חפש מאמרים:
שלום אורח
19.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

וורדפרס, ג'ומלה ודרופל - מה כמה ולמה?

מאת: יובל אורשרניהול תוכן14/04/20101431 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בעוד שדרופל וג'ומלה מתחרות על התואר של מערכת ניהול תוכן הטובה ביותר, שכן שתיהן מתקדמות מאוד ושתיהן חינמיות, וורדפרס רק לאחרונה התחילה לנסות ולהיות מערכת ניהול תוכן של ממש, ולא סתם כלי חזק לבניית בלוגים.

רק נתחיל ונאמר שבכל אחת ממערכות ניהול התוכן אפשר לבנות כל אתר, והשאלה היא רק כמה זמן תצטרכו להשקיע בשביל לעשות את זה. כמו כן חשוב לומר שלמרות שמישהו יכול לא לאהוב את דרופל לדוגמא, זה לא הופך את דרופל למערכת ניהול תוכן פחות טובה, אלא למערכת ניהול תוכן פחות טובה בשבילו.

בלי לסבך יותר מידי, נמשיך לפירוט:

מערכת ניהול תוכן וורדפרס (WordPress)

כאמור וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן מושלמת לאתרי בלוג. יש בה פונקציונליות מובנית שכוללת בלוגים, תגובות, שירות פינגים, פרופילים מרובים של בלוגרים ועוד.

הבעיה היא שבעוד שוורדפרס היא מערכת ניהול תוכן קלה ופשוטה מאוד לשימוש, היא ממש לא מותאמת לפיתוח. כל שינוי קטן יכול לגרום לה לקרוס לגמרי, ואפילו עדכון של המערכת יכולה להוביל להעלמת האתר שלך, ואם לא אז לגרום לכל השינויים שבנית לא לעבוד.

ניתן להגדיר את המערכת הזו כמושלמת לאתרים קטנים ודמויי בלוגיות, אך אם ברצונך להקים אתר מורכב ולפתח אותו אולי מערכת ניהול תוכן זו אינה מתאימה לך.

יתרונות וורדפרס

 • מאוד פשוטה לשימוש
 • מעולה למטרות בלוג או שיתוף דעות
 • אפילו המשתמשים המבוגרים ביותר יכולים להבין את המערכת בקלילות.

חסרונות וורדפרס

 • לא מותאם לפיתוח
 • קהילת וורדפס נוטים להתלונן
 • שדרוגים לעיתים מביאים יותר באגים מפתרונות

מערכת ניהול תוכן דרופל

כמו ממתק לילד, כך מערכת ניהול תוכן דרופל למתכנת. אם אתה איש קוד, שמעדיף לכתוב ידנית קוד ולא במערכות WYSIWYG (מה שאתה רואה זה מה שתקבל), דרופל היא בשבילך. מערכת ניהול תוכן זו לפעמים מזכירה יותר פריימוורק מאשר מערכת ניהול תוכן סטנדרטית. מערכת ניהול תוכן זו היא ידידות למתכנן עד מאוד, אך פעמים רבות יוצא שהיא ממש לא ידידותית למשתמש הסופי. אם אתה בונה אתר שבסופו של דבר הולך ללקוח (והוא זה שיצטרך לשלוט בתכני האתר), לעתים קרובות הוא יסתבך ויתבלבל עם הממשק.

כמו כן אתרי דרופל הרבה פעמים לא נראים כל כך טוב, ויש הבדל עצום בין הצלחת הפונקציונליות של האתר לעומת עיצובו. באתר של דרופל תוכלו למצוא המון ערכות נושא (themes) שיוכיחו טענה זאת. זה באמת חבל, שכן אם הצד הסופי היה מושקע קצת יותר, ניתן היה להגדיר מערכת ניהול תוכן זו כמערכת ניהול תוכן כמעט מושלמת.

יתרונות דרופל

 • מאוד ידידותי למתכנת. בונה אתרים שאוהב להיכנס ולכתוב קוד כנראה יעדיף את מערכת ניהול תוכן זו.
 • קהילה עצומה וחזקה שתומכת בעשרות או מאוד פונקציונליות אפשריות.
 • מערכת ניהול תוכן זו מאפשרת יצירת אתרים מטורפים שמתפקדים הרבה יותר טוב מרוב האתרים באינטרנט.

חסרונות דרופל

 • לא כל כך ידידותית למעצב ולמשתמש. מערכת ניהול תוכן קשה עבור מי שלא כל כך מבין בקוד ורוצה לממש את הפונקציונליות המגניבה שדרופל מסוגלת לה.
 • עיצוב מערכות דרופל נופל לעיתים קרובות שכן עד לאחרונה מתכנתים ולא מעצבים הם אלה שבנו את העיצוב למערכת.
 • פיתוח מערכת בדרופל יכולה לגזול יותר זמן, ולכן גם כסף, מאשר מערכת ניהול תוכן וורדפרס או ג'ומלה.

מערכת ניהול תוכן ג'ומלה

אמרנו שמערכת ניהול תוכן וורדפרס מאוד ידידותית למשתמש ומערכת ניהול תוכן דרופל מאוד ידידותית למפתח\מתכנת. אז המסקנה ההגיונית היא שג'ומלה תהיה חזקה בעיצוב. זהו קו מחשבה נכון, אבל יהיה נכון יותר להגיד על מערכת ניהול תוכן ג'ומלה שהיא מין שילוב של הפונקציונליות של שתי המערכות הקודמות.

פירוש המילה ג'ומלה בסוואהילית היא "כולם ביחד", ונראה שהמערכת בהחלט עומדת מאחורי השם.

מעצבים ומנהלי תוכן יבחרו מערכת ניהול תוכן ג'ומלה בשל מנוע העיצוב החזק שמאפשר עיצובים מדהימים, ומתכנתים יבחרו במערכת ניהול תוכן זו בשל יכולת הפיתוח והתאמה אישית החזקות. מבנה ה-MVC (Model-View-Controller) של המערכת מאפשר עקיפת הקוד של מערכת ניהול תוכן המקורית, כך שניתן לתכנת ולהוסיף תכנים מבלי לשנות את המערכת עצמה.

אך עדיין, היא רחוקה מלהיות מושלמת. היא אינה גמישה כמו שדרופל גמישה עם קוד. אמנם ניתן לעקוף חלקי קוד, יש חלקים במערכת שפשוט לא ניתנים לשינוי כמו בדרופל. כמו כן אין למערכת ניהול תוכן זו את היכולת לנהל כמה אתרים במקביל, כמו שדרופל מאפשרת.

כשמשווים את מערכת ניהול תוכן ג'ומלה מול וורדפרס, אפשר לראות שעוד ניתן לשפר את הידידתיות למשתמש. וורדפרס מותאמת גם למנהלי אתרים שלא מבינים כל כך באינטרנט או באיך האתר שלהם בנוי, ובעוד שאת השימוש ג'ומלה ניתן ללמד את הלקוח, המשתמשים יעדפו תמיד את וורדפרס.

יתרונות ג'ומלה

 • ידידותי לכל סוגי המשתמשים - מעצבים, מתכנתים ומנהלי אתרים
 • קהילה ענקית אשר מושלמת לעזרה בבנית אתרים
 • מערכת ניהול תוכן זו גדלה ושיפרה את עצמה במהירות בשלוש השנים האחרונות

חסרונות ג'ומלה

 • עדיין לא ידידותית למשתמש, ולא כולם יכולים להבין אותה בקלות
 • לא חזקה כמו דרופל, ויכולה להיות קצת מסובכת אם אתה ג'ומלאי מתחיל
 • לאחרונה שינתה את הקוד כולו ולכן יש הרבה שניצמדים לקוד המקורי.

לסיכום

מערכת ניהול תוכן יכולה לבוא בצורות רבות ומשונות, עם פונקציונליות שונה ורמת נוחות שונה. לדעתי לא צריך לבחור מערכת ניהול תוכן אחת ולהידבק אליה, אלה לבחור מערכת ניהול תוכן לפי סוג האתר שאתה רוצה לבנות, ומי יצטרך להשתמש בה בסופו של דבר. לכל מערכת ניהול תוכן היתרונות והחסרונות שלה, ואני מקווה שלאחר שקראתם את המאמר תדעו יותר לאיזה מערכת ניהול תוכן לפנות כאשר אתם עומדים לפני בניית אתר חדש.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חברת דקור הוקמה בשנת 2005 ומתמחה בתחום בניית אתרים באינטרנט. דקור מתמחה בהקמה ותחזוקה של אתרי אינטרנט, אתרי תדמית, מערכות לניהול תוכן, חנויות מקוונות ומערכות סחר אלקטרוני . בין השירותים שדקור מציעה:

למידע נוסף - http://decor-d.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יובל אורשר

מאת: יובל אורשררשתות חברתיות07/06/101198 צפיות
בואו לגלות מדוע כדיי לכם כבר היום לעזוב את אמצעי הפרסום הסטדרטיים באינטרנט ולהעביר את רוב תקציב הפרסום שלכם לרשת החברתית המובילה בעולם, פייסבוק. הסיבות, הדרכים והרווח.

מאת: יובל אורשרבניית אתרים29/04/10946 צפיות
בניית תפריטים נכונים באתר תדמית הם אחד האספקטים החשובים כשאתה עוסק בבניית אתר תדמית. תפריט נוח וידידותי למשתמש הוא מהדברים שישאירו את המבקר שלך ליותר זמן ויוביל אותו בדיוק לאן שתרצה

מאת: יובל אורשרניהול תוכן07/04/101202 צפיות
מערכת ניהול תוכן היא כנראה הדבר הנפוץ ביותר ברשת כיום. מאחורי כל אתר המכיל יותר מכמה עמודים פשוטים (ולעיתים קרובות גם לאתר כזה) יש מערכת ניהול תוכן שתומכת בו לעדכון שוטף יומיומי. אך לצד היתרונות הרבים של מערכת ניהול תוכן יש כמה נושאי אבטחה שעל כל מנהל אתר לשים לב

מאת: יובל אורשרניהול תוכן04/04/101134 צפיות
רוב מערכות ניהול התוכן בקוד הפתוח לא מתפקדות כמו שצריך. מאמר זה עוסק בצורה הנכונה לבנות מערכת ניהול תוכן ומה צריכים להיות המאפיינים של מערכת ניהול תוכן טובה.

מאת: יובל אורשרעיצוב אתרים21/03/101105 צפיות
האינטרנט הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לעסקים קטנים. בעזרת בניית אתר תדמית כל עסק באשר הוא יכול לבלוט בתוך ים העסקים האחרים ולהראות את מרכולתו. אך לא כל בניית אתר תדמית יעשה את העבודה. אז איך בכל זאת תתבלט מהקהל? פשוט עקוב אחר 5 הכללים הבאים

מאת: יובל אורשרממשק משתמש17/03/101342 צפיות
משתמשים טועים. לא חשוב כמה תעצב את אתרך שיהיה נגיש לגולש ותיצור ממשק משתמש נוח - יהיו טעויות. אספקט חשוב שהרבה פעמים מתפספס הוא טיפול בטעויות ושגיאות. במאמר זה אגע בכמה נקודות שכדאי לשים אליהן לב כשבונים אתר תדמית השואף להיות נוח

מאת: יובל אורשרבניית אתרים15/03/101215 צפיות
אתר תדמית, כשמו כן הוא, הוא האחראי על תדמית העסק שלך בעולם האינטרנט. בעוד שבמציאות יכולה להיות לך חנות עם שירות אישי, עיצוב ייחודי ושיווק מוצלח - אם האתר שלך כושל כך ישתקף העסק שלך בעיני הגולשים.

מאמרים נוספים בנושא ניהול תוכן

מאת: mikzoanניהול תוכן13/04/183767 צפיות
לוכד עכברים בתל אביב - הכי זולים בעיר 053-7102038- מדביר ברישיון

מאת: mikzoanניהול תוכן12/04/182809 צפיות
לוכד עכברים במודיעין - הכי זולים בעיר 0537102038- מדביר ברישיון

מאת: שלום כהןניהול תוכן25/11/172855 צפיות
בעולם הדיגיטל שאינו מפסיק להתחדש, כל בעלי העסקים ואתרי האינטרנט - בין אם אלה הם אתרי מכירות ובין אם אתרי תדמית שנועדו ליצור לידים להמשך יצירת קשר, חייבים להמציא את עצמם בכל יום ויום מחדש, כדי לשמור על רלוונטיות ויתרון אל מול המתחרים.

מאת: דויד מנשהניהול תוכן18/09/143234 צפיות
שני מרכיבים חשובים בקידום אתרים, שלא רבים נוטים להתייחס אליהם במלוא החשיבות הראויה להם הם שני אלמנטים בכתובת האתר, URL, שהגולשים מקלידים בדפדפן : שם הדומיין והסיומת. במאמר זה נתייחס לשני מרכיבים אלה ונעמוד על חשיבותם.

מאת: עודד בלקיןניהול תוכן12/07/144128 צפיות
הביובית מבצעת: *פתיחת סתימות בתל אביב *שאיבות בורות ביוב בתל אביב *שאיבת בורות שומן בתל אביב *שאיבת בורות דלק בתל אביב בעבודות אלו מבצעים פעולה הדומה לשאיבת ואקום בעוצמה גבוהה מאוד. הביובית היא הכלי הטוב ביותר לביצוע עבודות אלו. לעיתים,כשיש סתימה בצנרת הביתית,הדיירים יכולים "לעשות זאת בעצמם"ולפתוח אותה בקלות. אך לעיתים הסתימה לא נפתחת בקלות - משום שמערכת הביוב בחצר או ברחוב - נסתמת. במצב כזה,נדרשים אמצעים גדולים ומשוכללים יותר כדי לפתוח את הסתימה וחייבים להזמין אנשי מקצוע מומחים בנושא שישימו קץ

מאת: דויד מנשהניהול תוכן22/04/146036 צפיות
אחד הגורמים שמשפיעים על האופן שבו גוגל מדרגת את האתר שלכם, (ה"רנקינג") שלו, הוא עד כמה התכנים של האתר עדכניים. מדוע חשוב כל כך לעדכן את האתר לעיתים מזומנות ככל האפשר, במה לעדכן אותו - ולא פחות מכך מה לא לעשות מבחינת העידכון.

מאת: גוגלל אנלייזרניהול תוכן02/02/148376 צפיות
במאמר דעה אישי זה אציג לכם את דעתי, מדוע אין הבדל מהותי בין לשדוד חנות לשימוש בתוכן וסירוב לתשלום.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica