חפש מאמרים:
שלום אורח
04.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

על רשלנות רפואית בעת לידה

מאת: ליאור לויטנזיקין05/08/2010854 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאת עו"ד לדיני נזיקין ליאור לויט

לפני שבועיים התפרסמה ידיעה על אירוע חמור שהתרחש בביה"ח  סורוקה ובמהלכו נפלה פגה בעת הלידה ושבועיים לאחר מכן  נפטרה. מפרטי המקרה כפי שהתפרסמו,  לא ברור אם אכן הייתה כאן רשלנות רפואית, אבל  מקרה זה רק מבהיר  עד כמה מקרי לידה יכולים להסתבך.

אחד  המקרים השכיחים בתביעות רשלנות רפואית, הוא סיבוך בחדר הלידה. ביה"ח הממוצע עובר כעשרות לידות ביום, ולמרות שמדובר בהליך רפואי שגרתי ושכיח, לעיתים הוא עלול להסתבך. משנכנסים לחדר לידה לא ניתן לצפות את פני העתיד -  מנוסות ככל שהאם והמיילדת  יכולות להיות בלידות.

בתי חולים נוהגים לכסות  עצמם משפטית (ובצדק) באמצעות החתמתה של היולדת רגע לפני שמחדירים לה אפידורל,  על מנת שלא יהיו חשופים לתביעות במקרה של סיבוך בעת הלידה . כאמור, בתי החולים למודי הניסיון ויעשו הכל כדי  לחסוך לעצמם תביעות בגין רשלנות רפואית ובכדי לשמור על שמם הטוב.

חלק נכבד  מהתביעות המוגשות בארץ  שעוסקות ברשלנות רפואית קשור לרשלנות רפואית בלידה. לכך 2 סיבות עיקריות:

1.       אורכה של ההתיישנות – תביעה בשל רשלנות  רפואית מתיישנת רק כשהילוד מגיע לגיל 25

2.       שכיחות לידות ביחס לאירועים רפואיים  שונים.

אז מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה - האם מקרה של אבחון לא מדויק עונה על הגדרה זו?  טעות רפואית בזמן הלידה יכולה להיות עילה לרשלנות? האם אי מסירת מידע מספק  מצד ביה"ח או צוות הרופאים תיחשב רשלנות?כדי שנדע אם  מדובר ברשלנות רפואית, יש לשאול שאלה אחת בסיסית -  האם הצוות הרפואי פעל באופן מקצועי  ומיומן, עפ"י כל הכללים, הנהלים והפרקטיקה הרפואית המקובלת בזמן זה ובנסיבות הנתונות?

לצורך הגשת תביעה עקב רשלנות רפואית המקור החוקי העיקרי עליו ניתן להתבסס הוא חוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996 , פקודת הנזיקין (נוסח חדש), וכן פקודת הרופאים, תשל"ז-1976.

מהם המחדלים שמאפיינים רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בחדר לידה מתאפיינת במחדלים כמו  מאבחון רשלני, אי מתן הסכמה של החולה להליכים כאלה או אחרים, אי מתן הסבר אודות סיכונים הכרוכים בטיפול וניתוחים מיותרים , טיפול לא מתאים בעובר, מתן תרופות לא מתאימות לאם ועוד.

איך ניתן להוכיח רשלנות רפואית בלידה?

יש להציג חוות דעת רפואית, על מנת להוכיח את הפרת חובת הזהירות ואת קיומו האפשרי של  מחדל  – שהביאו לנזק. הלכה למעשה, כדי להוכיח רשלנות נדרש קיומה של מסקנה חדה וברורה כי מי מהצוות הרפואי לא פעל באופן מקצועי והתרשל בתפקידו, שכן, היה עליו לצפות את  הנזק האפשרי ולמנוע אותו בטרם.

יחד עם זאת חשוב להדגיש כי הגדרת הסבירות במקרה של רשלנות רפואית בחדר לידה נבחנת לפי שאירע בעת באירוע – ולא לפי הפרקטיקה הנהוגה בזמן התביעה.

כיצד פוסקים פיצויים בגין רשלנות רפואית במהלך לידה?

מקרים של רשלנות רפואית בלידות מאופיינים בסכומי תביעות גבוהים במיוחד, כאשר הכל כמובן ביחס ישיר למידת הנזק. באם נקבע כי הייתה רשלנות רפואית וקיים קשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית לבין נזק הילוד או האם – אזי הסבל וההוצאות הכספיות יהיו קרוב לוודאי גבוהים מאוד וילוו את המשפחה הנפגעת  לאורך כל חייה. לכן, ביהמ"ש  לוקח בחשבון עובדה זו ומעריך את פסיקת הפיצויים באופן המתאים למקרה.

מהי רפואה מתגוננת?

כph שציינתי קודם, חדרי הלידות בבתי החולים  נוהגים לכסות את עצמם בגין תביעות – וכך נוצר מה שמכונה רפואה מתגוננת, גם אם בא הדבר על חשבון היולדת. כדי  להימנע מתביעות הם נותנים המלצות שאינן בהכרח טובות ליולדת או לוולד, אלא בטוחות מבחינתם. בתי המשפט ערים לתופעה הזו ומשתדלים שלא להטיל חובת זהירות חמורה מדי על הצוות הרפואי, באופן שתביא להתרבות תופעת הרפואה המתגוננת.

מה כדאי לעשות על מנת להימנע מרשלנות רפואית בחדר לידה?

הרוב אינו נתון בשליטת היולדת. אולם המעט שהיא יכולה לעשות הוא לתשאל ולחקור את רופאיה – על הסיכונים והסיכויים שבטיפול מסוים כמו ניתוח קיסרי, אפידורל ולידת וואקום לעומת לידת מלקחיים. הצוות הרפואי מצידו צריך לזכור כי בסופו של דבר ההחלטה היא בידי היולדת מאחר ומדובר בגוף שלה.

למאמר נוסף על רשלנות רפואית בלידה

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד ליאור לויט

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ליאור לויט

מאת: ליאור לויטנזיקין14/09/10878 צפיות
מדי יום אנחנו שומעים לצערינו על הקטל בדרכים ותאונות הן דבר שכיח. אולם לא הרבה יודעים שהיום, לפי החוק, המעורבים בתאונות דרכים זכאים לפיצויים.

מאת: ליאור לויטנזיקין18/08/10868 צפיות
מדי יום אנו שומעים לצערינו הרב על הקטל בדרכים ותאונות הן כאמור דבר שכיח. אולם לא רבים יודעים שהיום, לפי חוק, המעורבים בתאונות דרכים זכאים לפיצויים.

מאת: ליאור לויטנזיקין10/08/101009 צפיות
לחץ ומתח בעבודה הם דבר המוכר לכולנו, כמו גם העובדה שרבים מאיתנו לוקחים את זה ללב - ותרתי משמע. אירוע לב במהלך העבודה הוא מתאונות העבודה השכיחות ביותר, גם אם לעיתים נדמה שאין קשר הדוק בין האירוע עצמו לפעילות בעבודה.

מאת: ליאור לויטנזיקין26/07/10817 צפיות
כולנו מפחדים מטיפול שיניים - מי לא? איננו מבינים תמיד את הטיפול שאנו עוברים ראשית, מאחר ואין באפשרותינו להתבונן בו בצורה נוחה כך שנבין את הנעשה. שנית, בגלל שהמינוחים המקצועיים לא כ"כ נגישים ונהירים עבורינו – לעיתים קרובות קורה כי רק בדיעבד אנו מבינים את אותם מינוחים הקשורים לטיפול לאחר שחווינו אותו על בשרנו. סיבות אילו אינן רק הסיבות בגללן אנחנו נוטים לפחד מטיפול שיניים, אילו הן אף הסיבות לכך שרפואת השיניים היא אחד מהתחומים השכיחים בכל הקשור להגשת תביעות בגין רשלנות רפואית.

מאת: ליאור לויטדיני עבודה20/07/10977 צפיות
אנו עדים לאחרונה לעלייה חדה במספר תאונות העבודה הקטלניות שמתרחשות בישראל.נפגעת בתאונת עבודה? יתכן והיא יכלה להימנע. מהם חובותיו של המעביד בשמירה על בטיחותך? כיצד מוכיחים רשלנות מעביד? מה עושים לאחר שנפגעים בתאונת עבודה?

מאת: ליאור לויטנזיקין13/07/10801 צפיות
רשלנות רפואית בזמן היריון היא פיענוח שגוי של בדיקות שונות כמו בדיקות גנטיות, אולטראסאונד או אי הפניית אם בסיכון לבדיקות מתאימות, כך שמסתבר שהאישה ההיריונית נמצאת בקבוצת סיכון ולפיכך קיים חשש להיוולדות עובר עם מום , למוות בזמן הלידה ולפגיעה בבריאות האם.

מאת: ליאור לויטפלילי30/06/10985 צפיות
הרבה פעמים קורה שעוברי אורח נפגעים וסובלים מנזקי גוף בדרגת חומרה כזו או אחרת, כתוצאה ממפגעים שבתחום אחריותה של רשות מקומית או רשות ציבורית. לפי החוק, החוק - רשות ציבורית, לרבות עירייה, נושאת באחריות "לדאוג לתיקונו, ניקויו, הזלפתו, תאורתו וניקוזו של רחוב שאינו רכוש הפרט, וכן למנוע ולהסיר מכשולים והסגת-גבול בו".

מאמרים נוספים בנושא נזיקין

מאת: עידן שלומןנזיקין29/04/191355 צפיות
אחד החוקים הכי משמעותיים לטובת הצרכן הישראלי הוא חוק שירותי תעופה שחוקק חבר הכנסת אחמד טיבי לפני מספר שנים. חוק זה הוא ללא ספק בשורה מרעננת במסגרת חוקי הגנת הצרכן בישראל ונוגע הן לטיסות מישראל לחוץ לארץ, טסים פנים ארציות בישראל וטיסות ממדינה זרה לישראל, בין אם מדובר בטיסה ישירה או כזאת הכוללת חניית ביניים.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191424 צפיות
אחד התחומים הפעילים ביותר בעולם המשפט הישראלי הוא זה של תביעות נזיקין ותאונות דרכים. הסיבה לכך די פשוטה, והיא כיוון שכולנו עלולים להיקלע לסיטואציה בה אנו נפגעים במזיד או בשוגג ויש מי שניתן לתבוע על מנת שייתן על כך את הדין.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191406 צפיות
שכירים רבים תופסים במחשבתם שהם רשאים לתבוע מקרה של תאונת עבודה או פגיעה מהעבודה רק כאשר מתרחש אירוע נקודתי ספציפי שברור (לפחות עבורם) שהוא זה שגרם להם לנזק גופני. לא כך הדבר וכדאי שתכירו מושג "חדש" יחסית בתביעות של תאונות עבודה – מיקרוטראומה.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191463 צפיות
ההגנה על זכויות העובדים מתרחבת כל הזמן ככל שאנו למדים יותר ויותר על גורמים הפוגעים בעובדים במהלך עבודתם. חלק מפגיעות אלו נחשבות בתור מחלת מקצוע על ידי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד הכלכלה, ולעובד שנפגע באופן זה יש זכויות תביעה מול ביטוח לאומי.

מאת: עידן שלומןנזיקין18/02/191289 צפיות
אמצעי המדיה הרבים שזמינים לכל אחד ואחת מאיתנו הביאו בשנים האחרונות לעלייה משמעותית באלימות שעולה בטקסטים רבים שנכתבים בערוצי התקשורת השונים. חלק מאותם תכנים, בין אם במסגרת כתבה, מאמר, פוסט או מסרון הם בבחינת לשון הרע והוצאת דיבה מבחינה חוקית ונכנסים תחת הגדרות חוק לשון הרע במדינת ישראל.

מאת: עידן שלומןנזיקין19/01/192100 צפיות
מגיע לכם פיצוי! כך קובע חוק טיבי שעבר בכנסת לפני מספר שנים, ונועד לתת מענה לציבור הצרכנים שנפגע על ידי חברות תעופה שונות בין אם במקרים של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה.

מאת: עידן שלומןנזיקין24/12/181158 צפיות
ביטוח סיעוד הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר לכל אחת ואחת במדינה. בין אם רוכשים זאת באמצעות קופת החולים או במסגרת ביטוח פרטי, הרי שביטוח סיעודי אמור לכסות אותנו (ובעיקר את בני ביתנו) במקרה ונקלע למצב סיעודי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica