חפש מאמרים:
שלום אורח
25.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

לפרוץ את תקרת הזכוכית

מאת: פנינה מילואהעצמת נשים27/02/20092502 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

www.lifecoacher.co.il

תקרת הזכוכית הינה כינוי לאפליה סמויה של קבוצה דמוגרפית, במקרה זה נשים, שקידומה המקצועי נחסם ע"י מחסום בלתי נראה – תקרת זכוכית .

מחסום זה בא לידי ביטוי באופן משמעותי במיעוט נשים המאייש משרות בכירות באופן משמעותי כמעט בכל התחומים.

הסטטיסטיקה על שיעורן של הנשים בסגל האקדמי על פי נתוני המועצה להשכלה גבוהה מראה שככול שהדרוג גבוה יותר אחוז הנשים הולך ופוחת ופרופסוריות מן

המניין יש פחות מ % 15 מסך הנשים בסגל האקדמי .

ניתן אף להוכיח את הפער בין משכורות גברים ונשים באותו תחום,  את הפער ביו קידום נשים וגברים, את ההתייחסות להיעדרות נשים מן העבודה בשל מחלת ילדים לעומת התייחסות המעביד להיעדרות גבר מן העבודה בשל מילואים.

רבות נכתב על הסיבות לכך ואין ספק שקיומה של תקרת הזכוכית מקשה על נשים

להתקדם במקומות העבודה .

אינני רוצה להתמקד באותה תקרת זכוכית חיצונית אלא לשים את הדגש על

תקרת הזכוכית הפנימית .

את המושג תקרת הזכוכית לא הכרתי ולא ידעתי על קיומו, ראיתי את הקשיים שלי בהתארגנות הפרטית שלי .

בתחילת דרכי המקצועית כעובדת סוציאלית, מקצוע נשי ברובו, נהגנו חברותי ואני ללגלג על-כך שעובד סוציאלי מספיק שיהיה גבר על מנת להתקדם במסלול הניהולי, כיום המצב השתנה ונתן לראות יותר ויותר נשים מוכשרות המשמשות בתפקידים ניהוליים בתחומי הרווחה והחינוך, אך עדיין מתוך % 80 של מורות לעומת כ % 20

מורים אחוז המנהלים הינו כ % 47 .

עם כל ההתקדמות של החברה,וההתייחסות לעבודת האישה כאל מקור חשוב לפרנסת המשפחה, היא עדיין נתפסת כמפרנסת שנייה ועבודתה חשובה פחות מעבודת בן הזוג. לא תמיד יש תמיכה ועידוד של בן הזוג והמשפחה בהתפתחותה המקצועית של האישה, במיוחד כשהעבודה תובענית ודורשת השקעה רבה של אנרגיה וזמן. כשרואים בעבודת האישה תוספת של הכנסה ולא דרך לביטוי עצמי הופכות העלויות של סידור ילדים את היציאה לעבודה לבלתי כדאית כלכלית .

כאישה, כמאמנת ומאומנת אני מודעת לקשיים, את רובם חוויתי בעצמי.

למרות שהתייחסתי בעיקר לגורמים החיצוניים הסביבתיים שללא ספק הופכים את היציאה לעבודה למסובכת הרבה יותר ודורשת מאמץ אישי ומשפחתי ניכר כדי לאפשר זאת.  הסיבות העיקריות הן פנימיות : תקרות זכוכית פנימיות המקשות על האישה לפרוץ החוצה, אך למרות כל הקשיים,החיצוניים והפנימיים, זאת איננה משימה בלתי אפשרית .

יש נשים שעשו זאת ופרצו לעמדות בכירות בעסקים, במערכות הבנקאיות ועוד. נראה לי שהעסוק הרב בתקרת הזכוכית גורם לנשים להאמין שאין להן סיכוי

לפרוץ אותה,ולכן לא כדאי להתאמץ. במקום לשים דגש על הבלתי אפשרי, ניתן לשים דגש על נשים שהצליחו ופרצו את תקרת הזכוכית, ללמוד מהן כיצד עשו זאת.

אני מאמינה שנשים רבות רוצות בסתר ליבן לפתח קריירה שבה תוכלנה להגשים את עצמן לפרוץ דרך ולהצליח אך הן חוששות מהפגיעה במשפחה ובילדים,

מוותרות מראש ומסתפקות בעבודה חלקית או כזו שאינה דורשת מהן להשקיע מעבר לשעות מקובלות.

אין ספק שהקשיים הם רבים ואמיתיים, הקונפליקט אמהות- קריירה איננו קונפליקט פשוט, אינני נוטה להמעיט בחשיבות האימהות, בנוכחות האם בחיי ילדיה, אך מצד שני נושא הביטוי והמימוש העצמי של האישה בעבודה חשוב אף הוא. הנושא המשמעותי ביותר קשור בזכות הבחירה של האישה, האם הבחירה היא בחירה אמיתית מתוך ערכיה, רצונה ולא מתוך ויתור,  השלמה וקבלת המציאות. כל אישה צריכה קודם כל לבדוק עם עצמה מה היא רוצה, להיות אמא במשרה מלאה ולראות באמהות את הקריירה שלה, לבחור בעבודה שבאמצעותה תוכל לבטא את עצמה,או לבחור באחת האפשרויות שביניהן.

השאלה איך מוצאים את הדרך הנכונה לכל אישה  בקונפליקט אמהות- קריירה בדרך לביטוי עצמי מקצועי תעסוקתי,היא למצוא איזון ושילוב בין התפקידים. נשים רבות בוחרות בקריירה אינטנסיבית ושואבת ומגלות שהקריירה שואבת אותן לתוכה, הן אינן פנויות לילדיהן חשות רגשי אשמה ופורשות ממקום עבודתן, כדי לאזן הן בוחרות באמהות, וכשהן מגלות שאימהות אינה מספקת הן מחפשות משרה חלקית ומגלות שאינה מאתגרת .

כאם צעירה ידעתי שלא אוכל לעבוד מחוץ לאזור מגורי מעבר לשעות המקובלות

ניצלתי את שנות עבודתי בשרות הציבורי ללמידה,העשרה והתפתחות מקצועית כשאני מכינה את עצמי לשלב הבא .  דחיתי את חלומותיי עד אשר ילדי יכלו לדאוג פיזית לעצמם,אז פניתי להגשמת חלומי העצמאי,דרך זו התאימה לי,אך כל אחת צריכה לקבל החלטות המתאימות לה. 

באותה תקופה עדיין לא שמעתי על האימון אך האמנתי שאוכל בכוחותיי לפרוץ לי דרך אל עבר העתיד שאליו שאפתי ,לא ידעתי שכל כך קר וקשה שם בחוץ . היום ברור לי שלו הכרתי את האימון, התהליכים שעברתי היו מודעים ומקדמים הרבה יותר .

נראה לי שהדרך להתמודד עם הקשיים שמציבות התקרה החיצונית והתקרות הפנימיות היא דרך אימון אישי וקבוצתי. בתהליך זה תוכל האישה לברר את הקונפליקט של אמהות- קריירה עם עצמה, בירור אמיתי המתייחס קודם כל על מי שהיא, ערכיה שאיפותיה וצרכיה, מה הייתה רוצה להגשים וכיצד תעשה זאת תהיה זו בחינה מעמיקה שתאפשר לאישה לקבל החלטה מודעת קודם כל עם עצמה ואחר כך עם בן זוגה.

שיתוף בן הזוג בהתלבטות בקשיים ובפתרון חשובים מאוד לשמירת הזוגיות והתא המשפחתי בתהליך האימון של האישה . ההחלטה תתקבל מתוך סך כל הנתונים של האישה ומציאות החיים שלה .

האימון מהווה מרחב בטוח בו תוכל האישה להתלבט, לבחון,  לבדוק באופן אוטנטי וכן ולבנות לעצמה את מסלול הקריירה. לא מעט נשים מרגישות מתוסכלות ותקועות בשל נסיבות חייהן, תהליך האימון יאפשר להן לבחון את מה שקורה, את הפער בין הרצוי והמצוי והדרך לגשר עליו. מתוך תכנון, חשיבה ושליטה.

אחת הבעיות היא שנשים רבות אינן מאמינות שיש דרך לפרוץ את התקרה. גם אלה החושבות שאימון יוכל לסייע להן להגיע למטרתן, לא מוכנות להשקיע את הכסף הדרוש כדי לפתח את עצמן או לעמוד על רצונן מול בן זוגן שלא תמיד מוכן לקבל

את ההשקעה הכרוכה בכך לעיתים זה נראה להן כמותרות במיוחד כשישנן הוצאות גבוהות בתחומים אחרים ונושא התפתחות האישה אינו בסדר עדיפות גבוה.

ארגוני נשים ומחלקות רווחה עוסקים שנים רבות בתוכניות של העצמה לנשים, המקדמות את הנשים אך אין די בכך. יש להעלות את הרף, לבנות תוכניות אימון, אישיות וקבוצתיות, שדרכן תוכלנה הנשים לבחור בחירות אמיתיות.

נראה לי שהאימון שבמהותו מתייחס אל העתיד והאפשרויות הגלומות בו,אינו רואה את האילוצים הסביבתיים כחסם,הוא הדרך להתמודד עם המציאות ויסייע לפרוץ את תקרות הזכוכית החיצונית והפנימית.על מנת לחיות חיים מלאים ומוגשמים : האמרה " בלב הקושי טמונה ההזדמנות " (אלברט איינשטיין)

היא ההתייחסות לקשיים כמאתגרים ולא כחוסמים .

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת פנינה מילוא

מאת: פנינה מילואגיל הזהב31/07/11878 צפיות
תהליך הפרישה מהעבודה ידוע בספרות המקצועית כאירוע המפר את האיזון במערכת הזוגית ובמערכת המשפחתית.כל מי שחווה תהליך של פיטורין, פרישה מוקדמת, ואפילו פרישה במועד , יוכל להעיד על כך .

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/11891 צפיות
בעשור האחרון הולך האימון ומתפשט בכל תחומי החיים והעיסוקים המקצועיים.האימון מבוסס על התערבות מקצועית ממוקדת לטווח קצר ,מאמינה בכוחו ובידע של הלקוח לפעול למען עצמו ,אינה מתמקדת בעבר אלא בעתיד. ההתייחסו

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/111017 צפיות
אחת השאלות המעסיקות אותנו הינה כיצד יכולה מחלקה לשירותים חברתיים, ברשות מקומית קטנה להטביע את חותמה ולהיות משמעותית ורלוונטית במקום בו היא פועלת? המאפיינים הבולטים במחלקות קטנות הינם : 1) כוח אדם

מאת: פנינה מילואאימון לקריירה24/07/111042 צפיות
שחיקה מקצועית הינה תופעה ידועה, מוכרת ומדוברת במקומות עבודה. תופעה הפוגעת בעובד ומשפיעה גם על מקום העבודה. מפליא הדבר שממעטים לעסוק בה בעסק הזעיר, למרות שסביר להניח שבעל העסק הזעיר הנושא על גבו אחריות

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/111047 צפיות
ההחלטה לפרוש מהעבודה הינה החלטה קשה, כשלעובד מוצעת הצעת פרישה הוא מתלבט לא אחת, לפעמים העובד חיכה להצעה זה המקרה הקל, לפעמים הוא בהלם ואפילו פגוע הוא לא ציפה לזה. מרבית העובדים שוקלים כדאי או לא כדאי

מאת: פנינה מילואאימון לאיכות חיים24/07/11892 צפיות
אחת התופעות המאפיינות את החיים המודרניים הינה אובדן האיזון.הרצון להצטיין ולהצליח בכל תחומי החיים,להשקיע ולהגיע לתוצאות בבית בעבודה במשפחה ובעצמנו.אולם למרבה הצער ביממה יש רק 24 שעות.טרם נמצאה השיטה להאריך את שעות היממה,גם אם נלך לישון שעה מאוחר יותר ונקום שעה מוקדם יותר,איך לצאת מהמרוץ המטורף לשמור על איזון ושפיות....

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/111026 צפיות
תחושה של תקיעות היא אחת התחושות הלא נוחות להמצא בה.תחושה זו יכולה להתרחש בכל תחום בחיינו.השאיפה היא לזרום,מאחר וזרימה הינה התהליך הטבעי של החיים.איך אפשר להפוך את אותה תחושה של חוסר נוחות למנוף לשינוי והתפתחות....על כך ועוד בהמשך

מאמרים נוספים בנושא העצמת נשים

מאת: גילת אפריםהעצמת נשים09/07/175221 צפיות
האם את נוהגת לומר לעצמך מילים חיוביות ומפרגנות? או אולי את שיפוטית וביקורתית כלפי עצמך...? קראי את המאמר הבא, על-מנת ללמוד כיצד להפוך את הדיבור העצמי שלך לחיובי ומיטיב.

מאת: לי באומןהעצמת נשים30/04/132339 צפיות
קרב מגע היא שיטה להגנה עצמית שזכתה להמון כינויים, ויש לה סגנונות שונים, אבל בבסיס מדובר על שיטה שכל כוונתה היא להתמך בחוזקות הגוף והעצמי, תוך איתור נקודות התורפה אצל היריב והכנעתו. למידה זו, שהיא קוגניטיבית וגופנית מאפשרת לנשים להכניס לתוך הרפרטואר החוויתי שלהם זיכרונות של יכולת, השג, אפשרות ללחימה ומעל הכל- אמונה עצמית.

מאת: עמי אלבזהעצמת נשים23/01/137763 צפיות
ברוב המקצועות העצמאיים יש צורך לאחר קבלת התעודה המקצועית להשקיע את מלא המרץ והכסף בפרסום, לא כך בתחום בניית הציפורניים, לאחר קבלת תעודת ההכשרה בוגרת הקורס תמצא את עצמה מקבלת לקוחות המגיעות מפה לאוזן, מחברות, שכנות, ומשפחה.

מאת: מרדכי שרםהעצמת נשים09/10/127777 צפיות
חולמות על ערב מושלם עם חברה שלכן? רוצות לערוך ערב לכול החברות הקרובות שלכן? במאמר זה תקבלו טיפים רבים.

מאת: טומי רןהעצמת נשים19/09/128816 צפיות
רבים מכירים את תל אביב כמרכז התרבות, ההווי והעסקים של מדינת ישראל, אך רוב האנשים המתגוררים בעיר זו אוהבים להזכיר כי תל אביב היא "מעוז" שירותי הליווי בישראל. העיר מציעה מגוון דירות דיסקרטיות ושירותים של נערות ליווי בכל יום ובכל שעה בה הלקוחות מעוניינים.

מאת: טומי רןהעצמת נשים19/09/128000 צפיות
ישנן טענות רבות בישראל כי קיים סחר בנשים וכי רוב נערות הליווי אשר עובדות במדינה, עובדות בניגוד לרצונן או משום שהן נמצאות במצב בריאותי אשר אינן מאפשר להן להתפרנס בשום צורה אחרת. בשנה האחרונה נתקלנו בחוק הזנות החדש, שעיקרו הוא הענשת כל אדם אשר עוסק בסחר בנשים וכן כל אדם אשר נתפס עם נערות ליווי.

מאת: אייל מנקרהעצמת נשים15/09/128361 צפיות
רוב הנשים יכולות לומר כי יש להן חברה אחת טובה לפחות - אבל כמה מהן יכולות להעיד כי הן באמת חברות טובות של עצמן? כשחברתנו הטובה צריכה אוזן קשבת, אנחנו מיד נהיה שם בשבילה, נתמוך בה, נעודד ונציע את הכתף.. אך האם את מתנהגת גם כחברה טובה עבור עצמך? לעיתים זה כל מה שמונע ממך את הדרך לחיים שמחים יותר. נשים רבות תמיד ינחמו את חברתן כשהיא תרגיש שהיא שמנה, כשהיא נכשלת וכן הלאה, אך כשהן עצמן מסתכלות במראה או חוות רגע קשה, הן מיד מלקות את עצמן. אישה לעצמה היא לא חברה טובה במיוחד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica