חפש מאמרים:
שלום אורח
04.03.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

החשיבות של דיני נזיקין ותביעות רשלנות רפואית במדינה דמוקרטית

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית02/04/20145967 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

דיני נזיקין מהווים את ליבו של המשפט האזרחי ויש להם מספר מאפיינים ייחודיים העוזרים להבדיל אותם ממשפט פלילי, משפט מנהלי, דיני מעמד אישי וכן הלאה. דיני נזיקין מתמקדים בחיובים לא רצוניים ועוקבים אחר נזק הנגרם לגופו או לרכושו של אדם. דיני נזיקין בודקים בשני שלבים האם קיימת אחריות של גורם הנזק כלפי הניזוק, ומהו הסעד לו זכאי הניזוק מאת המזיק. שאלות אלו מתעוררות במקרים נפוצים של תאונות, תקיפה, לשון הרע, מטרד ובעיקר רשלנות.

על אף העובדה שרשלנות רפואית אינה מקבלת הגדרה עצמאית בחוק הישראלי, יש לה חשיבות אדירה אותה כל אזרח צריך להכיר. רשלנות מן הסוג הזה מבוססת על ההגדרה הכללית של עוולת הרשלנות כפי שמופיעה בסעיפי פקודת הנזיקין. לפי הסעיפים הללו, רשלנות רפואית היא סוג מסוים וספציפי של רשלנות. הרשלנות מתעוררת כאשר מטופל מקבל שירותים רפואיים הגורמים לו נזק תוך סטייה מרמת הנורמה הסבירה. באופן עקרוני, יש צורך בהוכחה של חובת הזהירות, התרשלות וגרימת נזק על מנת לקבל פיצוי. יחסים בין רופא לבין מטופל נחשבים לתחום בו קיימת בבירור חובת זהירות מושגית, על כן את היסוד הזה ניתן להוכיח בקלות. היסודות של התרשלות וגרימת נזק מורכבים יותר. יש צורך בהצגת חוות דעת של רופא אשר תסביר כיצד ההתרשלות גרמה נזק ותוכיח מעל לכל ספק את הקשר בין שני היסודות.

מה הקשר בין קבלת סעד לבין זכויות האזרח?

במדינה דמוקרטית זכאים האזרחים ליהנות ממערכת של הגנות, פיצויים וסעדים. מערכת זו תקפה, אחידה והוגנת כלפי כולם ללא יוצא מן הכלל. דוגמא מצוינת למימוש של המערכת הזו ניתן לראות בארצות הברית ובמדינות נוספות באירופה. זוהי פרדיגמה השולטת בעולם המערבי כבר מאות שנים ואותה בחרה גם ישראל לאמץ. לפיכך, קיים קשר ברור בין היכולת לקבל סעד מטעם מזיק לבין מימוש זכויות האזרח הדמוקרטיות. כמו כן, חוק זכויות החולה מגן על זכויותיהם של כל החולים הניגשים למוסד רפואי מוכר על מנת לקבל טיפול. זהו חוק החל על נותני השירותים הרפואיים הציבוריים והפרטיים, ועל פיו לכל אדם יש זכות לקבל טיפול ללא אפליה. המטופל זכאי בין היתר לטיפול רפואי נאות, לשמירה על כבודו, לסודיות ולקבלת מידע מתוך רשומות רפואיות קיימות.

חוק זכויות החולה מספק למטופלים רשת ביטחון ומגדיר את העבודה שלהם מול רופאים, אחיות וצוות רפואי. החוק אושר בישראל רק בשנת 1996, אולם הוא הספיק מאז להשפיע על לא מעט תחומים ומערכי רפואה. זהו חוק חיוני עבור המדינה הדמוקרטית ולכן הוא עולה לדיון לעיתים קרובות בתביעות של רשלנות רפואית.

הגברת מודעות לזכויות האזרח

העובדה כי קיימות זכויות המגנות על האזרחים לא מבטיחה את הניצול שלהן. עורכי דין, בתי משפט וגורמים רשמיים נוספים משקיעים משאבים רבים בהגברת המודעות לזכויות האזרח. ניתן לעשות זאת באמצעות קמפיינים ציבוריים, הסברים קונקרטיים עבור קהלי יעד מבוגרים והנגשת שירותים רפואיים עבור כלל הציבור. הגברת המודעות מונעת רשלנות רפואית ובמקרים בהם מתקיימת התרשלות, היא יכולה לעזור לאזרחים לפנות לעורך דין על מנת לקבל ייעוץ מקצועי.

אין ספק כי במדינה דמוקרטית יש צורך בדיני נזיקין שיאפשרו חיים תקינים וקבלת סעד. רשלנות רפואית היא מהבחינה הזו נדבך נוסף במערכת המשפט והחוקים של המדינה, אך יש לה משמעות מיוחדת. רשלנות בתחום הרפואה יכולה לגרום נזקים חמורים ולכן כדאי להתמודד איתה בכלים משפטיים המבטיחים קבלת סעד ופיצוי.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16899 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161661 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/16902 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151407 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15888 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151409 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/151021 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

מאת: עורך דין ירון מויאלרשלנות רפואית26/07/171594 צפיות
מערכת המשפט הישראלית מורכבת משלוש ערכאות: בית המשפט העליון, בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט שלום. לצד אלו ישנן מספר ערכאות מקבילות: בית המשפט לעניינים מנהליים, בתי משפט למשפחה, בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד. מורכבות מערכת המשפט ותחומי הסמכויות השונים של כל ערכאה מחייבת עורכי דין להתמקצע בתחומי משפט מסוימים, בכדי שיוכלו לספק ללקוחותיהם שירות מקצועי מתוך היכרות התחום באופן מעמיק על כל רבדיו.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/161075 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/161177 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/161113 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/152065 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151407 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151409 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica