חפש מאמרים:
שלום אורח
08.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

איך לבנות ביטחון עצמי אמיתי?

מאת: ליאור ברקןאימון מנהלים05/10/20104048 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

קל מאוד היום לשים לב כי ביטחון עצמי הוא אבן פינה בתרבות שלנו. כל אדם לעתים מהרהר מה הוא היה עושה לו רק היה לו יותר ביטחון עצמי - מוכרים יותר, משיגים כל דבר שנרצה במשא ומתן, נהנים מזוגיות מספקת יותר והרשימה רק גדלה. השאלה הנשאלת היא אם כולם רוצים שיהיה להם עוד ביטחון עצמי, איך זה יכול להיות שרובנו כל כך נאבקים בכך?

בדרך כלל, כאשר משהו שאנחנו רוצים להשיג דורש כל כך הרבה מאבק, זהו סימן עבורנו שכנראה אנחנו שואלים את השאלות הלא נכונות. במקום להעסיק את עצמנו בשיפור הביטחון העצמי או חיזוק הביטחון העצמי עלינו לשאול שאלה אחרת לחלוטין - מהו בכלל ביטחון עצמי ואיך ניתן להשתמש בו בכדי להגיע למטרות שלנו?

ביטחון עצמי - הבנה אמיתית

ביטחון עצמי הוא מונח מאוד מופשט ולמרות שרוב האנשים חושבים שהם יודעים אם יש להם או אין להם, מאוד קשה לקבוע זאת מכיוון שאין להם הגדרה אחת שתעזור להם להבין מה הם מחפשים. ביטחון עצמי הוא יכולת ולא יצור או ישות בעלת תכונות המנהלת אותנו. עצם ההבנה כי הוא תכונה שלנו עוזרת לנו להבין כי הוא תכונה שקיימת אצל כולנו ואנחנו משתמשים בה במודע או לא, במגוון תחומי חיים.

כאשר נרצה להגדיר מהו ביטחון עצמי יהיה לנו הרבה יותר קל לעשות זאת על ידי השוואה בין המשותף לנהיגה, כתיבה והזזת יד שמאל. שלושת הפעולות הנ"ל הן פעולות שרובנו עושים מבלי משים, לפעמים אפילו כל כך הרבה עד שכשאנחנו מסיימים לעשות זאת אפילו לא נצליח לזכור בצורה מודעת מה בדיוק עשינו בכדי להגיע לתוצאה.

הסיבה לכך היא מאוד פשוטה - עשינו זאת כל כך הרבה פעמים בחיינו עד שכיום אנו בטוחים לחלוטין ביכולתנו ומניחים לתת המודע שלנו להשתלט בזמן שאנחנו מבצעים ומגיעים שוב ושוב לתוצאות הרצויות שם. יכולת זו שבה אנחנו סומכים על עצמנו שנדע להגיע לתוצאות בצורה לא מודעת היא מה שנהוג לקרוא לו ביטחון עצמי.

לרוב, כשנרצה להתחיל לפרט מהו ביטחון עצמי אנחנו נצטרך לשים לב ל-2 סוגים של ביטחון עצמי - כזה הנובע מהבנת תהליכים וכזה מגיע מתוך העשייה. ביטחון הנובע מהבנת תהליכים הוא כזה המאפשר לנו לחקור וללמד אותה. לעומתו, הסוג השני של ביטחון עצמי הוא כזה הנובע מעשייה שחוזרת על עצמה ומאפשרת לנו להתמקצע בתוצאות שלנו.

על אף שנדמה ששני סוגי הביטחון הם מאוד שונים, הם גם מאוד נדרשים בתהליך הלמידה של כישור חדש. אם ניקח כישור כמו ניהול משא ומתן, היישום בשטח ימקצע אותנו בהשגת תוצאות והבנת התהליך תאפשר לנו לשפר בפעם הבאה את היכולת. בצורה זו, עם הזמן וצבירת הביטחון העצמי, ישתפר גם הדימוי העצמי שלנו במשא ומתן עתידי וכמו כן גם שפת הגוף שלנו איתו.

אם נרצה לשפר את הביטחון העצמי שלנו, מבלי להיכנס עדיין לטכניקות NLP שעוזרות לנו לעשות זאת, נצטרך להתחיל מהבנת משהו שלחלק מהאנשים ייראה מאוד בסיסי ופשוט ועם זאת, הוא למעשה הבסיס לכל יצירת הביטחון העצמי.

רוב האנשים שקונים מכשיר חשמלי יבקשו הסבר מהמוכר איך להשתמש בו או לפחות ירצו חוברת הפעלה במקום לשכור מישהו שיעשה זאת עבורם כל פעם שיצטרכו נגיד לפתוח טלוויזיה או להשתמש במקרר ועם זאת, כשיצטרכו להפעיל יכולת פנימית יעדיפו לקחת איש מקצוע שיעשה את העבודה עבורם.

אז איך זה שאנחנו נעדיף להשאיר לאחרים לנהל את הביטחון העצמי שלנו?

מגיל קטן מלמדים אותנו לציית לדמויות סמכות, מלמדים אותנו להאמין שהבגדים והרכוש שלנו הם שעושים אותנו ובונים לנו את הביטחון העצמי שלנו. בנוסף, למדנו גם כי התנהגות של אחרים מעלה או מורידה בצורה שאי אפשר להתנגד לה כמעט את הביטחון העצמי.

צורת חשיבה זו, שלמדנו לפני שנים הינה שגויה ומשרתת מטרה צרכנית עיקרית - לגרום לנו לקנות מותגים, להתרגל לצאת למקומות בילוי מסוימים וללכת לאנשי מקצוע שייצרו לנו תחושה מזויפת של ביטחון עצמי. כשאני קורא לתחושה זו תחושה מזויפת, מאוד חשוב להדגיש כי בטווח הקצר היא כן נותנת אשליה של ביטחון עצמי ועם זאת, היא נגמרת לאחר זמן מה ולכן עליה לקנות ולשלם שוב בכדי להרגיש טוב יותר.

על מנת ליצור ביטחון עצמי שיישאר חזק ויציב חשוב שנבין כי עליו להגיע ישירות מהיכולת שלנו לסמוך על עצמנו מבלי להשתמש ב"מתווך" ולאפשר לכל אותם מאפיינים חיצוניים להיות תוספת ולא תחליף לביטחון העצמי האמיתי שלנו.

איך מפעילים את הביטחון העצמי האמיתי?

בשל כך שהיכולת שלנו לסמוך על עצמנו היא המגדירה את הביטחון העצמי שלנו, לא מספיק שרק נרגיל את עצמנו לעשייה אלא שנעגן את ההצלחות והכישלונות שלנו להעלאת הביטחון העצמי. בכדי להבין למה אני מתכוון מאוד חשוב שנבין כי ההצלחות שלנו ממקצעות אותנו בעשיית דבר מה בעוד הכישלונות שלנו מחייבים אותנו להעריך מחדש את מעשינו ולחשוב על פיתרון חדש לבעיה קיימת. אם נרגיל את עצמנו לצבור ניסיון מכל התנסות, נוסיף ל-2 סוגי הביטחון העצמי, סוג שלישי של ביטחון עצמי - ביטחון ביכולת שלנו להגיב לבלתי צפוי.

פיתוח הביטחון העצמי הכללי שלנו יביא אותנו לזהות ולנצל הזדמנויות שעומדות לפנינו ולחליפין, להגיב בצורה שקולה ותכליתית לכל דבר, צפוי כלא צפוי הקורס סביבנו. עם זאת, כמו שכל מסע ארוך מתחיל מצעד קטן אחד, גם המסע שלנו בעקבות הביטחון העצמי מתחיל מהצעדים הקטנים.

לעתים, במהלך היום יום שלנו, יש דברים שאנחנו אמורים לבצע ואנחנו דוחים אותם כל פעם עוד קצת עד שהם מצטברים לרמה שדורשת עבודה מרובה בכדי לפתור אותה. דברים כמו לענות למיילים אישיים, להוריד את הזבל הם רק חלק מהרשימה ונורא קל להוסיף עוד אחד ועוד אחד.

כנרגיל את התת  המודע שלנו כי כל דבר שאנחנו מחליטים אנחנו מבצעים בלי להשתהות, הוא יידע לסמוך עלינו "בעיניים עצמות". בדיוק לכן עלינו להגיע עם עצמנו להחלטה קטנה גדולה - כל פעם שאנחנו אומרים לעצמנו כי אחר כך נבצע משהו, נדע שעכשיו הוא הזמן לבצע אותו. בצורה זו, נסמן לעצמנו שהגיע זמן אחר, הזמן שבו ניתן לסמוך עלינו שנבצע דברים וזהו לכל הדעות גם הבסיס לבניית דימוי עצמי מנצח.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ליאור ברקן
Operation NLP

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ליאור ברקן

מאת: ליאור ברקןאימון אישי05/01/145615 צפיות
מזה שנים, אנשים כריזמטיים מהווים תעלומה עבור רובנו.

מאת: ליאור ברקןאימון אישי20/10/132448 צפיות
רוב האנשים משתדל להימנע מסיטואציות שבהן צריך למכור או לשאת ולתת. אחרי הכל, מבחינתם זוהי פעולה שאינה טבעית, עשויה להסתיים בסירוב ודורשת יכולות שלדעתם אינן קיימות אצלם.

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/131885 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/13849 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי29/07/13659 צפיות
רוב האנשים אינם מעוניינים בחיכוכים וויכוחים מיותרים. הם

מאת: ליאור ברקןאימון אישי - כללי19/06/13745 צפיות
הוא עמד שם קפוא מול הקהל. הפה שלו היה יבש, הידיים מזיעות והפנים שלו בוערות מחום. לרגע קצר שנמשך כמו נצח המבט שלו ננעל על האנשים שמולו. הוא לא רצה להרוס את המעמד. מצד שני, היתה לו תחושה שבכל רגע הכל ישתבש והנה, עכשיו הוא לא מסוגל לדבר. הוא כל כך רצה שזה כבר יגמר. לו רק היה לו שלט שיריץ את הזמן קדימה בשעה והוא לא יצטרך לצפות במה שיקרה עכשיו. פחד קהל עצום ומשתק השתלט עליו. מה הוא יעשה עכשיו?

מאת: ליאור ברקןאימון אישי27/05/13705 צפיות
בעידן הנוכחי, כל אחד מאתנו נדרש לפחות פעם אחת לעמוד מול קהל ולהעביר תוכן מסוים: זו יכולה להיות מצגת בפני המנהלים שלנו, הכשרה לעובדים חדשים ולעתים אף הרצאה מול קהל רב כדי להעביר מידע מקצועי.

מאמרים נוספים בנושא אימון מנהלים

מאת: דרור אטריאימון מנהלים01/01/191885 צפיות
עומדים לפני משכנתא וניגשתם לבנק שלכם לבקש משכנתא? הבנק סירב? לא נורא, יש דרך לקחת משכנתא בנקאית, אפילו שהבנק סירב כבר למשכנתא. שמי מרטין בוקסדורף ואני יועץ מומחה להשגת משכנתאות לאחר סירוב בבנק. אני אנסה במאמר הזה להסביר איך ניגשים למשכנתא לאחר סירוב בבנק.

מאת: הדסהאימון מנהלים28/08/181879 צפיות
מנהלים ואנשי מקצוע בחברות וארגונים שונים, דוגמת מוסדות בריאות או חינוך וכן חברות בתחומים שונים במשק, יכולים להפיק רבות מלימודי פיתוח מנהיגות. כיום מרכזים שונים מציעים סדנאות, ימי עיון, כנסים והכשרות בנושא, אשר מקנים טכניקות וכלים לחיזוק כישורי מנהיגות. מומלץ לבחור בלימודים אשר הינם בעלי אופי חווייתי התנסותי ולא רק תיאורטי, ואשר מקנים כלים מעשיים בהם המשתתפים יכולים להתנסות עוד במהלך הלימודים.

מאת: רוני הכהןאימון מנהלים24/12/171925 צפיות
יש משפט נדוש שאומר shit Happens או בעברית תקלות קורות ואין מה לעשות, מדוע הוא נדוש? מכיוון שנוח ליחס אותו לטעויות שלנו או של אחרים. נוח לציין ולהמשיך לעבוד כרגיל גם שמשהו משתבש.

מאת: אילה פינקוייסאימון מנהלים05/01/171907 צפיות
כתבנו בעבר על כך שאושר ארגוני מהווה מרכיב קריטי להצלחתו של הארגון. ארגון מאושר הינו ארגון שיש בו עובדים יצירתיים יותר, בריאים יותר, הישגיים ומצליחים י

למכור מוצר יקר, מרגיש רע למכור, מוצר יקר ללקוח, טיפים לאנשי מכירות, לא רוצה לרמות את הלקוח, צמחונות, מטפל רוחני, תמיכה נפשית: עכשיו יש סיטואציה לצורך העניין שבן אדם הולך למכור מוצר, אוקי וקשה לו למכור את המוצר והסיבה שקשה לו למכור את המוצר זה כי הוא חושב שהמוצר יקר מדי, המוכר חושב שהמוצר יקר מדי אז תגיד לו אז תוזיל את המחיר, אוקי ועכשיו יכול להיות שתי תשובות אפשריות תשובה אחת "אני לא יכול להוזיל את המחיר כי..." תשובה שניה הוא בכלל שכיר, בוא נסיים את הראשונה הוא לא יכול להוזיל ...

קבלת החלטות, ארגון זמן, לחשוב בצורה מסודרת, סדר עדיפויות, ניהול זמן, גישור, מנטורינג: תמשיכי. ש: "וכאשר האדם מקונן על הרצון עצמו הוא מבין שבעצם גם הרצון עצמו הוא ישות מורכבת". אליעד: הבנתם כי אינסטינקטיבית מה זה אומר שמה עכשיו צריך לעשות? לפרק את הרצון עצמו. ש: כן. אליעד: והתהליך הזה בן אדם צריך לעשות אותו בכל דבר ודבר בחיים שלו, כל תהליך ותהליך בעבודה בפה ושם "רגע מה אני חייב לעשות ומה אני רק יכול או לעשות או לא" קודם כל תתחיל מהדברים שאתה חייב לעשות, משימות כאילו ביומיום קודם ...

התנגדויות בשיחת מכירה, טיפול בהתנגדויות של לקוח, איך לטפל בהתנגדויות קניה, טיפול בהתנגדויות לקוח, אסטרטגיית מכירות, טיפול בהתנגדויות מכירה, אימון אישי לחיים, מנטורינג: שלום לכולם הפעם אני רוצה לדבר ברמה העקרונית לגבי טיפול בהתנגדויות של לקוחות, אוקי בן אדם מנסים למכור לו מוצר לקוח רוצים למכור לו מוצר הוא לא רוצה לקנות את המוצר איך אמורים ברמה האסטרטגית ברמה הלוגית לטפל בהתנגדות הזאת, כנ"ל אם רוצים לשכנע מישהו במשהו והבן אדם לא רוצה מה בעצם צריך לעשות ברמה הלוגית והתשובה לכך היא ...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica