חפש מאמרים:
שלום אורח
20.06.2018
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ציור בית על ידי ילדכם ומשמעות חלקי הבית בציור

מאת: טלי ירדניגרפולוגיה18/08/20107483 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בית בציורי ילדים

משמעות הבית בציורי ילדים המשמעות של הגג, חלון ואפילו הוילון לימדו להכיר את ילדכם ע"י ציור הבית.

"המוצא שלווה בביתו, בין אם הוא מלך או איכר, הוא המאושר באדם" יוהן וולפגנג פון גתה

 מהתבוננות בציור בית,בציורי ילדים, ניתן ללמוד כיצד חש המצייר בביתו: האם נוח לו שם, האם מרגיש בטוח, האם היחסים תקינים בבית, האם האווירה בבית נוקשה וכד'.הבית מסמל את מרכז עולמנו, מסמל הגנה וביטחון. בבית אנו יכולים להתנהג בטבעיות, אך הבית עלול גם להיות מקום בו הזיכרונות מלווים בפחד, חששות או נוקשות.הבית הוא חלק בלתי נפרד מחייו של כל ילד ולכן משמעותי בציוריו.רוב הילדים מציירים בית כריבוע עם גג משולש. לעיתים מוסיפים ארובה, שביל וכד'.

ציור בית באמצעות ריבוע ומשולש הוא אוניברסאלי (למרות שבארץ למשל, רוב הילדים לא גרים בבית כזה). ניתן אולי לייחס תופעה זאת לחשיפת ילדים מגיל צעיר, לייצוג בית שנראה כך גראפית (באמצעות טלוויזיה, משחקים, ספרי ילדים וכד'). יש הסוברים שילדים אינטליגנטים מעל הממוצע יציירו רבי קומות.בניתוח ציורי בתים שערכה חוקרת ציורי הילדים הנודעת, רודה קלוג, נבדקו ציורי ילדים ממספר רב של מדינות ובכולן הופיעו בתים מסוג זה. מחקרים פסיכולוגיים מייחסים משמעות לבחירת הייצוג הנ"ל: הריבוע מסמל יציבות והגג המשולש יסמל את מערכת היחסים במשפחה - האב, האם והילד.

משמעות הפרטים בציור הבית:

באופן כללי ניתן להמשיל את חלקי הבית, לגוף:
הגג מסמל את הראש, החלונות מסמלים את העיניים, הדלת את הפה, המנורה את הלב והקירות את הגוף.
באופן פרטני יותר, הגג מסמל מספר דברים שונים: את תחושת המוגנות (נראה כמו כובע המגן על הראש) שחש המצייר, את מערכת היחסים במשפחה ואת עולם הפנטזיות והחשיבה.
בד"כ יצויר הגג בצורת משולש. מרוחב המשולש ניתן להסיק מספר דברים:

אם המשולש רחב מהבית עצמו, הדבר יצביע על כך שהמצייר זקוק להגנה ואם המשולש יהיה באותו רוחב כמו הריבוע, יעיד הדבר על תחושת היותו מוגן.
מאופן ציור הגג נוכל לגלות חרדות ופחדים, בעיקר אצל המצייר המבוגר:

רעפים גליים יעידו על אי-יציבות ופחד שחש המצייר.

 גג ריק יצביע על כך שהמצייר מסתיר את רגשותיו הסוערים.

 כאשר יצויר חלון בגג - המצייר מחפש דרך לפרוץ החוצה וכאשר הגג שבור או חצוי יעיד הדבר על בעיות במערכות יחסים בבית.
משולש הגג מסמל גם חשיבה ופנטזיה. לכן, אם הגג יודגש בציור (למשל באמצעות תוספת פרטים, השחרה, לחץ וכד'), נוכל להניח מספר דברים: המצייר מוטרד מחשבתית מיחסים בבית (משולש היחסים), מלימודים, או שהוא עסוק בפנטזיות כלשהן.
עשן המיתמר מארובה מסמל באופן כללי חום בבית. עשן עדין (שמקורו באח דולקת, אוכל מתבשל וכד') - מסמל חמימות בבית, לעומת זאת עשן סמיך, עלול להעיד על כעסים שיש צורך לפרוק ("עשן יוצא מהאוזניים").
אנטנה על גג הבית מסמלת דגש על תקשורת.מצייר סקרן, אשר נוטה להיות מעורב בכל מה שקורה סביבו.
הקירות הם החיץ בין פנים הבית והחוץ: בין העולם החיצוני - הסביבה, לעולם הפנימי - הרגשות והתחושות. הקירות מסמלים גם יציבות. חשוב לבדוק ממה עשויים הקירות ובאיזה קו הם מצוירים: קו חד וחזק שמגיע לבסיס - יצביע על יציבות ושיטתיות. קו שבור - יצביע על תחושת חוסר ביטחון וחוסר יציבות בחייו של המצייר.
החלונות הם כמו העיניים - ראי הנפש. דרכן ניתן להציץ פנימה לתוך הבית. כאשר החלון לא מוסתר, המצייר פתוח ומאפשר להציץ פנימה. אם כלל לא מצויר חלון - ייתכן והמצייר לא מעוניין להיחשף.
כאשר מצויר וילון על החלון, יכול הדבר לרמז על השקעה של המצייר ביופי ואסטטיקה. לעומת זאת, ציור תריסים על החלון, מרמז שהמצייר מסתייג מחשיפה, או פוחד ולכן סוגר עצמו.
דלת בדומה לפה, היא השער לפתיחות וליחסים בינאישיים. דלת פתוחה מעידה על אדם תקשורתי, פתוח ומכניס אורחים. דלת סגורה, מנעול מודגש, ידית או העדר דלת - מעידים על סגירות וקושי ביחסים בינאישיים.דלת קטנה מאוד מצביעה על אי-נתינת אמון בסביבה.
דלתות וחלונות עם סורגים משדרים סגירות ומופנמות - "אל תתקרבו אלי".
מנורה בציור בית ממוקמת לרוב בלב הבית ומסמלת אופטימיות, חום וצרכים רגשיים. יש לשים לב אם המנורה מודגשת בצורה מוגזמת, או שכלל אינה צבועה. סימנים אלה עלולים להצביע על צורך של המצייר בחום ואהבה.

תוספות לציור הבית:

קו הבסיס עליו הבית עומד, מעיד על תחושת היציבות וההגנה שחש הילד בעולמו. חשוב לבחון את איכויות קו הבסיס (רציפות, לחץ, זרימה, עובי וכד'), איתנות הבסיס, מוצקות הקרקע, האופן בו צבועה האדמה, מיקום הבית ביחס לבסיס (האם הבית עומד על הקרקע, או מרחף באוויר) - כדי ללמוד על יחסו של המצייר "לקרקע המציאות" בה הוא חי.
הבית מסמל את תפיסת ה"אני" של המצייר, ביחס לעולם שסביבו. בית גדול עשוי להצביע על מצייר בעל בטחון עצמי מפותח, בעוד שבית קטן עלול לרמוז על דימוי עצמי נמוך של המצייר. שביל מסמל רצון או דחף כלשהו לשינוי, שחש המצייר.
מדרגות לבית מסמלות מכשול או קושי להיכנס פנימה. עלולות לרמוז על קושי שהמצייר חווה בביתו.

גדר סביב הבית, עשויה להעיד על צורך בהגנה או אופי נוקשה של המצייר.
שמש מסמלת חום ודמות אב. מצורת ההאנשה של השמש, נוכל ללמוד כיצד הילד חש: אם השמש מחייכת - הילד חש עליז ושמח, אך אם השמש עצובה או עם משקפי שמש - יתכן כי הילד חש שנמצא תחת ביקורת או שכועסים עליו.
עננים קודרים וכבדים עלולים להצביע על מועקה שחש המצייר, בעוד שענני נוצה נעימים למראה מצביעים על נינוחות של המצייר. ככלל, אלמנטים קישוטיים בציור, מעשירים אותו ומוספים לו חן .
אם התוספות אינן מעשירות את הציור, אלא מסיטות את תשומת הלב מהבית עצמו - יש לבדוק מה המצייר מנסה להסתיר.
יש לזכור שהלך הרוח והחשיבה של המצייר, נכונים לזמן הציור.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

המכון לגרפולוגיה, בניהולה של טלי ירדני ,מתמחה במתן חוות דעת למעסיקים ,בסיוע במיון וקליטת עובדים בתחומים שונים .
למכון לגרפולוגיה ניסיון עשיר במתן חוות דעת למעסיקים בחברות שונות במשק הישראלי ,חברות הנותנות שירותים, חברות הייטק, משרדי פרסום ועוד.

נציג למעסיקים חוות דעת אמינה למגוון מועמדים רלוונטיים העונים לכל דרישות המשרה, וכל זה בסודיות ובהקפדה המתבקשות.

http://www.tali-y.com/default.asp


 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת טלי ירדני

מאת: טלי ירדניגרפולוגיה29/07/101700 צפיות
ציור הוא אחד הכלים אותם מציע האבחון הגרפולוגי לבחינת תכונותיו ותחושותיו של אדם. כמו הגרפולוגיה בכלל, גם אבחון בעזרת ציור משתמש במוטיבים לא מודעים שאותם 'שופך' הכותב או המצייר על הדף, כדי להציץ אל נפשו. לכל פרט בציור יש משמעות שמעידה על אופיו, רגשותיו ומצב רוחו של המצייר.

מאת: טלי ירדניגרפולוגיה27/07/10790 צפיות
ההיכרות עם הילד שלך מתחילה בציור שעל המקרר... "מה עובר על הילד שלי? מה הוא חושב? מה הוא רוצה?" - כל הורה, באשר הוא, מגיע בשלב מסוים לשאול את עצמו את השאלות הללו. רוצים לדעת וללמוד יותר על שיטת האבחון הגרפולוגי בעזרת ציורי ילדים? טלי ירדני היא הגרפולוגית היחידה המשלבת בין אימון אישי וגרפולוגיה, ומעבירה אימון, תוך שימוש בכלי האבחון הגרפולוגי, המעניק לכל אחד את הכלים לסייע לעצמו בפתרון בעיות

מאת: טלי ירדניהורות06/07/101628 צפיות
מדוע ילדות מציירות בורוד? האם בחירת הצבע השחור מעידה כי הילד בדיכאון? על מה מצביע בחירת הצבע הכחול? מה משמעותו ומה מסמל כל צבע?

מאת: טלי ירדניגרפולוגיה08/06/101680 צפיות
פתק מרגש אשר נמצא בכיסו של הרב המכובד והצדיק מרדכי אליהו שנפטר אמש נותח על ידי הגרפולוגית הידועה טלי ירדני ובו ניתוח אישיותו ומטרותיו

מאת: טלי ירדניחינוך ולימודים - כללי30/05/103323 צפיות
פענוח ציורי מבוגרים-דרכים לגלות טראומות, פוסט טראומות,התעללות מינית,התעללות רגשית, נטייה לאלימות

מאת: טלי ירדניחינוך ילדים30/05/103895 צפיות
פענוח ציורי ילדים לזיהוי מצוקות:הסימנים, הגורמים המקצועיים והספרות המקצועית

מאת: טלי ירדניגרפולוגיה23/11/09900 צפיות
המכון לגרפולוגיה, בניהולה של טלי ירדני ,מתמחה במתן חוות דעת למעסיקים ,בסיוע במיון וקליטת עובדים בתחומים שונים . למכון לגרפולוגיה ניסיון עשיר במתן חוות דעת למעסיקים בחברות שונות במשק הישראלי ,חברות הנותנות שירותים, חברות הייטק, משרדי פרסום ועוד. נציג למעסיקים חוות דעת אמינה למגוון מועמדים רלוונטיים העונים לכל דרישות המשרה, וכל זה בסודיות ובהקפדה המתבקשות.

מאמרים נוספים בנושא גרפולוגיה

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה06/10/142413 צפיות
הלהיט שכובש את ערבי הבידור בארץ ! ערב גרפולוגי לחברה שבו נצחק, נשתף, נעצים, נחבר דרך כתב היד. החברה יצאו עם ידע חדש ופרקטי וטעם של עוד בדיוק כמו הפעם הראשונה שמתנשאים במשהו שלו מכירים.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה05/08/142635 צפיות
קבלו רעיון פשוט כיצד לערוך פעילות כיף לעובדים. מזמינים גרפולוג לערב צוות. כל עובד מקבל 3 דפים חלקים מגלגל והופך לכדור. השלישי שמצליח לג'אנגל למשך 5 שניות מקבל אבחון גרפולוגי ראשוני של כתב היד.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה12/06/143778 צפיות
מכירה מישהי שלא אוהבת לגלות על עצמה דברים ?חברת יוקו פיתחה את התערובת הכימית להחלקה יפנית. הזמנת גרפולוג לערב גיבוש הינה פעילות מתאימה לעשירון העליון מסביון ועד לעשירון התחתון מרמת אביב ג

למרות שישי לנו את הנטיה להגיב של כתבים כגברי או נשי למעשה לא ניתן לראות את מינו של הכותב. כתב היד משקף לנו את השילוב של הזהות החיצונית שלנו עם זו הפנימית. הכתב משקף, בין היתר, את האנימה והאנימוס, כלומר – את החלק הגברי שבאישה והיחס שלה אליו ואת החלק הנשי אצל הגבר והיחס שלו אליו.

איכות קו כתיבה היא אלמנט חשוב בתורת הגרפולוגיה ואותו לא ניתן ללמוד או לזייף. הגר וולטר היה גרפולוג צרפתי אשר הוציא ב-1938 ספר בשם "הגרפולוגיה של הקו". בספר זה הוא פיתח שיטה ייחודית אשר מתבססת על ארבעה סימנים של קו הכתיבה. סימנים אלו מייצגים את טמפרמנט האדם, את הליבידו שלו ואת אופן הליכתו אל מטרות.

תיאוריית האישיות של רנה לה-סן כוללת שמונה טיפוסים. מאמר זה מסכם את המושגים הבסיסיים של התיאוריה, את הטיפוסים ואת המאפיינים הגרפולוגיים של כל טיפוס.

מאת: יובל בן בסטגרפולוגיה29/07/127840 צפיות
גרפולוג ליום הערכות המשלב תכנים מעולם עבודת צוות והנחיית קבוצות הינו פתרון מצוין. מי שעוקבת אחרי הישרדות יכולה לשים לב שבמועצת השבט מצלמים את כתב היד והשם שכל אחד/ת בחר/ה להדיח.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica