חפש מאמרים:
שלום אורח
27.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

החמרת ענישה לעברייני בניה- מאת עורך דין דן הלפרט- פורסם בגלובס ב- 18.5.08

בית המשפט העליון הצביע כבר לפני למעלה משני עשורים על היותן של עבירות התכנון והבניה חזון נפוץ וקבע, כי על מנת למגר נגע זה מצווים בתי המשפט של הערכאות הנמוכות לנקוט אמצעי ענישה חמורים ומשמעותיים, לרבות הטלת עונשי מאסר בפועל (ע"פ 917/85 הועדה המקומית לתכנון ולבניה גליל מזרחי נ' מוסא נימר אבו נימר ואח').
אולם דומה, כי חרף גישה בלתי מתפשרת זו של בית המשפט העליון כלפי התופעה, רבתה וגברה היא במהלך העשורים האחרונים ואיש הישר בעיניו יעשה (ויבנה).
אפשר שההסבר להתגברות התופעה הוא בענישה הפשרנית הננקטת בגין עבירות הבניה. למרות שהדין מתיר הטלת מאסר בפועל בגין עבירה של בניה ללא היתר, לרוב גוזר בית המשפט על מי שהורשע בעבירה זו קנסות כספיים וצווי הריסה בלבד ונמנע מהטלת מאסר בפועל.
יתכן עוד, כי מקור התופעה הוא דווקא ועדות התכנון והבניה (האמונות על הגשת כתבי אישום כנגד עברייני הבניה), אשר לרוב אינן דורשות כלל הטלת עונשי מאסר, אלא מסתפקות מלכתחילה בעונשים קלים בהרבה.
במקרה שהונח על שולחנו של בית המשפט המחוזי בחיפה לאחרונה (ע"פ 3162/08) נדון דווקא ערעורה של המדינה כנגד קולת עונשו של נאשם אשר הורשע בבית משפט השלום (על פי הודאתו) בביצוע עבודות ושימוש הטעונים היתר, ללא היתר ובסטיה מתכנית, עת בנה בית מגורים בשטח של 160 מ"ר, מקירות בטון ובלוקים בשטח חקלאי בישוב כמאנה הצפונית, סמוך לכרמיאל.
בית משפט השלום גזר על הנאשם קנס בסך 12,000 ש"ח או 240 ימי מאסר תחתיו, ותשלום כפל אגרת בניה בסך 9,840 ש"ח. בנוסף, הוצאו צו הריסה וצו איסור שימוש, שייכנסו לתוקפם תוך 30 חודשים לאחר מתן גזר הדין. עונשו זה של הנאשם נגזר בין היתר עקב התחשבות בטענותיו בדבר קיומם של עיכובים ממושכים מצד רשויות התכנון בהליכי התכנון בישוב כמאנה (בשל עיכובים אלה פנו בני הישוב לבית המשפט הגבוה לצדק על מנת לאלץ את ועדות התכנון לעשות מלאכתן בזרירזות הראויה- בית המשפט העליון תמך בעמדתם).
במסגרת הערעור טענה המדינה, כי גם אם הליכי התכנון משתהים יתר על המידה, אין זה מצדיק הקלה בעונשו של הנאשם. נטען עוד, כי העונש שנגזר בערכאה הראשונה אינו עומד ביחס מתאים להיקף הבניה שביצע הנאשם וחסר בו יסוד של הרתעה ולפיכך על ערכאת הערעור להתערב בעונש, ולהחמירו.
ב"כ הנאשם טען, מנגד, כי אין להחמיר בעונשו של הנאשם וזאת תוך התחשבות במחדלי רשויות התכנון שהקשו מאוד על מצבו של הנאשם שנזקק לבניה לצורך מגוריו.
לאחר בחינת טענות הצדדים קבע בית המשפט, כי מי שנוטל את החוק לידיו ובונה בלא היתר, חייב לתת על כך את הדין, והדין מצדיק ענישה מחמירה שעה שהבניה היא בהיקף נרחב, תוך יצירת עובדות מוגמרות.
בית המשפט הוסיף וקבע, כי למרות השתהות הליכי התכנון בישוב כמאנה היה על הנאשם לקיים את החוק, ולבצע את הבניה רק לאחר קבלת היתר, או אף לנקוט בהליכים מינהליים, לשם זירוז הליכי התכנון.
יחד עם זה, נקבע, אין להתעלם במקרה זה מקביעות בית המשפט העליון כנגד הועדה המחוזית המהוות אישור למחדלי הרשויות בעניינו של הישוב כמאנה.
לאור כל אלה, קבע בית המשפט המחוזי כי יש לקבל את הערעור בחלקו כך שהקנס שהוטל על הנאשם יוכפל ויעמוד על סך  24,000 ש"ח במקום הסכום של 12,000 ש"ח שפסקה הערכאה הראשונה ותקופת הכניסה לתוקף של הצווים תקוצר לתקופה של 12 חודשים, מיום מתן גזר הדין בערכאה הראשונה. מנגד, נוכח מחדלי רשויות התכנון, ביטל בית המשפט את החיוב בתשלום כפל אגרת הבניה, והעמידו על סכום האגרה ללא הכפל.
הכותב, עו"ד דן הלפרט, בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין (רחוב בן גוריון 2 רמת גן, בניין ב.ס.ר. 1, טל'- 03-7554466).
עו"ד דן הלפרט בעל תואר ראשון ושני במשפטים ותואר ראשון במנהל עסקים, חבר ועדת הקניין של לשכת עורכי הדין ומאמריו מתפרסמים בקביעות בעיתונים "גלובס" ו"הארץ".

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הכותב, עו"ד ונוטריון דן הלפרט, בעל משרד עורכי דין המתמחה במשפט מסחרי-אזרחי ומקרקעין (רחוב בר כוכבא 23, בני ברק, מגדל V-TOWER (קומה -12), טל'- 03-9448811, פקס: 03-9448822, דוא"ל: dan@halpert-law.co.il).
עו"ד ונוטריון דן הלפרט, בעל תואר ראשון ושני במשפטים ותואר ראשון במנהל עסקים, בורר מטעם המוסד לבוררות של לשכת עורכי הדין, מגשר מוסמך, דיין בבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין, מ"מ יו"ר ועדת הקניין והמקרקעין וועדת "התחדשות עירונית" של לשכת עורכי הדין (מחוז תל אביב) ומאמריו מתפרסמים בקביעות מזה למעלה מעשור בעיתונים "גלובס" ו"הארץ".
משרדנו מתמחה בתחום ההתחדשות העירונית (מלווה עשרות עסקאות תמ"א 38 ופינוי בינוי בכל רחבי הארץ) וכן עוסק בתחום האזרחי- מסחרי והמקרקעין (הגנת הדייר, דיור ציבורי, תיווך, הסכמי שיתוף ופירוק שיתוף, עסקאות מקרקעין (מכר/ רכישה/ קבוצות רכישה/ קבלנים/ קומבינציה), שכירות, תכנון ובניה (ייצוג בועדות מקומיות וועדות ערר), מושבים, בתים משותפים (רישום ותיקון צו בית משותף, סכסוכי שכנים בנוגע לשימוש ברכוש המשותף, מעלית, הרחבות וכד') ,ליקויי בניה, ייצוג נאשמים בהליכים פליליים בגין בניה ללא היתר ו/או שימוש חורג ועוד). תחומי עיסוק נוספים- פשיטות רגל ופירוקים, ייצוג וליווי חברות ושותפויות (הקמה/ פירוק/ ליווי שוטף) וניהול ליטיגציה מסחרית מגוונת.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד דן הלפרט

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/151024 צפיות
פרוייקט תמ"א 38 שבוצע בבניין ברחוב בית לחם 10 ברמת גן שבו שש דירות, זכה לתמיכת כל דיירי הבניין למעט דיירת אחת, בת 82, ניצולת שואה שהתנגדה לו. הדיירת המתנגדת טענה, כי המיקום בו בחר היזם לבנות את המעלית איננו מיטבי, כך גם המיקום שנבחר לבניית הממ"ד בחלק מהדירות שיגרום להסתרת האור בדירות אחרות. המתנגדת הגישה התנגדות להיתר לועדה המקומית אולם זו נדחתה. ערר שהגישה המתנגדת לועדת הערר נדחה אף הוא. משכך, עתרה הדיירת לבית המשפט המחוזי כנגד החלטות ועדות התכנון. בית המשפט דחה את עתירתה וקבע, כי ועדות התכנון בחנו את מכלול הטענות בצורה רצינית ויסודית, הפעילו שיקול דעת כדין, ולכן אין מקום להתערב במסקנותיהן. הוחלט עוד, להשית על המתנגדת הוצאות (למרות גילה והיותה ניצולת שואה), משום שגרמה לעיכוב הפרוייקט.

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/151391 צפיות
אילו מוקשים עומדים בדרכם של דיירים המבקשים לבצע פרוייקט התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי? ממה יש להישמר וכיצד יש לנהוג החל מגיבוש הדיירים, דרך בחירת היזם וניהול המשא ומתן המסחרי והמשפטי

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/151253 צפיות
שותף במקרקעין זכאי בכל עת לעתור לבית המשפט בתביעה לפירוק שיתוף ובית המשפט לרוב יעתר לבקשה גם במקרה של התנגדות מצד יתר השותפים, כך נהוג ומקובל על פי ההלכה הנוהגת. אולם, נשאלת השאלה, האם הזכות לתבוע פירוק שיתוף מוקנית גם למי שמחזיק בזכות אובליגטורית בלבד? לבית המשפט בקריות הוגשה תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין המצויים בכפר מג'ד אל כרום. התובע רכש חלק במקרקעין ורשם לטובתו הערת אזהרה אך טרם השלים את רישום הזכויות על שמו (בשל סיבות שאינן תלויות בו). במסגרת דיון בבקשה למחיקת התביעה על הסף, קבע בית המשפט, כי רק מי שזכויותיו במקרקעין רשומות כדין זכאי לעתור לפירוק שיתוף ואילו מי שבידיו רק זכויות אובליגטורית (ואפילו שנרשמה לטובתו הערת אזהרה), אינו זכאי לתבוע פירוק שיתוף.

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/151262 צפיות
בית המשפט הורה על מימוש זכויות חייב ואשתו שאינן רשומות בטאבו

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/15859 צפיות
בית המשפט קבע, כי עדיפה אופציית החלוקה "בעין", כפי שאף מורה חוק המקרקעין. ברם, בסופו של יום הורה על פירוק השיתוף על ידי מכר המגרש לצד ג' וזאת לאחר שהוכח בפניו, כי חלוקת המגרש "בעין" תגרור הוצאות

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/15835 צפיות
רבות דובר על הצעתה של ח"כ סתו שפיר לתיקון חוק השכירות, אולם ראוי למחוקק שיפעל באופן יסודי לתיקון החוק הקיים - הכיצד?

מאת: עו"ד דן הלפרטנדל"ן ומקרקעין24/06/15712 צפיות
בעלי דירה מבוגרים (בני 76 ו- 80) ששבו ארצה לדירתם ברחוב דנגור 4 בבני ברק, לאחר שהות רצופה בת שש שנים בצ'ילה, נדהמו לגלות, כי דירתם הוחרבה ונהרסה ומפתחות הדלת הוחלפו. פגישה אקראית עם שכניהם העלתה, כי אלה האחרונים השתלטו על הדירה ועשו בה שימוש במשך מספר שנים. השכנים לא הסתפקו בפלישה לדירה, אלא גם ניצלו את מצבם, גילם ותשישותם של בעלי הדירה (לאחר טיסה שנמשכה למעלה מ- 24 שעות) והחתימו אותם על זיכרון דברים לפיו מכרו בעלי הדירה לשכנים את הדירה תמורת סכום בלתי סביר בעליל. בעלי הדירה עתרו לבית המשפט בבקשה שיורה, כי זיכרון הדברים נטול תוקף ואינו מחייב. בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי מתקיימות עילות ההטעיה והעושק המאיינות את תוקפו של זיכרון הדברים.

מאמרים נוספים בנושא נדל"ן ומקרקעין

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין08/09/2049 צפיות
עיריית תל אביב-יפו מפעילה צעדי אכיפה מינהליים ומשפטיים כנגד עבירות על חוק התכנון והבנייה ובכלל זה עבודה אסורה או שימוש אסור בנכס. ב-20 בדצמבר 2018 נכנסו לתקפן תקנות העבירות המינהליות [קנס מינהלי - תכנון ובנייה] תשע"ח 2018. על פי תקנות אלו, ניתן יהיה להטיל קנסות מינהליים על עבודה אסורה, שימוש אסור ועל אי קיום צווים מינהליים להפסקת עבודות או להפסקת שימוש.

מאת: בנימין קלינגרנדל"ן ומקרקעין11/08/2098 צפיות
קיבלת צו הריסה? לא סוף פסוק! בת המשפט נתן לאחרונה כמה החלטות שיתכן ויכולים לסייע לך!

מאת: עו"ד ליאור אבן עזראנדל"ן ומקרקעין18/06/20215 צפיות
להלן נקודות מרכזיות בבחירת שכונה למגורים

מאת: עו"ד ליאור אבן עזראנדל"ן ומקרקעין18/06/20209 צפיות
כולנו רוצים למצוא את בית החלומות שלנו - כזה שמתאים בשלמות למה שרצינו - אבל האם זה מספיק? יש עוד גורם שיש לקחת בחשבון: השכונה שלך. אולי ברור לנו באילו ערים נרצה לגור, אך בואו נחשוב האם שכונה מסוימת זו מתאימה? להלן דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון

מאת: רונית אלפסינדל"ן ומקרקעין26/04/20347 צפיות
עסקה של רכישת דירה היא בעלת משקל רב ועלותה מיליוני שקלים - הזהירות מתחייבת. ועוד הדרך ארוכה, לבחור את הדירה, כוונים, קומה, לוח פריסת תשלומים, בטחונות ועוד ועוד. הרשימה ארוכה ולכן חשוב להיוועץ עם עורך דין מקרקעין

מאת: דניאל מלמדנדל"ן ומקרקעין16/02/20451 צפיות
מרבית תושבי מדינת ישראל רוכשים דירות למטרת מגורים. לכן חשוב שיהיה לכם עורך דין צמוד מקצועי ושמבין את התחום. עו״ד עמית ורד מתמחה בנדל"ן ומקרקעין.

מאת: עידן שלומןנדל"ן ומקרקעין23/11/19501 צפיות
כל קבלן שיפוצים יודע שענף הבניה איננו פשוט והתחרות גבוהה על כל פרויקט, בעיקר כיום שיש אתרים המדרגים בעלי מקצוע שונים, אפליקציות שמאפשרות העברת הפניות עבודה למנויים משלמים ובכלל סף הכניסה איננו גבוה וכל מי שקנה ארגז כלים וצבע דירה לקרוב משפחה יכול להתהדר בתואר קבלן שיפוצים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica