חפש מאמרים:
שלום אורח
05.06.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

על התקף לב בזמן העבודה מאת עו"ד לתאונות עבודה

מאת: ליאור לויטנזיקין10/08/20101013 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

[מאת: עו"ד לדיני נזיקין]

קראתי ידיעה מעניינת כי השבוע סגן נשיא קולומביה, אנג'לינו גרזון, עבר ניתוח מעקפים בהול ארבעים ושמונה שעות בלבד לאחר שהושבע. ככל הנראה הלחץ ועומס העבודה הכריעו אותו.למרבה המזל, הוא יצא מזה בשלום - מביה"ח  נמסר שהוא נמצא בהתאוששות במחלקה לטיפול נמרץ, וכי מצבו יציב. האם המקרה שלו נחשב "תאונת עבודה"?


לחץ ומתח בעבודה הם דבר המוכר לכולנו, כמו גם העובדה שרבים מאיתנו לוקחים את זה ללב - ותרתי משמע. אירוע לב במהלך העבודה הוא מתאונות העבודה השכיחות ביותר, גם אם לעיתים נדמה שאין קשר הדוק בין האירוע עצמו לפעילות בעבודה.

מה זכאותו של  מי שמוכר כנפגע תאונת עבודה בעקבות התקף לב?


מי שהתקף הלב שלו יוכר כ"תאונת עבודה", יהיה זכאי לתשלום פיצויים הנקראים דמי פגיעה לתקופה בה היה מושבת מהעבודה (והיא עד תשעים ימים). מי שיקבעו לו אחוזי נכות בעקבות התרחשותו שלהתקף הלב, עשוי להיות זכאי לתשלום מענק, קצבה זמנית או חודשית קבועה ולגמלאות נוספות מהביטוח הלאומי – וזאת בהתאם לאחוזי הנכות.

חשוב לדעת ששווי הגמלאות יכול להגיע למאות אלפי שקלים בשנה. במקרה וחלילה אירוע הלב מביא לפטירת המבוטח, בני המשפחה - אשתו וילדיו, יהיו זכאים לקצבה חודשית ולמענקים שונים הקבועים בחוק.

התקף לב נגרם מאוטם לבבי , המתרחש לרוב באופן טבעי כאשר שכבת שומן שהצטברה ברובד הפנימי של העורק נקרעת, וסביב הקרע נוצר קריש דם אשר מביא להיווצרות סתימת העורק כולו, להפסקת מעברו של הדם בעורק ועקב כך, הפסקת הובלת החמצן ללב.

מתי התקף לב מוכר כתאונת עבודה?

על מנת שההתקף לב יוכר כתאונת עבודה, חשוב שיהיה קודם לו "אירוע חריג" או "מאמץ בלתי רגיל". למשל: סבל המרים חפץ כבד במיוחד, פוליטיקאי שנאם נאום חשוב אל מול קהל רב, מנהל בכיר שסגר עסקה חשובה ועוד. חשוב לציין שהקביעה כי אכן מדובר באירוע חריג או מאמץ לא רגיל, נעשית באופן סובייקטיבי שכן, אירוע מסויים ישפיע באופן שונה על אנשים שונים.

בכדי להוכיח  חריגות, יש להביא ראיות אובייקטיביות התומכות בטענות המבוטח בדבר האירוע והעוצמה שלו.  בית הארצי לעבודה קבע בדב"ע נד/ 0-203 שלמה אברמוביץ נגד המוסד לביטוח לאומי כי לא כל התרגזות במהלך העבודה תיחשב כאירוע חריג. ביהמ"ש  קבע כי: "חיי אדם עובד בן זמננו אינם מתנהלים, בדרך כלל, על מי מנוחות. הוא אינו נתון בסביבה "סטרילית", חפה ממוקדי חיכוך ומתח ובעיקר כל אימת שמדובר ביחסי עבודה היררכיים בו כפוף העובד להוראות הממונים עליו, שלא תמיד ישביעוהו נחת. על מנת שיוכר דחק נפשי כ"אירוע חריג", חייב להיות לו מימד המעצים אותו באורח משמעותי, לעומת דחק נפשי שיגרתי שהיא מנת חלקם של עובדים במערכות העבודה".

העבודה של עו"ד לדיני נזיקין בתביעה לביטוח הלאומי בדרך כלל מתרכזת בהוכחת אותה ה"חריגות" – שכן זה מה שעלול לחרוץ את גורלה של התביעה. אני מכיר מבוטחים רבים שהעידו כי "העבודה שלנו מלחיצה" – וזוהי טעות. מאחר ואם היא מלחיצה באופן שיגרתי, אזי שללחץ שנגרם לפני התקף הלב, לא הייתה "חריגות" – ובמקרה כזה תביעתם לא תוכר.

בנוסף הקביעה אם התרחש אירוע חריג בעבודה, חייבת להיות מבוססת על הצהרותיו של המבוטח בטופס התביעה, חקירותיו בביטוח לאומי, חקירות של עדים נוספים ורישומים רפואיים. על מנת שהתביעה תוכר, חשוב מאוד שהמבוטח או בני המשפחה שלו יכריזו בביה"ח כי אירוע הלב נגרם לו תוך כדי עבודה ואף יחתמו על מסמכים המעידים על כך.

הקשר הסיבתי בין התקף הלב לעבודה

לאחר שהוכח כי התרחש אירוע חריג או בלתי רגיל שקדם להתקף הלב, הביטוח הלאומי יבחן האם יש קשר סיבתי בין אותו אירוע חריג או בלתי רגיל לבין התקף הלב. במידה והמבוטח סבל מבעיות לב בעבר, הוא יכול להיחשב כאחד ש"מועד להתקפי לב", וכך הקשר הסיבתי בין האירוע החריג להתקף הלב – ייחלש.

הביטוח הלאומי הגדיר מי הם בעלי הסיכון להתקף לב, כמו: מעשנים כבדים, בעלי לחץ דם גבוה, הסובלים מכולסטרול גבוה וכאלה שיש להם בעיות לב גנטיות העוברות בתורשה. מול גורמי הסיכון תיבחן סמיכות הזמנים שבין האירוע החריג לבין התקף הלב. ככל שפרק הזמן בין האירוע החריג לבין האוטם הלבבי גבוה יותר, כך ייחלש הסיכוי להוכיח קשר סיבתי ביניהם.

מה קורה כאשר לא נמצא קשר סיבתי בין התקף הלב לעבודה?

אין זהו סוף הסיפור. באם תביעות לביטוח לאומי נדחות על ידו בטענה כי לא אירע למבוטח אירוע חריג או מאמץ לא חריג, ו/או בשל היעדר קשר סיבתי בין האירוע החריג להתקף הלב, צריך לבחון באם קיימת עילה להגשת תביעה לבית הדין האזורי לעבודה על ידי עורך דין שמנוסה בתחום.

כיצד  נקבעת דרגת הנכות ע"י הוועדות הרפואיות?

לאחר הכרת המוסד לביטוח לאומי בהתקף הלב כ"פגיעה בעבודה", המבוטח יזומן לוועדה ראשונה בהרכב של רופא אחד שתדון במקרה שלו ותקבע אם נותרה לו נכות כתוצאה מהפגיעה. על החלטת הוועדה  המבוטח רשאי לערער בפני וועדה רפואית לעררים שתדון בעניינו בהרכב של 3 רופאים, כאשר בסמכותה לשנות את החלטת הוועדה הראשונה.

בסמכות הוועדה לקבוע את אחוזי הנכות הרפואית שנגרמו למבוטח כתוצאה מתאונת עבודתו. כאמור, אוטם שריר הלב מתרחש אצל מבוטחים להם מחלה כללית קודמת, וישנם מקרים בהם הוועדה תנכה את הנכות בגין המצב הקודם מהנכות שנקבעה לאחר התקף הלב.

ניכוי מצב קודם אפשרי במקרה בו קיים מצב קודם ומוכח של פגיעה בלב. על הוועדה להסתמך על נתונים מוכחים לפגיעה קודמת בלב וזאת למשל לאור מיפוי לב או אקו לב שנעשה או נתונים אחרים מתוך החומר הרפואי המצביעים על פגיעה בלב.

לסיכום, תביעות לביטוח לאומי עקב התקף לב בעבודה, מוטב שיעשו כבר מהשלב הראשון בליוויו של עורך דין שמומחה בתחום דיני הנזיקין. חשוב לזכור כי הטיפול בתביעה אשר נדחתה על ידי ביטוח לאומי, הינו ארוך ומסובך מאוד. ההתנהלות מול הוועדות הרפואיות היא התנהלות חשובה לא פחות. אילו בדיוק המקרים בהם הבחירה לחסוך ולהימנע מקבלת ליווי משפטי, עלולה לעלות לכם ביוקר.

הכותב הוא עו"ד לתאונות עבודה המתמחה בדיני נזיקין ונזקי גוף.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד ליאור לויט

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ליאור לויט

מאת: ליאור לויטנזיקין14/09/10880 צפיות
מדי יום אנחנו שומעים לצערינו על הקטל בדרכים ותאונות הן דבר שכיח. אולם לא הרבה יודעים שהיום, לפי החוק, המעורבים בתאונות דרכים זכאים לפיצויים.

מאת: ליאור לויטנזיקין18/08/10869 צפיות
מדי יום אנו שומעים לצערינו הרב על הקטל בדרכים ותאונות הן כאמור דבר שכיח. אולם לא רבים יודעים שהיום, לפי חוק, המעורבים בתאונות דרכים זכאים לפיצויים.

מאת: ליאור לויטנזיקין05/08/10856 צפיות
אחד המקרים השכיחים בתביעות רשלנות רפואית, הוא סיבוך בחדר הלידה. ביה"ח הממוצע עובר כעשרות לידות ביום, ולמרות שמדובר בהליך רפואי שגרתי ושכיח, לעיתים הוא עלול להסתבך. משנכנסים לחדר לידה לא ניתן לצפות את פני העתיד - מנוסות ככל שהאם והמיילדת יכולות להיות בלידות.

מאת: ליאור לויטנזיקין26/07/10818 צפיות
כולנו מפחדים מטיפול שיניים - מי לא? איננו מבינים תמיד את הטיפול שאנו עוברים ראשית, מאחר ואין באפשרותינו להתבונן בו בצורה נוחה כך שנבין את הנעשה. שנית, בגלל שהמינוחים המקצועיים לא כ"כ נגישים ונהירים עבורינו – לעיתים קרובות קורה כי רק בדיעבד אנו מבינים את אותם מינוחים הקשורים לטיפול לאחר שחווינו אותו על בשרנו. סיבות אילו אינן רק הסיבות בגללן אנחנו נוטים לפחד מטיפול שיניים, אילו הן אף הסיבות לכך שרפואת השיניים היא אחד מהתחומים השכיחים בכל הקשור להגשת תביעות בגין רשלנות רפואית.

מאת: ליאור לויטדיני עבודה20/07/10978 צפיות
אנו עדים לאחרונה לעלייה חדה במספר תאונות העבודה הקטלניות שמתרחשות בישראל.נפגעת בתאונת עבודה? יתכן והיא יכלה להימנע. מהם חובותיו של המעביד בשמירה על בטיחותך? כיצד מוכיחים רשלנות מעביד? מה עושים לאחר שנפגעים בתאונת עבודה?

מאת: ליאור לויטנזיקין13/07/10803 צפיות
רשלנות רפואית בזמן היריון היא פיענוח שגוי של בדיקות שונות כמו בדיקות גנטיות, אולטראסאונד או אי הפניית אם בסיכון לבדיקות מתאימות, כך שמסתבר שהאישה ההיריונית נמצאת בקבוצת סיכון ולפיכך קיים חשש להיוולדות עובר עם מום , למוות בזמן הלידה ולפגיעה בבריאות האם.

מאת: ליאור לויטפלילי30/06/10986 צפיות
הרבה פעמים קורה שעוברי אורח נפגעים וסובלים מנזקי גוף בדרגת חומרה כזו או אחרת, כתוצאה ממפגעים שבתחום אחריותה של רשות מקומית או רשות ציבורית. לפי החוק, החוק - רשות ציבורית, לרבות עירייה, נושאת באחריות "לדאוג לתיקונו, ניקויו, הזלפתו, תאורתו וניקוזו של רחוב שאינו רכוש הפרט, וכן למנוע ולהסיר מכשולים והסגת-גבול בו".

מאמרים נוספים בנושא נזיקין

מאת: עידן שלומןנזיקין29/04/191357 צפיות
אחד החוקים הכי משמעותיים לטובת הצרכן הישראלי הוא חוק שירותי תעופה שחוקק חבר הכנסת אחמד טיבי לפני מספר שנים. חוק זה הוא ללא ספק בשורה מרעננת במסגרת חוקי הגנת הצרכן בישראל ונוגע הן לטיסות מישראל לחוץ לארץ, טסים פנים ארציות בישראל וטיסות ממדינה זרה לישראל, בין אם מדובר בטיסה ישירה או כזאת הכוללת חניית ביניים.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191425 צפיות
אחד התחומים הפעילים ביותר בעולם המשפט הישראלי הוא זה של תביעות נזיקין ותאונות דרכים. הסיבה לכך די פשוטה, והיא כיוון שכולנו עלולים להיקלע לסיטואציה בה אנו נפגעים במזיד או בשוגג ויש מי שניתן לתבוע על מנת שייתן על כך את הדין.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191407 צפיות
שכירים רבים תופסים במחשבתם שהם רשאים לתבוע מקרה של תאונת עבודה או פגיעה מהעבודה רק כאשר מתרחש אירוע נקודתי ספציפי שברור (לפחות עבורם) שהוא זה שגרם להם לנזק גופני. לא כך הדבר וכדאי שתכירו מושג "חדש" יחסית בתביעות של תאונות עבודה – מיקרוטראומה.

מאת: עידן שלומןנזיקין22/04/191464 צפיות
ההגנה על זכויות העובדים מתרחבת כל הזמן ככל שאנו למדים יותר ויותר על גורמים הפוגעים בעובדים במהלך עבודתם. חלק מפגיעות אלו נחשבות בתור מחלת מקצוע על ידי מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית של משרד הכלכלה, ולעובד שנפגע באופן זה יש זכויות תביעה מול ביטוח לאומי.

מאת: עידן שלומןנזיקין18/02/191290 צפיות
אמצעי המדיה הרבים שזמינים לכל אחד ואחת מאיתנו הביאו בשנים האחרונות לעלייה משמעותית באלימות שעולה בטקסטים רבים שנכתבים בערוצי התקשורת השונים. חלק מאותם תכנים, בין אם במסגרת כתבה, מאמר, פוסט או מסרון הם בבחינת לשון הרע והוצאת דיבה מבחינה חוקית ונכנסים תחת הגדרות חוק לשון הרע במדינת ישראל.

מאת: עידן שלומןנזיקין19/01/192102 צפיות
מגיע לכם פיצוי! כך קובע חוק טיבי שעבר בכנסת לפני מספר שנים, ונועד לתת מענה לציבור הצרכנים שנפגע על ידי חברות תעופה שונות בין אם במקרים של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה.

מאת: עידן שלומןנזיקין24/12/181159 צפיות
ביטוח סיעוד הוא אחד הביטוחים החשובים ביותר לכל אחת ואחת במדינה. בין אם רוכשים זאת באמצעות קופת החולים או במסגרת ביטוח פרטי, הרי שביטוח סיעודי אמור לכסות אותנו (ובעיקר את בני ביתנו) במקרה ונקלע למצב סיעודי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica