בדרך? כל זה ועוד במאמר הבא על הריון, לידה, ביוץ ועוד'.

מאת: אבי דוידיבריאות נשים10/01/161231 צפיות
האם כדאי לבצע הפלה בבית חולים פרטי או בבית חולים ציבורי.

מאת: מור קליניקבריאות נשים27/04/151857 צפיות
פצעים וכתמים בישבן נשים רבות סובלות מפצעים וכתמים בישבן, אך אינן מטפלות בבעיה היות ומוצאת עצמן מתביישות לפנות לרופא בנוגע אליה. ואכן חשיפת האיברים הפרטיים בפני אנשים לא מוכרים היא מביכה ביותר ובפני אנשים מוכרים היא מביכה אף עוד יותר, במיוחד כסובלים מפצעים וכתמים בישבן. אולם יחד עם זאת, חשוב לטפל בפצעים וכתמים המופיעים באזור זה היות ולא פעם, התופעה אינה נוטה לחלוף מעצמה ואף מתגברת בתזמונים מסוימים ופחות נעימים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica