חפש מאמרים:
שלום אורח
08.03.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מאפיינים של רשלנות רפואית במסגרת דיני נזיקין

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית03/04/20145914 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

רשלנות רפואית שייכת לדיני נזיקין ומובחנת מהם על פי שלושה מאפיינים ייחודיים. המאפיין הראשון נקרא חובת הזהירות, אותה ניתן לבחון על פי שני תנאים מצטברים של חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית. חובת זהירות קונקרטית קיימת בכל מערכת יחסים בין רופא לבין מטופל. החולה אינו בקיא בתחום הרפואי ולכן מסתמך על מומחיותו של איש המקצוע במהלך קבלת הטיפול. חובת זהירות זו בוחנת בין היתר האם סוג המזיקים שאליו משתייך המזיק אכן אחראי לסוג הנזקים שנגרם לניזוק, כאשר בין חולה ומטופל אין כאמור ספק. מאידך גיסא, בתי משפט נדרשים לעיתים רחוקות לדון בחובת הזהירות המושגית גם בתיקי רשלנות רפואית, כמו למשל בשאלה האם קיימת חובת זהירות בין רופא לעובר אורח.

חובת זהירות קונקרטית נקבעת בצורה יחסית פשוטה יותר וניתן לבדוק אותה לפי מבחן הצפיות. השאלה העיקרית בהקשר הזה היא האם ניתן וצריך היה לצפות את הנזק. כל עוד התשובה היא חיובית, סביר להניח כי בית המשפט יטה את הכף ויכריע כי חובת הזהירות הקונקרטית הופרה. תפקידו של הניזוק הוא להוכיח את הפרת חובת הזהירות הקונקרטית על מנת לקבל את הסעדים והפיצויים הקבועים בחוק.

מאפיין שני: מהי התרשלות?

תביעות רשלנות רפואית לא חייבות להתבסס על התרשלות. ניתן להגיש תביעות מן הסוג הזה גם בשל פגיעה באוטונומיה או היעדר הסכמה מדעת מצד המטופל, שתי זכויות המובטחות בחוק זכויות החולה. יחד עם זאת, התרשלות מהווה את ליבה של עוולת הרשלנות ובתחום הרפואה ניתן לקבוע אותה על פי מבחן הרופא הסביר. מבחן זה מגדיר מהו סטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא בבואו לתת טיפול. חריגה מהסטנדרט הזה יכולה להיחשב רשלנות ולהביא לפסיקת פיצויים גבוהים על ידי בית המשפט. את הסטנדרט הנקבע על פי מבחן הרופא הסביר ניתן להשוות לפרקטיקה המקובלת, המגדירה מהי רמת הידע והמקצועיות הקיימת וכיצד ניתן להפעילה לטובת המטופלים.

בית משפט כמעט ולא מתערב בקביעת רמת המקצועיות המצופה מצד הרופאים. לבית משפט אין את הרקע הדרוש על מנת להכריע בשאלות מקצועיות מן הסוג הזה, על כן נדרשת חוות דעת של רופא חיצוני. את חובת הדעת יכול להגיש התובע בעוד הנתבע רשאי להתגונן עם חוות דעת משלו. בנוסף, קיימת קטגוריה של מקרי רשלנות בהם בית המשפט יכול לזהות את ההתנהגות הרשלנית גם ללא צורך רמת הבנה של רופא.

מאפיין שלישי: זיהוי הנזק ושימוש בקשר הסיבתי

תובע המעוניין לקבל פיצויים וסעדים מבית המשפט חייב להוכיח קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לבין אותו הנזק. לא ניתן לקבל פיצויים בהיעדר נזק, וזאת גם אם מוכיחים מעל לכל ספק סביר כי אכן הייתה התרשלות בהתנהגות הרופא. במילים אחרות, אין טעם להגיש תביעות רשלנות רפואית במקרה בו הרשלנות לא גורמת נזק ברור ומוכח. נזק מוגדר בחוק כאובדן חיים, נכס, נוחות, רווחה גופנית או שם טוב ובמקרים של רשלנות רפואית הוא מתבטא בעיקר בפגיעה פיזית או מנטאלית.

המהות של קשר סיבתי היא ייחוס אחריות לנתבע בשל הנזק שנגרם לתובע. את הקשר הסיבתי העובדתי ניתן לקבוע על פי מבחן האלמלא, בעוד קשר סיבתי משפטי נבדק על בסיס עקרונות נורמטיביים. עקרונות אלו בוחנים את הסיבה המכרעת אשר הביאה לכאורה לקיומו של הנזק. בית המשפט רשאי להשתמש בקשר הסיבתי על מנת להרחיב או לצמצם את גבולות האחריות של המזיק. בתחום הרפואה נחשב נושא זה לרגיש ודורש התערבות מיוחדת.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד שניר

מאת: אלעד שנירדיני משפחה17/03/16900 צפיות
החלטתם להתגרש ואתם מעוניינים לסיים את הסאגה מהר ככל האפשר. מהי הדרך המהירה ביותר להתגרש? כיצד ניתן להימנע מסכסוכי גירושין ממושכים וכואבים? והאם ניתן להתגרש תחילה ורק אחר כך לדון בסוגיות הנלוות לגירושין? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161663 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי13/03/16902 צפיות
יש כמה אפשרויות הרלוונטיות עבור אזרחים שנפגעו מלשון הרע והוצאת דיבה.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151407 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי09/06/15889 צפיות
עו"ד המעוניין לקבל רישיון נוטריון צריך להגיש הצהרה לועדת הנוטריונים הכוללת פרטים אישיים וחתימה על מספר נקודות חיוניות. מה צריכה לכלול הרצאה זו?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151410 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

מאת: אלעד שנירחוק ומשפט - כללי24/02/151021 צפיות
חוק הנוטריונים מפרט את סמכויות הנוטריון וקובע כי רישיון נוטריון יכול להינתן רק על ידי ועדת הממונה על ידי שר המשפטים. מהם תפקידי הנוטריון?

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית

מאת: עורך דין ירון מויאלרשלנות רפואית26/07/171594 צפיות
מערכת המשפט הישראלית מורכבת משלוש ערכאות: בית המשפט העליון, בתי המשפט המחוזיים ובתי משפט שלום. לצד אלו ישנן מספר ערכאות מקבילות: בית המשפט לעניינים מנהליים, בתי משפט למשפחה, בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט לעניינים מקומיים ועוד. מורכבות מערכת המשפט ותחומי הסמכויות השונים של כל ערכאה מחייבת עורכי דין להתמקצע בתחומי משפט מסוימים, בכדי שיוכלו לספק ללקוחותיהם שירות מקצועי מתוך היכרות התחום באופן מעמיק על כל רבדיו.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית14/12/161075 צפיות
הדרך הנכונה להגיש תביעה ולדרוש פיצוי כספי בגין רשלנות רפואית בלידה היא לפנות למשרד עורכי דין עם ניסיון מעשי בטיפול בתביעות הקשורות לרשלנות רפואית בלידה... קרא עוד

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית28/03/161177 צפיות
מה חשוב להכיר ולדעת כדי לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית? מעבר לניסיון, יש גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון.

מאת: עו"ד אסף אודיזרשלנות רפואית14/03/161113 צפיות
מהי רשלנות רפואית? מה הן הסיבות בגינן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגוף הרפואי המטפל ומה הן תביעות הרשלנות הרפואית הנפוצות ביותר בישראל? כל מה שבאמת צריך לדעת על רשלנות רפואית בשורות שלפניכם.

מאת: שירה אלהרשלנות רפואית07/10/152065 צפיות
לא מעט מקרים של רשלנות רפואית חמורה הסתיימו במוות של המטופל. מיהו התובע בתביעת רשלנות רפואית במקרה כזה? על אילו נזקים ניתן לתבוע פיצויים? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית21/07/151407 צפיות
חברת הביטוח והמוסד הרפואי מעוניינים לחתום על הסכם פשרה כאשר הם יודעים שהתביעה תתקבל בבית המשפט. האם כדאי לחתום על הסדר פשרה?

מאת: אלעד שניררשלנות רפואית25/03/151410 צפיות
לא כל מקרה של רשלנות רפואית גורר פיצוי כספי. עם זאת, מעניין לבדוק כיצד נקבע גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ומה עלול להשפיע עליו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica