חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הדברים שיש לדעת על תמא 38

נוכח החשש המשמעותי כי רעידת אדמה גדולה עתידה לפקוד את אזורנו בקרוב, החליטה מדינת ישראל בשנת 2005 על תמא 38 - תוכנית מתאר ארצית לחיזוק בניינים קיימים מפני רעידות אדמה.

מהי תמא 38?

לפי תמא 38, מבנים שנבנו לפני 1980 ואינם עומדים בתקנים הנדרשים יחוזקו על ידי יזמים פרטיים, במטרה לשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה. בתמורה יינתנו לבעלי הדירות בבניין תמריצים כלכליים שיאפשרו את חיזוק המבנה. התמריצים הם זכויות הבנייה לצורכי מגורים על גג הבניין או בקומת העמודים המפולשת. את הזכויות הללו ימכרו בעלי הדירות ליזם המבצע, שבתמורה יחזק וישדרג את הבניין ויישא בכל ההוצאות הכרוכות בכך.

לכאורה, מדובר בתוכנית יעילה ומועילה, הן לדיירים, הן ליזמים והן למדינה. ובכל זאת לא מעט פרויקטים של תמא 38 לא יוצאים אל הפועל בגלל חילוקי דעות בין היזמים לבעלי הדירות, קשיים מצד הרשות המקומית ועוד. כדי להבטיח שהפרויקט יצא לדרך ויתנהל הצורה החלקה והמהירה ביותר, חשוב להיעזר בשירותיו של משרד עורכי דין המתמחה בתמא 38.

ליווי משפטי בפרויקטים במסגרת תמא 38

כדי לקדם את ביצועו של פרויקט תמא 38, על דיירי הבניין לפעול גם בפן המשפטי, במקביל להתקשרותם עם היזם. משרד עורכי דין המתמצא בתמא 38 יסייע לדיירים לקדם את הפרויקט במספר מישורים:

1. היכרות עם תמא 38 - ישנם לא מעט אנשים שכלל אינם מודעים לעובדה שהם מתגוררים בבניין שאינו עומד בתקנים הנדרשים למיגון מפני רעידות אדמה, כמו גם לסכנות הממשיות שבאי חיזוק הבניין. רבים גם לא מכירים כלל את המונח תמ"א 38. לכן, במקרים רבים נתקלים בהתנגדויות מצד חלק מדיירי הבניין, אשר יכולים לעכב את הפרויקט. עורך דין המתמחה בתחום יוכל להסביר להם את כלל המשמעות המשפטיות, הכלכליות והאופרטיביות של פרויקט תמ"א 38, ובכך יוכל לנטרל התנגדויות מצד דיירים.

2. קבלת הצעות מיזמים וניהול מו"מ עם היזם הנבחר - לפני שבוחרים יזם לביצוע תמא 38 בבניינכם, מומלץ לבחון כ-3 - 5 הצעות מיזמים שונים. באמצעות ליווי משפטי של משרד עורכי דין, יוכלו להחליט אילו 2 - 3 יזמים יגיעו להציע את הצעתם בפני כל בעלי הדירות בבניין, ולבחור את היזם המועדף. כדי לבחור יזם יש צורך בבחינת ההצעות לעומקן ולרוחבן, ולראות איזה יזם מציע להם את ההצעה המשתלמת ביותר מבחינת התוספות והשדרוגים שיבצע בבניין (הוספת מעלית, שיפוץ חזיתי, סלילת מגרש חניה, שיפוץ חדר המדרגות, שיפוץ הגינה, שדרוג תשתיות ועוד). בשלב זה בהחלט יש מקום למו"מ, אותו יש לבצע בסיועו של עורך דין.

3. הכנת הסכם - לאחר שנבחר יזם, חשוב מאוד שבעלי הדירות יידרשו שטיוטת ההסכם תיערך על ידי עורך דין מטעמם. משרד עורכי דין, המתמחה בתמא 38, יוכל לערוך את ההסכם תוך שהוא מקפיד להבטיח את זכויותיהם של בעלי הדירות: הביטחונות שהיזם מעמיד לצורך ביצוע הפרויקט, לוח הזמנים לעבודות השונות, אחריות, ביטוח ועוד.

4. ביצוע הפרויקט - עוד בטרם תחילת העבודות משרד עורכי הדין פועל לקבלת כל הביטחונות שסוכמו לצורך תחילת העבודה, לרבות העתקים של היתר הבנייה ופוליסת ביטוח. במהלך תקופת העבודה, עורך הדין יחד עם המפקח שהדיירים שכרו מטעמם, מפקחים על יישום ההסכם בשטח.

5. סיום הפרויקט - בסיום העבודות ולפני שמשיבים את הביטחונות, על משרד עורכי הדין, יחד עם המפקח, לערוך בדיקה מקיפה ולוודא שהעבודות בוצעו כהלכה. כמו כן על עורך הדין לבדוק שתיקון צו הבתים המשותפים מתבצע כהלכה ושכל תוספות הבנייה (ממ"ד, מרפסת, מחסן וחנייה) יירשמו כדין בטאבו לדירות הקיימות.

 תגיות המאמר: משרד עורכי דין, תמא 38


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רעות בן דור

מאת: רעות בן דורתכשיטים13/12/101157 צפיות
עיצוב בדים ובגדים שונים באמצעות אבני סברובסקי

מאת: רעות בן דורעסקים - כללי13/12/101066 צפיות
כיצד שומרים על ניקיון בבית דירות?

מאת: רעות בן דוריופי וטיפוח - כללי13/12/101018 צפיות
על תהליך בניית ציפורניים על ידי קוסמטיקאית מקצועית

מאת: רעות בן דורבניין ואחזקה - כללי13/12/101434 צפיות
בטון מוחלק הוא שיטה של ריצוף שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות.

מאת: רעות בן דורבניין ואחזקה - כללי06/12/101436 צפיות
החורף היא העונה החמה של טכנאי דודי שמש. מדוע וכיצד ניתן להיערך בהתאם?

מאת: רעות בן דורקוסמטיקה05/12/101096 צפיות
קוסמטיקאית טובה קשה למצוא, ומה לגבי קוסמטיקאית טובה בתל אביב?

מאת: רעות בן דורעסקים - כללי05/12/101302 צפיות
בחירת מכונת כביסה חדשה יכולה להיות משימה מפרכת, ולכן חשוב לקרוא מספר טיפים חשובים לבחירת מכונת כביסה איכותית

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי15/01/2173 צפיות
מתי נדרש לפעולה של תרגום עבור תעודת לידה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/12/20506 צפיות
הרשויות ממשיכות בקצב רב בהוצאת צווי הריסה. מאמר שכדאי לקרוא אם ביצעת חריגות בניה , ביקרו או רוצים לבקר בנכס מטעם הפיקוח על הבניה/ הוועדה לתכנון ובניה או שכבר הוזמנת לשימוע או אולי כבר קיבלת צו הריסה. המאמר מיועד לכל העוסקים בתחום. עורכי דין, שמאים, מהנדסים, קבלנים, וועדי בתים, אדריכלים, מפקחי בניה ועוד.

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/20596 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20433 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20270 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20246 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20250 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica