חפש מאמרים:
שלום אורח
29.02.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מורשת רבין ע"פ שבס שמעון

מאת: אייל טאובפוליטיקה 01/02/20121761 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

במשך 16 השנים שחלפו מאז הרצח הטראגי של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שבו ועלו כל העת תהיות בנוגע למהות מורשת רבין. שכן נסיבות הרצח מיקדו באופן טבעי את תשומת הלב לפועלו המדיני ולתהליך השלום שאותו הוביל, אגב דחיקת מדיניות הפנים בראשה עמד. אלא שעבור אלו שהכירו אותו מקרוב, מורשת רבין הייתה ראשית ולפני הכול חברתית.

השנה, על רקע המחאה החברתית ותחושת הפערים העצומים והנתק העוד יותר עצום בין השלטון להמון, החליטו ראשי צוות המנכ"לים של רבין לשוב לאור עקיבא, שם הניח רבין את היסודות לשינוי חברתי אמיתי. הביקור יצא לפועל ביום השנה לרצח. בראש המשלחת עמד מי ששימש כמרכז ומתאם של הצוות כולו, מר שבס שמעון. אז הוא מילא את תפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה ונחשב ליד ימינו ואיש סודו. מאז אותו לילה טראגי של ה- 4.11.95 פרש מר שבס שמעון מהחיים הציבוריים והתמקד בזירה העסקית הבינלאומית. אך בהתאם למורשת שירש ממורו ורבו, הוא ממשיך להיות מעורב כל העת בתמיכה וליווי יוזמות ופעולות בעלות אופי חברתי מובהק.

מעבר מהיר בחזרה ל-1995, יגלה כיאור עקיבא עדיין הייתה עיירה עמוסה בקשיים מורכבים למדי וללא כל תקווה לשינוי אמיתי ומהותי באופק. החל בהיעדר תשתיות בסיסיות, מחסור במקורות תעסוקה, הגירה שלילית של צעירי הישוב ומחסור כרוני בשירותים ומוקדי פעילות ציבוריים. הקשר בינה לבין השכנה העשירה ממערב, הלא היא קיסריה, התבטא בעובדה שתושבי העיירה נהגו לעבוד בבתי העשירים על תקן מנקים, גננים, אנשי תחזוקה ושאר המשרות של משק הבית. המצב הכול כך קשה שבו העיירה הייתה נתונה גרם לכך שהפור נפל עליה לצורך השקת פרויקט "מפנה 97". ביחד עם יקנעם בצפון, החליט יצחק רבין בשיתוף עם צוות המנכ"לים בראשות שבס שמעון ששיקום אור עקיבא יהווה את המודל שעל פיו ישוקמו שאר מוקדי המצוקה החברתית.

העיקרון המנחה לגבי המיזם החברתי היה להוביל שינוי עמוק לטווח ארוך, שיחייב הן את הממשלה המכהנת אך גם את אלו שיבואו לאחריה. בסופו של התהליך כל נקודת ישוב תהפוך לישוב מבוסס שעומד בזכות עצמו ונמצא בנתיב של פיתוח וצמיחה. כיום, בחלוף 16 שנה להשקת הפרויקט, תושבי קיסריה הם אלה שמגיעים לאור עקיבא על מנת לצרוך תרבות בהיכלי ומפעלי התרבות השונים שנמצאים בתחומי העיר, הם שולחים את ילדיהם לבתי הספר בעיירה, אשר הפכה ממקרטעת לעיר ואם בישראל. ממצב של 14 אלף תושבים בשלהי 1995 היא מונה כיום קרוב ל-30 אלף תושבים ונמצאת בעיצומו של גל פיתוח רחב היקף.

המפתח ליצירת השינוי, נזכר שבס שמעון, היה השקת הבנייה של שכונה חדשה, בחולות הדרומיים של העיירה המנומנמת, בנוסף לפיתוח מקורות תעסוקה באמצעות עידוד ותמיכה בהקמת מפעלים. מר שבס שמעון נזכר בערגה באותן ישיבות ליליות שבהם דן צוות המנכ"לים שבראשו הוא עמד כיצד מתחילים להזיז דברים בפרק זמן קצר ככול הניתן. ההתעקשות על יישום מתווה הפעילות שקבע רבין הביאו לכך שבתוך פרק זמן של חודש ימים נמצאו התקציבים הדרושים על מנת להתחיל בחריש העמוק. מלבד נושא התקצוב שהיווה את ליבת הפעילות, עסק הצוות בהתרת חסמים בירוקראטיים, הסדרה משפטית ובמעקב צמוד על ההוצאה של התכנית מן הכוח אל הפועל. הדגש היה על בניית תשתית חזקה ובריאה שעל גביה ניתן יהיה לבנות ולהוסיף עוד ועוד מיזמים ומנועי צמיחה נוספים.

בימים אלו, כאשר הויכוח סביב שינוי סדרי העדיפויות החברתיים נסב בין השאר על מקורות המימון שלו, הרי שמבט חטוף לעבר פרויקט "מפנה 97" באור עקיבא יכול לסמן את המתווה ליישוב המחלוקת. המטמורפוזה שעבר הישוב מלמדת שכל עוד יש רצון ונכונות לפתור בעיות ולצמצם פערים, נמצאים לכך התקציבים והמשאבים הנחוצים.

צוות המנכ"לים, שכונה גם צוות שמעון על שם העומד בראשו, ישב על המדוכה על בסיס כמעט יומי על מנת להבטיח כי הפרויקט ירקום עור וגידים. שבס שמעון היה מדווח לרוה"ם רבין באופן קבוע לגבי מצב הדברים וקצב ההתקדמות. מבט על הישוב המשגשג והפורח כיום, עת הצעירים בני המקום אינם נוטשים אותו לאחר הצבא ותושבים חדשים זורמים אליו מעיד יותר מכל דבר אחר עד כמה הפרויקט הצליח. לאור הצלחת הבנייה של השכונה הדרומית הוחלט להוסיף שכונה דומה מצפון. ההשקעה התקציבית של המדינה לא רק שהצדיקה את עצמה אלא אף החזירה והכפילה אותה. שכן הישוב 'הכושל' שנתמך בידי הגופים הממשלתיים השונים הפך לפנינה משגשגת שמפרישה למדינה באמצעות מגוון רחב של אפיקי מיסים ישירים ועקיפים.

שבס שמעון שב ומצהיר כי המורשת החברתית של רבין באה לביטוי באור עקיבא בצורה שאיננה משתמעת לשני פנים. מתווה הפעולה שלו הוכיח את עצמו מעבר לכל ספק. כשם שעקרונות התהליך המדיני שבגינם הוא שילם בחייו הפכו כיום ללב הקונצנזוס, כך גם מדיניות הפנים שלו כתובה על הקיר שחור על גבי לבן. שבס שמעון זוכר את הקביעה של רבין כי ללא המיקרו אין כל זכות קיום למקרו. כלומר, כל עוד מזניחים את האנשים הקטנים, התושבים והערים שבהן הם מתגוררים, הרי שגלגלי הכלכלה יתקשו להתקדם בצורה תקינה ללא חריקות ותקלות.

השינוי החברתי שכל העם כה משתוקק אליו נמצא בהישג יד, כל מה שצריך זו החלטה על שינוי סדרי עדיפויות וריכוז מאמץ מתואם היטב של כלל הגורמים הממשלתיים שנוגעים לדבר. במקורות כתוב כי הזורעים בדמעה ברינה יקצרו. בפרפראזה על האמרה הנ"ל שבס שמעון טוען כי הזורעים בחדווה בשמחה יקצרו.

מידע נוסף אודות שבס שמעון באתר נענע10

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אייל טאוב

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אייל טאוב

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי01/05/121477 צפיות
העם דורש צדק חברתי, ולא מוכן להסתפק בפירורים. המפגינים תובעים שינוי כולל של סדרי עדיפויות כלכליים ולאומיים. אך האם הממשלה הקיימת יכולה להפוך את עורה עד כדי כך? מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר שמעון שבס מאמין שאין סיכוי. התשובה, לדבריו, טמונה בהקמת מפלגה חדשה

מאת: אייל טאובפוליטיקה 18/04/127809 צפיות
שמו של שבס שמעון יצא למרחוק כאסטרטג פוליטי מן המעלה הראשונה. הוא זה שטווה את הדרך לניצחון של יצחק רבין על שמעון פרס בפריימריס של מפלגת העבודה אי שם בשנת 1992. בהמשך של אותה שנה עמד שבס שמעון מאחרי הניצחון של יצחק רבין על הליכוד בבחירות הכלליות תוך גריפת 44 מנדטים עבור מפלגת העבודה. באופן טבעי הוא מונה בידי רבין לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה. אבל תפקידו העיקרי של שמעון שבס היה לשמש על תקן הסיסמוגרף של רבין בזכות התמחותו בזיהוי כיווני הזרימה של דעת הקהל.

מאת: אייל טאובפוליטיקה 14/03/125739 צפיות
שבס שמעון, שחי בשנים האחרונות בלונדון, שב לאחרונה לישראל, והחליט להתייצב עם מסר בפיו לימינם של המהפכנים שדורשים צדק חברתי. שבס שמעון קובע נחרצות: "אין ספק שהמחאה לא תניב תוצאות אם לא תנותב לזירה הפוליטית... על מנת להביא למהפך פוליטי צריך לבחור בדרך הפוליטית".

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי07/03/121717 צפיות
שבס שמעון הוא בעברו יליד קיבוץ אפיק בדרום רמת הגולן ואיש ציבור בעברו. בהווה שבס שמעון הינו איש עסקים המתגורר בלונדון עם אשתו דנה ושלושת ילדיהם. מה יהיה עם שמעון שבס בעתיד?

מאת: אייל טאובפוליטיקה 21/02/121715 צפיות
שבס שמעון, מי שכיהן כמנכ"ל משרד רוה"ם תחת יצחק רבין ז"ל, זכור לרבים בתור מי שלאחר הירצחו אמר כי "הלכה לו המדינה". ואכן, האמירה הנ"ל בהחלט תיארה את התחושה שליוותה את הרוב הדומם מקרב עם ישראל בעקבות הלילה הטראגי בנובמבר 1995... מאורעות הקיץ האחרון, אותה התעוררות חברתית ואזרחית, גרמו לו לרגיש לראשונה מזה כעשור כי ייתכן והמדינה מתחילה לחזור אליו. כמי שהשתתף בחלק מאותם עצרות וצעדות המוניות, מר שבס ראה מקרוב את הלבן בעיניים של בני הדור הצעיר שמילא את הרחובות וזיהה שם ניצוצות של תקווה

מאת: אייל טאובפוליטיקה 25/01/121799 צפיות
שבס שמעון, בעבר מנהל משרדו של ראש הממשלה רבין וכיום איש עסקים התראיין סמוך ליום הזיכרון ליצחק רבין. בראיון מדבר שבס שמעון על תחושותיו, כיום, 16 שנה אחרי רצח רבין. לאן המדימה מתקדמת מבחינתו? מה רבין היה חושב על כך?

מאת: אייל טאובחברה ומדינה - כללי07/09/112165 צפיות
"לדעתו של שמעון שבס, מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת יצחק רבין זצ"ל, התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בכל הקשור למחאה החברתית שגוי מן היסוד. לשיטתו, מינויה של וועדת טרכטנברג נעשה בצורה שאינה נכונה מבחינה פוליטית וציבורית ולכן תוצאותיה יהיו בהתאם. מר שבס קובע נחרצות כי המחאה החברתית איננה חברתית בלבד כי אם גם פוליטית. מכאן שגם כל הגישה של נתניהו למחאה היא גישה קודם כל פוליטית ורק לאחר מכן כלכלית וחברתית..."

מאמרים נוספים בנושא פוליטיקה

מאת: אדיר בנימיניפוליטיקה 01/07/231300 צפיות
הרצון לרצות את כולם, הוא באיזשהו מקום שאיפה טבעית של האדם, ובוודאי לכל נבחר ציבור, אשר רוצה לגייס סביבו תמיכה רחבה, אהדה גדולה, ולגלוש על גלי האהבה של ההמון (אלא אם מראש בחר לעצמו אג'נדה קונטרוברסלית בהגדרה). אך לעיתים, לא רק בפוליטיקה, גם בחיים, אחת ההחלטות הכי קשות שיש לקבל היא החלטה "איזה גשר לחצות ואיזה גשר לשרוף". המדובר לעיתים בהחלטה בלתי נמנעת.

מאת: אדיר בנימיניפוליטיקה 18/08/181488 צפיות
העיסוק המדיני-פוליטי, על פי גישתו של אריסטו היא "האומנות השלטת" על כל האומניות האחרות; ברגע שמקבלים את ההנחה כי העיסוק הפוליטי הוא בגדר מעשה אומנות, הרי שמתוקף כך גם מתחייבת המסקנה שהכישרון לעסוק בתחום, אינו נרכש, אלא בהכרח מולד.

מאת: חגי הופרפוליטיקה 10/01/162801 צפיות
הימין מחזיק באידיאולוגיה של ארץ ישראל השלמה שהובטחה לאבות, והשמאל מחזיק באידיאולוגיה של הישמעות לחוק הבינלאומי המורה להשיב שטחים כבושים ולחובה המוסרית שלכל אדם יהיו זכויות בסיסיות, שכוללות גם זכות בחירה וייצוג, אבל אלה ואלה מכופפים את האידיאלים הנעלים שלהם בפני המציאות והריהם ריאליסטים-פרגמטיסטים.

מאת: חגי הופרפוליטיקה 05/07/152652 צפיות
ראשית אומר כי איני חושב שבדברים הבאים אחדש הרבה, שהרי הסכסוך הישראלי-פלסטינאי כה ממשוך שהכול כבר נאמר עליו ותמונת המצב ידועה. ובכל זאת.

מאת: אברהם פכטרפוליטיקה 12/12/138000 צפיות
בכנס, במכללה האקדמית נתניה, שעסקה בנושא של החלטת בג"צ, להדיח ראשי עיר מכהנים, עקב חשדות למעשי עבירה שנעברו לכאורה בתפקידם, השתתפו פרופ' פרידמן, שר המשפטים לשעבר, והשופט העליון אליהו מצא לשעבר. שניהם היו בדעה כי בג"צ הלך רחוק מדי, מעבר לסמכויותיו וגילה אקטיביזם שיפוטי מנוגד לחוק הכנסת. לדעתי – כשנוצר וואקום או לאקונה בחוק או איחור וגמגום מצד הכנסת, יכול בג"צ למלא את החור השחור בהתנהלות הציבורית ובמלחמה בשחיתות בפסיקה אקטיביסטית עד לחקיקה בכנסת.

מאת: אברהם פכטרפוליטיקה 16/05/131870 צפיות
שלטון חזק, שלטון בעל יכולת פעולה רחבה ללא סחיטה ואיומים מצד רסיסי מפלגות, הוא לטובת העם עם ארגז כלים דמוקרטי לשלטון יציב. אחוז חסימה של 4% - אינה המצאה רגעית וכבר דנים בסוגיה זו, מזה שני עשורים. חסימה של מפלגות קטנות – אינה פגיעה במיעוט ולא פגיעה בחופש ההתארגנות או הבעת דעה ועמדה. כדי להתמודד ולהשפיע, אפשר להתאחד, אפשר להתאגד ואפשר גם להצטרף כסיעה למפלגות קיימות. משילות טובה ונמרצת – היא גם צורך וגם הכרח.

מאת: ענת רובינרפוליטיקה 29/03/132184 צפיות
מאות לוביסטים פועלים בכנסת. האם פעולתם טובה היא או רעה?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica