חפש מאמרים:
שלום אורח
08.12.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עו"ד רוני אילן מסביר על ארבעת סוגי יצירות שמוגנים בזכויות יוצרים

מאת: רוני אילןקנין רוחני07/02/20147656 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

זכויות יוצרים הוא השם בו זכתה ההגנה המשפטית שניתנת ליצירה או לבעלים שלה. ההגנה ניתנת מפני שימוש ללא רשות ביצירה שמהווה קניין רוחני על פי חוק לכל מטרה שהיא. כל יצירה שפורסמה ואפילו יצירות שלא פורסמו מעולם זכאיות להגנה חוקית, אבל התנאי הבסיסי ביותר שעליהן לעמוד בו, לדברי עורך דין רוני אילן, הוא שתהיינה מקוריות. על פניו דרישת המקוריות מובנת מאליה, אך כמו כל מושג משפטי, גם היא ניתנת לפרשנויות רבות.


מקוריות על קצה המזלג


המילה "מקוריות" היא מילה מרכזית ביותר בכל הקשור לדיני זכויות יוצרים. רוני אילן מסביר כי המשמעות שלה היא שהמקור של היצירה, בין אם מדובר בשיר, סיפור או פסל קינטי, הוא ביוצר שלה, כלומר שהיצירה תהיה הקניין הרוחני שלו ורק שלו. אי לכך, גם אם יוצר כלשהו העניק לאדם אחר את הרשות שלו לשכפל את היצירה שלו באופן מדויק, הרי שהיצירה המועתקת או המשוכפלת לא תזכה להגנה חוקית, כיוון שיוצרה איננו המקור שלה.


לדברי עו"ד רוני אילן, ישנן מדינות דוגמת ארצות הברית וישראל, שבהן הדרישה למקוריות קשורה גם במידת היצירתיות שהושקעה בהפקת היצירה, אך ישנן כאלו בהן היצירתיות אינה תנאי יסודי לקבלת ההגנה. עו"ד רוני אילן מציין כי למשל ספר טלפונים שמכיל פרטים יבשים ושערוך בצורה סטנדרטית ונטולת מעוף, אינו יכול לקבל את ההגנה בארצות הברית או בישראל, כיוון שאינו מכיל אלמנט של יצירתיות. עם זאת, אם מדובר באסופה או על לקט שמורכבים מפריטי מידע רבים, יבשים ככל שיהיו, שסודרו בצורה מקורית ויצירתית, הרי שהנם מוגנים על פי החוק.


דוקומנטרי או אמנותי – כולם שווים בפני החוק


ישנם כאלו שמבדילים בין צילומים אמנותיים לבין צילומים דוקומנטריים למשל, כיוון שלרוב הצילום האמנותי נוצר כתוצאה מהשקעת מחשבה רבה ולאחר הכנות רבות מצד הצלם שכוללות בין היתר את בחירת זוויות הצילום, את ההחלטה על כמות החשיפה וכמות האור וכמובן שעוד אלמנטים רבים נוספים, בעוד שצילום דוקומנטרי מתבצע לעתים תוך שניות ללא כל מחשבה מוקדמת.


עם זאת, לטענת עו"ד רוני אילן, גם צילומים דוקומנטריים זכאים להגנה חוקית ודוגמא מצוינת לכך מהווה התמונה המפורסמת בה מצולמים הצנחנים בכותל. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שכל עוד התמונה צולמה על ידי אדם מסוים, הרי שהיא מהווה עבורו קניין רוחני. הדבר נכון גם לגבי תמונות של אלמנטים סתמיים ואפילו לגבי תמונות שצולמו במקרה. את הדוגמא הספציפית הזו שלקוחה מעולם הצילום, ניתן כמובן להשליך על כל תחום יצירתי או אמנותי אחר.


כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.


לפרטים נוספים - רוני אילן:

משרד עו"ד רוני אילן ושות'.

בית גיבור ספורט, קומה שביעית.

דרך מנחם בגין 7, רמת גן.

טל: 03-755-5222


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

משרד עו"ד רוני אילן ושות'.
בית גיבור ספורט, קומה שביעית.
דרך מנחם בגין 7, רמת גן.
טל: 03-755-5222

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רוני אילן

מאת: רוני אילןנדל"ן ומקרקעין21/01/14921 צפיות
מדריך הפטור לדירת מגורים שפורסם על ידי רשות המיסים, כולל בתוכו מידע מועיל, אבל לא מידע מקיף, על תנאי פטור מסוימים למכירת דירה לצורך מגורים. באופן זה למשל, צריכה הדירה להיות גמורה בזמן המכירה. במקרה זה יש להיזהר, שכן עליה להיות דירה למגורים. המבחן הוא שילוב של אובייקטיביות ולפעמים גם סובייקטיביות, אך אין מדיניות קובעת בנושא. לצורך העניין, דירת משרד, גם אם היא מילאה תנאי אובייקטיבי ומשך הצינון (ארבע שנים), עלולה להיפסל, רק משום שהיא משמשת משרד, על אף הניגוד המוחלט לחוקי התב"ע.

מאת: רוני אילןחוק ומשפט - כללי01/12/13675 צפיות
חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם ושמו הטוב, באמצעות איסורים שונים על פרסום מידע העלול לגרום להשפלה, להטעיה או לביזוי. יחד עם זאת, חוק איסור לשון הרע עומד לעתים קרובות בסתירה לזכות היסוד לחופש הביטוי.

מאת: רוני אילןקנין רוחני03/11/137684 צפיות
משרד רוני א. אילן ושות', עורכי דין, מתמחה בהענקת ייצוג משפטי בנושא קניין רוחני, בעולם שבו תחום הטכנולוגיה מתפתח באופן מתמיד ומביא לסוגיות חדשות בתחום. הייצוג הניתן הוא לנתבעים ולתובעים בסוגיות קניין רוחני. תחום משפטי זה עוסק בזכויות של אדם או גוף מסוים על רכוש שאיננו מוחשי, כמו למשל שיר, רעיון מסחרי או לוגו כלשהו.

מאת: רוני אילןחוק ומשפט - כללי01/10/131122 צפיות
החלטה "נבונה" הייתה אצל מקבלי ההחלטות במשרד הפנים להגביל את רישיונות הנשק במדינת ישראל. אותה החלטה "הועתקה" בהפוך מהקונגרס האמריקאי שהחליט שלא לאשר החמרת הגבלות על רכישת נשק.

מאת: רוני אילןחוק ומשפט - כללי02/09/13846 צפיות
הלכת שיתוף, המכונה גם "חזקת שיתוף", מתייחסת להלכה משפטית מקובלת שאינה מעוגנת בחוק, הנוגעת לאופן חלוקת רכוש בעת הליכי גירושין. הלכה זו רלוונטית עבור זוגות שהתחתנו לפני שנת 1974, או לזוגות ידועים בציבור.

מאת: רוני אילןחוק ומשפט - כללי05/08/13740 צפיות
רשם החברות הינה יחידה אירגונית ברשות התאגידים השייכת למשרד המשפטים, העוסקת במספר הליכים שונים הקשורים להתנהלותן של חברות ושותפויות שונות בארץ, ופועלת בהתאם לחוק החברות משנת 1999.

מאת: רוני אילןחוק ומשפט - כללי02/07/13780 צפיות
לאחרונה אנו שומעים את המונח "תספורת כלכלית" לא מעט. תספורת כלכלית, או במילים אחרות – "הסדר חוב", הינה הליך משפטי לכל דבר המשנה את תנאיהם של חובותיו של החייב, וכל זאת נעשה לטובתו. בפתח הדברים ייאמר כי המושג "תספורת" אינו המצאה ישראלית וכי משתמשים בו רבות לאחרונה במדינות רבות.

מאמרים נוספים בנושא קנין רוחני

מאת: tiloniקנין רוחני09/05/171211 צפיות
תשלום עבור רישום סימן מסחר מושפע מכמות האגרות ומסוג האגרות שיש לשלם, ממקרים לא צפויים של התנגדויות, מהיקף ההשקעה הנדרשת מעורך הבקשה ועוד. לאור כל זאת ניתן להבין כי עלות רישום סימן מסחר לא יכולה להיקבע מראש וכי היא יכולה להשתנות ממקרה למקרה ובכל מצב

מאת: ניב אבןקנין רוחני13/02/171174 צפיות
איזה רעיון טוב יש לכם הבוקר? משהו מהפכני שיכול להציע שינוי מרענן לדרך שבה כל אדם בעולם המודרני או אפילו אנשים ממדינות העולם השלישי יכולים לנצל בצורה תדירה? לפני שאתם הופכים את הרעיון לכדי פטנט רשום קראו את הדברים החשובים הבאים.

מאת: רוני הכהןקנין רוחני06/02/171185 צפיות
הרבה לפני שפטנט מתקדם אל עבר שלבים מורכבים של פיתוח, תמיד ראוי שיתבצע חיפוש מקיף שלפיו יהיה ברור עד כמה הוא חדש ומקורי.

מאת: שרון צרפתיקנין רוחני23/11/161184 צפיות
תהליכים מאוד מורכבים שכן כדי שהמצאה תהפוך להיות פטנט רשום ומוצלח צריכים סוללה שלמה של בעלי מקצוע בתחום. מה כולל צוות מנצח להעמדת פטנט?

מאת: אופירקנין רוחני30/12/151423 צפיות
לעתים, נוטריון צריך לנסח אישורים המעידים כי הכתוב בהם – אכן נכון. ישנם כל מיני מסמכים שבלעדיהם לא ניתן לקדם תהליכים בארץ ובעולם. כך, למשל, אישור שאדם מסוים חי הוא אחד מאותם אישורי נוטריון המעידים כי האדם נותר בחיים.

מאת: ראובן ברמןקנין רוחני14/07/151717 צפיות
עורך הפטנטים ראובן ברמן מחברת אדיסון עורכי פטנטים www.epal.co.il מסביר בצורה פשוטה מהו פטנט, התנאים לרישום פטנט, תהליך הרישום, ועוד.

מאת: אלעד שנירקנין רוחני24/12/137766 צפיות
חוק זכויות יוצרים קובע כי זכות יוצרים תהא רק ביצירה מקורית שהיא יצירה ספרותית, אמנותית, דרמטית או מוסיקלית ולא על רעיונות מופשטים. מהם התנאים לקיום זכויות יוצרים?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica