חפש מאמרים:
שלום אורח
15.04.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

להתמקח ולהישאר ביחסים טובים: 4 עקרונות לניהול משא ומתן עם חברים

מאת: ליאור ברקןאימון אישי20/10/20132545 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עם זאת, גם אנשים שאינם מעוניינים או מיומנים במכירה או במשא ומתן נדרשים לעשות זאת כדי למכור את הרכב, את הדירה ואפילו כדי לקבל תנאי משכנתא טובים יותר. אז, הם יידרשו לקפוץ מעל האמונות שלהם בנושא ולהתמודד באופן נקודתי, ולו רק כדי להשיג את המטרה המיוחלת ולחזור לחיי היום יום שלהם.

עם זאת, גם אנשי המו"מ המיומנים ביותר עשויים להיתקע במצבים שבהם הם נאלצים לנהל משא ומתן מול אדם שהם מחשיבים כחבר (לדוגמה בוס ידידותי במו"מ על העלאת שכר). אז, הם לא יודעים כיצד לנהוג ובאילו כלים להשתמש כדי לא להרוס את החברות ולהשיג את התוצאה המיוחלת.

לכן, כדי להתמודד עם מצב בעייתי שכזה, רצוי שנכיר את ארבעת העקרונות הבאים שיעזרו לנו להשיג את התוצאה הרצויה ולשמור על המשך מערכת יחסים תקינה איתם:

עקרון ראשון למשא ומתן עם חברים: כימיה היא הבסיס לכל

אנשי המשא ומתן המיומנים ביותר עוברים הכשרות כמו רטוריקה (אמנות השכנוע), NLP (תחום העוסק בהשפעה ויצירת שינוי עמוק בתת המודע) וקריאת שפת גוף. עם זאת, רבים מהם משתמשים בכלים הנלמדים כטכניקות בהן ניתן להשתמש בעת הצורך.

אחד מהכלים הללו הנלמד בלימודי NLP נקרא יצירת כימיה. על מנת ליצור כימיה עם כל אדם, עלינו ליצור דמיון בין שפת הגוף, טון הקול ובחירת המילים שלו כדי להעביר את המסר. כך, אנחנו משדרים לתת המודע שלו כי אנחנו מתקשרים באותה צורה ולכן הוא סומך עלינו יותר.

עם זאת, למרות שכלי זה (בדומה לשאר הכלים הנלמדים בקורס NLP) הינו מאוד עוצמתי, הוא חסר מרכיב אחד הדרוש כדי לשמור על המשך מערכת היחסים – אכפתיות. סתם שיקוף או התאמה לא ייצרו את הבסיס הנכון לשיתוף הפעולה אם לא יהיה לנו באמת אכפת מהאדם שמולנו.

לכן, כדי להתחיל את התהליך כראוי, עלינו לשים בצד את רוב הכלים והמניפולציות ולהתחיל מתוך שיחה חברית ואכפתית ולא ממראית עין של מו"מ רשמי. כך, נתחיל כבר מתחילת הפגישה ממקום טוב יותר ונכפיל את הסיכוי לשמור על מערכת היחסים שלנו איתם בהמשך.

עקרון שני למשא ומתן עם חברים: להגדיר קווים אדומים

כאשר אנחנו מנהלים משא ומתן מאוד חשוב להגדיר את הקווים האדומים שמעבר להם לא נסכים להמשיך אותו. כך, נוכל להימנע מראש ממצב שבו אנחנו צריכים את הדבר שיש לאדם השני כל כך עד שנסכים לצאת מופסדים בתהליך ולו רק כדי שנוכל להשיג את מושא המו"מ.

כאשר אנחנו נושאים ונותנים עם חבר עקרון זה חשוב פי כמה וכמה ולכן עלינו להגדיר לעצמנו: מה נסכים לעשות ומה לא עם חבר; על מה נסכים לוותר ועל מה לא כדי לשמור על המשך מערכת היחסים; ויותר מהכול, מה הם הקווים האדומים שאחריהם נשקול את מערכת היחסים אתו מחדש.

רק אחרי שהגדרנו את הקווים האדומים נוכל לגשת לתהליך מתוך ביטחון עצמי ומתוך אמונה במערכת היחסים. כך, נוכל גם להוביל למצב שבו גם אנחנו וגם החבר שמולנו נרגיש כי לא אנחנו ולא מערכת היחסים בינינו נפגעו במהלך התהליך.

עקרון שלישי למשא ומתן עם חברים: לעזוב את גישת "הכל או כלום"

לעתים במהלך המו"מ נוקטים באסטרטגיה של "הכל או כלום" מתוך אמונה כי אם נפעל להשיג את הרווח הגבוה ביותר בכל מחיר נוכל לקבל הרבה יותר משציפינו. עם זאת, כאשר אנחנו נושאים ונותנים מול חבר, ישנו משתנה אשר לא קיים בשולחן המו"מ הרגיל – מערכת היחסים.

אם נשים את מערכת היחסים לפני השגת התוצאה (במסגרת הקווים האדומים) עלינו לשאול את עצמנו שאלה חשובה כדי לשמור על מערכת היחסים שלנו איתם, לאורך כל התהליך: האם כדי להשיג את הסעיף הזה שווה לנו להפסיד את כל מערכת היחסים שלנו?

אם נעשה זאת בראשנו לאורך התהליך נשקול יותר את מילותינו ונחפש אפשרויות אחרות העוקפות את כל המלחמות והוויכוחים. ורק כך נבחר לעשות את הדבר הנכון ואם משהו ישתבש בדרך לסוף התהליך, נמצא את הדרך להתנצל ולהימנע מפגיעה בהם ככל האפשר.

עקרון רביעי למשא ומתן עם חברים: להימנע מירידה לפסים אישיים

לרוב, במהלך תהליך המו"מ הצד השני יעלה את ההתנגדויות שעולות לו בנוגע לתנאים המוצעים. אנשי המכירות הוותיקים וכרישי המו"מ יודעים כי זהו שלב עקרוני החשוב מאוד לתהליך ובו האדם שמולנו מסמן לנו כי חלק מהצרכים ההגיוניים או הרגשיים שלו לא מולא ולכן הוא אינו מסוגל עדיין להגיע לסגירה.

לכן, שלב הטיפול בהתנגדויות (בין אם מדובר בטיפול בהתנגדויות מכירה או משא ומתן) הוא השלב החשוב ביותר במהלך המשא ומתן עצמו. עם זאת, כאשר אנחנו מטפלים בהתנגדויות מול אדם שאנחנו מחשיבים כחבר קיימת בעיה אחרת: בשל ההיכרות הקודמת שלנו, קיימת הנטייה טבעית להשתמש במידע קיים עליהם מול ההתנגדויות שהם מעלים. לכן, עלינו לשים לב היטב לכך ולהימנע משימוש במידע אישי נגדם. במקום זאת, ננסה להבין מהו המידע שחסר להם בתהליך ובכך נמוסס את ההתנגדות עצמה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ליאור ברקן
Operation NLP

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ליאור ברקן

מאת: ליאור ברקןאימון אישי05/01/145736 צפיות
מזה שנים, אנשים כריזמטיים מהווים תעלומה עבור רובנו.

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/131994 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/13948 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/13764 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי19/06/13855 צפיות
הוא עמד שם קפוא מול הקהל. הפה שלו היה יבש, הידיים מזיעות והפנים שלו בוערות מחום. לרגע קצר שנמשך כמו נצח המבט שלו ננעל על האנשים שמולו. הוא לא רצה להרוס את המעמד. מצד שני, היתה לו תחושה שבכל רגע הכל ישתבש והנה, עכשיו הוא לא מסוגל לדבר. הוא כל כך רצה שזה כבר יגמר. לו רק היה לו שלט שיריץ את הזמן קדימה בשעה והוא לא יצטרך לצפות במה שיקרה עכשיו. פחד קהל עצום ומשתק השתלט עליו. מה הוא יעשה עכשיו?

מאת: ליאור ברקןאימון אישי27/05/13796 צפיות
בעידן הנוכחי, כל אחד מאתנו נדרש לפחות פעם אחת לעמוד מול קהל ולהעביר תוכן מסוים: זו יכולה להיות מצגת בפני המנהלים שלנו, הכשרה לעובדים חדשים ולעתים אף הרצאה מול קהל רב כדי להעביר מידע מקצועי.

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי02/04/131407 צפיות
במשך שנים תת המודע מרתק צופי טלויזיה וקולנוע. ברור לנו כי המוח האנושי מכיל פוטנציאל גדול יותר מזה שבו אנחנו משתמשים.

מאמרים נוספים בנושא אימון אישי

מאת: בנימין קלינגראימון אישי04/08/201130 צפיות
קלינגר בנימין המרכז ל רישוי עסקים והתרי בניה כתובת חשמונאים 100 | תל אביב - יפו טלפון 0523888813 סלולרי 0528887900 פקס 036990134 אימייל klinger_b@bezeqint.net אדריכלים ומעצבי פנים עו"ד מקרקעין עורך דין פלילי משרד אדריכלים ומהנדסי בנין המתמחים בהליך הוצאת רישיונות בניה ורישוי עסקים .כל המומחים תחת קורת גג אחת. מחלקה מובילה בהסדרת חריגות בניה, ביטול צווי הריסה והפסקת בניה

מאת: דרור אטריאימון אישי17/01/192414 צפיות
חושבים להגדיל את המשכנתא הקיימת ולהכניס לתוכה את כל ההלוואות הקיימות בעובר ושב ועוד מקומות אחרים.? בדיוק בשביל זה קיימת משכנתא לכל מטרה, אשר מטרתה היא להוות כסף זמין עבור האנשים, שמעוניינים להפוך את כל ההחזרים החודשיים שלהם להחזר חודשי אחד מוגדל של המשכנתא. מה זה בעצם משכנתא לסגירת חובות ?

מאת: דרור אטריאימון אישי12/01/192217 צפיות
עברתם פשיטת רגל וקיבלתם הפטר? עבר קצת זמן ואתם רוצים עכשיו לקחת משכנתא לסגירת חובות או משכנתא לקניית דירה? אתם כבר בטח מבינים שזה הולך להיות משימה מאוד קשה, היות והבנקים לא יכולים לסבול אנשים שעברו פשיטת רגל ולא מוכנים להסתכל עליהם בכלל.

מאת: דרור אטריאימון אישי01/01/192258 צפיות
אחד התהליכים המורכבים והקשים שניתן לעבור בחיים האלו זה ככל הנראה לעבור פשיטת רגל. הרוב חושבים שפשיטת רגל היא דבר שקורה רק לחברות גדולות, אבל האמת היא שזה בכלל לא נכון. הרבה פעמים גם אנשים פרטיים מגיעים לפשיטות רגל.

מאת: ירון שוראימון אישי05/06/173397 צפיות
האם אתם הולכים אחרי החלומות שלכם? ואיך למצוא את הייעוד המדויק עבורכם.

מאת: ירון שוראימון אישי31/03/172878 צפיות
איך תוכלו להרוויח יותר, מה הסיבות לכך שאתם לא מרוויחים את מה שאתם רוצים ואיך זה קשור לאהבה

מאת: ירון שוראימון אישי06/03/173002 צפיות
"המשימה" שהכי חשובה בחיים שלנו היא ללמוד לאהוב את עצמנו ללא תנאי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica