חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הגשת בקשה לאישור הסדר פשרה במהלך תביעה ייצוגית

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/07/2013836 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

המון תובענות מוסדרות על ידי פשרה בין הצדדים. היות ותובענה אזרחית מהסוג של תביעה ייצוגית כרוכה בהקצאת משאבים, דיונים ארוכים ולא מעט הוצאות, הסדר פשרה יכול להיות אופציה מצוינת. חשוב לזכור כי תביעה ייצוגית היא תביעה במשפט אזרחי בה אדם תובע בשם קבוצה. בנוסף, יש לקחת בחשבון את הנושא של אישור הסדר פשרה על ידי בית המשפט: לא ניתן להגיע להסדר פשרה מקובל ללא אישור של בית המשפט. החוק קובע כי אין לבצע אף סוג של הסכם ליישוב סכסוך אשר בגינו הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית, אלא באישור נוסף של בית המשפט.

אופן הגשת הבקשה

מבחינת הסדר הפשרה, המשמעות היא שכל הקבוצה או לפחות רובה תסכים על קבלתו. את הבקשה לאישור הסדר פשרה יש להגיש בצירוף תצהירים החתומים על ידי באי כוח משני הצדדים. בהצהרות אלו יש לגלות בצורה נאותה את כל הפרטים המהותיים להסדר הפשרה. מבחינת התנהלות פרקטית, כדאי מאוד לערב עורך דין בגיבוש הסדרי פשרה, בעיקר כאשר מדובר על תביעה ייצוגית המוגשת נגד ארגונים וגופים גדולים. עורכי דין המחויבים לאינטרס של הלקוח מכירים היטב את כל הסעיפים של חוק תובענות ייצוגיות, יודעים כיצד להתנהל ויכולים לעזור בניסוח הבקשה לאישור הסדר פשרה מול בית המשפט.

החלטה על דחייה או קבלה

לאחר הגשה של בקשה לאישור הסדר פשרה יכול בית המשפט להחליט האם לדחות או לקבל אותה. במידה והוא אינו מוצא סיבות לדחות את הבקשה, עליו להורות על פרסום הודעה בדבר הגשת הבקשה ועל משלוח ההודעה, בצירוף העתק מהבקשה המקורית, מההסדר ומהתובענה, אל מספר גורמים: היועץ המשפטי לממשלה, מנהל בתי המשפט וכל גוף או בעל תפקיד אחר הנקבע על ידי שר המשפטים. ההודעה אותה מעביר בית המשפט בדבר אישור הסדר פשרה על תביעה ייצוגית תכלול את כל הפרטים על ההסדר הצפוי.

הגשת התנגדות

התנגדות מנומקת להסדר הפשרה ניתן להגיע אל בתי המשפט בתוך 45 ימים מיום פרסום ההודעה. את ההתנגדות יכולים להגיש אדם הנמנה עם הקבוצה בשמה הוגשה בקשה לאישור ההסדר, רשות ציבורית הפועלת לקידום מטרה בקשר לעניין בו עוסקת אותה תביעה ייצוגית, ארגון הפועל לקידום מטרה כזו וכמו כן גם היועץ המשפטי לממשלה. ניתן לקבל הארכה על התקופה של 45 ימים על ידי אישור מועד מאוחר יותר בבית המשפט. חבר קבוצה אשר אינו מעוניין כי יחול עליו הסדר הפשרה, רשאי לבקש מבית המשפט להתיר לו לצאת מן הקבוצה. גם כאן עליו לעשות זאת בתוך המועד שיקבע בית המשפט בתור התקופה להגשת התנגדות.

הגבלות על הסדר פשרה

הסדר פשרה של תביעה ייצוגית לא יכלול עילות תביעה אשר לא נכללו בבקשה לאישור התובענה הייצוגית. יחד עם זאת, אין בסעיף זה בכדי לגרוע מזכותו של בעל דין לבקש מבית המשפט לתקן או לשנות את הבקשה לאישור התובענה הייצוגית המקורית. הסדר פשרה לא יכלול על פי חוק תובענות ייצוגיות הוראה בדבר תשלום גמול למבקש או לתובע המייצג – לרבות שכר טרחה. מנגד, הצדדים רשאים להגיש לבית המשפט במסגרת הסדר פשרה המלצה מוסכמת לעניין תשלום הגמול ושכר הטרחה. במידה והמלצה כזו אכן מוגשת, יש לכלול את הפרטים שלה בהודעה אותה מוציא בית המשפט אל הגורמים שצוינו לעיל. לבסוף, בית המשפט מאשר הסדרי פשרה במידה והוא מוצא כי מדובר על הסדר ראוי, הוגן וסביר בהתחשב בנסיבות ובעניין הצדדים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16792 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161299 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/16776 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151112 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15792 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151106 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/15904 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/04/20171 צפיות
הרבה אזרחים תמימים בנו פרגולה בחשיבה שעמדו בתקנות הפטור והופתעו כאשר קבלו צו הריסה בעקבות קרוי של הותקן נגד הגשם בעיקר. הוצאו אלפי צווי הריסה בנושא זה שסוף סוף מקבל מענה הולם בתיקון תקנות הפטור.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי13/04/20169 צפיות
כשאתה מתמודד עם סוגיה זו, הצעד הראשון שלך הוא להכיר את תקנות פשיטת הרגל המקומיות שלך. מדינות שונות משתמשות בחוקים שונים הנוגעים לפשיטת רגל. לדוגמה, במדינות מסוימות אתה יכול להחזיק את הבית ואת המכונית שלך, אבל באחרים לא. עליכם להכיר את החוקים לפני הגשתם לפשיטת רגל.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/20238 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19538 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19331 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19448 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica