חפש מאמרים:
שלום אורח
29.02.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שבס שמעון: התשובה למחאה היא הקמת מפלגת שלטון חדשה

כדי שגל המחאה החברתית הגואה בישראל בשבועות האחרונים יגיע לקצו, ייאלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את האידיאולוגיה הכלכלית שהנחתה אותו מאז ומעולם. כך קבע פרופ' טרכטנברג, שמונה בידי נתניהו עצמו לעמוד בראש צוות המומחים שאמור להמליץ על פתרונות למשבר. נתניהו מצדו, ענה כי הוא מוכן לבצע שינויים נרחבים בסדרי העדיפויות הכלכליים ובהשקפותיו.

היהפוך נמר חברבורותיו? מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס משוכנע שהדבר איננו אפשרי. "קואליציית נתניהו-ש"ס-ליברמן לא תביא לשום שינוי בסדרי העדיפויות", הוא קובע, "וזאת מסיבה פשוטה מאוד - שינוי כזה דורש ביטול תקציבים בשטחים. מישהו מאמין שנתניהו וליברמן יעשו דבר כזה?"

מן הצד שני, שבס שמעון גם איננו מאמין שהאופוזיציה תעשה את העבודה. בהרצאה מול סטודנטים בתל אביב הוא הסביר מדוע: "בסקר נרחב שערך מכון סקרים אמריקאי מוביל התברר כי בישראל כמעט שאין נאמנות מפלגתית. אם לפני כמה שנים אחוז הקולות הצפים עמד על 10-15 אחוזים, הרי שהיום ישנם כ-60 אחוזי קולות צפים. כלומר, ישנם 70 מנדטים ללא נאמנות. זהו נתון מדהים, שמשמעותו האמיתית היא שיש נתק בין המחאה למפלגות, כי ליותר מחמישים אחוז מהאזרחים אין למי להצביע".

שינויים ברמת המאקרו

המסקנה היא אחת: את הבעיות שהציתו המחאה לא יפתרו לא הקואליציה ולא האופוזיציה. הפתרון, לדברי שבס שמעון, הוא אחד ויחיד: הקמת מפלגה חדשה שתוביל להקמת קואליציה אשר תשנה את סדרי העדיפות ברמת המאקרו, תעשה תפנית אמיתית ולא תסתפק רק בשינוי סידורי הישיבה. השינויים האלה צריכים לכלול, בין היתר, קיצוצים בתקציב הביטחון והעברת תקציבים מהשטחים לטובת הפריפריה שבתוך הקו הירוק. רק כך ניתן יהיה לתקן את הבעיות החברתיות הרבות שקיימות בישראל, מבלי להכניס אותה לגירעון.

שמעון שבס מדבר מתוך ניסיון. בתקופה שניהל את משרד ראש הממשלה יצחק רבין, הועברו תקציבי עתק מהשטחים לטובת פיתוח תשתיות בפריפריה, תקציבים ששימשו לשיפור שירותי הבריאות, החינוך, התשתיות והדיור. לא רק שפעולות אלו לא להגדיל את הגירעון, אלא הן אף הובילו לירידת האינפלציה ולירידה באחוזי האבטלה. "אם הדבר נעשה בעבר, הוא יכול בוודאות להיעשות גם היום", קובע שבס ומסייג: "אבל צריכה לקום מפלגה חדשה שתסכים לעשות זאת".

את שמעון שבס, שתומך ברפורמה כלכלית נרחבת, אי אפשר להאשים בסוציאליזם רדיקלי. הוא משתתף פעיל במשחק הקפיטליסטי, ובשנים האחרונות, מעבר לייעוץ לממשלות שונות בתחומים כלכליים, הוא משמש כיועץ כלכלי לתאגידים בינלאומיים גדולים.

האוהלים ייצבעו בירוק

שבס שמעון תומך במחאה, אך חושש כי דרך התנהלותם של מנהיגיה מוטעית. "ההתנהלות של רשימת דרישות מול השלטון שגויה, והיא תביא את סוף המחאה", הזהיר שמעון שבס את הסטודנטים. "התעסקות ברשימת דרישות לוקחת זמן, ובינתיים יתחיל לרדת גשם על האוהלים, תתחיל אינתיפאדה, יהיה צורך באחדות בעם - והופ! המחאה נגמרה עם שינויים קטנים בלבד. זו טעות קשה, כי המחאה היא לא על שינויים קוסמטיים. המחאה היא על משהו גדול בהרבה ואסור לפספס אותו".

"צריך להבין שזוהי מחאה עממית, לא מחאתם של אוכלי הסושי", מסכם שבס שמעון. "יש פה בעם מרירות עמוקה וישנו ציבור גדול שאיננו מזוהה מפלגתית, ולכן המחאה שקמה מהציבור הזה חייבת להיגמר בהקמת תנועה חדשה. אם המפגינים יסמכו על ברק או ביבי שיתקנו את המצב, חבל על הזמן שלהם. השניים האלה מהר מאוד יתחילו להפנות את תשומת הלב הציבורית לבעיות מול הפלסטינים ותהיה פה מלחמה. ואז האוהלים הצבעוניים של רוטשילד יתחלפו באוהלים צבאיים בצבע אחיד. עכשיו זוהי ההזדמנות לוודא שזה לא מה שיקרה". 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אייל טאוב

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אייל טאוב

מאת: אייל טאובפוליטיקה 18/04/127810 צפיות
שמו של שבס שמעון יצא למרחוק כאסטרטג פוליטי מן המעלה הראשונה. הוא זה שטווה את הדרך לניצחון של יצחק רבין על שמעון פרס בפריימריס של מפלגת העבודה אי שם בשנת 1992. בהמשך של אותה שנה עמד שבס שמעון מאחרי הניצחון של יצחק רבין על הליכוד בבחירות הכלליות תוך גריפת 44 מנדטים עבור מפלגת העבודה. באופן טבעי הוא מונה בידי רבין לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אבל תפקידו העיקרי של שמעון שבס היה לשמש על תקן הסיסמוגרף של רבין בזכות התמחותו בזיהוי כיווני הזרימה של דעת הקהל.

מאת: אייל טאובפוליטיקה 14/03/125740 צפיות
שבס שמעון, שחי בשנים האחרונות בלונדון, שב לאחרונה לישראל, והחליט להתייצב עם מסר בפיו לימינם של המהפכנים שדורשים צדק חברתי. שבס שמעון קובע נחרצות: "אין ספק שהמחאה לא תניב תוצאות אם לא תנותב לזירה הפוליטית... על מנת להביא למהפך פוליטי צריך לבחור בדרך הפוליטית".

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי07/03/121717 צפיות
שבס שמעון הוא בעברו יליד קיבוץ אפיק בדרום רמת הגולן ואיש ציבור בעברו. בהווה שבס שמעון הינו איש עסקים המתגורר בלונדון עם אשתו דנה ושלושת ילדיהם. מה יהיה עם שמעון שבס בעתיד?

מאת: אייל טאובפוליטיקה 21/02/121715 צפיות
שבס שמעון, מי שכיהן כמנכ"ל משרד רוה"ם תחת יצחק רבין ז"ל, זכור לרבים בתור מי שלאחר הירצחו אמר כי "הלכה לו המדינה". ואכן, האמירה הנ"ל בהחלט תיארה את התחושה שליוותה את הרוב הדומם מקרב עם ישראל בעקבות הלילה הטראגי בנובמבר 1995... מאורעות הקיץ האחרון, אותה התעוררות חברתית ואזרחית, גרמו לו לרגיש לראשונה מזה כעשור כי ייתכן והמדינה מתחילה לחזור אליו. כמי שהשתתף בחלק מאותם עצרות וצעדות המוניות, מר שבס ראה מקרוב את הלבן בעיניים של בני הדור הצעיר שמילא את הרחובות וזיהה שם ניצוצות של תקווה

מאת: אייל טאובפוליטיקה 01/02/121762 צפיות
במשך 16 השנים שחלפו מאז הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שבו ועלו כל העת תהיות בנוגע למהות מורשת רבין, שעבור אלו שהכירו אותו מקרוב, הייתה לפני הכול חברתית. השנה, על רקע המחאה החברתית, החליטו ראשי צוות המנכ"לים של רבין לשוב לאור עקיבא, שם הניח רבין את היסודות לשינוי חברתי אמיתי. הביקור יצא לפועל ביום השנה לרצח. בראש המשלחת עמד מי ששימש כמרכז ומתאם של הצוות כולו, מר שבס שמעון

מאת: אייל טאובפוליטיקה 25/01/121800 צפיות
שבס שמעון, בעבר מנהל משרדו של ראש הממשלה רבין וכיום איש עסקים התראיין סמוך ליום הזיכרון ליצחק רבין. בראיון מדבר שבס שמעון על תחושותיו, כיום, 16 שנה אחרי רצח רבין. לאן המדימה מתקדמת מבחינתו? מה רבין היה חושב על כך?

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי07/09/112165 צפיות
"לדעתו של שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין זצ"ל, התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל הקשור למחאה החברתית שגוי מן היסוד. לשיטתו, מינויה של וועדת טרכטנברג נעשה בצורה שאינה נכונה מבחינה פוליטית וציבורית ולכן תוצאותיה יהיו בהתאם. מר שבס קובע נחרצות כי המחאה החברתית איננה חברתית בלבד כי אם גם פוליטית. מכאן שגם כל הגישה של נתניהו למחאה היא גישה קודם כל פוליטית ורק לאחר מכן כלכלית וחברתית..."

מאמרים נוספים בנושא חברה ומדינה - כללי

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי05/10/222140 צפיות
לא פעם אנו מתלבטים אם להחליף גג,לבנות גדר,פרגולה,גאקוזי, לסגור חניה או מחסן ולהשכיר אותו או לפעמים לפצל דירה אחת לשניים / שלוש ויותר. להשכירם אבכדי לקבל הכנסה חודשית. כן אז ייתכן ולקחתם סיכון והתחלתם לבצע עבודה הטעונה היתר, והופ הפיקוח הופיע. לא חשוב אם בגלל תלונה של שכן "נחמד" או מכל סיבה אחרת אתפ בבעייה וככל שלא תדעו מה זכויותכם וכיצד להתנהג אתם עלולים להסתבך. לנו במשרד קלינגר בנימין ניסיון רב בהתמודדות עם ביקורי פתע של הרשויות,צווי הפסקת עבודה,צווי הריסה מנהליים שיפוטיים ועוד.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי02/05/221815 צפיות
השקעה בקרקע חקלאית היא נושא שמעניין אנשים רבים וניתן לדון בו בהרבה מאוד אספקטים. קיימים היבטים רבים שצריך לבדוק לבחינת כדאיות השקעה בקרקע כזו ובמאמר זה נתמקד באחד הקריטריונים המרכזיים. ראשית, כשבאים להשקיע בקרקע חקלאית, חשוב לזכור את המובן מאליו, כי מדובר בהשקעה ספקולטיבית בהגדרה. קיים בה סיכון וגם המשקיע צריך להביא בחשבון שהרבה פעמים טווח השקעה עד להפקת תשואה ראוייה הוא ארוך יחסית – הוא לא טווח קצר! לרוב שינוי יעוד לא יתרחש בתוך שנים בודדות. אין בעובדה הזו בכדי לפסול את ההשקעה כקרקע כזו, אבל חשוב לזכור את הדבר.

מאת: אבי בכרחברה ומדינה - כללי28/11/211585 צפיות
גולדה מאיר (מאירסון) היא ללא ספק מיתוס יהודי, מיתוס ישראלי ומיתוס לאומי, גולדה היא לא רק מיתוס לאומי, גולדה הצליחה להתמקם מכוח אישיותה בתודעה כמיתוס בינלאומי חוצה מגזרים ומגדרים, אישיותה המרתקת וסיפור חייה הינם נרטיב לאומי, ציוני, ועולמי. דמותה ופועלה המרתקת מהווה לנו כיהודים החיים את העבר וההווה הציוני אבן דרך ודוגמה ומופת לאישה אשר הקדישה את חייה ופועלה לחלוטין לעם היהודי ושימשה אור לנשים בכל העולם כאישה אשר "עשתה את זה ובגדול" והגיעה למקומה ומיקומה הגבוהים כראשת ממשלה בזכות אישיותה ועשייתה בלבד ללא מורא ללא חסד או התחסדות ואת כל זה עשתה בעולם גברי ושוביניסטי במיוחד בשנים בהם חיה ופעלה.

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי09/09/205581 צפיות
הרשות לאכיפה במקרקעין (היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה לשעבר) היא יחידת סמך במשרד האוצר, כפופה לשר האוצר ופועלת כיחידה עצמאית. ייעודה הוא להיאבק בעבירות התכנון והבניה ולבצע פיקוח על הועדות המקומיות. ביום 19.6.2016 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1559 "חיזוק אכיפת דיני התכנון והבנייה" מתוך הבנה שמדובר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל שעל רשויות המדינה להוביל על מנת להגן על התכנון והבנייה ולבצר את שלטון החוק. החלטת הממשלה שמה את היחידה לאכיפה במקרקעין בחזית המאבק בעבירות התכנון והבנייה, מעניקה אחריות, כלים ומשאבים לממש את האחריות המוטלת עליה. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, העניק לרשות את הסמכויות הנרחבות לממש את האחריות כאמור.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181852 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

בית המשפט העליון דן לאחרונה ודחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, כב' השופטת מ' סוקולוב מיום 18.10.2017. בגדרו של פסק הדין, נדחה ערעורו של המבקש על החלטתו של בית המשפט לעניינים מקומיים ברמת גן (כב' השופט העמית מ' בן-חיים), בע"א 39527-06-17, מיום 10.07.2017, שם נדחתה בקשתו של העותר להאריך את המועד להישפט על הודעת תשלום קנס, מיום 10.05.1998.

מאת: עומריחברה ומדינה - כללי23/05/172084 צפיות
חברות ואתרים גדולים בתחום הקניות אונליין (E-commerse) כמו איביי, אמזון, דיל אקסטרים, אליאקספרס, אתר Zipy הישראלי ודומיהם, החלו לאחרונה לחייב את הלקוחות שלהם להזין גם את המיקוד שלהם באזור הזנת הכתובת לפני ביצוע רכישה. אם בעבר עניין זה היה רשות בלבד, היום לא תוכלו להמשיך בתהליך הקניה שלכם אונליין אם לא תזינו

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica