חפש מאמרים:
שלום אורח
25.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בקשת רשות להתגונן מפני בנק או נושה ואימות חוב הוצאה לפועל

בנקים, סטטיסטית, מגישים מדי חודש מעל 500 בקשות לתביעה בסדר דין מקוצר נגד חייבים.
סטטיסטית, רק כאחוז  אחד או שניים של הנתבעים משיבים מלחמה.
 כל היתר אינם מודעים לכך שיש להם אפשרות לבדוק את גובה החוב הנטען ע"י הבנק, ואינם מודעים כלל וכלל לעובדה, כי הסכומים הנטענים ע"י הבנק הנם בדרך כלל שגויים/ לא מחושבים על פי החקיקה, הפסיקה והנחיות הפיקוח על הבנקים, וכי בדיקה של החוב מקטינה ברוב המקרים את החיוב הסופי של החייב.
 בחלק מן המקרים, החוב קטן באופן דרמטי, ובמיעוט המקרים החוב נמחק כליל או נשארת יתרת זכות לטובת הלווה או לטובת הערב שנכנס בנעלי הלווה לאחר שנתבע בעצמו ובדק את החוב אצל מומחה.
למרבה הצער, הבנק נתפס כאמין ע"י הציבור, באשר לנכונות יתרות חוב גם כשהן גבוהות מאוד.
 החישובים דורשים מומחיות ספציפית חישובית וגם ידע נרחב בנושא, הן תיאורטית והן פרקטית, כמו גם התבססות על הוראות החקיקה, הפסיקה, הוראות החשב הכללי והפיקוח על הבנקים ועוד.
 לפיכך, לאדם הממוצע, גם אם הוא במקצועו איש כספים, קשה לאמת את אופן התנהלות הבנק מולו או מול החברה שבבעלותו.
 בנקים מגישים את רוב תביעותיהם נגד חייבים בהליך תביעה בסדר דין מקוצר, ששולל מן הנתבע שאינו מודע לזכותו לבדוק את החוב, את האפשרות להתגונן כיאות מפני התביעה.
מעטים מגישים בקשת רשות להתגונן לבית המשפט, זאת בדרך כלל, לאחר שקיבלו יעוץ משפטי.
מעטים עוד יותר, מצרפים לבקשת הרשות להתגונן חוות דעת מומחה, המתעמתת עם האומדן לפיו אמד הבנק את החוב.
 מלווים חוץ בנקאיים (שאינם בנקים)  וגם בנקים, משתמשים במוסד ההוצאה לפועל בכדי לבקש מימוש נכסים ששימשו ביטחון (כמו דירה שמושכנה לטובת הלוואה).
 גם במקרה זה לא מודעים רוב החייבים לכך שניתן ואף רצוי מאוד לבדוק את החוב הראשוני בגינו נפתח נגדם תיק ההוצאה לפועל' שכן חובם עשוי אף להימחק כליל.
 כמו במקרה הקודם, יתרות החוב הנטענות ע"י מבקשי מימוש שטר המשכנתא, הנן בד"כ מנופחות וכוללות סכומים שלא אמורים להוות חלק מן החוב.
 במקרה של הלוואות חוץ בנקאיות, הבסיס לחישובים שונה מאשר בהלוואות בנקאיות, אך גם שם בדיקת החוב ע"י מומחה מניבה הקטנה משמעותית של החוב.
בחלק מן המקרים, הבדיקה מראה כי למועד פתיחת תיק ההוצל"פ, לא היה שום חוב כלל וכלל.
 במידה ויש למומחה ספק בדבר הכדאיות של הבדיקה, יש לערוך בדיקה מדגמית של החוב, שעלותה סמלית, ולקבל מושג האם כדאי לשאת בעלות בדיקה מלאה. במידה וכדאי, הלקוח לא הוציא את כספו לחינם, ועלות הבדיקה המלאה מהווה אחוזים בודדים מן הסכום שנחסך לחייב.
 לפיכך, בכל מקרה בו יש ספק, כדאי להראות למומחה את המסמכים הרלבנטיים ולקבל אומדן של הסיכוי להקטנה של החוב.
חייבים שטומנים את ראשם בחול ומתעלמים מן ההתראות במקרה של משכנתא על דירת מגורים, סופם שהם מפונים מביתם בתוך זמן קצר. למרבה הצער, רבים מהם מגיעים לייעוץ רק לאחר קבלת צו הפינוי, אך גם במקרים האלו יש באפשרות המומחה לסייע.
חייבים שחובם עיסקי, מאבדים פעמים רבות את העסק כתוצאה מהגבלת חשבון החברה, ואז עליהם לתבוע את הבנק בגין הנזקים שנגרמו להם, בהתבסס על חוות דעת מפורטת. ככל שהיקף החסקים גבוה, כך גדל הנזק שנגרם לחייבים.
לכן, בד בבד עם הפניה לקבלת יעוץ משפטי, כדאי לפנות ליעוץ כלכלי כדי לבסס כיאות את הטיעונים המשפטיים, שכן בתביעות ממינים אלו, חוות הדעת מהווה את לב ליבו של כתב הטענות של החייב, ובלעדיה בית המשפט אינו מייחס משקל רב לטענות החייב, באשר הן אינן נשענות על בסיס מוצק מבחינת בית המשפט.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בעלת תואר ראשון בחשבונאות וכלכלה- האוניברסיטה העברית, ירושלים.
18שנות ניסיון בתחומי החשבונאות והכלכלה ועשרות הצלחות בעקבות מתן חוות דעת מומחה בתחומי בדיקות בנקים, הערכות שווי ואומדן נזקים כספיים (כגון למוניטין)לפירמות מובילות במשק וללקוחות פרטיים.
 יוצאת BIG 4, נמנית על רשימות המומחים של בית המשפט המחוזי בתל אביב, של ההסתדרות הציונית העולמית ושל משרד המשפטים. הוזמנה לדיוני ועדת חוקה חוק ומשפט בנושא הלוואות חוץ בנקאיות.03-6475937

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגולה אלטמן

מאת: סגולה אלטמןפיננסים וכספים - כללי 21/05/09955 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09966 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09970 צפיות
יתרונות מוסד הבוררות בכלל והבוררות העסקית בפרט על פני התדיינות משפטית רגילה ואופיו של הליך הבוררות על קצה המזלג, בפרט בעת מיתון.

מאת: סגולה אלטמןגישור ובוררות21/05/09944 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןעסקים - כללי21/05/09953 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןשירותים לעורכי דין21/05/091062 צפיות
מתי כדאי להיעזר בחו"ד מומחה לכספים ומה היא מניבה.

מאת: סגולה אלטמןבנקאות21/05/091303 צפיות
בימ"ש שלום קבע, כי חוב לבנק בגין יתרת חובה,שהנו חוב העומד לפירעון על פי דרישה ולא במועד שהוגדר מראש ע"י הצדדים, מתיישן בתוך 7 שנים מיום הדרישה הראשונה לפירעונו. לפיכך נדחתה תביעת הבנק.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/2081 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20164 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2058 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2035 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2043 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2042 צפיות
"מפקח מס הכנסה" הינו מי שעבר קורס מפקחים ומונה על-ידי שר האוצר להיות "מפקח מס". מפקחי המס הוכשרו לבצע ביקורות, בדיקות ספרים, בדיקות מסמכים ודוחות ולהמליץ לפקיד השומה, על הוצאת שומות בהתאם לממצאים ולהוראות החוק השונות.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2039 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica