חפש מאמרים:
שלום אורח
16.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

יום כן, יום לא / אלישיב רייכנר

מאת: צו פיוסדת ומדינה01/02/20111023 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

שמונים אחוזים מהתיכוניסטים החילוניים אינם יודעים היכן ממוקם גוש קטיף שנעקר לפני חמש וחצי שנים, כך על פי סקר שפורסם בשבוע שעבר. כדי שגוש קטיף לא ייעלם לגמרי מהתודעה הציבורית צוין ביום חמישי האחרון "יום גוש קטיף במערכות החינוך". ועד מתיישבי גוש קטיף בחר בכ"ב בשבט כתאריך לציון היום, כי ביום זה עלה לקרקע נצר חזני, הישוב הראשון בגוש ומטרתם היא להנציח את הגוש לא רק כמקום של מאבק ועקירה אלא כמקום של התיישבות וציונות. באופן לא מאוד מפתיע, יום גוש קטיף צוין כמעט אך ורק במוסדות החינוך של הציונות הדתית. רק מוסדות חינוך בודדים מהזרם הממלכתי חילוני התייחסו אליו.

בסוף השבוע הזה יחול "יום המשפחה". למי שלא מזהה, מדובר במה שהיה פעם 'יום האם' וקיבל שם חדש שיתאים לעידן הפמיניסטי שבו פרגון יתר לאישה על היותה אימא עלול להיחשב כשוביניזם. יום המשפחה יצוין במוספי הפנאי של העיתונים הגדולים, בפרסומות הטלוויזיה וברשתות השיווק וגם בחלק ממוסדות החינוך, אבל בעיקר במוסדות שאינם דתיים. הציבור הדתי לא נוהג לציין את יום המשפחה לא בגלל שיש לו משהו נגד משפחתיות, אלא בגלל שהוא לא מחבב את האופי המערבי והמתירני שלבש היום הזה בעידן המודרני.

בלוח השנה שלנו יש הרבה ימים כאלו, שנועדו לציון של "כולנו" אך בפועל מציינים אותם רק מגזרים מסוימים בחברה הישראלית. כ"ח באייר, הלא הוא 'יום ירושלים', נחגג רק בציונות הדתית. יום הירצחו של רבין מקבל התייחסות הרבה יותר משמעותית בציבור החילוני מאשר בציבור הדתי. עשרה בטבת הוא 'יום הקדיש הכללי', עוד יום זיכרון לשואה, אך רק הציבור הדתי מציין אותו, וט"ו באב הוא יום האהבה בעיקר בציבור החילוני. בציבור הדתי זה סתם תאריך של חתונות.

וכאילו שהיה חסר לנו, בשנים האחרונות מבקשים להוסיף לנו עוד ימים מיוחדים ללוח השנה. יש כבר את יום הילד, יום האישה, ויום ההגנה על הסביבה, ובשנתיים האחרונות שרי אריסון מנסה להנחיל לנו גם את 'יום המעשים הטובים'. על משקל הפזמון 'ככל שפחות שמחים כך פחות חוגגים', אפשר לומר שככל שאנחנו פחות מאוחדים, כך נוספים לנו עוד ימים מיוחדים, שאמורים לאחד אותנו, אבל לא ממש מצליחים.

הימים הללו נועדו לפצות על חסכים במודעות לנושאים לאומיים שכבר לא מעניינים את כולם, אבל תהליך השבטיות בחברה הישראלית לא ייבלם על ידי תוספת של ימים מיוחדים, אלא באמצעות מהלכים עמוקים יותר. כדי שגוש קטיף יהיה משמעותי בזיכרון הקולקטיבי של החברה כולה ולא רק בזיכרונות של הכתומים, צריכים לעמול במשך כל השנה על יותר חיבורים בין אלו שחיים בתודעתם את הגוש לבין אלו שכבר שכחו אותו. כדי שיום הירצחו של יצחק רבין יחדור יותר למערכת החינוך הדתית צריך לעסוק במשך כל השנה בתכנים של סובלנות, שיח, והקשבה הדדית. ואם רוצים שיום המשפחה יהיה יום לאומי שיתאים לכולם, צריכים להשקיע יותר בחיזוק התא המשפחתי הישן והטוב, ולא להטיף כל הזמן רק להכרה בתאים המשפחתיים החריגים.

אז אם זה לא קשה, את הימים שעוד נכונו לנו, השאירו בבקשה נקיים וריקים מכותרות ותגיות. יש לנו בלי סוף חגים ומועדים, עמוסים בסמלים ומסרים, וחשוב שיישארו לנו גם ימי חול, בלי חג ומחול. לא מוכרחים להפוך כל ערך שחשוב לנו ליום. ערכים צריכים להיות על לוח לבנו, ולא רק על לוח השנה.

 תגיות המאמר: יהדות, דתיים, חילוניים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת צו פיוס

מאת: צו פיוסחברה ומדינה - כללי16/04/121066 צפיות
כנגד ארבעת הבנים הישראלים דיברה תורה חכם, מה הוא אומר – "מה העדות החוקים והמשפטים, אשר ציווה אלוקינו אתכם": הוא המתחזק צמא הידע. הוא חוקר ודורש לדעת כל תג יהודי. הוא לא מבקר בלי הרף על "תורה ועבודה", תוך הבאת ציטטות בלתי נגמרות..

מאת: צו פיוסחברה ומדינה - כללי23/02/121163 צפיות
אז אחרי ההצעה, ההתרגשות, האירוסין, והזמן שלקח לי לעכל את זה שאני מתחתנת, הגיעה גם השאלה החשובה והגדולה: איפה נגור?

מאת: צו פיוסדתות17/01/127654 צפיות
התמונה של עת הרצון בשעת נעילת שערי שמיים הייתה נפלאה. עם ישראל על נשיו וילדיו עומדים זקופים בבגדים לבנים כשעיניהם חתומות בקרקע אך לבם פונה כלפי שמיא בתחינה ובבקשה למחילה וכפרה. עם קול תרועת השופר בצאת הצום, הלכה התמונה והתרוקנה והשאירה את היכל הקודש יתום מאנשים שחזרו לשגרת חייהם לפחות עד החג הבא.

מאת: צו פיוסצדק חברתי21/12/111320 צפיות
כשאני באה לכתוב על חיינו כחרדים אני רוצה לעשות סדר בדברים למי שלא ממש מכיר ולא יודע להבדיל בין הסוגים השונים שבין חובשי הכיפות. לחלוני המתבונן מן הצד כולם נראים פחות או יותר אותו הדבר, הוא יכול להצביע על הבדלים קלים ותו לא. אבל לחרדי ההבדלים האלו הם תהומיים, כמעט כמו חילוני-חרדי. אז בואו נעשה סדר בדברים:

מאת: צו פיוסדתות15/12/117475 צפיות
בישראל 2011 תלמידים אתיופים לא נכנסים לכיתות לימוד בבתי ספר. ולא חלילה בפריפריה, שמה תנוח דעתנו על משכבה ונקבל חצי נחמה... ”כי זה קרה בפריפריה, זה מערב פרוע שמה הם תקועים במאה ה-19 לא פלא. מזל שבעירנו הנאורה לעולם לא יקרה דבר שכזה.”

מאת: צו פיוסדתות30/11/112985 צפיות
אלול הוא חודש המכונה במסורת היהודית "חודש הרחמים והסליחות", מכיוון שהוא מקדים את ראש השנה ויום כיפור. הביטוי הכי נפוץ בחודש זה הוא "שנה טובה", ביטוי העולה בכל מפגש משפחתי, חברתי, בשיחות עם חברות האינטרנט והסלולאר שנזכרות גם הם לעשות את השנה ליותר טובה ומציעות לך דילים "משתלמים במיוחד", קבלת אסמסים מהקאנטרי שלך המברך אותך לשנה טובה ולא שוכח לצרף הודעת תזכורת "המנוי שלך נגמר בעוד... תגיע לחדשו",

מאת: צו פיוסדת ומדינה09/11/111240 צפיות
הגיעה השעה להוציא את היהדות משליטת החרדים. כאשר היהדות נשלטת על ידי חרדים אלו שלא אוהבים אותם חשים עצמם פטורים מערכי היהדות. וממש לא בצדק. הערבות ההדדית לדוגמה.

מאמרים נוספים בנושא דת ומדינה

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדת ומדינה09/02/171520 צפיות
כבוד הבריות בפרשנות הרמ"א / עו"ד נועם קוריס

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/161264 צפיות
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית? במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג? על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!! נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה18/07/161936 צפיות
כמה סכנות יש היום בדרכים, תאונות דרכים, תקלות ברכב, מחסלים, טעויות אנוש כמה נוסעים וכמה לא חוזרים לבית? מה עושים כדי ךהשמר ולהתברך בדרך ולחזרה לשלום ? לחסידי ברסלב יש תפילה ודבר תורה לומר לכם לפני שאתם יוצאים לדרך !

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה15/06/161957 צפיות
נר מצוה ותורה אור. וקרמיז לן קרא שבקיום המצוות יש לעשותם בבחי' "בהעלותך", דהיינו באש ובהתלהבות (שקורים ברע"ן בלע"ז), והוא יסוד החסידות ועיקר שבח ומעלת עבודת ה' ועשיית רצונו יתברך, כשהדבר נעשה מתוך שלהבת י"ה וברע"ן, באש ההתלהבות והחשק) הוא יסוד גדול בחסידות ובברסלב בפרט...

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה07/06/161670 צפיות
תגידו הכל בסדר אצלכם ? כשיש סדר, וכל דבר יש לו מקום וכל דבר נמצא במקומו – הכל יפה והכל עובד ופועל כראוי. אבל כשאין סדר, כשאין לחפצים מקום מוגדר, ואפילו יש להם מקום, אבל לא שמים אותם על מקומם, (והאי סדר בלאגן בלעז חוגג, והבילבול שולט, ודברים חשובים הולכים לאיבוד, ודברים לא זמינים בעת שצריכים אותם. והסדר – הוא אחד מרזי ההצלחה, כי הסדר הוא - בחינת יישוב הדעת, והיפך הסדר – הוא חגיגת החוסר יישוב הדעת. אז איך זוכים שהכל יהיה בסדר ??

מאת: אבי דוידידת ומדינה16/11/152133 צפיות
כיום, בית המשפט מתייחס למספר גורמים בעל ההחלטה לגבי משמורת ילדים: ראשית, אם הילד הנו בר דעת, שואלים אותו לגבי רצונו הפרטי, כאשר ככל שהילד גדול יותר - כך ניתן משקל רב יותר לרצונו. שנית, בית המשפט מבקש לבדוק את מידת הבגרות הנפשית של הילד, והאם היא תואמת את בני גילו. שלישית, בית המשפט ייטה שלא לשבור את רצונו של הילד, אם הוא הובהר והוסבר במידה המספקת.

מאת: אבינועםדת ומדינה30/07/152027 צפיות
זהו שיר לבני הדור ואשמור דרך פה ,גם עולם יבוא וישמע קול וישירה עימנו לדרור רוח ,רוח דברי עימי חמלתך בשובי לשיר שלום תפילתי על חירותי בזו אהבתי ציון שלי אני נושא דמעה בדרך אהובה ושיר תהילה על שפתותי דברתי לשלום ציון ישראל שלי ועולם עוד יבוא השלום קולי שמעתי אלי ,קולי האזנתי מלכי לי זו עת לשירה לאהבה בא ציון חמדה למשמרתה ציון תמתי לא אשכך לעולם ואל אתרחק ממך עולם ואם אשכך יום בי אז תשכח ימיני ובושתי ונכלמתי ברוחי נפשי הומייה פה בדרך ארץ אנוע בצילך למשמרתך אהובה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica