חפש מאמרים:
שלום אורח
28.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חוק הוצאה לפועל: הליכים העומדים לטובת זוכה

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי20/12/2016650 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הליכים אותם ניתן לנקוט נגד חייב בהליכי הוצאה לפועל אמורים לתת מענה למספר מטרות. ראשית, הליכים אלו הם הדרך החוקית היחידה העומדת לרשותו של הזוכה. ללא הליכים מן הסוג הזה קשה עד בלתי אפשרי לגבות את החוב, בעיקר בתום הליכים ארוכים של הוצאה לפועל. שנית, ההליכים מהווים סוג של ביטחון. חוק הוצאה לפועל והתקנות השונות על פיו מאפשרים מגוון של הליכים אשר עומדים לצד הזוכה. כל אחד מההליכים נקבע על פי הנסיבות, על פי מצבו של החייב ועל פי הדרישות של הזוכה. מהבחינה הזו, עדיף לערב עורך דין הבקיא בתחום של הוצאה לפועל מוקדם ככל האפשר על מנת למנוע עוגמת נפש או עיכובים. במילים אחרות, גם אם זוכה סיים את ההליכים ומעוניין לגבות את החוב, עליו להכיר את האמצעים העומדים לרשותו ולנצל אותם בדרך הנכונה.

כל מה שצריך לדעת על עיקול מטלטלין

ההליך הראשון אותו ניתן לנקוט הוא גם השכיח ביותר וקרוי "עיקול מטלטלין". לאחר עיקול של נכסי מטלטלין של החייב ניתן לבצע מכירה, ולהחזיר לזוכה את הסכום הנקבע על ידי השופט. יחד עם זאת, קיימים מטלטלין אותם לא ניתן לעיקול. מטלטלין אלו הם הנכסים הבסיסיים הדרושים לצורך מחייתו של האדם, כלי עבודה שערכם אינו עולה על הסכום הקבוע בתקנות, עיטורי צה"ל ותשמישי קדושה. למרות ערך מסוים של חלק מהמטלטלין הללו, הרשויות רואות בהם נכס שלא ראוי לעיקול וזאת עקב פגיעה מיותרת בחייב.

מהו עיקול מקרקעין?

עוד הליך נפוץ קרוי עיקול מקרקעין. בניגוד להליך המטלטלין בו יש לבדוק כל נכס לגופו, העיקול הזה תקף לגבי נכסי מקרקעין בלבד. כל הנכסים הרשומים על שמו של החייב ניתן לעיקול ולמכירה למרבה במחיר. מצד שני, במידה ונכס המקרקעין הוא בית המגורים של החייב יש לדאוג עבורו ועבור משפחתו לדיור חלופים. חשוב להדגיש כי חייבים רבים מתייעצים עם מומחי הוצאה לפועל על מנת לברר לגבי הנושא הזה, ואף מחליפים נכסים ודירות בתום ההליכים. גם כאן כדאי לזוכה לערב איש מקצוע המחויב לאינטרסים שלו כדי לממש את הזכויות מוקדם ככל האפשר.

כינוס נכסים

הליך אחר אותו כדאי להכיר הוא עיקול בידי צד שלישי. בהליך זה מתבצע עיקול של כלל נכסי החייב המצויים בידי צד שלישי כלשהו. בין יתר הנכסים כלולים יתרה בחשבון הבנק, חוב עתידי וכדומה. העיקול אינו מורכב יותר מעיקולים אחרים אך הוא דורש אישורים ואסמכתאות מטעם הרשויות האחראיות על הנושא. בנוסף, לעיתים נדרש הזוכה להפעיל כינוס נכסים של נכסי החייב. הנכסים מגיעים לידיו של נאמן המייצג את הזוכה, אשר לרוב מחזיק בתואר עורך דין, ותפקידו לכנס את הנכס לשם ביצוע פסק הדין העומד לרשות מרשו.

הליכים למקרים קיצוניים

ישנם הליכי תיק הוצאה לפועל העומדים לטובת הזוכה אך אינם מבטיחים את קבלת החוב, אלא מקשים על החייב להתחמק. עיכובי יציאה מן הארץ, צווי הבאה וצווי מאסר הם דוגמאות מצוינות לאסטרטגיה מן הסוג הזה. לאחר הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ לא יכול החייב לצאת עד אשר יסדיר את החוב, כל עוד מוכח קשר בין היציאה לבין האפשרות לגבות אותו. מנגד, צווי הבאה וצווי מאסר מובאים בפני ראש הוצאה לפועל אך אלו פעולות השמורות למקרים קיצוניים בלבד. בתי המשפט מעדיפים שלא להשתמש בהליכים מן הסוג הזה, בעיקר משום שהם אינם מועילים לזוכה ואף פוגעים בעתידו של החייב בטווח המיידי והרחוק.

* אתה לא לבד! עורכי דין מסייעים בפורום משפטי: פורום הוצאה לפועל

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

שירה אלה.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שירה אלה

מאת: שירה אלהדיני משפחה27/12/16867 צפיות
בית הדין הרבני הוא חלק ממערכת המשפט בישראל ופועל מכוח משפט עברי, שהעניק לו את הסמכות לדון בענייני נישואין וגירושין, סמכויות מוגבלות במידת מה בדיני אישות, גיור... קרא עוד

מאת: שירה אלהדיני עבודה20/12/16844 צפיות
במסגרת עבודתו, זכאי העובד לזכויות שונות, כגון חופשה שנתית, דמי הבראה, גמול שעות נוספות ועוד.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/16863 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: שירה אלהפלילי27/07/161014 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/151849 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי12/03/15954 צפיות
אישור אפוסטיל יכול לשמש עדות לאמיתותם של מסמכים ואמיתות חתימת הנוטריון כאשר הם מוצגים בפני מדינות זרות. אילו מדינות רשאיות להשתמש באישורי אפוסטיל?

מאת: שירה אלהחוק ומשפט - כללי02/03/141180 צפיות
מחפש נוטריון? זה פשוט וקל! להלן המדריך לאיתור נוטריונים בישראל. תוכלו לחפש נוטריון במאגרים שונים באינטרנט, או לקבל המלצה מעורכי דין, מכרים, בני משפחה וכיו"ב.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/20175 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20227 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2070 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2046 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2050 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2059 צפיות
"מפקח מס הכנסה" הינו מי שעבר קורס מפקחים ומונה על-ידי שר האוצר להיות "מפקח מס". מפקחי המס הוכשרו לבצע ביקורות, בדיקות ספרים, בדיקות מסמכים ודוחות ולהמליץ לפקיד השומה, על הוצאת שומות בהתאם לממצאים ולהוראות החוק השונות.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2047 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica