חפש מאמרים:
שלום אורח
08.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פרופיל 21: כל מה שרציתם לדעת על הפטור הרפואי מגיוס לצה"ל

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/20151677 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים.
אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

 

מאז שמדינת ישראל קמה, קיימת חובת גיוס לצבא. חובה זו, קבועה בחוק שירות הביטחון ומשמעותה כי על כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל המגיעים לגיל 18 חלה חובה להצטרף לשורות הצבא. ובכל זאת, איך בסופו של יום לא כולם עולים על מדים? ובכן, התשובה לכך מורכבת מכמה רבדים, אך הדרך להבנתה מצויה בסעיפי הפטור משירות צבאי, או כפי שהם מכונים בעגה המקומית "הפטורניקים".

פטור מרכזי במיוחד הוא פטור משירות צבאי מטעמים רפואיים. סעיף 5 לחוק שירות הביטחון קובע כי אם מועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) נמצא לא כשיר כלל לשרת, הצבא למעשה מוותר עליו, והוא משוחרר. הליך השחרור נעשה באמצעות ועדה רפואית, שבמהלכה נקבע כי ה"פרופיל" של המועמד, קרי – סולם הכשירות שלו – הוא 21. זאת, או בהסתמך על נתונים פיזיים שונים, כגון מחלות כרוניות, נכות או מוגבלות, או לאור אינדיקציות ל"אי התאמה נפשית" לשירות הצבאי. הדעות באשר לסיבות שהובילו לבחירה במספר זה דווקא כמסמל את הדרך הביתה מהבקו"ם, נותרו לאורך השנים חלוקות.

רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה? אלה יכולים לפנות ללשכת הגיוס ולפתוח בהליך התנדבות, שבמהלכו, ממש בדומה לצו הראשון, יעברו מבחנים פסיכוטכניים, אימות נתונים, ראיון אישי וועדה רפואית.

במקרה של פטור משירות צבאי מטעמים נפשיים, תועבר הבקשה גם למרכז לבריאות הנפש לבחינה. מה קשור מנילה לאחר קבלת הפטור?

לאחר כל אלה יישלח למועמד או המועמדת לשירות שאלות העדפות ("מנילה") שיורכב מתפקידים המותאמים ליכולתם הפיזית או המנטלית. לאחר מכן ייערך זימון לוועדת מתנדבים וראיון נוסף. אם כל אלה עברו בהצלחה, יקבל המועמד המתנדב צו גיוס. עד שבוע לפני מועד הגיוס מועמד המתנדב לשירות יכול להסיר את בקשתו לשרת. אם לא עשה גן, יוכל לעלות על מדים.

מרגע זה ואילך התהליך עבור מי שקיבל פטור משירות צבאי מטעמים רפואיים דומה לזה של מתגייסי החובה, פרט לשלב הטירונות ששונה מיסודו לאור יכולתם של המשתתפים בו לצאת הבית, ולאור התאמת התכנים שעורך עבורם הצבא. עם זאת, בסופה של הטירונית, יכולים המתנדבים והמתנדבות להשתבץ במגוון תפקידים, לרבות ביחידות המסווגות ביותר של הצבא.

להתייעצות עם עורך דין צבאי היכנסו לאתר


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/15599 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151237 צפיות
צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151310 צפיות
אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15909 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15817 צפיות
רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/15741 צפיות
עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות. עונש מאסר ארוך ורישום פלילי הם חלק מההשלכות הנובעות מעבירות עריקות.

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141060 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/2082 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19499 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19307 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי05/03/19415 צפיות
הגשה של עתירה ללא כל טעות מצריכה בקיאות בענייני משפט אלה

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/01/19438 צפיות
פגיעה אישית היא עניין רציני ואתה לא צריך לקחת את זה בקלות. ללא קשר לתוצאה של המקרה, לקחת מישהו למשימה על רשלנות שלהם הוא יותר מוצדק. להלן המאמר שלהלן יעזור לך עם כל ענייני הפגיעה האישית שלך.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/01/191238 צפיות
כולנו מנהלים את מרוץ החיים שלנו ודואגים להכין ביטוח כזה או אחר לצרות עתידיות שנקווה שלא יפקדו אותנו לעולם. הביטוחים הללו מבטיחים תשלומים כאלו ואחרים שנזכה להם בעתיד ישירות לכיס שלנו, או לטובת טיפולים שלנו או גרוע מכך יועברו ישירות לשארים שלנו במקרה של מוות.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica