חפש מאמרים:
שלום אורח
09.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

נפקדות מצה"ל

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/2015860 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מה זו בעצם נפקדות, ומה ההבדל בין נפקדות לעריקות? עריקות ונפקדות הן למעשה אותה עבירה: היעדרות מן השירות הצבאי שלא ברשות. ההבדל העיקרי ביניהן הוא למטרות ענישה; הבדל שנוצר מן הצורך ביצירת דרגות חומרה שונות לעבירת ההיעדר מן השירות. כך נקבע כי נפקד הוא חייל שנעדר עד 21 יום רצופים מן השירות הצבאי, מהיום ה-21 תחשבו לעריקים. במאמר זה נתמקד בעבירה הקלה מבין השתיים – נפקדות.

נפקדות יכולה להיות גם איחור בחצי שעה לבסיס. הגעתם ב-10:30 במקום ב-10:00? זו נפקדות.

עבירת נפקדות מצה"ל מבוססת על סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי (תשט"ו-1955) שקובע עונש מאסר עד שלוש שנים לחייל הנעדר מן השירות הצבאי שלא ברשות, או לחייל שנעדר מן המקום בו היה אמור להימצא באותה שעה על פי דין, אלא אם החייל הצליח להוכיח כי היה "היתר או הצדק סביר אחר לכך".

על פי שתי פקודות מטכ"ל שנכתבו בעניין נפקדות ועריקות נקבע אופן הטיפול בעבירות נפקדות ועריקות וכן הוגדר מיהו נפקד ומיהו עריק.

על פי החוק, אין הבדל בין נפקד משירות מילואים, נפקד משירות סדיר, או נפקד מהגעה לבקו"ם לאחר קבלת צו גיוס. יותר מכך, חייל שנמצא ביחידה אחת למרות שהועבר ליחידה אחרת – גם הוא נחשב לנפקד.

יש שני סוגי נפקדות:

נפקדות קלה – היעדרות של עד 24 שעות מן השירות.

נפקדות – מעל 24 שעות היעדרות ועד 21 יום (כאמור, מ-21 יום תחשבו לעריקים).

פקודות המטכ"ל העוסקות בנפקדות מגדירות יחס שונה לשני סוגי העבירה. אם נעדרתם עד 24 שעות (נפקדות קלה), אתם זכאים למשכורת צבאית על הזמן בו נעדרתם, וגם לכל תשלומי הת"ש האחרים להם אתם זכאים. מעבר ל-24 שעות, תאבדו את הזכאות לכל שכר על זמן ההיעדרות וכל תשלומי הת"ש יוקפאו.

הבדל משמעותי נוסף הוא התב"ן. תב"ן הוא תקופה בלתי נמנית, כלומר, ימים שלא נחשבים לימי שירות בצה"ל ותצטרכו להשלים אותם לפני השחרור. מה שאומר, למעשה – דחייה של תאריך השחרור מהצבא. בנפקדות קלה עד 24 שעות, זמן ההיעדרות לא נחשב לתב"ן שלילי, כך שלא תצטרכו להוסיף יום לתאריך השחרור שלכם. בנפקדות, כל יום בו נעדרתם ייחשב למניין תב"ן שלילי וידחה את שחרורכם מצה"ל.

כנפקדים אתם עדיין זכאים לקבל שירותי רפואה צבאיים, אם כי סביר להניח שמפגש עם רופא צבאי יוביל להבאתכם לדין משמעתי.

לאחר שמונה ימים של היעדרות, קיים נוהל צבאי המורה למפקד היחידה להגיע לביתכם עם רכב ולבדוק אם נפגעתם. במקרה שאתם נושאים נשק, תזכו לביקור תוך 48 שעות. לאחר שתימצאו בריאים ושלמים בבית אמור המפקד לשכנע אתכם לחזור לבסיס עם רכבו. למעשה, כנראה שלא תזכו לביקורו של המפקד, ומי שיגיע יהיה חייל זוטר שאפילו רכב אין לו. הוא יהיה מצויד במכתב רשמי המסביר את משמעות העבירה שביצעתם וחומרתה.

עם הסגרתכם או תפיסתכם בידי צה"ל, תועמדו לדין משמעתי במסגרת היחידה, הליך המתקיים בפני המפקד או קצין אחר בעל סמכות. היתרון בהליך משמעתי על פני דין צבאי, מעבר לעונש המקל יותר, הוא עניין הרישום הפלילי. רק לבית דין צבאי יש אפשרות לגרום לרישום פלילי, דבר שיוכל להזיק לכם שנים ארוכות אחרי שהשתחררתם מהצבא.

הקצין יכול לגזור עליכם עונשים שונים, בהם ריתוק לבסיס וחמור מכך – מחבוש. העונש המקסימלי על נפקדות מצה"ל הוא 35 ימי מחבוש.

צה"ל מאוד לא אוהב עבירות נפקדות, וכדאי שתהיה לכם סיבה טובה לכך שנעדרתם. ולא, אם חתכתם מהבסיס כדי לראות את החברה זו ממש לא סיבה טובה. מישהו מבני המשפחה הקרובים זקוק נואשות לעזרתכם הצמודה, מצבכם הנפשי מעורער, סבלתן הטרדות מהמפקד, נתקלתם בהתעללויות – כל אלה סיבות שיכולות להקל את העונש הצפוי לכם.

מערכת השיפוט הצבאי היא מערכת סבוכה ונוקשה הדורשת היכרות מעמיקה כדי לפעול בתוכה. אם אתם נפקדים, כדאי מאוד שתעזרו בעורך דין צבאי כדי שלא תאלצו לשאת בעונש קשה ומחמיר.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/15643 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151312 צפיות
צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151364 צפיות
אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15961 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/15784 צפיות
עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות. עונש מאסר ארוך ורישום פלילי הם חלק מההשלכות הנובעות מעבירות עריקות.

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/151732 צפיות
רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141123 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: עו"ד אברהם זאדה הרפזחוק ומשפט - כללי15/07/2081 צפיות
טיפים לבחירת עורך דין משפחה

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי16/06/20175 צפיות
צו הריסה ללא הליך פלילי לפי סעיף 239 כן יש הליך כזה! סעיף 239 לחוק התכנון והבנייה, תשכ"ה-1965 מקנה לבית המשפט את הסמכות להורות על מתן צו להריסת בנייה בלתי חוקית גם ללא קיום של הליך פלילי והגשת כתב אישום וזאת בעיקר בנסיבות שבהן לא ניתן להעמיד לדין פלילי את מי שאחראי לאותה בנייה בלתי חוקית וכן על מנת לאפשר למוסדות התכנון ולרשויות האכיפה להתמודד עם עבירות בנייה שהתיישנו וכדי למנוע את הנצחתן.

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/04/20374 צפיות
הרבה אזרחים תמימים בנו פרגולה בחשיבה שעמדו בתקנות הפטור והופתעו כאשר קבלו צו הריסה בעקבות קרוי של הותקן נגד הגשם בעיקר. הוצאו אלפי צווי הריסה בנושא זה שסוף סוף מקבל מענה הולם בתיקון תקנות הפטור.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי13/04/20310 צפיות
כשאתה מתמודד עם סוגיה זו, הצעד הראשון שלך הוא להכיר את תקנות פשיטת הרגל המקומיות שלך. מדינות שונות משתמשות בחוקים שונים הנוגעים לפשיטת רגל. לדוגמה, במדינות מסוימות אתה יכול להחזיק את הבית ואת המכונית שלך, אבל באחרים לא. עליכם להכיר את החוקים לפני הגשתם לפשיטת רגל.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/20360 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19595 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica