חפש מאמרים:
שלום אורח
20.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אחריות בית משותף לנזקי גוף שנגרמים עקב מפגע ברכוש המשותף

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/20091117 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

שאלה: בעת שירדתי במדרגות בית משותף בו מתגורר קרוב משפחה שלי, החליקה לפתע הרגל שלי על שלולית מים גדולה שנוצרה במקום ובעקבות כך החלקתי במדרגות ושברתי את רגלי. האם אני יכול להגיש תביעה לפיצויים נגד גורם כלשהו בעקבות פציעתי ?  

תשובה: השאלה מעלה את הסוגיה של אחריות בית משותף לנזקי גוף שנגרמים בו. כאשר נגרם נזק גוף לאדם עקב מפגע ברכוש המשותף או רשלנות בהחזקת ו/או ניהול הרכוש המשותף, יכול הנפגע להגיש תביעה משפטית נגד כל דיירי הבית המשותף כיוון שכל אחד מהם מחזיק חלק מהרכוש המשותף ולכן כל אחד מהם אחראי למפגע ברכוש המשותף וממילא לנזקי הגוף שנגרמו בעקבות אותו מפגע.

בעניין זה יצוין כי בהתאם לחוק, וועד הבית של הבית המשותף משמש כנציג של כל בעלי הדירות בכל עניין הנוגע להחזקתו התקינה ולניהולו של הבית המשותף והוא זכאי להיות צד בכל הליך משפטי הנוגע לסוגיות אלו בשם כל בעלי הדירות.

עוד יצוין כי כאשר הוכח באופן ברור שרק אחד מבעלי הדירות יצר את המפגע אשר גרם לנזקי הגוף או אחראי לו, תוטל אחריות אך ורק על אותו בעל דירה ולא על כל דיירי הבית המשותף.

במקרה המוזכר בשאלה, בהחלט ייתכן כי תוטל אחריות על דיירי הבית המשותף, שכן שלולית מים אינה אמורה להימצא בחדר המדרגות ומהווה מפגע. מומלץ מאוד לנסות ולתעד את הימצאותה של שלולית המים במקום מיד לאחר הפגיעה ולאחר מכן לנקוט בהליכים נגד הבית המשותף או חברת הביטוח שלו.

מומלץ גם לנסות ולבדוק כיצד נוצרה השלולית במקום, שכן אפשר ורשלנותו של גורם אחר או גורם נוסף היא שיצרה את המפגע ואז אפשר וניתן לנקוט בהליכים משפטיים גם כנגד גורמים נוספים.  

עניין זה מדגיש את החשיבות ברכישת פוליסות ביטוח מתאימות לבית משותף בגין נזקי גוף שעשויים להיגרם לצדדים שלישיים. עשויים להיות מקרים שבהם ייפצע אדם בצורה קשה עקב מפגע ברכוש המשותף ובית המשפט, בהעדר פוליסת ביטוח מתאימה, יחייב את כל דיירי הבניין לפצות את אותו נפגע בסכומים גבוהים ביותר.

לפיכך, מומלץ כי כל בית משותף ירכוש לעצמו פוליסת ביטוח מתאימה שתכסה אותו בגין נזקי גוף שייגרמו לצדדים שלישיים במהלך השימוש ברכוש המשותף.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד גיל קראוס, שותף במשרד עורכי הדין אגרט - קראוס,  מספק ייעוץ וייצוג בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומתמחה בעיקר בתחום הנזיקין והביטוח הכולל מתן שירותים משפטיים לנפגעי גוף (בתאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות תלמידים ותאונות כלליות), רשלנות רפואית, אחריות מקצועית, תביעות ביטוחיות ושיבובים, תביעות בגין נזקי רכוש (עקב שטפונות, שריפות ואסונות טבע), תביעות נגד קצין התגמולים ועוד.
גיל משמש כעורך אתר "נזק"( http://www.nezek.co.il ) המכיל מידע משפטי מגוון בתחומי הנזיקין והביטוח על שלל סוגיות משפטיות הקשורות לתחומים אלה.
לייעוץ משפטי נא התקשרו לטלפון: 03-6935356 או פנו לדוא"ל - gil@eghert-kraus.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד גיל קראוס

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091129 צפיות
המאמר עוסק בתאונות שמתרחשות בבתי מלון עקב רשלנות מצד בית המלון, אחריות בית המלון לתאונה ומהם הדרכים שבהם צריך לנקוט אדם שנפגע בתאונה במלון.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091004 צפיות
כאשר קטין נפצע בתאונה, קשה מאוד לדעת מה היה צפוי לו בעתיד אם לא היה נפגע בתאונה. לאור זאת, גם קשה לעשות חישוב של הפסדי השכר שייגרמו לו בעקבות פגיעתו. בשאלה זו ושאלות נוספות בנוגע לחישוב הפסדי השכר לקטינים שנפגעו בתאונות עוסק המאמר המצורף.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין21/12/091025 צפיות
לא רק מקרים רגילים של תאונות שאירעו ברכב, נחשבות כתאונות דרכים ולעיתים גם מקרים חריגים ייחשבו מכוח החוק כתאונת דרכים. כך למשל, גם טריקת דלת הרכב על האצבע עשויה במקרים מסוימים להיחשב כתאונת דרכים והנפגע עשוי לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו עקב טריקת הדלת.

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין20/04/09989 צפיות
המאמר עוסק בקשר האפשרי שבין התפרצות ו/או החמרת צחלת הטרשת הנפוצה ובין פגיעה בתאונת דרכים

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין24/03/091034 צפיות
אדם שעקב פיטוריו הדרדר מצבו הנפשי, עשוי להיות מוכר כנפגע עבודה על-ידי המוסד לביטוח לאומי

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין12/03/09992 צפיות
אדם שנפגע בתאונת דרכים בהיותו נוהג שיכור, יהיה זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו

מאת: עו"ד גיל קראוסנזיקין18/02/091330 צפיות
אדם אשר הואשם בגניבה על לא עוול בכפו ואנשים נוספים שמעו את ההאשמות, עשוי לזכות בפיצויים בגין לשון הרע

מאמרים נוספים בנושא נזיקין

מאת: עידן שלומןנזיקין29/04/191273 צפיות
אחד החוקים הכי משמעותיים לטובת הצרכן הישראלי הוא חוק שירותי תעופה שחוקק חבר הכנסת אחמד טיבי לפני מספר שנים. חוק זה הוא ללא ספק בשורה מרעננת במסגרת חוקי הגנת הצרכן בישראל ונוגע הן לטיסות מישראל לחוץ לארץ, טסים פנים ארציות בישראל וטיסות ממדינה זרה לישראל, בין אם מדובר בטיסה ישירה או כזאת הכוללת חניית ביניים.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191313 צפיות
אחד התחומים הפעילים ביותר בעולם המשפט הישראלי הוא זה של תביעות נזיקין ותאונות דרכים. הסיבה לכך די פשוטה, והיא כיוון שכולנו עלולים להיקלע לסיטואציה בה אנו נפגעים במזיד או בשוגג ויש מי שניתן לתבוע על מנת שייתן על כך את הדין.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191290 צפיות
שכירים רבים תופסים במחשבתם שהם רשאים לתבוע מקרה של תאונת עבודה או פגיעה מהעבודה רק כאשר מתרחש אירוע נקודתי ספציפי שברור (לפחות עבורם) שהוא זה שגרם להם לנזק גופני. לא כך הדבר וכדאי שתכירו מושג "חדש" יחסית בתביעות של תאונות עבודה – מיקרוטראומה.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191347 צפיות
ההגנה על זכויות העובדים מתרחבת כל הזמן ככל שאנו למדים יותר ויותר על גורמים הפוגעים בעובדים במהלך עבודתם. חלק מפגיעות אלו נחשבות בתור מחלת מקצוע על ידי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד הכלכלה, ולעובד שנפגע באופן זה יש זכויות תביעה מול ביטוח לאומי.

מאת: עידן שלומןנזיקין18/02/191185 צפיות
אמצעי המדיה הרבים שזמינים לכל אחד ואחת מאיתנו הביאו בשנים האחרונות לעלייה משמעותית באלימות שעולה בטקסטים רבים שנכתבים בערוצי התקשורת השונים. חלק מאותם תכנים, בין אם במסגרת כתבה, מאמר, פוסט או מסרון הם בבחינת לשון הרע והוצאת דיבה מבחינה חוקית ונכנסים תחת הגדרות חוק לשון הרע במדינת ישראל.

מאת: עידן שלומןנזיקין19/01/191928 צפיות
מגיע לכם פיצוי! כך קובע חוק טיבי שעבר בכנסת לפני מספר שנים, ונועד לתת מענה לציבור הצרכנים שנפגע על ידי חברות תעופה שונות בין אם במקרים של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה.

מאת: עידן שלומןנזיקין24/12/181074 צפיות
ביטוח סיעוד הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר לכל אחת ואחת במדינה. בין אם רוכשים זאת באמצעות קופת החולים או במסגרת ביטוח פרטי, הרי שביטוח סיעודי אמור לכסות אותנו (ובעיקר את בני ביתנו) במקרה ונקלע למצב סיעודי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica