חפש מאמרים:
שלום אורח
19.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פרופיל 21: כל מה שרציתם לדעת על הפטור הרפואי מגיוס לצה"ל

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/20151758 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים.
אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

 

מאז שמדינת ישראל קמה, קיימת חובת גיוס לצבא. חובה זו, קבועה בחוק שירות הביטחון ומשמעותה כי על כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל המגיעים לגיל 18 חלה חובה להצטרף לשורות הצבא. ובכל זאת, איך בסופו של יום לא כולם עולים על מדים? ובכן, התשובה לכך מורכבת מכמה רבדים, אך הדרך להבנתה מצויה בסעיפי הפטור משירות צבאי, או כפי שהם מכונים בעגה המקומית "הפטורניקים".

פטור מרכזי במיוחד הוא פטור משירות צבאי מטעמים רפואיים. סעיף 5 לחוק שירות הביטחון קובע כי אם מועמד לשירות ביטחון (מלש"ב) נמצא לא כשיר כלל לשרת, הצבא למעשה מוותר עליו, והוא משוחרר. הליך השחרור נעשה באמצעות ועדה רפואית, שבמהלכה נקבע כי ה"פרופיל" של המועמד, קרי – סולם הכשירות שלו – הוא 21. זאת, או בהסתמך על נתונים פיזיים שונים, כגון מחלות כרוניות, נכות או מוגבלות, או לאור אינדיקציות ל"אי התאמה נפשית" לשירות הצבאי. הדעות באשר לסיבות שהובילו לבחירה במספר זה דווקא כמסמל את הדרך הביתה מהבקו"ם, נותרו לאורך השנים חלוקות.

רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה? אלה יכולים לפנות ללשכת הגיוס ולפתוח בהליך התנדבות, שבמהלכו, ממש בדומה לצו הראשון, יעברו מבחנים פסיכוטכניים, אימות נתונים, ראיון אישי וועדה רפואית.

במקרה של פטור משירות צבאי מטעמים נפשיים, תועבר הבקשה גם למרכז לבריאות הנפש לבחינה. מה קשור מנילה לאחר קבלת הפטור?

לאחר כל אלה יישלח למועמד או המועמדת לשירות שאלות העדפות ("מנילה") שיורכב מתפקידים המותאמים ליכולתם הפיזית או המנטלית. לאחר מכן ייערך זימון לוועדת מתנדבים וראיון נוסף. אם כל אלה עברו בהצלחה, יקבל המועמד המתנדב צו גיוס. עד שבוע לפני מועד הגיוס מועמד המתנדב לשירות יכול להסיר את בקשתו לשרת. אם לא עשה גן, יוכל לעלות על מדים.

מרגע זה ואילך התהליך עבור מי שקיבל פטור משירות צבאי מטעמים רפואיים דומה לזה של מתגייסי החובה, פרט לשלב הטירונות ששונה מיסודו לאור יכולתם של המשתתפים בו לצאת הבית, ולאור התאמת התכנים שעורך עבורם הצבא. עם זאת, בסופה של הטירונית, יכולים המתנדבים והמתנדבות להשתבץ במגוון תפקידים, לרבות ביחידות המסווגות ביותר של הצבא.

להתייעצות עם עורך דין צבאי היכנסו לאתר


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/15654 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151324 צפיות
צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151378 צפיות
אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15976 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15873 צפיות
רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/15798 צפיות
עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות. עונש מאסר ארוך ורישום פלילי הם חלק מההשלכות הנובעות מעבירות עריקות.

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141138 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2054 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2035 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2017 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2025 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2019 צפיות
"מפקח מס הכנסה" הינו מי שעבר קורס מפקחים ומונה על-ידי שר האוצר להיות "מפקח מס". מפקחי המס הוכשרו לבצע ביקורות, בדיקות ספרים, בדיקות מסמכים ודוחות ולהמליץ לפקיד השומה, על הוצאת שומות בהתאם לממצאים ולהוראות החוק השונות.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2014 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2016 צפיות
פקודת מס הכנסה קובעת לבעלי העסקים (הנישומים) כיצד עליהם לנהל את פנקסי החשבונות תוך רישום ההכנסות הנובעות מעסק או משלח יד. יתר על כן, קיימות הוראות ניהול ספרים [הוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ג 1973],

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica