חפש מאמרים:
שלום אורח
28.06.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אימון להתמודדות עם תסביכים רגשיים

מאת: שמחה לוין אימון אישי17/04/2013964 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אימון להתמודדות עם תסביכים רגשיים

או במילים אחרות :

הדפוסים יחזרו בחיים שלכם שוב ושוב ושוב עד שתלמדו לזהות אותם

כתבה :שמחה לוין ,מנכ"ל מכללת כישורים-קישורים מהמומחיות המובילות בארץ להכשרת מאמנים ,יועצים ארגונים ,מנחי קבוצות ומאמנים לאיזון  גוף-נפש והתפתחות אישית ומגדר – דוא"ל:info@kishurim-center.com , אתר: www.kishurim-center.co.il

האם אתם (ו/או אנשים שאתם מאמנים)תקועים במערכות יחסים חשובות בחייכם ?

האם אתם (ו/או אחרים ) לא מרוצים מהחיים שלכם ?

האם יש לכם (ו/או למתאמנים שלכם ) בעיות בעבודה ? בזוגיות ? עם הילדים ?

האם התוצאות שהגעתם אליהם בחיים ,לא משביעי רצון מבחינתכם ?

כולנו תקועים בדפוסים רגשיים שלא משרתים אותנו .אין אדם שהוא מושלם מבחינה רגשית :כולנו סובלים מ"שריטות " כאלו או אחרות .השאלה איננה אם אנחנו "שרוטים " או לא אלא מה עומק השריטה ועד כמה היא פוגעת באיכות החיים שלנו ובמהלכם התקין .במילים אחרות –לא משנה מה המצב הנפשי שלנו –מה שחשוב הוא מה התוצאה של המצב הנפשי הזה ? האם הוא מוביל לשלווה פנימית ולהצלחה בחיים או לדאגנות ולחוסר שקט וכישלונות בתחומים שונים בחיים .

לפי הפסיכולוגיה המודרנית דפוס תוקע או תסביך(מוגדר גם כסכמה לא סתגלנית) מוגדר כמערכת רבת עוצמה של מחשבות ושל רגשות שליליים(טארה בנט-גולמן)  .כדי להימנע מליפול ברשתם של המצבים הנפשיים השליליים הללו אנחנו לומדים אסטרטגיות שיעזרו לנו להתמודד עם התסביכים .אפשר לראות בכל תסביך ניסיון שלא הצליח למלא צורך בסיסי בחיינו :צורך בביטחון ,צורך בעצמאות, צורך בשייכות וכיו"ב.בכל תסביך יש גם יתרון לצד החיסרון .למשל אנשים שסובלים מתסביך קיפוח רגשי מרגישים חסך כרוני באהבה ולכן הם עשויים לפתח יכולת חזקה לטפל באחרים תכונה ראויה להערכה כשלעצמה, אבל כאשר אנשים  כאלו לוקחים על עצמם את תפקיד המטפל הכרוני בכל מערכות היחסים שלהם הם נשארים תמיד רעבים לאהבה .

הפרדוקס הוא שדפוסים מקבעים סובבים סביב צרכים דחופים אבל הם גורמים לנו לחשוב ולפעול בדרכים המונעות מהצרכים הללו ,לבוא על סיפוקם .

אז מה עושים ?

קודם כל –לומדים לזהות את הדפוסים הרגשיים שתוקעים אותנו ואת האנשים החשובים בחיינו הזיהוי וההכרה בדפוס היא הדרך לפתרון שכן

"אי אפשר לשנות דבר אם אין אפשרות להכיר בקיומו ".

כדי לאמן את עצמנו ובהמשך גם אחרים להצלחה עלינו לצאת למסע של גילוי עצמי .

לכן חשוב שתהיה לנו מפה עם המאפיינים העיקריים של התסביכים הרגשיים הנפוצים .חשיפת הדפוסים הרגשיים והוצאתם לאור של המודעות הגלויה פותחת בפנינו את הדרך לחיים בריאים יותר מאשר כשאנו נותרים תחת השפעת ההרגלים הרגשיים הסמויים המשפיעים עלינו באופן לא מודע ומביאים תוצאות בלתי רצויות .

מפת הדפוסים והתסביכים הרגשיים העיקריים :

1.תסביך נטישה :תסביך הנובע מתגובה לאובדן בגיל צעיר של אדם קרוב כמו אבא או אימא .

הפחד המתמיד שאנשים יעזבו אותנו נמצא בלב תסביך הנטישה :שורשי הדפוס נעוצים בחוויה אמיתית מהילדות של נטישה של הורה שמת לדוגמא או במקרה של עזיבה בגלל גרושים .

יש מצבים של נטישה כמו הורה מרוחק רגשית או שינוי מקום מגורים שעשויים לגרום להשפעה דומה אנשים עם תסביך נטישה מרגישים עצב עמוק ותחושה של בדידות מול האפשרות  שיישארו לבד .כדי להימנע מרגשות שמתעוררים כתוצאה מן הבדידות ,אדם עם תסביך נטישה יהיה שרוי בחיפוש מתמיד אחרי האדם הבא שאליו יוכל להיצמד .הנואשות הזו תוביל אותו לדחוף בשלב מוקדם של מערכת היחסים למחויבות ולהפעלת לחץ על בן הזוג. התסביך גם גורם לאדם לדאוג כל הזמן שמא מערכת היחסים עומדת להסתיים ,פחד שאהוב לא יחזור מנסיעת העסקים ,פחד כמו של ילד קטן ונטוש .

2.תסביך קיפוח :נובע מהתחושה שהצרכים שלי לעולם לא יבאו על סיפוקם .הבעיה הזאת מתעוררת בילדות כאשר ההורים עסוקים בעצמם במידה כזאת עד שהם מתעלמים מהצרכים הרגשיים של הילד הרגשות המרכזיים בדפוס זה הם עצב עמוק,חוסר אונים ותחושה שאיש לא מבין אותי ולא דואג לי.

האסטרטגיה שאנשים כאלו מאמצים כדי להתגבר על הדפוס המקבע ,תבוא לידי ביטוי ברוגז,עלבון ותקפה על כל מי שגורם להם להרגיש אכזבה.לחליפין אחרים ם דפוס כזה יפתחו פגיעות ותחושה שאף אחד לא עוזר לי כשאני צריך למרות שאני תמיד נחמד לכולם.בשני המקרים התחושה היא אכזבה.

3.תסביך כניעות : דפוס של כניעות יתר מתעורר אצל ילדים שגדלו אצל הורים שתלטניים  .דפוס ההכנעה סובב סביב ההרגשה שמתעוררת בקשרים אינטימיים שהצרכים שלהם אינם מקבלים עדיפות .מי שסובל מתסביך זה מרגיש תמיד שהאדם האחר הוא השולט ושהדברים לעולם לא נעשים לפי דרכו .האסטרטגיות שילד כזה יפתח יהיו מרדנות בגיל ההתבגרות , או בהעדר מחויבות כדי להתחמק משליטה של מישהו אחר .

4.תסביך הדחיה : תסביך זה גורם לילד שההורה שלו עזב אותו בגיל צעיר הוא שאי אפשר לאהוב אותו .בושה והשפלה הם הרגשות הדומיננטיים בתסביך הזה .הדרכים שבהם אנשים כאלו מתמודדים היא השלמה ,כניעה ,דימוי עצמי נמוך או הצגת חזית שקרית של תעוזה ,עזות מצח .

לסיכום ,ייתכן שתזהו דפוס אחד או שניים או אפילו כמה מהדפוסים הללו בחיים שלכם או בחיים של הקרובים לכם או המתאמנים שלכם ,חשוב להכיר את הדפוסים הרגשיים שבהם אנחנו נתונים –לזהות אותם ולהשתחרר מהם ולהחליף אותם בהרגלים שיאפשרו לנו להגיב אחרת במצבים שמעוררים אצלנו את התסביך ,מה שיאפשר לנו להגיע לתוצאות אחרות שכן אי אפשר לחזור על השיעור שוב ושוב ושוב ולהתפלא שהתוצאות לא משתנות .רק משוגעים חושבים כך.

מראה מקום :

טארה בנט –גולמן אלכימיה רגשית בהוצאת מטר

 תגיות המאמר: אימון, התפתחות אישית


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שמחה לוין

מאת: שמחה לוין אימון אישי - כללי10/12/13744 צפיות
אנחנו חיים בעולם של מפסידנים או מצליחנים .השאלה היא לאיזו קבוצה את(ה) חושב(ת) שאת(ה) שייך ? ולאיזו קבוצה אחרים חושבים שאת(ה) שייך(ת) ? יתכנו מקרים שבהם את(ה) מחשיב(ה) עצמך שייך(ת) לקבוצת המצליחנים ואחרים יחשבו שאת(ה) לוזר(ת).

מאת: שמחה לוין אימון אישי13/02/13859 צפיות
מדוע עם השנים אנו מאבדים את היכולת לחלום? איך להפוך חלום למציאות?

מאת: שמחה לוין פוליטיקה 23/01/137926 צפיות
לאחר תוצאות הבחירות, ולאחר שאנחנו כבר יודעים מי האנשים שהולכים לקבל החלטות חשובות וגורליות, בואו נביט לרגע מי הם האנשים האלו!

מאת: שמחה לוין אימון אישי - כללי10/01/131096 צפיות
איך נצליח לחיות עם חיוך ועם שמחה גם כשאנחנו מתמודדים לפעמים עם מציאות לא פשוטה?

מאת: שמחה לוין אימון אישי - כללי01/01/13945 צפיות
הגבינה שלי היא אני. הגבינה שלך היא את[ה] שינוי הוא תמיד הצורך שלנו להזיז את עצמנו מנקודה זו לנקודה אחרת, ממקום מסוים למקום אחר, ממצב מוכר של ודאות למצב של עמימות וחוסר ודאות. נכון שיש שינויים כפויים, כמו: פיטורים, העברה מתפקיד לתפקיד, הכנסת טכנולוגיה חדשה, מינוי מפקד חדש, וכיו"ב. אבל תמיד "אני" הוא זה שצריך להתמודד עם המצב החדש, בין אם השינוי כפוי ובין אם אני יוזם אותו.

מאת: שמחה לוין אימון אישי - כללי31/12/12857 צפיות
עשרת הדיברות להתחלה חדשה

מאת: שמחה לוין אימון אישי - כללי20/12/12824 צפיות
מה התאריך שבו נולדת ? האם יש משמעות למספרים בחיינו ? מה נותנים לנו המספרים ? בוא וגלה מה אומרים המספרים של חייך!

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי

מאת: בנימין קלינגראימון אישי11/10/21916 צפיות
מתי נחוץ היתר בניה: בניה חדשה תוספות בניה הליך הוצאת היתר בניה מורכב מחמישה שלבים עיקריים, כאשר כל שלב תלוי ומותנה בשלב הקודם. חלק מהשלבים הינם באחריות מגיש הבקשה וחלקם באחריות הוועדה. מילוי כל ההנחיות שלהלן על ידי מגיש הבקשה, יאפשרו הוצאת היתר בניה בצורה יעילה ומהירה.

מאת: בנימין קלינגראימון אישי04/08/202611 צפיות
קלינגר בנימין המרכז ל רישוי עסקים והתרי בניה כתובת חשמונאים 100 | תל אביב - יפו טלפון 0523888813 סלולרי 0528887900 פקס 036990134 אימייל klinger_b@bezeqint.net אדריכלים ומעצבי פנים עו"ד מקרקעין עורך דין פלילי משרד אדריכלים ומהנדסי בנין המתמחים בהליך הוצאת רישיונות בניה ורישוי עסקים .כל המומחים תחת קורת גג אחת. מחלקה מובילה בהסדרת חריגות בניה, ביטול צווי הריסה והפסקת בניה

מאת: דרור אטריאימון אישי17/01/192604 צפיות
חושבים להגדיל את המשכנתא הקיימת ולהכניס לתוכה את כל ההלוואות הקיימות בעובר ושב ועוד מקומות אחרים.? בדיוק בשביל זה קיימת משכנתא לכל מטרה, אשר מטרתה היא להוות כסף זמין עבור האנשים, שמעוניינים להפוך את כל ההחזרים החודשיים שלהם להחזר חודשי אחד מוגדל של המשכנתא. מה זה בעצם משכנתא לסגירת חובות ?

מאת: דרור אטריאימון אישי12/01/192424 צפיות
עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

מאת: דרור אטריאימון אישי01/01/192464 צפיות
אחד התהליכים המורכבים והקשים שניתן לעבור בחיים האלו זה ככל הנראה לעבור פשיטת רגל. הרוב חושבים שפשיטת רגל היא דבר שקורה רק לחברות גדולות, אבל האמת היא שזה בכלל לא נכון. הרבה פעמים גם אנשים פרטיים מגיעים לפשיטות רגל.

מאת: ירון שוראימון אישי05/06/173605 צפיות
האם אתם הולכים אחרי החלומות שלכם? ואיך למצוא את הייעוד המדויק עבורכם.

מאת: ירון שוראימון אישי31/03/173051 צפיות
איך תוכלו להרוויח יותר, מה הסיבות לכך שאתם לא מרוויחים את מה שאתם רוצים ואיך זה קשור לאהבה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica