חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הגדרת משרד החינוך ללקויות למידה

מאת: אתי קסנרליקויי למידה15/10/20122075 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בהתאם לחוזר משרד החינוך, תלמיד מאובחן כבעל לקות למידה כאשר קיים פער משמעותי ברמת הישגיו במבדקי קריאה, הבעה בכתב ומתמטיקה, להישגים המצופים ממנו ביחס לרמת כיתתו וגילו, או ביחס לכישוריו השכליים בהתאם לתוצאות במבדקי המשכל. תנאי נוסף למדד הוא מידת הפגיעה של הלקויות הללו ברמת ההישגים האקדמיים או במיומנויות בהן הקריאה,מתמטיקה וכתיבה הן צורך. הגורם ללקויות הללו לא ברור במרבית המקרים, אך בעשור האחרון ישנה הבנה שסביבה תומכת יש בה בכדי להקל על התופעה. רוב הילדים בעלי הלקויות משתלבים היטב במערכת החינוך הסטנדרטית באמצעות קבלת תמיכה בהתאם לצרכים.

באילו תחומים מתבטאים הקשיים בלקויות הלמידה?

ניתן לאבחן לקויות למידה במספר תחומים: הדיסלקסיה – אילו הן לקויות הבאים לידי ביטוי בקריאה איטיות, וכלקות נלווית- קושי בהבנת הנקרא. לקות למידה נוספת היא הדיסגרפיה - לקות בכתיבה. הדבר מתבטא בהפעלת לחץ גדול או קטן מידי על אמצעי הכתיבה, כתיבה איטיות, ריבוי שגיאות כתיב, ניסוח שגוי של משפטים ועוד. דיסקלקוליה –לקויות במתמטיקה. לקויות למידה אלו הן בקושי במיומנויות מתמטיות.ישנן לקויות למידה בתהליכי עיבוד נוספים העלולים לפגוע בלמידה כדוגמת הפרעות קשב וריכוז כמו גם ההיפראקטיביות, ליקויים בהתפתחות השפה, זיכרון לקוי, בעיות מוטוריות וכדומה. לקויי הלמידה מרביתם בעלי רמת משכל מעל לממוצע, בעלי קושי באחד או יותר מן המיומנויות שהוזכרו. ישנם כמה אופנים לאבחון התופעה כאשר האמצעי המקובל ביותר הוא המבחן הפסיכו דידקטי. זהו אבחון משולב וכולל בתוכו מבדקים דידקטיים ומבדקים פסיכולוגיים שהשילוב ביניהם מקנה את היכולת לקבל תמונת מצב מקיפה על הנבדק.

כיצד ניתן לטפל בלקויות הלמידה?

אם נמצאו לקויות למידה תומלצו לפנות לנוירולוג שדרך מבדק ממוחשב יבחן את אפשרות הטיפול בריטלין אשר מהווה תרופה מעוררת הפועלת על מערכת העצבים ונעזרים בה על מנת למקד את  הריכוז. המבדק מכונה מבחן TOVA כשבחלקו הראשון ישנה מטלה רוטינית המוטלת על הנבדק, ובסיומה נוטל הנבדק מנת ריטלין וחוזר לבצע את אותה המשימה פער משמעותי בין התוצאות יאשר את אפקטיביות הטיפול התרופתי כאחת מדרכי הטיפול בלקויות הלמידה.אופציה אחרת היא הוראה מתקנת, שמטרתה לסייע לילדים המתקשים בהתמודדות עם החומר הנלמד.

הוראה מתקנת כלומר ההוראה יחידנית ומותאמת אישית הן לקושי הלימודי והן ולהיבט הרגשי. שיטת הלימוד המיוחדת הזו סוגרת פערים לימודיים שמקורם בליקוי, ומעניקה לתלמיד הכלים לדעת להתמודד לעקוף את לקויותיו ובמקביל לטפח את הצדדים החזקים אצלו, כדי שיוכל להמשיך ולהתקדם גם בטווח העתידי.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

גלגל הצלה

נוצר ע"י אתי קסטנר מומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה בקרב ילדים ומבוגרים

בראשון לציון.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אתי קסנר

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז30/09/131228 צפיות
אמא תמיד יודעת ! הפרידו בין מה שהמורים אומרים לבין התחושות שלכם

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז30/09/131150 צפיות
הפרעות קשב וריכוז – אפשר להצליח בלימודים גם עם הפרעת קשב

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז19/08/131952 צפיות
הוראה מתקנת – מתאימים לך שיטה טובה ללמידה

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז10/07/13854 צפיות
הוראה מתקנת – לכל אחד יש את הדרך שלו

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז11/06/131469 צפיות
הוראה מתקנת - לכוון אל המטרה

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז11/06/131306 צפיות
הוראה מתקנת - לכוון אל המטרה

מאת: אתי קסנרהפרעות קשב וריכוז16/05/13940 צפיות
מחקרים מציגים כי הפרעות קשב וריכוז נפוצות יותר בקרב בנים.

מאמרים נוספים בנושא ליקויי למידה

מאת: vodplaceליקויי למידה22/03/172966 צפיות
על אבחון קשב וריכוז ומה צריך לעשות כשילד מראה סימנים

מאת: vodplaceליקויי למידה26/05/161455 צפיות
סיפור אישי של רווית ע. על הילד ועל אבחון דידקטי

מאת: לירון תמםליקויי למידה27/12/151724 צפיות
מדוע אבחון פסיכודידקטי נחוץ כל כך? מאמר זה מבקש לענות על כל השאלות בנושא, אתם מוזמנים להיכנס ולקרוא

מאת: Droxitליקויי למידה14/10/151970 צפיות
בישראל, על פי חוק חינוך חובה, נכנס כל ילד למסגרת חינוכית החל מגיל חמש. בתחילה זהו גן - כבר שם נדרש כל ילד לגלות כישורי למידה, התארגנות והסתגלות. בכיתות הנמוכות בבית הספר לומד הילד כי הדרישות ממנו הופכות מורכבות יותר.

מאת: ציפי כץליקויי למידה02/11/143228 צפיות
ללקויות למידה יש השלכות תפקודיות. אולם עיקר התסמינים השליליים נובע דווקא מהשלכות משניות של התופעות, שבסיסן בתסכולים הנובעים מהפער בין ציפיות הסביבה לבין ההתנהגויות של בעלי הלקויות. המאמר מסביר את מהות הפער וגורמיו, ונוגע באפשרויות הטיפול היעיל, שיסייע להתגבר על הקשיים ולמצות את הפוטנציאל הטמון בכל אחד.

מאת: אורי כהןליקויי למידה01/09/142961 צפיות
רבים מתלמידי ישראל כמו גם תלמידים בעולם כולו סובלים מקשיי למידה, קשיים שיכולים להופיע ממספר סיבות וביניהם לקויות למידה שונות. בעבר, ילד שלא היה מצליח להדביק את בני כיתתו בחומר הלימוד היה נשאר בצד ללא טיפול מתאים מה שהיה גורם לו להרגיש דחוי, להורדת הביטחון העצמי שלו, מה שהיה יוצר כדור שלג ובסופו של דבר גם בהמשך חייו הוא היה מרגיש שאינו מספיק אנטלגנטי כבני גילו והדימוי העצמי שלו היה נמוך מאוד. היום על ידי אבחון ליקויי למידה ניתן בשלב מוקדם לזהות את הבעיה ולהתמודד איתה.

מאת: אורי כהןליקויי למידה29/06/143751 צפיות
אבחון TOVA הוא נכון להיום חלק בלתי נפרד מכל מערך אבחונים הבודקים את לקויות הלמידה, מכיוון שהוא נועד לבדוק האם הנבחן סובל מהפרעות קשב וריכוז והאם טיפול תרופתי יכול לשפר את המצב. הסיבה לכך היא שבלא מעט מקרים נמצא כי אבחון לקויות למידה שאינו מתמקד באספקט הנוירולוגי שבוחן את יכולות הקשב והריכוז, לא תמיד מסוגל להצביע בצורה מדויקת על הסיבה לקשיים בלימודים. למעשה, מבדקי טובה עצמם יכולים בלא מעט מקרים לספק את התשובות לשאלה מה גורם לקשיים בלימודים וזה בתורו יכול לקצר את התהליך וגם להוזיל אותו בצורה...

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica