חפש מאמרים:
שלום אורח
01.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הכרה בפגיעה נפשית עקב הודעה על פיטורין כתאונת עבודה

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין24/03/20091047 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

שאלה: באופן פתאומי, קרא לי המעביד שלי והודיע לי על פיטוריי מן החברה. בעקבות זאת, החל מצבי הנפשי להידרדר ועד היום אני סובל ממצב נפשי קשה ומטופל בכדורים. האם אני יכול לפנות למוסד לביטוח לאומי שיכיר בי כנפגע בעבודה בעקבות מצבי הנפשי ? 

תשובה: אכן, גם פגיעה נפשית שנגרמה לאדם עקב עבודתו, עשויה להיחשב כתאונת עבודה.

בפסיקת בתי הדין לעבודה נקבע, כי כאשר אדם מוכיח שאירע לו במסגרת עבודתו אירוע מיוחד השונה מפעולותיו הרגילות והיומיומיות במסגרת העבודה וכי בעקבות אירוע זה נגרמה לו פגיעה נפשית מוכחת, הרי שאפשר ואותו אירוע מיוחד בעבודה ייחשב כתאונת עבודה והאדם ייחשב כנפגע עבודה.

כמובן שעל מנת לתמוך את הטענה של קשר בין האירוע בעבודה ובין המצב הנפשי, יש צורך שמומחה רפואי יקבע שאכן מצבו הנפשי של אותו אדם נגרם או לכל הפחות הוחמר בעקבות האירוע המיוחד בעבודה.

סוגיה זו עלתה על הפרק לאחרונה בפסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה במסגרת עב"ל 151/08. במקרה זה דובר על עובד אשר קיבל הודעה על הדחה מתפקידו בעבודה ולאחר מכן פוטר מעבודתו. לטענת התובע, ההודעה על פיטוריו נפלה עליו כרעם ביום בהיר ובעקבות זאת מצבו הנפשי נפגע והוא ממשיך לסבול מהתקפי חרדה ולחץ ומטופל בתרופות.

המוסד לביטוח לאומי דחה את פנייתו של התובע, לאחר שקבע כי התובע לא הוכיח כל אירוע חריג בעבודתו אשר גרם למצבו הנפשי הנטען וכך גם נקבע על-ידי בית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

בית הדין הארצי קיבל את ערעורו של התובע וקבע כי עצם ההודעה על ההדחה מהתפקיד היא בעצם אותו אירוע מיוחד שאותו ניתן לבודד ושבגינו הדרדר מצבו הנפשי של התובע ולפיכך בהחלט ניתן לראות בתובע כנפגע בעבודה בעקבות הודעת ההדחה מן התפקיד.

לפיכך, כאשר אדם נתקל באירוע חריג במסגרת עבודתו, למשל בלחץ ספציפי ומיוחד בעבודה, בהרעת תנאים חריגה או בפיטורין כאמור, ובעקבות זאת מדרדר מצבו הנפשי באופן שהוא זקוק לטיפול רפואי של ממש בתחום הנפשי, בהחלט אפשר ואותו אדם יוכר כנפגע בעבודה ויקבל את כל הזכויות להן זכאי אדם שנפגע בעבודתו

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל קראוס, שותף במשרד עורכי הדין אגרט - קראוס,  מספק ייעוץ וייצוג בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומתמחה בעיקר בתחום הנזיקין והביטוח הכולל מתן שירותים משפטיים לנפגעי גוף (בתאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות תלמידים ותאונות כלליות), רשלנות רפואית, אחריות מקצועית, תביעות ביטוחיות ושיבובים, תביעות בגין נזקי רכוש (עקב שטפונות, שריפות ואסונות טבע), תביעות נגד קצין התגמולים ועוד.
גיל משמש כעורך אתר "נזק"( http://www.nezek.co.il ) המכיל מידע משפטי מגוון בתחומי הנזיקין והביטוח על שלל סוגיות משפטיות הקשורות לתחומים אלה.
לייעוץ משפטי נא התקשרו לטלפון: 03-6935356 או פנו לדוא"ל - gil@eghert-kraus.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל קראוס

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091147 צפיות
המאמר עוסק בתאונות שמתרחשות בבתי מלון עקב רשלנות מצד בית המלון, אחריות בית המלון לתאונה ומהם הדרכים שבהם צריך לנקוט אדם שנפגע בתאונה במלון.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091017 צפיות
כאשר קטין נפצע בתאונה, קשה מאוד לדעת מה היה צפוי לו בעתיד אם לא היה נפגע בתאונה. לאור זאת, גם קשה לעשות חישוב של הפסדי השכר שייגרמו לו בעקבות פגיעתו. בשאלה זו ושאלות נוספות בנוגע לחישוב הפסדי השכר לקטינים שנפגעו בתאונות עוסק המאמר המצורף.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091132 צפיות
המאמר עוסק בנזקי גוף אשר נגרמים עקב מפגעים ברכוש של בניין משותף, על מי מוטלת האחריות בגין מפגעים אלו וכיצד יכול הנפגע לפעול על מנת לקבל פיצוי בגין נזקיו

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091042 צפיות
לא רק מקרים רגילים של תאונות שאירעו ברכב, נחשבות כתאונות דרכים ולעיתים גם מקרים חריגים ייחשבו מכוח החוק כתאונת דרכים. כך למשל, גם טריקת דלת הרכב על האצבע עשויה במקרים מסוימים להיחשב כתאונת דרכים והנפגע עשוי לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו עקב טריקת הדלת.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין20/04/091001 צפיות
המאמר עוסק בקשר האפשרי שבין התפרצות ו/או החמרת צחלת הטרשת הנפוצה ובין פגיעה בתאונת דרכים

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין12/03/091008 צפיות
אדם שנפגע בתאונת דרכים בהיותו נוהג שיכור, יהיה זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין18/02/091351 צפיות
אדם אשר הואשם בגניבה על לא עוול בכפו ואנשים נוספים שמעו את ההאשמות, עשוי לזכות בפיצויים בגין לשון הרע

מאמרים נוספים בנושא נזיקין

מאת: עידן שלומןנזיקין29/04/191303 צפיות
אחד החוקים הכי משמעותיים לטובת הצרכן הישראלי הוא חוק שירותי תעופה שחוקק חבר הכנסת אחמד טיבי לפני מספר שנים. חוק זה הוא ללא ספק בשורה מרעננת במסגרת חוקי הגנת הצרכן בישראל ונוגע הן לטיסות מישראל לחוץ לארץ, טסים פנים ארציות בישראל וטיסות ממדינה זרה לישראל, בין אם מדובר בטיסה ישירה או כזאת הכוללת חניית ביניים.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191374 צפיות
אחד התחומים הפעילים ביותר בעולם המשפט הישראלי הוא זה של תביעות נזיקין ותאונות דרכים. הסיבה לכך די פשוטה, והיא כיוון שכולנו עלולים להיקלע לסיטואציה בה אנו נפגעים במזיד או בשוגג ויש מי שניתן לתבוע על מנת שייתן על כך את הדין.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191358 צפיות
שכירים רבים תופסים במחשבתם שהם רשאים לתבוע מקרה של תאונת עבודה או פגיעה מהעבודה רק כאשר מתרחש אירוע נקודתי ספציפי שברור (לפחות עבורם) שהוא זה שגרם להם לנזק גופני. לא כך הדבר וכדאי שתכירו מושג "חדש" יחסית בתביעות של תאונות עבודה – מיקרוטראומה.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191414 צפיות
ההגנה על זכויות העובדים מתרחבת כל הזמן ככל שאנו למדים יותר ויותר על גורמים הפוגעים בעובדים במהלך עבודתם. חלק מפגיעות אלו נחשבות בתור מחלת מקצוע על ידי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד הכלכלה, ולעובד שנפגע באופן זה יש זכויות תביעה מול ביטוח לאומי.

מאת: עידן שלומןנזיקין18/02/191245 צפיות
אמצעי המדיה הרבים שזמינים לכל אחד ואחת מאיתנו הביאו בשנים האחרונות לעלייה משמעותית באלימות שעולה בטקסטים רבים שנכתבים בערוצי התקשורת השונים. חלק מאותם תכנים, בין אם במסגרת כתבה, מאמר, פוסט או מסרון הם בבחינת לשון הרע והוצאת דיבה מבחינה חוקית ונכנסים תחת הגדרות חוק לשון הרע במדינת ישראל.

מאת: עידן שלומןנזיקין19/01/191996 צפיות
מגיע לכם פיצוי! כך קובע חוק טיבי שעבר בכנסת לפני מספר שנים, ונועד לתת מענה לציבור הצרכנים שנפגע על ידי חברות תעופה שונות בין אם במקרים של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה.

מאת: עידן שלומןנזיקין24/12/181115 צפיות
ביטוח סיעוד הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר לכל אחת ואחת במדינה. בין אם רוכשים זאת באמצעות קופת החולים או במסגרת ביטוח פרטי, הרי שביטוח סיעודי אמור לכסות אותנו (ובעיקר את בני ביתנו) במקרה ונקלע למצב סיעודי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica