חפש מאמרים:
שלום אורח
29.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סולם הצרכים של מאסלו והמעבר משכיר לעצמאי

מאת: פנינה מילואאימון לקריירה24/07/20111074 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאת פנינה מילוא - מאמנת לחיים מלאים www.lifecoacher.co.il

מידי חודש מסיימים בוגרים רבים את בתי הספר לאימון, בוגרים הבאים עם רקע שונה, ניסיון שונה, בשלבים שונים של חייהם . מתאהבים באימון, בעוצמה שבו, באפשריות שהוא פותח ומחליטים להיות מאמנים. חלק נוטש את מקום עבודתו כשהוא מלא בטחון ביכולתו לעשות את המעבר, חלק אחר מתחיל לאמן לאחר שעות עבודתו ע"מ לפתח את התחום כדי לעבור לעסוק בו לאחר שהוא יצליח לפתח לו קהל לקוחות, . אז יוכל להיות מאמן במשרה מלאה.

לא אחת נתקעים מאמנים בשלב זה, הם מתחילים לבנות את עצמם כמאמנים יוצרים קהל לקוחות אך מלכתחילה זמנם מוגבל ויכולת ההשקעה בתחום מועטה מאחר והם עובדים במשרה מלאה בעבודה אחרת ויש פער גדול בין הכנסתם כמאמנים לבין הכנסתם בעבודה בה הם עוסקים הם רוצים לפרוש מעבודתם בה הגיעו להישגים, מעמד, הכנסה גבוהה, הכרה מקצועית, אך חוששים לעזוב את עבודתם המספקת להם את הביטחון הכלכלי. במיוחד לאור המציאות בשטח שבה פחות מעשרה אחוז מהמאמנים מצליחים להתקיים מאימון.

בתופעה זו נתקלתי גם בקרב יזמים בתחומים אחרים המבקשים לעבור את המעבר משכיר לעצמאי,המעבר מביטחון כלכלי משכורת בטוחה,למצב של עמימות של חוסר בהירות ובטחון כלכלי,קשה לרבים מהמעוניינים להיות יזמים. על מנת לעבור תהליך זה בצורה המתאימה ליזם על היזם להיעזר במאמן עסקי ,בנוסף ללמידה הקשורה בפיתוח התחום אותו הוא מפתח,ההחלטה להיות יזם אינה פשוטה ,היא אינה מסתיימת בהחלטה, לאורך כל הדרך יש קשיים ורצוי שמאמן היכול ללוות את היזם לסייע בחשיבה ,התלבטות תמיכה יהיה ברקע,להיות איתו במקום של הבדידות המקצועית להמשיך ללכת למרות החששות הפנימיים והקולות החיצוניים שלא אחת מערערים את הביטחון.

האימון מתחיל בשאלה מיהו האדם,מזהה את המקום בו הוא נמצא לאן הוא רוצה להגיע וכיצד ידביק את הפער ביניהם.הפסוק "דע מאין באת ולאן אתה הולך" במשמעותו המילולית מאין אתה יוצא,על מנת לדעת מאיזה מקום אני יוצא, אני מציעה להיעזר בסולם הצרכים של מסלאו,שלמרות היותו בן שישים שנה מסייע בהבהרת נושא הצרכים והמקום של האדם בסולם הצרכים כבסיס להתנהלות מחד וכבסיס לצמיחה והתפתחות ועליה בשלבי הסולם מאידך.

נושא הצרכים הינו אחד הנושאים החשובים באימון, באיזו מידה הצרכים מנהלים אותנו או הופכים לערך ומובילים אותנו[שרה ארבל] אני מציעה את השימוש בסולם הצרכים של מאסלו כלי הבא מהתחום הפסיכולוגיה על מנת להבהיר למתאמן את המקום ממנו הוא יוצא על מנת לבנות צעד אחר צעד את המקום אליו הוא רוצה ללכת. ..

הכרת והבנת סולם הצרכים יסייע ליזם למקם את עצמו ולהבין את המשמעות של השלב של הצורך בו הוא נמצא והדרך אותה יעבור ע"מ להגיע למימוש מטרתו ועל ידי כך יוכל להקטין את הפער בין הרצוי למצוי..

סולם הצרכים של מאסלו

מימוש עצמי
הכרה והערכה
שייכות ואהבה
ביטחון
צרכים פיזיים

כאמור הסולם בנוי מחמישה שלבים כאשר כל שלב בנוי על בסיס השלב הקודם עליה בשלבי הסולם כרוכה במילוי הצורך הקודם, השלב הראשון הוא שלב הצרכים הפיזיים

יזם הנמצא בשלב הצרכים הפיזיים , הינו אדם שעסוק בהישרדות ובמילוי צרכים בסיסיים על מנת להתקיים , והוא למד אימון על מנת להשלים את הכנסתו כדי שיוכל להתקיים ברווחה גדולה יותר.

היזם הנמצא בשלב השני - שלב הביטחון - זקוק לביטחון ע"מ שיוכל לבצע את המעבר מהתפקיד בו הוא נמצא לקריירה של מאמן , לאלו הנמצאים בשלב הביטחון המעבר קשה במיוחד ככל שהם בעלי תפקיד בכיר, הכנסה גבוהה, תנאי עבודה טובים אינם סובלים בעבודתם, אך מרגישים שמיצו את עצמם ומעוניינים באתגר חדש. על מנת לעזוב את אזור הנוחות, התנאים והמעמד ולעבור לטריטוריה פחות מוכרת ובטוחה כלכלית הם צריכים לקחת סיכון ,לקחת סיכון פירושו לא לתת לצורך בביטחון.לנהל אותי.

אנשים הנמצאים במצב של ביטחון מתחילים את קריירת האימון לאחר שעות העבודה שלהם ומבקשים ליצור לעצמם קהל לקוחות שיפרנס אותם. הקושי שכל עוד רוב זמנם מושקע בעבר בעבודה שהם רוצים לעזוב הם אינם מתפנים לפתח את הקריירה הבאה שלהם .

יש יזמים הנמצאים בשלב הביטחון העובדים במשרה חלקית ובשאר הזמן פועלים כיזמים אך רשת הביטחון שפרסו להם בעבודתם החלקית מונעת מהם להשקיע את כל כולם באימון, כי אינם נואשים מספיק ולא יצרו את הוואקום שיאפשר את פיתוח היזמות

הצורך בביטחון מקשה מאוד על היזם לעזוב את המצוי ולהגיע לרצוי, מפני שפעמים רבות המצוי אינו רע, הוא נוח, מתגמל גם אם אין בו את האתגר שיש בקריירת האימון .

היזם הרוצה בקריירת מאמן ונמצא בשלב הביטחון צריך לשקול ולתכנן את המעבר, מאחר ולהיות יזם עצמאי הוא מצב של אי וודאות מתמדת . זה אינו מסתיים בקבלת החלטה אלא מלווה את היזם לאורך כל הדרך . והוא צריך לבדוק אם הוא מוכן לשלם את המחיר .היזם יכול ללמוד בהדרגה להתמודד עם חוסר היציבות העמימות והאתגר בלהיות יזם,הבהרת הדברים אינה באה לומר שאין הדבר אפשרי ולחסל חלומות,אלא להבין את המשמעויות ולהיערך להם,צעד אחר צעד בקצב של מקבל ההחלטה ולהמשיך להתקדם ולעלות בשלבי הסולם.

יזם הנמצא בשלב השלישי של הסולם הוא שלב השייכות זקוק לשייכות כלומר רצוי שלא יעבוד לבד הוא יכול למלא צורך זה ע"י ההתחברות לבן זוג או קבוצה ע"מ שיהיה שייך לצוות ואכן אנו פוגשים מאמנים הפועלים כשותפים,וממשים את הרצון לאמן ואת הצורך בשייכות. כשהשותפות בין היזמים מפרה, מאפשרת לכל אחד מהם לבטא את ייחודיותו והערך המוסף שלו זה איננו צורך שמנהל אלא הופך לערך שמוביל.על יזמים שלאחר זמן פורשים מהשותפות ופועלים לבד, ניתן לומר שיזמים אלה מילאו את הצורך בשייכות ועברו לשלב הבא..

יזם הנמצא בשלב של הערכה בסולם - תלוי מאוד בהערכה של הסביבה על מנת לממש את עצמו , מאמנים הנמצאים בשלב הזה מתקשים מאוד בקבלת ביקורת,על מנת לא לקבל ביקורת שלילית יעשו כל מה שהם יכולים על מנת לזכות בהערכה של המתאמנים שלהם, הביקורת פשוט גורמת להם לנסיגה ולאובדן הביטחון והערכה העצמית.אם יוכלו לקבל את הביקורת,ילמדו ויצמחו מתוכה יגיעו לשלב החמישי שהוא השלב הגבוה ביותר שלב המימוש העצמי.

השאיפה שכל היזמים יגיעו להגשמה אישית, מאחר ומאמן הנמצא במקום הזה פועל בהלימה עם צרכיו וערכיו, מביא ערך למתאמנים שלו , אינו תלוי בהם ע"מ להרגיש תורם, ויכול להתמודד עם אי וודאות כלכלית .

הבנת סולם הצרכים יכולה לסייע לכל מאמן לראות ולהבין את המקום בסולם בו הוא נמצא לתכנן מה הוא צריך לעשות על מנת להמשיך ולעלות בסולם .רצוי שתהליך הפיכת מאמן ליזם עסקי במשרה מלאה הוא תהליך שיעשה עם מאמן עסקי, ע"מ לבנות את התהליך ופריצת הדרך בצורה שתתאים לכל למתאמן למקום בו הוא נמצא,לצרכיו,ערכיו וחזונו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת פנינה מילוא

מאת: פנינה מילואגיל הזהב31/07/11916 צפיות
תהליך הפרישה מהעבודה ידוע בספרות המקצועית כאירוע המפר את האיזון במערכת הזוגית ובמערכת המשפחתית.כל מי שחווה תהליך של פיטורין, פרישה מוקדמת, ואפילו פרישה במועד , יוכל להעיד על כך .

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/11938 צפיות
בעשור האחרון הולך האימון ומתפשט בכל תחומי החיים והעיסוקים המקצועיים.האימון מבוסס על התערבות מקצועית ממוקדת לטווח קצר ,מאמינה בכוחו ובידע של הלקוח לפעול למען עצמו ,אינה מתמקדת בעבר אלא בעתיד. ההתייחסו

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/111072 צפיות
אחת השאלות המעסיקות אותנו הינה כיצד יכולה מחלקה לשירותים חברתיים, ברשות מקומית קטנה להטביע את חותמה ולהיות משמעותית ורלוונטית במקום בו היא פועלת? המאפיינים הבולטים במחלקות קטנות הינם : 1) כוח אדם

מאת: פנינה מילואאימון לקריירה24/07/111086 צפיות
שחיקה מקצועית הינה תופעה ידועה, מוכרת ומדוברת במקומות עבודה. תופעה הפוגעת בעובד ומשפיעה גם על מקום העבודה. מפליא הדבר שממעטים לעסוק בה בעסק הזעיר, למרות שסביר להניח שבעל העסק הזעיר הנושא על גבו אחריות

מאת: פנינה מילואאימון עסקי24/07/111095 צפיות
ההחלטה לפרוש מהעבודה הינה החלטה קשה, כשלעובד מוצעת הצעת פרישה הוא מתלבט לא אחת, לפעמים העובד חיכה להצעה זה המקרה הקל, לפעמים הוא בהלם ואפילו פגוע הוא לא ציפה לזה. מרבית העובדים שוקלים כדאי או לא כדאי

מאת: פנינה מילואאימון לאיכות חיים24/07/11932 צפיות
אחת התופעות המאפיינות את החיים המודרניים הינה אובדן האיזון.הרצון להצטיין ולהצליח בכל תחומי החיים,להשקיע ולהגיע לתוצאות בבית בעבודה במשפחה ובעצמנו.אולם למרבה הצער ביממה יש רק 24 שעות.טרם נמצאה השיטה להאריך את שעות היממה,גם אם נלך לישון שעה מאוחר יותר ונקום שעה מוקדם יותר,איך לצאת מהמרוץ המטורף לשמור על איזון ושפיות....

מאת: פנינה מילואאימון אישי24/07/111071 צפיות
תחושה של תקיעות היא אחת התחושות הלא נוחות להמצא בה.תחושה זו יכולה להתרחש בכל תחום בחיינו.השאיפה היא לזרום,מאחר וזרימה הינה התהליך הטבעי של החיים.איך אפשר להפוך את אותה תחושה של חוסר נוחות למנוף לשינוי והתפתחות....על כך ועוד בהמשך

מאמרים נוספים בנושא אימון לקריירה

מאת: ילדונתאימון לקריירה10/06/191881 צפיות
מדוע נדרש להגדיר עבודה לחיילים משוחררים כנושא בפני עצמו, ומה מאפיין את תחום העבודה לחיילים משוחררים?

לגרום ללקוח לומר כן, איך לשתול מחשבה, לגרום ללקוח להסכים, איך יוצרים אמון, איך למכור נכון, איך לשכנע לקוח, קאוצינג, מטפל אישי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על עוד שיטה איך אפשר לגרום למישהו לעשות את מה שרוצים שהוא יעשה, לצורך העניין נגיד רוצים לשכנע מישהו לענות כן על שאלה מסוימת לדוגמא לשאלה "האם אתה רוצה לקנות את המוצר?" או לדוגמא נגיד רוצים לשכנע מישהו לענות לא על שאלה מסוימת לדוגמא "האם אתה רוצה לשנות איזה משהו בעסקה?" יכול להיות שרוצים לגרום לו להגיד לא. בקיצור עוד נוסיף ...

יסודות המכירה, ספק או וודאות, יסודות ההשפעה, גם או רק, טיפול בהתנגדויות, אומנות השכנוע, מומלץ, מטפל התנהגותי קוגניטיבי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על אחד מהעקרונות החשובים ביותר בנושא של שכנוע, אם לא אולי אפילו החשוב ביותר שיש או אחד מהחשובים או אולי אפילו החשוב ביותר, זה עיקרון די בסיסי שצריך להבין אותו רצוי להבין אותו ולהשתמש בו החוכמה היא גם להבין אותו וגם לדעת להשתמש בו בזמן אמת בהמון דוגמאות ודרכים. בגדול על מה מבוסס שכנוע על מה מבוססת מכירה, על מה מבוסס להצליח במשא ומתן ...

מאת: אבי כחלוןאימון לקריירה19/08/151953 צפיות
מעבר למקום עבודה חדש ולאזור מגורים חדש בו זמנית אינם החלטה קלה והתהליך דורש תכנון ובדיקה רבים. ארגון טוב ופנייה לחברות מקצועיות לשם עזרא בביצוע התהליך, תסייע לעבור את התקופה בקלות שתיהיה טובה עבור כל המשפחה.

מאת: מגניב אימון לקריירה01/07/151787 צפיות
בשורות הבאות נציג כמה מהאתגרים המורכבים הכרוכים בתהליך גיוס מנהלי מכירות ואנשי מכירות לארגון מסוים. במסגרת הצגה זו נעמוד על הטעויות הנפוצות בתחום, את דינאמיקת המכירות ובאיזה אופן היא משפיעה בצורה מכרעת על טיב הגיוס. ננסה להתמודד עם מספר שאלות כמו למשל מה הסיבה שבגינה לא מעט תהליכי גיוס מפספסים את מטרתם, מה הופך איש מכירות לטוב, מהו הסוג המבוקש והרמה הנדרשת ממנהלי המכירות, אילו תכונות מפתח נדרשות להצלחה מקסימאלית בהתאם לתפקיד שאותו יש לאייש, כיצד להגדיר כשורה את המיומנויות הנחוצות של המועמדים כד

למה לא לאתר את צרכי הלקוח, יצירת כימיה עם הלקוח, למה לא לברר את צרכי הלקוח, תחושת זרות עם לקוח, לקרוא את המחשבות של הלקוח, תחושת קרבה עם לקוח, מאמן עסקי מומלץ, קאוצינג: שלום לכולם, הפעם אני רוצה לדבר על עוד היבט בנושא של בירור צורכי הלקוח, שכנוע לקוחות, מכירה ללקוחות וזה הולך ככה: כפי שכבר הוסבר, כפי שכבר הובן, הלקוח לא רוצה לקנות את המוצר שלך, הוא רוצה לפתור את הבעיה שלו. ואם אתה רוצה למכור ללקוח את המוצר שלך, אתה לא צריך להתמקד בכמה המוצר שלך טוב כמוצר, אלא בכמה הבעיות של הלקוח ...

האם לנסות לשכנע את הלקוח, למכור בלי לנסות למכור, כמה לנסות לשכנע את הלקוח, שכנוע סמוי, להצליח במכירות, שכנוע גלוי, ייעוץ טיפולי, ייעוץ פילוסופי: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר על עוד אחת מהטעויות של אנשי מכירות ומהגישה של מכירות והעניין הוא, האם בעצם צריך לנסות לשכנע את הלקוח לקנות כן או לא. יש הרבה אנשי מכירות מצליחים בעיניהם לפחות שהם אומרים "אתה יודע איך אני, מה השיטה שלי למכור? אני פשוט לא מנסה למכור, אני מי שאני ואני מוכר, לא מנסה למכור לא רוצה למכור" ויש הרבה אנשי מכירות ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica