חפש מאמרים:
שלום אורח
28.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שמעון שבס והמחאה החברתית

לדעתו של שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין זצ"ל, התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל הקשור למחאה החברתית שגוי מן היסוד. לשיטתו, מינויה של וועדת טרכטנברג נעשה בצורה שאינה נכונה מבחינה פוליטית וציבורית ולכן תוצאותיה יהיו בהתאם. מר שבס קובע נחרצות כי המחאה החברתית איננהחברתית בלבד כי אם גם פוליטית. מכאן שגם כל הגישה של נתניהו למחאה היא גישה קודם כל פוליטית ורק לאחר מכן כלכלית וחברתית.

ראש הממשלה נמצא כעת, שלא בטובתו, על פרשת דרכים, עליו להכריע לגבי מדיניות כוללת לטיפול בקולות המצוקה שעולים מן המחאה. בניגוד לגישה הכלכלית שמדברת על העברה סמנטית של תקציבים מאגף אחד אל עבר אגף אחר, פה יש צורך בהחלפת דיסקט שכוללת שינו בסדרי העדיפות הלאומית.

במידה וראש הממשלה באמת רוצה שהוועדה שמינה לטיפול במחאה החברתית תהיה אפקטיבית, עליו להכתיב להם בצורה ברורה את יעדי המדיניות שאותה הוא מתכוון להוביל. במקרה הנדון, עליו להבהיר להם בצורה שאינה משתמעת לשני פנים איך הוא רואה את השינוי בסדרי העדיפות הלאומית. בין אם באמצעות הגדלת הגירעון, חלוקה מחדש של עוגת התקציב ואם בשינוי בנטל המיסים. עליו להתוות קווים מנחים שעל פיהם יש לפעול. ממש כמו מדינאי שמנחה את פקידיו בנוגע לניהול מדיניות החוץ, כך עליו להנחות את חברי הוועדה בקשר לתכנון מחדש של מדיניות הפנים.

חשוב לזכור כי שמעון שבס, בעת כהונתו כמנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין זצ"ל, היה אמון על ההוצאה מן הכוח אל הפועל של מדיניות הפנים שהכתיב לו רוה"ם. גם אז עמדה הממשלה בפני מצוקת דיור נוראית ותשתיות אזרחיות מוזנחות. אלא שרבין, בניגוד לנתניהו, קיבל החלטות אסטרטגיותלהסיט תקציבים מהשטחים לטובת החינוך, הבריאות והתשתיות הלאומיות. שביבי לעומתו, מוקף בקואליציה ימנית וחרדית שחבריה לא יוותרו על התקציבים הגדולים שלהם הם הורגלו במהלך השנים האחרונות. אילו הוא (ראש הממשלה) היה מודיע קבל עם ועדה על כך שהוועדה שמינה קיבלה הנחיה ברורה לחלק מחדש את העוגה התקציבית, ייתכן שהיה למהלך סיכוי, אבל בפועל, דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

כך שמכל מה שנאמר לעיל ממקד מר שבסאת מצב העניינים נכון לעכשיו לשני נושאים עיקריים: האחד, צורך כן ואמיתי לשנות את סדר העדיפות הלאומית כפי שהוא בא לידי ביטוי בתקציב המדינה. השני, זה ניהול. הניהול של המדינה נמצא כיום בידי מנהלים שחסרים את כישורי הניהול הנדרשים על מנת להבטיח טיפול יעיל בסוגיות החברתיות הבוערות שנמצאות על סדר היום. במקום לדבר על "סופר טאנקר" צריך לשוב למודל שיזם בזמנו שבס ושזכה לכינוי "אוטובוס המנכ"לים". מדובר על גוף שירכז בתוכו את כל הגופים הרלוואנטיים תחת קורת גג אחת ויבטיח כי הם יעבדו בשיתוף פעולה ובתיאום מלא האחד עם השני. זה כבר תקופה ארוכה שניהול המדינה איננו מתנהל כשורה וחלק מההשלכות של זה באות לידי ביטוי במחאה החברתית הנוכחית.

התוצאה של היעדר היכולת מחד וצורך לשינוי מנגד הביא למחאה הציבורית וזה רק עניין של זמן עד שהמחאה תתורגם לתנועה ומשם למפלגה. למעשה כבר עכשיו ניתן להבחין בראשית הנביטה של אותה מפלגה. מנהיגי הסטודנטים, אלדד יניב ותנועתו הפעילה וראשי המחאה, כולם כבר חברים בברית ציונית שקורמת עור וגידים.

כפי שההיסטוריה שבה ומלמדת אותנו כל העת, האירועים וההתרחשויות בארץ רודפים אחד את השנייה בקצב שרק הולך וגובר. מהבחינה הזאת הזמן איננו עושה חסד עם תנועת המחאה. האירועים הביטחוניים בדרום, ההתחממות הצפויה לקראת ספטמבר ועוד אי אלו אירועים שמן הסתם יתרחשו על ציר הזמן הקרוב, יסיטו את תשומת הלב מן המחאה. מה גם שכל שוכני האוהלים מעצם היותם בני אדם בשר ודם ילכו וישחקו ככל שיחלפו הימים. במערכות הבחירות האחרונות לא חל שינו דרסטי במערך הכוחות הפוליטי.

לכן, רק באמצעות הקמת מפלגה שתחרוט על דגלה את שינוי סדרי העדיפות הלאומית, מחויבות לאג'נדה החברתית והשקעה בתשתיות ובמערכות האזרחיות ניתן לשנו את מאזן הכוחות הפרלמנטארית. חשוב לזכור כי בבחירות האחרונות, קרוב לחמישים אחוז מבעלי זכות כלל לא מימשו אותהבגלל היעדר אמונה במערכת הפוליטית. מפלגה חדשה שתפיח תקווה לעתיד טוב יותר היא האמצעי שלדעתו של שמעון שבס ישיב את המצביעים לקלפי ויביא לשחר חברתי חדש בפוליטיקה הישראלית.

למאמר נוסף בנושא שמעון שבס והמחאה החברתית

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אייל טאוב

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אייל טאוב

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי01/05/121504 צפיות
העם דורש צדק חברתי, ולא מוכן להסתפק בפירורים. המפגינים תובעים שינוי כולל של סדרי עדיפויות כלכליים ולאומיים. אך האם הממשלה הקיימת יכולה להפוך את עורה עד כדי כך? מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס מאמין שאין סיכוי. התשובה, לדבריו, טמונה בהקמת מפלגה חדשה

מאת: אייל טאובפוליטיקה 18/04/127835 צפיות
שמו של שבס שמעון יצא למרחוק כאסטרטג פוליטי מן המעלה הראשונה. הוא זה שטווה את הדרך לניצחון של יצחק רבין על שמעון פרס בפריימריס של מפלגת העבודה אי שם בשנת 1992. בהמשך של אותה שנה עמד שבס שמעון מאחרי הניצחון של יצחק רבין על הליכוד בבחירות הכלליות תוך גריפת 44 מנדטים עבור מפלגת העבודה. באופן טבעי הוא מונה בידי רבין לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אבל תפקידו העיקרי של שמעון שבס היה לשמש על תקן הסיסמוגרף של רבין בזכות התמחותו בזיהוי כיווני הזרימה של דעת הקהל.

מאת: אייל טאובפוליטיקה 14/03/125775 צפיות
שבס שמעון, שחי בשנים האחרונות בלונדון, שב לאחרונה לישראל, והחליט להתייצב עם מסר בפיו לימינם של המהפכנים שדורשים צדק חברתי. שבס שמעון קובע נחרצות: "אין ספק שהמחאה לא תניב תוצאות אם לא תנותב לזירה הפוליטית... על מנת להביא למהפך פוליטי צריך לבחור בדרך הפוליטית".

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי07/03/121741 צפיות
שבס שמעון הוא בעברו יליד קיבוץ אפיק בדרום רמת הגולן ואיש ציבור בעברו. בהווה שבס שמעון הינו איש עסקים המתגורר בלונדון עם אשתו דנה ושלושת ילדיהם. מה יהיה עם שמעון שבס בעתיד?

מאת: אייל טאובפוליטיקה 21/02/121748 צפיות
שבס שמעון, מי שכיהן כמנכ"ל משרד רוה"ם תחת יצחק רבין ז"ל, זכור לרבים בתור מי שלאחר הירצחו אמר כי "הלכה לו המדינה". ואכן, האמירה הנ"ל בהחלט תיארה את התחושה שליוותה את הרוב הדומם מקרב עם ישראל בעקבות הלילה הטראגי בנובמבר 1995... מאורעות הקיץ האחרון, אותה התעוררות חברתית ואזרחית, גרמו לו לרגיש לראשונה מזה כעשור כי ייתכן והמדינה מתחילה לחזור אליו. כמי שהשתתף בחלק מאותם עצרות וצעדות המוניות, מר שבס ראה מקרוב את הלבן בעיניים של בני הדור הצעיר שמילא את הרחובות וזיהה שם ניצוצות של תקווה

מאת: אייל טאובפוליטיקה 01/02/121804 צפיות
במשך 16 השנים שחלפו מאז הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שבו ועלו כל העת תהיות בנוגע למהות מורשת רבין, שעבור אלו שהכירו אותו מקרוב, הייתה לפני הכול חברתית. השנה, על רקע המחאה החברתית, החליטו ראשי צוות המנכ"לים של רבין לשוב לאור עקיבא, שם הניח רבין את היסודות לשינוי חברתי אמיתי. הביקור יצא לפועל ביום השנה לרצח. בראש המשלחת עמד מי ששימש כמרכז ומתאם של הצוות כולו, מר שבס שמעון

מאת: אייל טאובפוליטיקה 25/01/121836 צפיות
שבס שמעון, בעבר מנהל משרדו של ראש הממשלה רבין וכיום איש עסקים התראיין סמוך ליום הזיכרון ליצחק רבין. בראיון מדבר שבס שמעון על תחושותיו, כיום, 16 שנה אחרי רצח רבין. לאן המדימה מתקדמת מבחינתו? מה רבין היה חושב על כך?

מאמרים נוספים בנושא חברה ומדינה - כללי

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי05/10/222366 צפיות
לא פעם אנו מתלבטים אם להחליף גג,לבנות גדר,פרגולה,גאקוזי, לסגור חניה או מחסן ולהשכיר אותו או לפעמים לפצל דירה אחת לשניים / שלוש ויותר. להשכירם אבכדי לקבל הכנסה חודשית. כן אז ייתכן ולקחתם סיכון והתחלתם לבצע עבודה הטעונה היתר, והופ הפיקוח הופיע. לא חשוב אם בגלל תלונה של שכן "נחמד" או מכל סיבה אחרת אתפ בבעייה וככל שלא תדעו מה זכויותכם וכיצד להתנהג אתם עלולים להסתבך. לנו במשרד קלינגר בנימין ניסיון רב בהתמודדות עם ביקורי פתע של הרשויות,צווי הפסקת עבודה,צווי הריסה מנהליים שיפוטיים ועוד.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי02/05/221886 צפיות
השקעה בקרקע חקלאית היא נושא שמעניין אנשים רבים וניתן לדון בו בהרבה מאוד אספקטים. קיימים היבטים רבים שצריך לבדוק לבחינת כדאיות השקעה בקרקע כזו ובמאמר זה נתמקד באחד הקריטריונים המרכזיים. ראשית, כשבאים להשקיע בקרקע חקלאית, חשוב לזכור את המובן מאליו, כי מדובר בהשקעה ספקולטיבית בהגדרה. קיים בה סיכון וגם המשקיע צריך להביא בחשבון שהרבה פעמים טווח השקעה עד להפקת תשואה ראוייה הוא ארוך יחסית – הוא לא טווח קצר! לרוב שינוי יעוד לא יתרחש בתוך שנים בודדות. אין בעובדה הזו בכדי לפסול את ההשקעה כקרקע כזו, אבל חשוב לזכור את הדבר.

מאת: אבי בכרחברה ומדינה - כללי28/11/211686 צפיות
גולדה מאיר (מאירסון) היא ללא ספק מיתוס יהודי, מיתוס ישראלי ומיתוס לאומי, גולדה היא לא רק מיתוס לאומי, גולדה הצליחה להתמקם מכוח אישיותה בתודעה כמיתוס בינלאומי חוצה מגזרים ומגדרים, אישיותה המרתקת וסיפור חייה הינם נרטיב לאומי, ציוני, ועולמי. דמותה ופועלה המרתקת מהווה לנו כיהודים החיים את העבר וההווה הציוני אבן דרך ודוגמה ומופת לאישה אשר הקדישה את חייה ופועלה לחלוטין לעם היהודי ושימשה אור לנשים בכל העולם כאישה אשר "עשתה את זה ובגדול" והגיעה למקומה ומיקומה הגבוהים כראשת ממשלה בזכות אישיותה ועשייתה בלבד ללא מורא ללא חסד או התחסדות ואת כל זה עשתה בעולם גברי ושוביניסטי במיוחד בשנים בהם חיה ופעלה.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי09/09/206271 צפיות
הרשות לאכיפה במקרקעין (היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה לשעבר) היא יחידת סמך במשרד האוצר, כפופה לשר האוצר ופועלת כיחידה עצמאית. ייעודה הוא להיאבק בעבירות התכנון והבניה ולבצע פיקוח על הועדות המקומיות. ביום 19.6.2016 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1559 "חיזוק אכיפת דיני התכנון והבנייה" מתוך הבנה שמדובר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל שעל רשויות המדינה להוביל על מנת להגן על התכנון והבנייה ולבצר את שלטון החוק. החלטת הממשלה שמה את היחידה לאכיפה במקרקעין בחזית המאבק בעבירות התכנון והבנייה, מעניקה אחריות, כלים ומשאבים לממש את האחריות המוטלת עליה. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, העניק לרשות את הסמכויות הנרחבות לממש את האחריות כאמור.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181922 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

בית המשפט העליון דן לאחרונה ודחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, כב' השופטת מ' סוקולוב מיום 18.10.2017. בגדרו של פסק הדין, נדחה ערעורו של המבקש על החלטתו של בית המשפט לעניינים מקומיים ברמת גן (כב' השופט העמית מ' בן-חיים), בע"א 39527-06-17, מיום 10.07.2017, שם נדחתה בקשתו של העותר להאריך את המועד להישפט על הודעת תשלום קנס, מיום 10.05.1998.

מאת: עומריחברה ומדינה - כללי23/05/172149 צפיות
חברות ואתרים גדולים בתחום הקניות אונליין (E-commerse) כמו איביי, אמזון, דיל אקסטרים, אליאקספרס, אתר Zipy הישראלי ודומיהם, החלו לאחרונה לחייב את הלקוחות שלהם להזין גם את המיקוד שלהם באזור הזנת הכתובת לפני ביצוע רכישה. אם בעבר עניין זה היה רשות בלבד, היום לא תוכלו להמשיך בתהליך הקניה שלכם אונליין אם לא תזינו

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica