חפש מאמרים:
שלום אורח
06.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

קצה גבול היכולת

מאת: מסע פנימייהדות16/12/2009772 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

כשר' זושא מאניפולי שכב במיטתו בזקנותו, וידע שהוא עומד למות תוך כמה שעות, הוא החל לבכות. שאלו אותו תלמידיו: "רבנו, למה אתה בוכה? הרי אתה צדיק, וודאי תגיע לגן עדן!", ענה להם "אם ישאלו אותי בשמיים: 'למה לא היית צדיק כמו אברהם?', אשיב 'כי אני לא אברהם אבינו'. אם ישאלו 'למה לא היית צדיק כמו משה?', אענה שוב שאני לא כמוהו, אבל אם ישאלו אותי 'למה לא היית כמו ר' זושא?', מה אגיד אז?!".

באותה עת הסביר ר' זושא לתלמידיו שאסור להשוות בין בני אדם, כי כל אחד שונה מהאחר, אך כל אדם צריך לשאול את עצמו: "האם מיציתי את עצמי לגמרי? האם השקעתי בכל מאודי? האם התאמצתי בלי להוריד מערכי או לוותר לעצמי?".  

ובאמת, כל אחד מאיתנו מחויב להשקיע עד קצה גבול יכולתו. איש לא דורש ממך להיות יותר ממה שאתה, אך מסתבר שגם להיות עצמך זו עבודה בפני עצמה.

מסופר על אדם שחזר בתשובה והחל להקדיש מזמנו ללימוד תורה. ראה אביו עד כמה בנו משקיע ושמח בלימודו, וביקש להצטרף אליו. הסביר לו הבן שלימוד גמרא הוא קשה ויאלץ ללמוד גם ארמית, אך האב התעקש בכל זאת, והבן החל ללמדו.

הם החלו ללמוד דף אחד מתוך הגמרא, וישבו על אותו דף במשך שנה שלמה. ביקש האב לערוך סעודה לרגל סיום הדף. הבן הסביר לו שנהוג לערוך סעודה על סיום מסכת, אך הוא התעקש. פנה הבן לר' משה פיינשטיין זצוק"ל ושאלוֹ האם לערוך סעודת סיום על הדף שלמדו. הרב השיב לו "תערוך סעודה וגם אני אשתתף בה". ואכן הסעודה התקיימה, הרב אף דיבר בשבחו של האב שהתעקש והתמיד בלימוד.

אולם סעודה זו הייתה סעודתו האחרונה של האב. למחרת בבוקר הוא לא התעורר משנתו. כשהספידו ר' פיינשטיין, אמר "יש קונה עולמו בשעה אחת, ויש קונה עולמו בדף אחד".

קצה גבול יכולתו של האב, היה לימוד דף גמרא אחד. בכך הוא עשה את שלו. כמובן שזה לא מתיר לאדם ללמוד כמה הלכות, להפסיק ולתרץ שזהו גבול היכולת. האדם צריך להתאמץ כמה שיותר, עד שהוא באמת מרגיש שהוא מרוצה מעצמו, שהוא מיצה וניצל את יכולתו עד הסוף, ונתן את כל כולו.

זו גם הדרך (מלבד האמונה) להגיע להגשמה עצמית. מי מאיתנו לא מרגיש חוסר סיפוק בחייו? מי מאיתנו לא חש בקנאה, צרות עין, ציפיות גדולות (ובעיקר אכזבות) שמכרסמות בליבו?

ההרגשה הזו, שעלולה להוביל אדם למצבים קיצוניים ביותר, נובעת בין היתר מחוסר אמונה וביטחון בה'. על האדם לדעת שכל פרט שקורה בחייו הוא מאת ה', וכל מה שקורה בעולם הזה, הוא לאחר דיונים בעולם העליון. הכל קורה באופן מדויק.

אדם המרגיש זאת, הוא אדם מאמין. כשהוא יודע שהכל קורה לטובתו, הוא אדם בוטח. כשהוא גם מאמין וגם בוטח (וזה תמיד בא יחדיו, כי אלו שני ערכים משלימים) הוא חי בשלווה, סיפוק ואושר כל ימי חייו.

זה מה שמחזיק אדם בעבודת ה' - וככל שאדם מאמין ובוטח יותר, הוא עובד את ה' טוב יותר, וכפי גודל מידת האמונה והביטחון, ה' עוזר ומתקרב לאדם יותר.  

עלינו לבקש על אמונה וביטחון לפני כל דבר אחר. חסר משהו? חסר אמונה וביטחון. שאו תפילה ויהי רצון שנזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו אמן.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אתר "מסע פנימי" - http://Pnimi.022.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מסע פנימי

מאת: מסע פנימייהדות06/07/101053 צפיות
הוא מבטל בהינף יד דעה של אדם אחר ונדמה לו שפעל באופן חיובי. אכן יש לו סיבות לחשוב כך, אבל מתחת לפני השטח מתגלים הפגמים, אשר עם הזמן משאירים חותם בלב הסובבים אותו.

מאת: מסע פנימיבריאות ורפואה כללי06/07/101098 צפיות
לחזק את המערכת החיסונית, הלב והשרירים, להוריד במשקל, לשחרר מתחים, להאריך את תוחלת החיים - וליהנות מזה! על המתנה היפה ביותר בעולם, שהוענקה לנו מאת בורא עולם.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101389 צפיות
מה הטעם בגוש קטיף או בבשר חלק? מה הבעיה החלב/אבקת חלב נוכרי? מה ההבדל בין הכשר הרבנות לבד"צ? כל המידע בקצרה מפי הרב זמיר כהן, יו"ר אירגון הידברות.

מאת: מסע פנימייהדות28/06/101350 צפיות
צרות הן דבר טבעי? לא ממש. יש דרך לצאת מהן, ולא זו בלבד, אלא שניתן בנוסף לקבל שפע וברכה. איך? ר' נתן (תלמידו המובהק של ר' נחמן מברסלב) מגלה את הסוד.

מאת: מסע פנימימשפחה וזוגיות - כללי20/05/10933 צפיות
רק לאחר החתונה הוא והיא מגלים שזה לא מה שחשבו שזה. "אולי לא הייתי צריך להתחתן איתה" הוא חושב, והיא מגלה בו פגם נוסף. על האשליה והאתגר - בחיי הנישואין.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102197 צפיות
תהליך קבלת התורה הקדושה מלמד אותנו שני דברים עיקריים שיעזרו לנו להבין מהי מהותה של התורה, וגם – עד כמה אנו חשובים בעיני ה'. לא לחינם אנו עמו הנבחר.

מאת: מסע פנימייהדות20/05/102760 צפיות
היתכן שאי פעם, לפני מליוני שנים, היו דינוזאורים בעולם - למרות שעפ"י היהדות הוא קיים בקושי 6,000 שנה? תתפלאו.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1911975 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19827 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19828 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19825 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19826 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19821 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19828 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica