חפש מאמרים:
שלום אורח
24.07.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פירוש חלומות: כיצד מבינים משמעות של חלום?

מאת: דר' ירון זפרןחלומות08/11/20138490 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מדוע אנחנו חולמים?

מאז ומעולם ריתקו חלומות את בני האדם. אנחנו יודעים שלא רק מבוגרים חולמים, גם תינוקות ברחם אימם חולמים, וגם בעלי חיים. יודעים זאת לפי תנועות העיניים המהירות (המכונות בלעז REM - Rapid Eye Movements) המאפיינות את שלב החלימה, היות והחולם מאמין שהוא אכן רואה באופן ממשי את הארועים אותם הוא חווה בחלום, ועוקב אחריהם עם העיניים למרות שהן עצומות.

פסיכולוגים מנסים להבין את משמעות החלום ופשרו. פרויד היה מראשוני החוקרים המודרניים של חלומות. הוא הניח שחלומות נושאים אופי מיני, ומבטאים משאלות אסורות שהחולם מוציא לפועל בדמיונו, היות ואין באפשרותו לממש אותם בחייו הממשיים. הוא תיאר את החלום כ"דרך המלך אל הלא מודע".

קארל גוסטב יונג, תלמידו של פרויד, פיתח את נושא החלומות בכוונים חדשים וראה בחלום הרבה יותר מאשר רק מימוש דמיוני של דחפים אסורים. הוא ראה בחלום מורה דרך ומדריך פנימי שעוזר לאדם לממש את עצמו ואת יעודו, להתפתח אישית ורוחנית. יונג האמין שהחלומות הם שער לא רק אל הלא מודע האישי, אלא גם אל הלא מודע הקולקטיבי, אותו רובד עמוק שבו מצויים הארכיטיפים, אותם ניתן לתאר כ"ידע התורשתי של כלל האנושות". הוא ראה את החלום כמבטא אמיתות אוניברסליות החוזרות גם במיתוסים ובאגדות.

תיאורטיקנים רבים ושונים פיתחו את הבנת החלום. כיום רואים בחלום כממלא פונקציות רגשיות רבות ושונות. החל מחלומות שמשמעותם נראית שולית, כאלה המביאים למודעות דברים שלא שמנו לב אליהם מיום האתמול, דברים שלא הספקנו לעבד ולכן אנחנו מתייחסים אליהם במהלך הלילה, ועד חלומות טלפתיים ונבואיים שחושפים לפנינו באופן שאינו מובן לנו ארועים עתידיים או חוויות שעוברים אנשים קרובים לנו ולא היתה לנו דרך לדעת עליהם באופן אחר.

דרך המלך אל הלא מודע

אבל סוג החלומות המעניין ביותר מבחינתי הוא החלומות המביאים להכרתנו תובנות על חיינו, על מהותנו הפנימית, על הקונפליקטים שלנו, ועל הדברים שאיננו מודעים אליהם בעצמנו ובחיינו. בסדנאות שאני מקיים לפירוש חלומות, אני מבקש מהמשתתפים להביא אל המפגשים חלומות טריים שחלמו במהלך השבוע. את החלומות הללו אנחנו מנתחים באופן קבוצתי, בצורת סיעור מוחין, ואגב כך זוכים לא רק להבנת העולם הפנימי שלנו אלא גם להבנת המכאניזם של החלום וכיצד לפרש חלומות שלנו ושל הקרובים לנו גם באופן עצמאי.

שלב חשוב אחד בהבנת החלום כולל את הבנת הסמלים שלו. חשוב לציין שאין שום דרך להבין משמעות של סמל זה או אחר על ידי עיון בספרים על משמעות חלומות. זה מכיוון שהמשמעות של סמלים היא אישית למדי. ניקח לדוגמא סמל פשוט כמו פרפר המופיע בחלום. עבור אדם אחד - חלום על פרפר מבקש לבטא את משאלתו לחופש. עבור אדם אחר חלום על פרפר מתאר טראנספורמציה, כמו הגולם שהופך לפרפר. עבור אדם שלישי הפרפר מייצג את הילדות, היות והוא זוכר את בית סבתו שבו היו פרפרים למכביר. חשוב, לכן, לברר באופן אישי עם החולם מה משמעות הפרפר או כל סמל אחר שחלם עליו - עבורו באופן אישי. מתוך המשמעויות האישיות של הסמלים אנו יכולים להרכיב בהדרגה את העלילה של החלום, וממנה מגיעים לתובנות מרתקות על חיינו ומהותנו הפנימית. החלומות יכולים לספר לנו מה היעוד שלנו, מה הדברים שנפשנו מבקשת ולא הקשבנו אליהם, וכיצד עלינו לנהל את חיינו כדי להצליח ולהיות מאושרים.

בסדנאות לפירוש חלומות אני נתקל שוב ושוב באופן שבו החלומות נותנים משוב גם לפרשנות שנתנו במסגרת הקבוצה. לדוגמא - בלילה לאחר שפירשנו לאחד המשתתפים את חלומו, הוא עשוי לחלום חלום הממשיך את קו המחשבה אותו העלינו ולפעמים אף מתקן אותנו בכך שהוא חוזר ומדגיש פרטים שלא התייחסנו אליהם בחלום המקורי שפירשנו או בהוסיפו פרטים שהיו חסרים לנו להבנת המשמעות העמוקה עוד יותר של החלום. למשל, חולמת סיפרה באחת מסדנאות החלימה שלי חלום שבו היא מסדרת את הבית לקראת הגעתה של אחותה. החלום היה עמוס בפרטים על ההכנות, ובין השאר הזכירה החולמת שכוס קפה נשפכה על הרצפה. היות והחלום היה כל כך עמוס בפרטים לא הקדשנו תשומת לב מספקת לסמל זה של הקפה הנשפך. במפגש הבא סיפרה לנו אותה משתתפת שחלמה חלום המשך, שבו היא מסדרת את הבית לאחר שאחותה כבר הלכה, ומגלה שלא ניקתה את הקפה שנשפך. זו היתה תזכורת לסמל החשוב הזה שלא קיבל התייחסות במפגש הקודם. משמעותו הסתברה בתור לב ליבו של החלום, שייצג את החוויה שלה כמי שלא ערנית למצוקה של אחותה.

חלומות של מודעות והארה

כשקבוצה עובדת על ניתוח חלומות קורה לעיתים קרובות שחלום שמביאה אחת המשתתפות מעורר חלום מקביל או משלים אצל משתתפת אחרת, שמציגה אותו בפני הקבוצה בשבוע שלאחר מכן. באופן זה, נשזרים הסיפורים האישיים של המשתתפים בסדנא ומראים לנו את האופן שבו כולנו קשורים. לדוגמא, משתתפת בסדנא סיפרה חלום שעסק בפחד שלה מאינטימיות. בלילה שאחרי המפגש חלמה משתתפת אחרת שבעלה בוגד בה. מסתבר שפחד זה קינן בה כל כך עמוק עד שהדחיקה אותו לחלוטין. אבל מששמעה את החלום שהובא לקבוצה, ועקב הדיון בנושא, התעוררה גם היא למודעות שלא היתה שם קודם באמצעות החלום שחלמה. זה איפשר לה להביא בפני הקבוצה את החשש שלה במפגש הבא ולעבד אותו. באופן זה מאפשרים לנו החלומות שלנו לפתח את המודעות שלנו ולגדול.

ישנם חלומות מפורסמים שחלמו ממציאים דגולים שהחלום עזר להם לגלות משהו שלא הצליחו לפתור בהיותם ערים. כך לדוגמא, הכימאי הרוסי דימירטי מנדלייב גילה את הטבלה המחזורית בחלום, והיא ממשיכה לשמש כימאים כבסיס לעבודתם עד היום. אליאס הואו, ממציא מכונת התפירה, לא הצליח למצא פתרון לאופן שבו מכונת התפירה שרצה ליצור תעבוד, עד שהתעורר מחלום שבו הוא נתפס על ידי שבט של ברברים, שכוונו את חניתותיהם אליו, ובקצה כל חנית היה נקב. כך קיבל את הרעיון למקם את החור בקצה המחט. צ'ארלס דיקנס, הסופר הידוע, סיפר שאת רב ההשראה לסיפוריו קיבל בחלומות. גם דקארט הפילוסוף טען שלמרבית התובנות הפילוסופיות שלו זכה בחלומותיו. וכמוהם רבים מהאומנים והמדענים קיבלו וממשיכים לקבל את השראתם בחלומות.

כיצד זוכרים חלומות?

אבל מה לעשות כשלא זוכרים חלומות? פעמים רבות מספרים תלמידים שהם לא זוכרים את חלומותיהם. ישנם מי מהם שאפילו סבורים שהם בכלל לא חולמים. כמובן שאין הדבר נכון. כולנו חולמים. אבל לעיתים אכן קשה לנו לזכור את החלומות. ישנם טכניקות שונות לזכירת חלום כמו למשל "משאלת חלום", שנאמרת לפני השינה. אבל הדרך הפשוטה ביותר להגביר את זכירת החלומות היא פשוט להתעניין בהם יותר. כשאנחנו מתחילים להתעניין בחלומותינו אנחנו מגלים שבאורח פלא אנחנו גם זוכרים יותר מהם. כל זמן שלא התעניינו בחלומות שלנו לא היה צורך לזכור אותם בלאו הכי. ברגע שמתחילים לעבוד עם החלומות שלנו ומסתקרנים לגבי משמעותם, אנחנו מוצאים את עצמנו מתעוררים שוב ושוב בבוקר כשחלום טרי בזכרוננו, מוכן ומזומן להביא לנו מסרים, משמעויות, תובנות וראייה מעמיקה יותר של עצמנו ושל חיינו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

דר´ זפרן הוא מורה רוחני ידוע, סופר רב מכר ומנחה סדרה משלו בטלויזיה. הוא מנהל את המכללה ללימודים רוחניים, המציעה קורסי תקשור, שחזור גלגולים ואימון אישי בגישה רוחנית (קואצ'ינג רוחני).

הוא נחשב מורה של מורים בקהילה האלטרנטיבית. רבים מתלמידיו עוסקים בתקשור, שחזור גלגולים ואימון רוחני כמקצוע.

ניתן ליצור עימו קשר באמצעות "המכללה ללימודים רוחניים", בטלפון 03-5660066.

מידע נוסף באתר הבית של דר' ירון זפרן

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת דר' ירון זפרן

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה01/07/151982 צפיות
כיצד תטהרו את המרחב לפני תקשור? איזה צבעים יעזרו לכם לתקשר? איזה קריסטל כדאי להניח בחדר? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה03/05/152138 צפיות
כיצד יכול המלאך מיכאל לעזור לכם? מיהו המלאך כמאל? כיצד יוכלו שניהם לעזור לכם להצליח? כיצד הוא יכול להביא לנו שפע? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה25/03/153287 צפיות
מיהו המלאך צדקיאל? מה מספרת עליו הקבלה? כיצד הוא יכול להביא לנו שפע? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה01/03/151876 צפיות
מיהו המלאך גבריאל? כיצד ניתן לקבל ממנו העצמה וחוזק? כיצד יעזור לכם לאזן את הרוחניות שלכם עם דרישות המציאות? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה29/01/152091 צפיות
כיצד יוכל המלאך רפאל לרפא אתכם? מיהו המלאך חניאל, וכיצד יוכל להביא לחייכם אהבה? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה01/01/151657 צפיות
האם אפשר לתקשר עם אליהו הנביא? כיצד יש בכוחו לעזור לכם? ואיך מתקשרים עם המלאך אוריאל? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאת: דר' ירון זפרןתקשור וטלפתיה01/12/141348 צפיות
האם אפשר לקבל תשובות לשאלות בחלום? כיצד מתקשרים בזמן שינה? איך מקבלים מסרים בחיי היומיום? דר' ירון זפרן, מתקשר ומורה לתקשור, עונה לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר ששואלים תלמידיו.

מאמרים נוספים בנושא חלומות

מאת: מאיר בן מרוםחלומות02/07/152268 צפיות
החלומות שאנו חולמים בכל לילה ולילה הם מפתחות לעולמות עמוקים, קסומים ובעלי מידע רב על חיינו. פתרונם של חלומות נפוץ בתרבויות רבות מאז ומתמיד, וגם אצלנו בקבלה קיימת התייחסות מעמיקה לתחום זה בחיי הנפש והרוח של בני האדם.

מאת: מאיר בן מרוםחלומות02/07/151487 צפיות
החלומות שאתם חולמים הם שבילים לעולמות הלא מודע; הם נתיבים למסרים שהנפש והנשמה שלכם מבקשות להעביר אל המודע שלכם; הם דרך להכיר את עצמכם טוב יותר; והם מפה לכיוונים הנכונים לכם בכל שלב בחיים.

מאת: ירון פלדחלומות11/10/143380 צפיות
הרעיון של מילון חלומות ושל פירוש חלומות אמנם קיים בתרבויות רבות - עוד משחר ההיסטוריה ועד לימינו, אך חשוב מאד לציין כי המשמעויות שנותנים לחלום באופן בסיסי, הן משמעויות שונות מאד. אפשר בהחלט להכיר את המשמעויות השונות, ולחשוב מה זה אומר על עולם החלומות שלנו.

מאת: danikחלומות27/12/138569 צפיות
אני יודע מה אתם חושבים: אני לא בנאדם קטן וקירח בגלימה כתומה, אז למה אני צריך לעשות מדיטציה? אם אתה רוצה שיכולת החלימה הצלולה שלך תרקיע שחקים, אז אתה צריך. סליחה.החדשות הטובות הם - שזה בעצם די כיף. הרבה דברים מגניבים יכולים לקרות במהלך מדיטציה שאתה כנראה לא יודע. זה יכול להרגיש כאילו אתה בהשפעת משככי כאבים חזקים מאוד. והעולם מסתובב בזמן שאתה תוהה מה בעצם קורה.

מאת: מוטי לקסמןחלומות18/07/115182 צפיות
צום, תענית מציינים את י"ז בתמוז על מה צמים? על בני אדם? לא!

מאת: פרפרים המרחב הרוחני דפנה ביסמוטחלומות19/03/116120 צפיות
חלומות הנם ערוץ הרוחני לתת המודע שלנו ולמתרחש בחיי היום יום שלנו. חלומות ילדים הם דבר מופלא שיכול לתת לנו תמונה מדהימה על עולמם של ילדינו ולחוות אותו באמצעות החלום שלהם כפי שאנו עושים עם הציורים של ילדינו. ישנה חשיבות רבה לחלומות של ילדינו במיוחד אילו שמבטאים מצוקה, פחד ועוד ואנו מחויבים לשים עליהם דגש רב על מנת לעזור ולעיתים להציל את הילד. במאמר זה אני מסבירה על הבדלי החלימה בין הגילים השונים, הבדלי החלום בין בנים לבנות, חלוקת החלומות של ילדים לקטגוריות שונות , פירושים לחלומות נבחרים מתוך פורום

מאת: ד"ר זיו מאירחלומות16/01/115412 צפיות
אצל בני האדם היודעים לדווח מילולית נמצאה הקבלה בין חוויות החלום לבין השינה הפעילה, בייחוד לבין המצב של התפרצות המתח האמוציונלי המרובה בעת השינה הפעילה, ובשינה בכלל לקראת שעות ההתעוררות. בבואנו לחפש תשובה לשאלה- האם תינוקות ובעלי חיים חולמים, נבדוק ראשית כל- האם גם אצלם קיים סוג השינה הפעילה על כל התופעות הפיזיולוגיות הכרוכות בו, דבר זה נחקר באופן יסודי ביותר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica