חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מה רף הענישה בישראל במקרה של תקיפת שוטרים?

מאת: אלחנן דרייפוספלילי26/12/2011882 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאמר זה סוקר בתמציתיות את נושא עבירת תקיפת שוטרים. מה ההגדרה של עבירה זו, מהו רף הענישה בה וכיצד יכול עו"ד פלילי לסייע למי שהואשם בעבירה זו.

עבירת תקיפת שוטרים – מהי?

עבירת תקיפת שוטרים מוסדרת בסע' 273 לחוק העונשין:

"התוקף שוטר והתקיפה קשורה למילוי תפקידו כחוק, או אדם אחר העוזר לשוטר כשהשוטר ממלא תפקידו כחוק, דינו - מאסר עד שלוש שנים ולא פחות מחודש ימים".

הסעיף מונה אפוא שלושה תנאים לעבירה:

1. תקיפה- צריכה להתקיים תקיפה, דהיינו: הכאת אדם, נגיעה בו, דחיפתו או הפעלת כוח על גופו בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין, בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית. הפעלת כוח מוגדרת כהפעלת כל דבר או חומר (כגון חשמל או גז) במידה שיש בה כדי לגרום נזק או אי נוחות.

2. שוטר או אדם אחר העוזר לשוטר- התקיפה צריכה להיות כלפי שוטר או אדם העוזר לשוטר.

3. בעת מילוי תפקיד- אם התקיפה נעשית כלפי השוטר, עליה להיות קשורה למילוי תפקידו. אם היא נעשית כלפי אדם העוזר לשוטר, היא צריכה להיות בעת שהשוטר ממלא תפקידו.

סע' 274 קובע, כי אם התקיפה נעשתה בנסיבות מחמירות, דהיינו באחת מהנסיבות הבאות, דינו - מאסר עד חמש שנים ולא פחות משלושה חדשים:

1. התוקף התכוון להכשיל את השוטר בתפקידו או למנוע או להפריע אותו מלמלאו.

2. התוקף היה מזויין בנשק חם או קר.

3. התקיפה היתה בצוותא של יותר משני אנשים.

מהו רף הענישה בישראל בעבירת תקיפת שוטרים?

ניתן לראות שהחוק מחמיר מאוד בעבירות של תקיפת שוטרים – הן לאור הרף המקסימאלי שהוא קובע לעבירות אלה והן לאור העובדה שהוא קובע להן רף ענישה מינימאלי.

יצוין, שבעבר החוק הצריך שהתקיפה תיעשה דווקא בעת שהשוטר ממלא את תפקידו על-מנת להרשיע בעבירה זו. בעקבות ביקורות שנמתחו על כך, תוקן בשנת 2010 החוק, כך שדי שהתקיפה תהיה קשורה למילוי תפקידו.

כמו כן, בעבר לפי סע' 274, התקיפה הוגדרה כתקיפה בנסיבות מחמירות (במקרה שהתנאי הראשון לא התקיים) רק אם נעשתה באמצעות "כלי יריה, אלה, מקל, אבן או כלי אחר", או בצוותא של יותר משלושה אנשים. התיקון משנת 2010 שינה זאת לתקיפה בכל נשק חם או קר, או לתקיפה של לפחות שני אנשים. 

בתחילת שנת 2008, אירעו חמש תקיפות חמורות נגד שוטרים באיזור הצפון. גורמי משטרה טענו שאחת הסיבות העיקריות לכך היא היחס המקל של מערכת המשפט לעבירת תקיפת שוטרים.

עם זאת, יש לציין שבמקרה של עבירה של תקיפת שוטרים הפרקליטות מבקשת מבית המשפט עונשים מחמירים עם התוקפים, לאור תפקידם של שוטרים כאמונים על שמירת הסדר והביטחון הציבורי. כמו כן, גם בתי המשפט בדרך-כלל נוטים להטיל עונשים מרתיעים על תוקפי שוטרים.

כיצד יכול עו"ד פלילי לסייע לנאשם בתקיפת שוטר?

אם החשוד נאשם בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות, לפי סע' 274, על עו"ד פלילי לנסות ראשית להמיר את סע' האישום לסע' 273, שעניינו בתקיפה "רגילה" של שוטר.

כמו כן, עו"ד פלילי יכול לנסות להגיע אם המשטרה והפרקליטות לפשרה, לפיה החשוד לא יורשע בעבירה של תקיפת שוטר ויוטל עליו עונש מקל שאינו כולל מאסר, אם נסיבות האירוע ונסיבותיו האישיות של התוקף מאפשרות זאת, ובתמורה להתנצלות שלו והבטחה שלא יעשה זאת שוב.

היה והוגש כתב אישום נגד התוקף, עו"ד פלילי צריך להפנות את ביהמ"ש לנסיבות האישיות המיוחדות של התוקף שהובילו לתקיפה, וכן לנסיבות המקלות של התקיפה – אם יש כאלה.

לאור חומרת העבירה, מומלץ לא לחסוך בכסף ולשכור את שירותיו של עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי בנושא.

סיכום

במאמר זה עמדנו על עבירות של תקיפת שוטרים והיחס המחמיר שרשויות החוק מעניקות להן, וכן על חשיבות שכירת שירותיו של עו"ד פלילי המנוסה בנושא. לפרטים נוספים ושאלות בנושא ניתן לפנות לפורום פלילי>>

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלחנן דרייפוס

מאת: אלחנן דרייפוסתרגום משפטי10/01/12908 צפיות
מחפש מידע על תרגום מסמכים מעברית לאנגלית? הגעת למאמר הנכון! מאמר זה סוקר היכן ניתן לתרגם מסמכים מעברית לאנגלית, אצל מי כדאי לעשות כן וכמה זה עולה?

מאת: אלחנן דרייפוסתרגום משפטי09/01/12824 צפיות
זקוק לתרגום מאנגלית לעברית? מעוניין בהכוונה בעניין? הגעת למאמר הנכון! במאמר זה תמצא את כל המידע הבסיסי שצריך לדעת על תרגום מאמרים מאנגלית לעברית.

מאת: אלחנן דרייפוסתרגום משפטי09/01/12760 צפיות
זקוק לתרגום למסמך משפטי? הגעת למאמר הנכון! במאמר זה תמצא את כל המידע הבסיסי הנצרך על תרגום משפטי – מי זקוק לו? אילו סוגי טקסטים זקוקים לתרגום כזה?

מאת: אלחנן דרייפוספלילי27/12/111611 צפיות
מעוניין לדעת על עישון סמים בקרב בני נוער? הגעת למאמר הנכון! מאמר זה סוקר את היקף השימוש בחשיש בקרב בני נוער בארץ ביחס לעולם, ומה יחס רשויות החוק לתופעה זו.

מאת: אלחנן דרייפוספלילי26/12/11879 צפיות
קיים לגביך רישום פלילי? חושש מההשלכות של רישום פלילי? הגעת למאמר הנכון! כנס למאמר זה וקרא על הרישום הפלילי והשלכותיו, ומה ניתן לעשות כדי להביא למחיקתו.

מאת: אלחנן דרייפוסחוק ומשפט - כללי05/12/11776 צפיות
נפגעת מפרסום כלשהו עליך? ייתכן ומדובר בעבירה על חוק איסור לשון הרע! כנס למאמר זה וגלה אילו תביעות משפטיות תוכל להגיש ומהם הסעדים המשפטיים שתוכל לקבל.

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/19486 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/18478 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/16919 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/16916 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161299 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: elichai rubinפלילי14/03/161137 צפיות
לרבים מאיתנו, שאינם עורכי-דין ולא בקיאים בהבדלים משפטיים, המילה "פלילי" מתקשרת עם "דבר לא רצוי" או "מעשה רע". רובנו לא יודעים האם יש הבדל בין עבירה פלילית לעבירת תעבורה ומהו בכלל התחום בעריכת דין שנקרא "אזרחי". במאמר קצר זה, אנסה להסביר את ההבדלים ביניהם וכפי שתראו – ההבדלים משמעותיים מאד

מאת: אביב יועציםפלילי14/02/161086 צפיות
כתב אישום הינו המסמך שפותח את המשפט כנגד הנאשם והוא כולל מספר סעיפים קבועים ואת כל העובדות שנאספו כנגד המואשם, עדי התביעה והסעיפים בחוק שהופרו, כביכול, על ידו. ביטול המסמך מונע את ההגעה למשפט כך שאין ענישה וכל הטיפול בתיק מופסק. את הביטול ניתן לבצע בנקודות זמן שונות כאשר המוקדמת ביותר היא כאשר התיק עדיין נמצא בידי המשטרה ועדיין לא עבר לבית המשפט. כאן נלמד מעט יותר אודות אפשרויות הביטול השונות בנקודת זמן זו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica