חפש מאמרים:
שלום אורח
04.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אפשרויות משפטיות לניהול תביעת לשון הרע והוצאת דיבה

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/2016749 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה. האפשרות הראשונה היא להגיש תביעה אזרחית. חוק איסור לשון הרע מאפשר לבית המשפט לפסוק פיצויים בגובה של עד 50,000 ש"ח לטובת התובעים, גם ללא צורך בהוכחת נזק (למעשה, מאחר והסכום צמוד, הוא עומד כבר על קרוב ל-75,000 שקלים, וככל שמדובר בפגיעה מכוונת – גם כפול מזה). לפי החוק, בית המשפט נדרש לבחון לא רק את הפגיעה בתובע אלא גם את פוטנציאל הפגיעה. האפשרות של הגשת תביעה אזרחית מתאימה עבור אנשים פרטיים, עובדי ציבור, נושאי משרות ועוד.

לשיטתו של עו"ד גיל קראוס, מנהל פורום לשון הרע : אפשרות שנייה העומדת למי שנפגע מתביעת לשון הרע היא לתבוע סכום גבוה לפי נזק ממשי או לפי טענה של כאב וסבל ונזק כללי. זו אפשרות מומלצת למקרים בהם ניתן להוכיח נזק אמיתי או אם הנזק חורג בגודלו ממקרים רגילים של השמצות יומיומיות. הנזק צריך להיגרם כתוצאה מהפרסום ובעקבותיו. אפשר גם לשלב תביעה כזו עם טענות נוספות מתחום הנזיקין. בתי משפט נוטים לפסוק פיצויים גבוהים במקרים של פגיעה במשרתו של אדם, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו. החוק מנסה לאזן בין חופש הביטוי והעיתונות לבין הזכות לכבוד ולשם טוב, אך במקביל הוא גם מתייחס בחומרה לפגיעה בפרנסה או ביכולת ההשתכרות.

עורך דין רון לוינטל עומד בראש ועדת לשון הרע בלשכת עורכי הדין. בשנים האחרונות, לדבריו,הוא מרגיש בעלייה משמעותית בסכומים של הפיצויים שנפסקים, שאינם עוד מוצמדים דווקאלסכומים של 50,000 שקלים. "ארכיאולוג אחד תבע אחר וזכה בכ-800,000 שקלים.חברה מסחרית זכתה גם היא לאחרונה ב-800,000 שקלים כמעט על פרסומי חברה מתחרה.אישה שהוזכרה באופן פוגעני ב"ידיעות אחרונות" זכתה בפיצוי של 200,000שקלים. וגם במישור הפרטי – אב השמיץ את בנו, אשר תבע אותו וזכה בכ-180,000 שקלים.הכל בחודשים האחרונים. יש חברי ועד שהשמיצו חבר אחד ויפצו אותו בכ-90,000 שקליםועוד הוצאות משפט. ישנו רפתן שהשמיץ רפתן מתחרה בפייסבוק וישלם לו קרוב ל-70,000שקלים וזה רק דגימה מהבציר של אמצע שנת 2015".

מתי מגישים תביעה פלילית?

יש גם אפשרות של הגשת תביעה פלילית נגד הפוגע. לוינטל מסביר כי המושג "תביעה פלילית" הוא בעייתי שכן לא קוראים להליך זה "תביעה" אלא קובלנה. במקרה של קובלנה, דומה הדבר לכתב אישום שמנהלת המדינה נגד עבריינים פליליים ובסוף ההליך עשוי בית המשפט להרשיע את הנתבע ולהטיל עליו מאסר לתקופה של עד שנה, מאסר על תנאי, קנס או כל עונש אחר הקבוע בחוק. נדיר שהמורשע בלשון הרע אכן יקבל את העונש המקסימלי אבל גם עונש פחות מזה הוא מרתיע.

לדברי לוינטל, הגשת תביעה פלילית מומלצת על ידי עורכי דין רק במקרים חמורים של פרסום לשון הרע והוצאת דיבה. התובע נדרש להוכיח את כוחה של הפגיעה ולשכנע את בית המשפט בחוסר התוחלת של הגנות כגון הגנת אמת בפרסום או הגנת תום הלב ובמקרה של הליך פלילי – גם בכוונה מכוונת של זדון לפגוע (כלומר לא אמירה ספונטאנית לדוגמא).

יש אפשרות רביעית של הגשת תביעה גם בתיק פלילי וגם בתביעה אזרחית. כאן מטרת התובע היא מצד אחד לקבל את הפיצוי הקבוע בחוק, אך במקביל למצות את הדין הפלילי עם הנאשם. פעולה בשתי החזיתות מחייבת גיבוש של כתב תביעה מסודר ויסודי. תיק פלילי ותביעה אזרחית לא סותרים אחד את השני אך רק עורכי דין מעטים יודעים לנהל מצבים מן הסוג הזה בצורה נכונה. "השיטות השונות יכולות לגרום לנזקים בהליך אחד בגלל אופיו של ההליך השני", כך רון לוינטל, הממליץ כי במקרים המתאימים תנוהל קובלנה פלילית ולאחריה תוגש בקשה לתביעה אזרחית נגררת עבור פיצוי אזרחי לאחר הרשעה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16769 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161257 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151084 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15769 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151077 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/15881 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאת: אלעד שנירדיני משפחה02/02/15828 צפיות
הליך הגירושין הוא לא הליך פשוט וכדאי לטפל בו בעדינות רבה. כדי לפתוח בהליך הגירושין עלינו להחליט האם לפנות לבית הדין הרבני או לבית הדין לענייני משפחה. האם זה משנה?

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2065 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19495 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19303 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19411 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19436 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191233 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica