חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהם התנאים לביצוע פעולה נוטריונית?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי04/12/2013675 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מתוקף תפקידו מחויב נוטריון לשורה ארוכה של הגבלות. חוק הנוטריונים קובע במפורש מהם התנאים לביצוע פעולה נוטריונית. החוק אינו משאיר מקום לפרשנות או לספק לגבי חשיבות הפעולה הנוטריונית ומשמעותה המשפטית. על פי החוק, חל על הנוטריון איסור חמור להשתמש בסמכותו לטובת קרובים. נוטריון יכול לבצע פעולה רק אם היא לא ניתנת למען עצמו, קרובו, שותפו, עובדו או תאגיד הנמצא תחת שליטתו. בהקשר הזה כדאי לציין הוראה חופפת המופיעה בכללי האתיקה של הנוטריון, הנשענים על עקרונות דומים של מוסר ומקצועיות.

על פי חוק הנוטריונים מוגדר "קרוב" של נוטריון בתור בן זוג, הורה, הורה הורה, הורה בן-זוג, צאצא, צאצא בן-זוג ובני זוגם של כל אחד מאלה. גם אח, אחות ובני זוגם נחשבים קרובים ועבורם נוטריון אינו רשאי להשתמש באף אחד מבין סמכויותיו הנרחבות.

הוראות שר המשפטים

עוד קובע החוק את השכר שעל נוטריון לגבות ואת דרכי הביצוע בפועל של פעולה נוטריונית. שר המשפטים בישראל רשאי לקבוע בתקנות דרכים ותנאים בהם יבצע נוטריון פעולה נוטריונית, כאשר בין היתר הוא רשאי לקבוע הוראות בדבר שני נושאים מרכזיים. הנושא הראשון הוא בירור כשירותו המשפטית של המתייצב לפני הנוטריון לשם ביצוע פעולה. תחת הבירור יכול שר המשפטים להורות לנוטריון לבדוק האם אותו אדם מבין בצורה נכונה את משמעות הפעולה, את השלכותיה ואת מעמדה המשפטי.

הנושא השני אשר לגביו רשאי שר המשפטים לקבוע הוראות ספציפיות הוא ניהול רשומות. דרכי הביצוע של פעולה נוטריונית מחייבים רישום בצורה מסוימת. שר המשפטים רשאי לקבוע הוראות בדבר רישום על פעולות נוטריוניות, העתקים ממסמכים שעל הנוטריון לשמור ודרכי שמירה או משך זמן השמירה הנדרש עבור אלו.

הדרכים והתנאים לביצוע פעולה נוטריונית מתייחסים בצורה נפרדת אל כל אחד מסמכויות הנוטריון העיקריות. ישנם תנאים עבור אימות חתימה, אישור העתק, אישור נכונות של רשימת מצאי, אישור שאדם זכאי לחתום בשם זולתו, אישור תרגום ואישור חיים. תנאי כללי אחר אותו כדאי להזכיר הוא אי-ביול. על פי התנאי, נוטריון לא ישתמש בסמכותו לגבי מסמך שאינו מבויל כדין.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16792 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161299 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/16776 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151112 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15792 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151106 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/15904 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/04/20171 צפיות
הרבה אזרחים תמימים בנו פרגולה בחשיבה שעמדו בתקנות הפטור והופתעו כאשר קבלו צו הריסה בעקבות קרוי של הותקן נגד הגשם בעיקר. הוצאו אלפי צווי הריסה בנושא זה שסוף סוף מקבל מענה הולם בתיקון תקנות הפטור.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי13/04/20169 צפיות
כשאתה מתמודד עם סוגיה זו, הצעד הראשון שלך הוא להכיר את תקנות פשיטת הרגל המקומיות שלך. מדינות שונות משתמשות בחוקים שונים הנוגעים לפשיטת רגל. לדוגמה, במדינות מסוימות אתה יכול להחזיק את הבית ואת המכונית שלך, אבל באחרים לא. עליכם להכיר את החוקים לפני הגשתם לפשיטת רגל.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/20238 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19538 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19331 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19448 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica