חפש מאמרים:
שלום אורח
03.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/20151295 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

עבירות סמים בצבא מהוות נתח עצום מהתיקים הנחקרים במצ"ח. למרות הענישה המחמירה והבדיקות היזומות שעורכת מצ"ח לאיתור חיילים שצרכו סמים - מספר התיקים רק נמצא בעלייה. ישנם שיטענו כי הדבר מוכיח על מאבק חסר תוחלת המבזבז משאבים מיותרים, וכי צריכת סמים קלים הפכה לנורמה חברתית שגם מדיניות מחמירה לא תוכל לה, ויהיו שיאמרו כי פני הדברים היו נראים גרוע הרבה יותר אם לא המלחמה שעורך הצבא נגד עבירות סמים. בכל מקרה, מדיניות הצבא כלפי עבירות כאלו היא להחמיר ככל שניתן, בוודאי אם נשווה את היחס הניתן לאזרחים שביצעו את אותן עבירות.

עבירות סמים בצבא - פגיעה באחריות ובמשמעת

צה"ל רואה בחיילים שצרכו סמים כמי שמאיימים על יציבות המערכת ופוגעים במשמעת הצבאית. על פי תפיסת הצבא, חייל המשתמש בסמים - גם אם מדובר בסמים קלים במהלך חופשה בבית - לא יכול להיות אחראי ודרוך די הצורך לפעילות צבאית חיונית. כפועל יוצא מתפיסה זו, צה"ל יחתור תמיד לענישה מחמירה ככל האפשר, ועל אף שעבירות סמים אינן ייחודיות לצה"ל ובית משפט אזרחי יכול לדון בהן, במערכת הצבאית יש מדיניות ברורה - המגובה על ידי היועץ המשפטי לממשלה -  המטילה את הטיפול בעבירות סמים בצבא לבתי הדין הצבאיים, במטרה להחמיר את הענישה לעבריינים.

עבירות סמים בצבא: ההשלכות

אם עלה חשד כי חייל מעורב בעבירות סמים, על המפקד שלו לדווח ללא כל דיחוי למצ"ח, כדי שזו תפתח בחקירת המקרה. במקרים רבים מצ"ח תבחר לעצור את החשודים, לפעמים עד תום ההליכים. בנוסף, אם החייל החשוד מחזיק ברישיון נהיגה צבאי, זה יילקח ממנו מידית, ולא יוחזר עד להחלטה בעניין מצד רשות הרישוי בצה"ל - החלטה שתינתן רק לאחר פסק הדין.

הרשעה בעבירות סמים בצבא גוררת עמה השלכות חמורות אף יותר, שתוצאותיהן עשויות ללוות את המורשע לאורך שנים רבות. בדרך כלל, הרשעה בעבירות סמים גוררת עמה הורדה לדרגת טוראי, הורדת סיווג ביטחוני ושחרור מצה"ל. אם נגזר על המורשע עונש מאסר בפועל בכלא הצבאי, ייזקף לחובתו של החייל רישום פלילי - דבר שעתיד לגרום נזק רב לחיים האזרחיים; לקבלה לעבודה, נסיעות למדינות מסוימות, לימודים גבוהים. בנוסף לאיסור על נהיגה ברכב צבאי המוטל מידית עם היוודע דבר החשד, הצבא יכול להורות על שלילת רישיון נהיגה אזרחי, שאם וכאשר יוחזר יהיה זה רק לאחר תהליך ארוך ומייגע מול רשות הרישוי, הכולל מבדקים פסיכולוגיים, ראיונות, מבחן מעשי ועוד.

לסיכומו של עניין, עבירות סמים בצבא גוררות עמן השלכות חמורות ביותר, ומדיניות הצבא מחמירה במיוחד עם חיילים המעורבים בעבירות כאלו. שמרו על עצמכם, והכי חשוב: אם נמצאתם מעורבים בשימוש בסמים, פנו מהר ככל האפשר לעו"ד צבאי מנוסה, כדי לתכנן את הצעדים הבאים שלכם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/15628 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151344 צפיות
אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15944 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15847 צפיות
רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/15771 צפיות
עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות. עונש מאסר ארוך ורישום פלילי הם חלק מההשלכות הנובעות מעבירות עריקות.

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/151714 צפיות
רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141111 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/19516 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/18509 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/16952 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/16946 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161329 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: elichai rubinפלילי14/03/161173 צפיות
לרבים מאיתנו, שאינם עורכי-דין ולא בקיאים בהבדלים משפטיים, המילה "פלילי" מתקשרת עם "דבר לא רצוי" או "מעשה רע". רובנו לא יודעים האם יש הבדל בין עבירה פלילית לעבירת תעבורה ומהו בכלל התחום בעריכת דין שנקרא "אזרחי". במאמר קצר זה, אנסה להסביר את ההבדלים ביניהם וכפי שתראו – ההבדלים משמעותיים מאד

מאת: אביב יועציםפלילי14/02/161117 צפיות
כתב אישום הינו המסמך שפותח את המשפט כנגד הנאשם והוא כולל מספר סעיפים קבועים ואת כל העובדות שנאספו כנגד המואשם, עדי התביעה והסעיפים בחוק שהופרו, כביכול, על ידו. ביטול המסמך מונע את ההגעה למשפט כך שאין ענישה וכל הטיפול בתיק מופסק. את הביטול ניתן לבצע בנקודות זמן שונות כאשר המוקדמת ביותר היא כאשר התיק עדיין נמצא בידי המשטרה ועדיין לא עבר לבית המשפט. כאן נלמד מעט יותר אודות אפשרויות הביטול השונות בנקודת זמן זו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica