חפש מאמרים:
שלום אורח
02.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שירותים נוטריוניים לפי חוק הנוטריונים

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/2015879 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

"חוק הנוטריונים, תשל"ו-1976" מפרט מהם תפקידי הנוטריון ומונה שירותים נוטריוניים ייחודיים. החוק קובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. הועדה מונה 7 גורמים ובה שניים מטעם לשכת עורכי הדין, משפטן עובד מדינה המשמש בתור יושב ראש, שני חברים לפחות שהם נציגי ציבור וחבר אחד לפחות שהוא נוטריון. בהינתן ההרכב הזה יכולה הועדה לבחון את בקשתו של עורך דין לקבלת רישיון נוטריון. שירותים נוטריוניים ניתנים רק על ידי עורך דין העומד בתנאי הסף: אזרחות ישראלית או תושב קבע בישראל, חברות בלשכת עורכי הדין, ניסיון של 10 שנים לפחות בעיסוק במקצוע ומתוכן חמש וחצי שנים לפחות בישראל, היעדר הרשעות פליליות שיש עמן קלון בישראל או מחוצה לה.

ועדת הרישיונות רשאית להתנות רישיון נוטריון בהשתתפות בהשתלמות קצרה. מתכונת ההשתלמות נקבעת על ידי הועדה ומטרתה לחשוף את עורך הדין לסוגיות שונות בעבודת הנוטריון. המשתתף נושא בעלות השתתפותו בהשתלמות בצורה חלקית או מלאה, לפי קביעת הועדה. בנוסף, בטרם מתחיל נוטריון לספק שירותים עליו לחתום את שמו בפנקס הנוטריונים המנוהל בפיקוח משרד המשפטים. עליו גם למסור דוגמא של חתימתו ושל חותמו בדרך שנקבעה בתקנות ולשלם את האגרה. נוטריון שלא משלם אגרה שנתית למשך חמש שנים יגרור את הפקעת הרישיון.

סמכויות הנוטריון לפי החוק

בסעיף 7 של חוק הנוטריונים מפורטים כל תפקידי הנוטריון. נוטריון מוסמך לאמת חתימה על מסמך ולאשר שהחתום על מסמך בשם זולתו אכן היה מוסמך לכך. נוטריון גם מוסמך לאשר את נכונותו של העתק מסמך ואת נכונותו של תרגום מסמך. מעבר לכך, הנוטריון מוסמך בסעיף 7 לחוק הנוטריונים לקבל ולאשר תצהיר והצהרה אחרת. הוא מוסמך לאשר שאדם פלוני חי ולאשר את נכונותה של רשימת מצאי. שירותים נוטריוניים אחרים המופיעים בסעיף 7 לחוק הנוטריונים הם עריכת העדה של מסמך סחיר ועשיית כל פעולה דרושה או מותרת על פי דין, לרבות דין של מדינת חוץ. נוטריון מוסמך בסעיף 7 להשתמש בסמכות של נוטריון ציבורי ולאמת הסכם ממון בין בני זוג טרם נישואיהם.

בסעיף 10 מתייחס החוק לדרכים ולתנאים השונים עבור מתן שירותים נוטריוניים. ראשית, החוק אוסר על נוטריון להשתמש בסמכויותיו בעניין של עצמו, של קרובו, של שותפו, של עובדו או של תאגיד שהוא בשליטתו. קרוב נחשב מבחינת החוק לבן זוג, הורה, הורה הורה, הורה בן זוג, צאצא, צאצא בן זוג ובני זוגם של כל אחד מאלה. בנוסף, קרוב משפחה הוא אח או אחות ובני זוגם. שנית, החוק קובע כי נוטריון לא יאמת חתימתו של אדם על מסמך אלא אם החותם עומד בפניו, זוהה וחתם בפניו על המסמך. הנחיות אחרות מסבירות כיצד ניתנים שירותים נוטריוניים מהסוג של אישור העתק, אישור נכונות של רשימת מצאי, אישור שאדם זכאי לחתום בשל זולתו, אישור תרגום, אישור חיים ואי ביול. לפי החוק שר המשפטים רשאי לקבוע תקנות נוספות לגבי יישום סמכויות הנוטריון.

תוצאות פעולה נוטריונית וכללי אתיקה

פרק ד' בחוק הנוטריונים וסעיפים 19-20 מונים את התוצאות של פעולה נוטריונית. לפי הפרק הזה, אישורו של נוטריון מהווה ראיה מספקת בהליך משפטי – ללא צורך בראיה נוספת. הפרק גם מסביר כי ייפוי כוח כללי וייפוי כוח לביצוע עסקאות מקרקעין מקבלים תוקף רק אם נוטריון ערך אותם ואימת את החתימות על גביהם. לבסוף, בפרק ה' מונה החוק את כללי האתיקה של נוטריונים.

 תגיות המאמר: נוטריון


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16768 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161256 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/16746 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151083 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15768 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151075 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירדיני משפחה02/02/15826 צפיות
הליך הגירושין הוא לא הליך פשוט וכדאי לטפל בו בעדינות רבה. כדי לפתוח בהליך הגירושין עלינו להחליט האם לפנות לבית הדין הרבני או לבית הדין לענייני משפחה. האם זה משנה?

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2055 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19493 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19303 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19410 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19434 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191232 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica