חפש מאמרים:
שלום אורח
09.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עריקות מצה"ל

מאת: אלעד ירוןפלילי02/06/2015783 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עריקות מצה"ל היא עבירה חמורה על החוק שיכולה לגרום לתוצאות קשות במיוחד עבור העריק, גם לאחר שנים רבות באזרחות.

בחוק השיפוט הצבאי יש שלושה סעיפים עיקריים העוסקים בעריקות מצה"ל:

סעיף 92 – עונש מאסר של עד 15 שנה לעריק. עריק לצורך העניין הוא מי שנעדר מהשירות הצבאי ללא כוונה לחזור אליו.

סעיף 93 – היעדרות מהצבא למשך 21 ימים רצופים = עריקות.

סעיף 94 – מאסר עד שלוש שנים למי שנעדר מהשירות הצבאי או לא היה במקום בו היה מחויב להיות.

בדרך כלל, אם נעדרתם למשך תקופה קצרה יחסית והייתה לכם סיבה מוצדקת, תצטרכו להתמודד עם כתב אישום על פי סעיף 94, מה שאומר שהעונש יכול להגיע עד לשלוש שנים מאסר. אם נעדרתם לתקופה ארוכה במיוחד וללא שום הצדקה, אתם עלולים להיחשף לאישום חמור בהרבה המבוסס על סעיף 92 – עד חמש עשרה שנות מאסר.

בין אם אתם חיילים בשירות סדיר שלא חזרתם לבסיס מהחופשה, בין אם אתם חיילי מילואים שלא הגעתם לשירות, אם נעדרתם יותר מ-21 יום רצופים – זו עריקות מצה"ל, והמשטרה הצבאית בדרך אליכם. גם אם עדיין לא חוילתם ורק קיבלתם צו גיוס, אם לא התייצבתם בבקו"ם – החוק מחשיב אתכם כעריקים לכל דבר ועניין. למרות זאת, אם אתם חיילי מילואים מצבכם יהיה קל יותר. בדרך כלל הפרקליטות מגישה כתב אישום נגד עריקים משירו מילואים רק לאחר שנת היעדרות.

לאחר 21 ימי היעדרות, הטיפול בעניינכם יועבר מהיחידה בה אתם משרתים למדור עריקים, והשם שלכם ידווח לכל רשויות האכיפה תחת הכותרת "עריק". מה שאומר שגם במהלך בדיקת רישיונות שגרתית, אתם צפויים להסגרה לידי המשטרה הצבאית. בשלב זה מוצא נגדכם גם צו עיכוב יציאה מהארץ, אם תכננתם טיול לחו"ל, כנראה שתצאו משדה התעופה עם אזיקים על הידיים. אם אתם כבר בחו"ל ונגנב לכם הדרכון, אל תצפו לעזרה. עריקים לא זכאים לשירות מהקונסוליה.

כעריקים, אתם לא זכאים לת"ש (תנאי שירות) מצה"ל. כל התשלומים שקיבלתם עד כה ייפסקו, וכל בקשה שהגשתם לא תטופל. לאחר 60 יום לא תוכלו לקבל שירותי רפואה מצה"ל, אלא אם כן מדובר במקרה חירום. ברור מאליו כי אין מה לדבר על משכורת מהצבא עבור ימי היעדרות. לא רק שלא תקבלו שכר על הימים בהם נעדרתם, גם תצטרכו להחזיר אותם לצבא. מה שאומר למעשה – דחיית תאריך השחרור מצה"ל עד להשלמת מספר ימי ההיעדרות.

יש שתי דרגות חומרה עיקריות בעריקות מצה"ל:

1. עד 75 יום – אתם עתידים להישפט בהליך משמעתי בפני קצין שיפוט בכיר. עונש מאסר, אם יהיה כזה, יהיה קצר מאוד, מה שגם יפחית את הרישום הפלילי. לא תהיו זכאים לייצוג עורך דין צבאי.

2. מ-75 יום או אם זו ההיעדרות השנייה שלכם – הסתבכתם. אתם צפויים להליך פלילי בבית דין צבאי. במשפט שייערך אתם עלולים להיענש בתקופות מאסר ארוכות במיוחד. אם אתם נושאים דרגה פיקודית כלשהי – כנראה שתודחו לדרגת טוראי. אם זה לא מספיק, יהיה לכם רישום פלילי, דבר שעלול להפריע לכם שנים רבות אחרי ששכחתם מהצבא.

לסיבות ההיעדרות שלכם מהצבא יש משמעות רבה שיכולה להשליך על כל אופן הטיפול בעניינכם. מחלה, מצב נפשי או כלכלי, אולי בן משפחה שזקוק לטיפולכם, כל אלה יכולים להקל את הטיפול בכם, אם רק תעשו זאת בדרך יעילה. לכן כדאי מאוד שתשתמשו בשירותיו של עורך דין צבאי שמכיר את המערכת מקרוב ויסייע לכם בסבך המשפטי בו אתם נמצאים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אלעד ירון

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי31/12/15643 צפיות
פטור מטעמי בריאות, או בשמו העממי 'פרופיל 21', הוא אחד מהגורמים העיקריים לשחרור מהשירות בצה"ל. עם השנים הפך סוג הפטור הזה למוקד לחששות שונים ומשונים עבור אזרחים רבים. כמה אמיתות על משמעותו של פרופיל 21

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151312 צפיות
צה"ל מנהל מאבק חסר פשרות בשימוש בסמים במסגרת הצבא, המתמקד באכיפה, מניעה וענישה. בסופו של יום, מסתבר שממש לא כדאי להיות מעורב בעבירות סמים בצבא

מאת: אלעד ירוןפלילי15/12/151364 צפיות
אחד מהכלים בהם משתמשת מצ"ח כדי לאתר חיילים המעורבים בעבירות סמים הוא בדיקת שתן. זה יכול להיות במסגרת פעילות יזומה לאיתור עבריינים או במהלך חקירה ספציפית – לא בטוח שאתם חייבים להיבדק. כל מה שצריך לדעת על בדיקת סמים בשתן

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15961 צפיות
פרופיל 21 הוא קודם כל מיתוס. כל כך הרבה שמועות חסרות בסיס, הפחדות וגוזמאות מופרחות ברחוב הישראלי בקשר לפרופיל 21, עד שלא רבים יודעים מה משמעות צמד המילים האלה ומה השלכותיהן למעשה (רמז: כמעט ואין השלכות).

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי02/06/15860 צפיות
רבים מן החיילים הנחשבים נפקדים כלל אינם מודעים לעבירה החמורה על החוק אותה הם מבצעים. נפקדות מצה"ל היא אחת העבירות אליהן מתייחס הצבא בחומרה יתרה, בעיקר בשל הזלזול במשמעת הצבאית והפגיעה בביטחון המדינה הנגרמת מעבירות נפקדות ועריקות.

מאת: אלעד ירוןחוק ומשפט - כללי09/02/151732 צפיות
רבים ממקבלי הפטור משירות צבאי שבים לביתם ומתחילים את חייהם האזרחיים. אך מה קורה עם מי שמסרבים לקבל את הגזירה?

מאת: אלעד ירוןתורת המשפט09/12/141123 צפיות
לעריקות מצה"ל ולנפקדות יש משמעות דומה, אולם משקלה של העריקות מצה"ל רב יותר בשל משך הזמן הארוך יותר של היעדרות מהשירות הצבאי. כאשר מדובר בעבירת נפקדות, נכללת בהגדרתה גם היעדרות קצרה מהבסיס, למשל, בשל איחור קצר בהגעה לבסיס. לא תמיד יינקטו נגד החייל צעדים, ואם כן, הרי שלא יהיו אלה צעדים משמעותיים.

מאמרים נוספים בנושא פלילי

מאת: בנימין קלינגרפלילי01/09/19534 צפיות
אכיפה שיפוטית סימן ה' לחוק התכנון והבנייה: באחריות יחידת החקירה בוועדה המקומית לבצע חקירה בהתאם להנחיות ולכללים שמפורסמים מעת לעת על מנהל היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה. ובסיום החקירה להעביר לתובע את חומר החקירה להכרעה בדבר העמדה לדין והגשת כתב אישום.

מאת: אבי דוידיפלילי21/11/18529 צפיות
עורך דין פלילי בצפון מסביר על תנאים של שחרור בערבות ועל הסיכויים לאישור בקשת השחרור בערבות.

מאת: שירה אלהפלילי27/07/16970 צפיות
אדם בן 39, ללא עבר פלילי, מכר לחבריו סם מסוג חשיש בכמה הזדמנויות שונות. בית המשפט, בצעד חריג ביותר, החליט שלא להרשיע אותו, והסתפק בלשלוח אותו לבצע שירות לציבור.

מאת: אופירפלילי05/04/16963 צפיות
יש מסמכים שעבורם תרגום נוטריון הוא מתבקש והגיוני אך יש גם סוגים נוספים של תרגום נוטריון שמעט מפתיע שיש צורך לגביהם בתרגום מיוחד של נוטריון.

מאת: אלעד שנירפלילי17/03/161348 צפיות
הטרדות מיניות אינן נחלתם של מבוגרים בלבד, והן מתרחשות גם בקרב בני נוער. מהו היחס של החוק לקטין המטריד מינית? כיצד בית הספר מטפל באירוע הטרדה מינית? וכיצד ניתן לזהות שהילד שלך מוטרד מינית? על כך במאמר שלפניכם.

מאת: elichai rubinפלילי14/03/161194 צפיות
לרבים מאיתנו, שאינם עורכי-דין ולא בקיאים בהבדלים משפטיים, המילה "פלילי" מתקשרת עם "דבר לא רצוי" או "מעשה רע". רובנו לא יודעים האם יש הבדל בין עבירה פלילית לעבירת תעבורה ומהו בכלל התחום בעריכת דין שנקרא "אזרחי". במאמר קצר זה, אנסה להסביר את ההבדלים ביניהם וכפי שתראו – ההבדלים משמעותיים מאד

מאת: אביב יועציםפלילי14/02/161138 צפיות
כתב אישום הינו המסמך שפותח את המשפט כנגד הנאשם והוא כולל מספר סעיפים קבועים ואת כל העובדות שנאספו כנגד המואשם, עדי התביעה והסעיפים בחוק שהופרו, כביכול, על ידו. ביטול המסמך מונע את ההגעה למשפט כך שאין ענישה וכל הטיפול בתיק מופסק. את הביטול ניתן לבצע בנקודות זמן שונות כאשר המוקדמת ביותר היא כאשר התיק עדיין נמצא בידי המשטרה ועדיין לא עבר לבית המשפט. כאן נלמד מעט יותר אודות אפשרויות הביטול השונות בנקודת זמן זו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica