חפש מאמרים:
שלום אורח
24.01.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

רחל פוגל - ההיסטוריה של הרעיונות ודרכי העבודה

מאת: רחל פוגלרפואה20/02/20131167 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מהו עד חיצוני?

בטיפול הנרטיבי עד חיצוני הוא קהל המוזמן לשיחה הטיפולית, דהיינו, גורם שלישי המוזמן להקשיב לסיפורים המועדפים ולזהויות המועדפות של האדם המתייעץ עם המטפל. עד חיצוני יכול להיות חלק מהקהילה בה חי האדם המתייעץ כמו בני משפחה וחברים, או שלחלופין הוא יכול להיות אדם שהתמודד עם בעיה הדומה לזו עימה מתמודד האדם המתייעץ, אשר נתן את הסכמתו לעזור לאחרים כאשר זה יהיה רלוונטי, או אדם הנמנה על קהיליית אנשי המקצוע וכיוצא באלה. לעיתים מוזמנים כמה עדים חיצוניים ובמקרה כזה חברי קבוצת העדים יכולים לעזור אלו לאלו בחשיבה ובהעלאת שאלות במטרה להעשיר את השיחה והאפשרויות עבור המטופל.

נוכחותם של עדים חיצוניים לשיחות הטיפוליות יכולה להיות מאוד משמעותית, במיוחד אם העד החיצוני מקשיב ומגיב בדרכים מסוימות. לדוגמה, בספרן Narrative Therapy מספרות מגי קרי ושונה ראסל על ג'ורג'י בת ה- 13 שעברה תאונת דרכים וסבלה מקשיים בשינה בגלל חרדות. היא הובאה לטיפול על-ידי אמה. בפגישה השנייה החליטה המטפלת לשוחח עם ג'ורג'י תוך שהיא מזמינה את אן, אמה, לשמש כעדה חיצונית. בשיחה זו דיברה ג'ורג'י על כמה מהזיכרונות שרדפו אותה מאז התאונה ותיארה את הדרכים השונות בהן ניסתה בעזרת אחרים, להשתחרר מהטראומה.

כאשר התבקשה ג'ורג'י הצעירה לספר מה משמעות היכולת שגילתה לנקוט בכל אותן דרכי התמודדות, הגדירה זאת כעדות לכך שהיא הייתה "נחושה". נוסף לכך דיברה ג'ורג'י על כך שהיא רוצה שהחלומות הרעים המלווים אותה למן יום התאונה יעזבו אותה כיוון שהיא לא רוצה להתדרדר בלימודים, אינה רוצה להיות לנטל על בני משפחתה (שחלק מהם נפגעו גם הם בתאונה) ומכיוון שהיא רוצה "לחיות שוב את חייה הרגילים".

העדות החיצונית מסייעת לתרגם את העדות הניתנת בחדר הטיפול -  למעשים

אן אמרה בתורה שהתרגשה מאוד לשמוע על הנחישות של בתה והמחויבות שלה "לחיות את חייה מחדש". לשאלות נוספות על כך, יכלה אן לאתר  היסטוריה של "נחישות" בחייה של ג'ורג'י. אן נזכרה בפעמים רבות בהן ג'ורג'י הפגינה נחישות במהלך חייה הצעירים. כאשר נשאלה אן למה אותה "נחישות" משמעותית לה, סיפרה סיפור מחייה שלה, על כך שכאשר הייתה ילדה קטנה, חברתה הטובה חלתה בדלקת פרקים במשך חודשים רבים. משהו מהנחישות של ג'ורג'י הזכיר לאן את החברה שלה ואת הדרכים בהן "דרשה את חייה משליטת המחלה הקשה". אן סיפרה שתמיד העריצה את חברתה ולמעשה הן נשארו חברות לאורך שנים רבות כולל זמן השיחה. כאשר נשאלה מה הייתה המשמעות עבורה לשמוע את בתה מדברת באופן זה ומה המשמעות של העובדה שבתה הזכירה לה את חברתה משכבר הימים, ענתה אן, שזה מחבר אותה לחלק מהדברים אותם היא מעריכה בחייה במידה הגדולה ביותר, כמו גם ממלא אותה בתחושת גאווה באופן ההתמודדות של בתה.  אן הוסיפה ואמרה שהיא יודעת שעוברים על בתה ימים קשים, אבל כאשר הקשיבה לדבריה, ידעה ששתיהן תוכלנה למצוא דרך לפתרון.

בשלב זה חזרה המטפלת לג'ורג'י שנראתה מתעניינת בסיפור על חברתה של אמה והאופן בו דרשה את חייה משליטת המחלה. יתרה מכך, זה היה כה משמעותי עבורה עד שכאשר הציעה אן שיציעו לאותה חברה להצטרף לפגישה הבאה ולדבר יותר על כך, ג'ורג'י התלהבה. בדרך זו לא רק אן הפכה לעדה חיצונית לסיפור המועדף של ג'ורג'י על נחישותה לחיות את חייה באופן מלא, אלא גם חברתה של אן. במשך הזמן, מספרות ראסל וקרי, עזבו הזיכרונות הקשים את חייה של ג'ורג'י והיא חזרה "לחיות את חייה שוב", חזרה להיות מחוברת לאחרים והופחתו הבידוד והפחדים.

לאפשר לאדם להזמין חברים או בני משפחה או אנשי מקצוע לפגישה טיפולית אחת או יותר מגביר את האפשרות שהצעדים שאדם עשה בחדר הטיפול יתורגמו לשפת מעשה בחיי היומיום. דרכי העבודה של "העדות החיצונית" מאפשרים יצירת קשר בין מה שקורה בחדר הטיפול לבין חיי האדם.

למה זה חשוב שיהיו עדים לסיפורים המועדפים?

למעשה מה שהופך להיות "מוגדר" בפגישות נרטיביות זו הזהות המועדפת של האדם. כך למשל, ג'ורג'י הצהירה שהנחישות היא זו שעזרה לה להיפטר מ"הזכרונות הרעים", והשיחות הטיפוליות עסקו בעיבוי סיפור מועדף זה של "נחישות". אם הסיפור המועדף של מי אנחנו נשאר רק כשיחה בראשנו, לא ייווצר מצב שיהפוך זאת ל"מציאות". תחושה זו של "מציאות" או "אותנטיות" יכולה להתאפשר יותר כאשר יש עדים לסיפורים המועדפים ויש קהל משמעותי המגיב אליה.

עבור אנשים רבים, הקשיים שהם חווים גורמים לעיתים קרובות לתחושות של בידוד וחוסר קשר עם אנשים אחרים. דרכי טיפול אלה של עדות חיצונית מאתגרות את ההשפעות המבודדות של בעיות.

יו פוקס מאנגליה, אחד המטפלים הנמנה על הקהילה הנרטיבית מסביר זאת כך: "דרך עבודה נרטיבית מבוססת על הרעיון שסיפורים שאנו מספרים על עצמנו אינם פרטיים ואינדיבידואליים, אלא מהווים הישג חברתי. כולנו וודאי יודעים שקשה לשמר דרישה לזהות (identity) בבידוד- אנו מחפשים מישהו שישקף בחזרה מה הדבר שאנו רוצים לדרוש לעצמנו. חלק משמעותי מדרישת הזהות שלנו יהיה הערכים לפיהם אנו רוצים לנהל את חיינו. כאשר אנו משמרים את הקשר שלנו עם הערכים המשמעותיים לנו, זה קשור ליכולתנו לחוות את כוחנו לחלוק ערכים אלה עם אנשים הדומים לנו. עדים חיצוניים מסייעים לנו להשיג מטרות אלה- הם מאשרים ומתקפים את דרישות הזהות שלנו וחולקים עמנו את הסיפורים על הדברים החשובים לנו בחיים. בדרך זו, המטופלים חווים את עצמם ואת הזהות המועדפת עליהם כחלק מקהילה שיש לה הכרה ואישור".

מה ההיסטוריה של רעיונות ודרכי עבודה אלה?

רעיון זה של שיתוף אחרים שיקשיבו לשיחות הטיפוליות אינו חדש בתחום הטיפול המשפחתי שכן נפוץ לראות שם קבוצות של אנשי מקצוע צופים ומקשיבים למשפחות לאחורי מראה חד- כיוונית ואז מתערבים בדרכים שונות בהתאם למודל הטיפולי שלהם.

עבודתו של טום אנדרסן מנורבגיה (1987) אתגרה את האנונימיות של קבוצות  מומחים אלה והוא התחיל בסדרה של מחקרים שהביאו לבניית עבודה של "קבוצת הרהור". (reflecting team).

השימוש בעדים חיצוניים בטיפול הנרטיבי הושפעה ע"י התפתחויות אלה של קבוצות ההרהור כמו גם מעבודתה של ברברה מיירהוף (1982, 1986) שהשתמשה במונח "טקס הגדרה" (definitional ceremony) על-מנת לתאר תהליך שבו קהילות של אנשים יוצרות באופן פעיל את הזהויות שלהם. מייקל ווייט (1995) יישם רעיונות אלה של טקסי הגדרה ועדים חיצוניים למציאות הטיפולית אשר הסיפור שניתן בתחילת דברים אלה מהווה דוגמה קטנה להן.

רחל פוגל – פסיכולוגית חינוכית מומחית.
פסיכולוגית רחל פוגל בעלת תואר MA בפסיכולוגיה חינוכית אוניברסיטת
בר אילן מטפלת ומדריכה בתחום המשפחתי והזוגי.
רחל פוגל מתמקדת בגישת הטיפול הנרטיבי.
טל. נייד: 054-4768892

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

רחל פוגל - פסיכולוגית חינוכית מומחית. בעלת תואר MA בפסיכולוגיה חינוכית אוניברסיטת בר אילן מטפלת ומדריכה בתחום המשפחתי והזוגי. מתמקדת בגישת הטיפול הנרטיבי. טל. נייד:054-4768892      
אתר הבית: http://rachelfogel.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רחל פוגל

מאת: רחל פוגלחברה ומדינה - כללי14/07/131281 צפיות
בחלק הקודם שבו עסקנו במטפורה הנרטיבית הקדשתי את מרבית הפוסט להסבר על מהותם של הסיפורים הדומיננטיים. בפוסט שלפניכם אדון בהשפעתם של הסיפורים הללו ובהקשר החברתי שלהם – תוך שימת דגש על מקרי מבחן מעשיים.

מאת: רחל פוגלבריאות ורפואה כללי05/07/13923 צפיות
הטיפול הנרטיבי הוא גישה טיפולית הנמנית על קבוצת הגישות הפוסט סטרוקטוראליות. ברבות השנים נבנה ופותח הטיפול הנרטיבי על-ידי מייקל ווייט מאוסטרליה ודייוויד אפסטון מניו זילנד.

מאת: רחל פוגלהודעות לעיתונות - כללי05/06/13971 צפיות
זה מכבר פנתה אלי מטופלת שלי לשעבר וסיפרה על כך שהיא ובעלה חושבים שהם זקוקים לטיפול זוגי בגלל בעיות זוגיות ומיניות שהם נתקלים בהם לאחרונה. היא אמרה: "את ודאי יודעת כמה השיחות איתך היו משמעותיות עבורי, והייתי מאוד רוצה שגם הטיפול הזוגי יהיה אצלך. כך תהיה לי תחושה של בטחון ומוכרות, אבל אני חושבת שלבעלי יהיה מאוד קשה להיות מטופל ע"י אישה…את יודעת איך הגברים התימניים…זה לא לכבוד שלהם לדבר על ענייני מין וזוגיות עם אישה אחרת…אני יותר גמישה, ומכיוון שהטיפול מאוד חשוב לי, אני מוכנה להתגמש בשבילו.

מאת: רחל פוגלחברה ומדינה - כללי28/02/131418 צפיות
בפוסט שלפניכם הייתי רוצה להמשיך ולדון בנושא תוך שימת דגש על פרקטיקות השימוש בעדים החיצוניים לאור מושג טקס ההגדרה אשר נטבע על ידי האנתרופולוגית ברברה מיירהוף.

מאת: רחל פוגלבריאות ורפואה כללי05/02/131040 צפיות
אבות הגישה הנרטיבית לטיפול, מייקל ווייט ודייוויד אפסטון כתבו רבות על אמצעים סיפוריים למטרות טיפוליות. שניהם דיברו במקומות שונים על כך שמכתבים טיפוליים קשורים באופן הדוק לטיפול נרטיבי. אפסטון בספרו Playful Approaches to Serious Problems (אותו כתב בשיתוף עם פרימן ולובוביץ) מתאר את הרציונל למכתבים טיפוליים:

מאת: רחל פוגלמשפחה וזוגיות - כללי08/01/13916 צפיות
כפי שכתבתי במאמר הקודם שלי על סיפורים מועדפים, כאשר מטפל נרטיבי מקשיב לסיפורים המובאים לטיפול הוא יכול לשמוע מפי המטופלים אודות אירועים התואמים לסיפור הבעיה ואירועים הסותרים או חורגים מסיפור הבעיה המרכזי.

מאת: רחל פוגלחברה ומדינה - כללי25/12/12962 צפיות
הטקסט נכתב וסוכם על ידי הפסיכולוגית החינוכית רחל פוגל (M.A), מטפלת ומדריכה בטיפול משפחתי וזוגי. בהמשך לדברים שכתבתי בשני המאמרים הקודמים על הרעיון של הקשבה לכיוונים מועדפים ואף על הרחבתם של הסיפורים המועדפים הייתי רוצה להתמקד הפעם בדרכים אשר בעזרתם ניתן לעשות זאת בפועל.

מאמרים נוספים בנושא רפואה

מאת: דוד כהןרפואה23/09/20861 צפיות
בימינו, כשהבריאות עולה לראש סדרי העדיפויות, חשוב לדעת לבחור רופא מומחה לרפואת אוזן גרון, כדי למנוע בעיות עתידיות, כדי לטפל בבעיות קיימות וכדי לשלול מחלות.

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה24/04/191583 צפיות
לא אחת שולח הרופא את המטופל לבצע CT של מערות האף כדי לאתר בעיה זו או אחרת. עיבוי ברירית הסינוסים - ממצא שכיח ב-CT של מערות הפנים. העיבוי מתרחש בדרך כלל כתוצאה ממצב דלקתי בסינוסים. הסינוסים הם למעשה חללי עצמות הפנים המלאים באוויר. בדופן החללים האלה מצויה רקמה עדינה – הרירית. הרירית היא זו שמייצרת את הליחה בעת הצטננות, אך במצב דלקתי יכול להיווצר מצב של עיבוי ברירית.

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה19/03/191167 צפיות
מה הגורמים והתסמינים של סינוסיטיס אצל ילדים? וכיצד מטפלים?

מאת: דוד כהןרפואה30/01/191417 צפיות
סינוסיטיס היא מחלה זיהומית שיכולה להיות כרונית ולעיתים יש נטייה גנטית לחלות במחלה. הגורמים למחלה הם בעיקר הצטננות וגודש באף ובמערות הפנים (לחי, עיניים ועוד), כשיש כאבים שלא חולפים באזור הפנים חשוב להבדק ע"י רופא על מנת למנוע סיבוכים

מאת: ילדונתרפואה15/08/181520 צפיות
ניסויים בבעלי חיים אינם רק נושא מדעי אלא גם טעונים רגשית. למצדדים בניסויים בבעלי חיים וגם למתנגדים יש טיעונים צודקים, מוכחים וכבדי משקל. להלן ננסה להבין ולו במעט את מורכבות נושא הניסויים בבעלי חיים.

מאת: יצחק בכררפואה18/06/18804 צפיות
לחץ בעבודה ובריאות לקויה הם עניין שכיח. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים. העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסק בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו.

מאת: אלעד סאעת רפואה29/03/18898 צפיות
פריצת דיסק, חוויה זה בבטוח לא... פריצת דיסק... רק מלשמוע את צירוף המילים הזה נעשה כאב מדומה בגוף. ללא ספק פריצת דיסק היא בעיה בריאותית המעיקה על הסובלים ממנה ומשנה את איכות חייהם שלא לטובה כמובן. עם זאת עולמנו המפותח לא נותן לנו להישאר עם הכאב יותר מדי זמן ומצא לנו אפשרות מצוינת להעלים את הכאב.. קראו את המאמר הבא והכירו את הדרך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica