חפש מאמרים:
שלום אורח
24.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בדיקת סמים בשתן: מתי מותר לסרב?

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/20151896 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

בדיקת סמים בשתן היא אחד מהכלים היעילים ביותר העומדים לרשות המשטרה הצבאית החוקרת. שרידי סם עשויים להישאר בגוף המשתמש גם לאחר שבועיים ויותר מאז השימוש בסם, ומציאת שרידים כאלה מובילה כמעט בוודאות להרשעה בגין עבירה על פקודת הסמים המסוכנים. מכאן, הדרך למאסר, רישום פלילי ועוד כמה מרעין בישין – קצרה.

בדיקת סמים בשתן במסגרת פעילות יזומה – מותר לכם לסרב!

כדי להילחם בתופעת השימוש בסמים בצבא, נלחם צה"ל בכל החזיתות כדי למגר את הנגע. אם זה במניעה, אם באכיפה ואם בענישה. כחלק מצעדי המנע הננקטים במסגרת המאבק, עורכת מצ"ח בדיקות יזומות מעת לעת, במסגרתן נדרשים חיילי היחידה בה נערכת הפעילות לתת דגימת שתן במטרה לאתר חיילים שהשתמשו בסמים. כשמתקיימת בדיקה כזו, רוב החיילים משוכנעים שמחובתם לבצע בדיקת סמים בשתן, ואם יסרבו לבדיקת השתן הם יעוררו חשד ויעברו על חוקי הצבא. אם כן, מדובר בטעות. אין כל חובה לבצע בדיקת שתן לגילוי שרידי סם, גם אם אנשי מצ"ח העורכים את הבדיקות ינסו לאיים עליכם שסירובכם הופך אתכם לעבריינים או חשודים.

בדיקת סמים בשתן במסגרת חקירת מצ"ח

המקרה השכיח יותר בו תידרשו לעבור בדיקת סמים בשתן, יהיה במסגרת חקירת מצ"ח המתנהלת כדי לברר חשד לעבירה על פקודת הסמים המסוכנים. במקרה כזה, סירוב נראה כדבר בלתי־הגיוני בעליל; חוקרי מצ"ח עושים הכל כדי להסביר לנחקרים עד כמה מצבם בכי רע, וכנגד החשודים מופעלים אינספור תכסיסים ומניפולציות כדי לסחוט מהם הודאה שתפליל אותם ותגרום להרשעתם. גם אם יאיימו עליכם שסירוב לבדיקת שתן מהווה הודאה – יש לכם זכות לסרב.

עם זאת, חקירת מצ"ח שונה לגמרי מבדיקה אקראית, וסביר להניח שהחוקרים לא יוותרו על רצונם, ויפנו לקבלת צו קש"ב (קצין שיפוט בכיר) שיורה לכם לבצע את הבדיקה. סירוב לבדיקת סמים בשתן שהורה עליה קצין שיפוט בכיר, הוא עבירה שהעונש עליה זהה בחומרתו לעבירת שימוש בקנאביס או במריחואנה. סירוב במצב זה יגרור אתכם לחקירת מצ"ח נוספת, הפעם על עבירת סירוב להיבדק, ומשם לבית הדין הצבאי ולכלא הצבאי. אם כן, אם נדרשתם להיבדק בדיקת שתן במסגרת צו קש"ב – ממש לא מומלץ להתנגד.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/151057 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151795 צפיות
צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/151450 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/151274 צפיות
רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/151191 צפיות
עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות. עונש מאסר ארוך ורישום פלילי הם חלק מההשלכות הנובעות מעבירות עריקות.

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/152353 צפיות
רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/142307 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/11/201367 צפיות
כיצד תרגישו אם ביום בהיר אחד ידפקו לכם על הדלת וימסרו לכם ביד "צו הריסה מנהלי"? או אולי תמצאו את צו ההריסה מודבק על המבנה או סתם זרוק בכניסה לבניין. מדובר ככל הנראה על הסיטואציה שלא הייתם מוכנים לה או רוצים להימצא בה. בעקבות הלשנה של "שכנים טובים" או עקב ערנות של מפקחי הבניה זה בהחלט יכול לקרוא גם לך אם בנית ללא היתר. רבים נאלצים להתמודד עם מציאות שכזאת לראשונה, מבלי שיהיו מודעים לזכויות, החובות ודרכי הפעולה הרלוונטיות להם.

מאת: בנימין קלינגרפלילי08/09/201187 צפיות
1. עבירות מינהליות (א) שר המשפטים רשאי לקבוע בתקנות כי עבירה על הוראה שנקבעה בחוק מהחוקים המנויים בתוספת או התקנות שהותקנו לפיו, שאינה פשע, היא עבירה שבשלה ניתן להטיל קנס בדרך מינהלית (להלן - עבירה מינהלית); הקביעה יכול שתהיה דרך כלל, בתנאים או בסייגים. (ב) תקנות לפי סעיף קטן (א) טעונות הסכמת השר הממונה על ביצועו של החוק שלפיו נקבעה העבירה, ואישור ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת (להלן -הועדה). (ג) נקבע בתקנות לפי סעיף קטן (א) כי עבירה פלונית היא עבירה מינהלית, יחולו הוראות חוק זה גם לגבי עבירה

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/191566 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/181467 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/161899 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/161932 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/162532 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica