חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

להבין את מטרת הבדיקות הפסיכולוגיות למועמדים ליחידות המובחרות

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/2012673 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מבחנים פסיכולוגיים ואחרים המתבצעים למועמדים הם לא עניין של המזל; הכנה מוקדמת תאפשר למועמד לשפר את הציונים שלו ולהתמודד ביתר קלות תוך התמקדות במה שנתבקש בתהליך הבדיקה.

מבחנים פסיכולוגיים אלו מתמקדים בהיבטים שונים של האישיות של האדם אולם גם בוחנים את ה הידע של המועמד על העולם וכיצד הוא תופס את הדברים. מבחנים אחרים, כגון חשיבה מילולית ומספרית, תכונות אישיות, הערכה ויכולות אחרות, כגון סיבולת תורמות גם הן לבנית הפרופיל האישיותי של המועמד ולקבלת ציון כולל המיועד להעריך את יכולתו של המועמד להצליח בתפקידו בשירות הצבאי.

 

להבין את מטרת הבדיקה הפסיכולוגית.

לדעת את הסיבה מדוע הצבא בחר להשתמש בבדיקה מסוימת לתפקיד מסוים עשוי לגרום להקלה על חלק מהחששות האפשריים שקיימים אצל מועמדים, שהבדיקות הללו נועדו להכשיל אותם או למנוע מהם להתקבל.  באופן כללי, הבדיקות הללו נועדו לגלות את האנשים המוכשרים ביותר והמתאימים ביותר למשימות מסוימות והאם הם יצליחו במשימות בצורה היעילה ביותר.

בדיקות פסיכולוגיות יכולות להיות כלי מיון נפלא ליחידה מיוחדת שהביקוש להתקבל אליה הוא רב, קרי, שיש הרבה מועמדים לשירות בטחון המבקשים לשרת בה והצבא מבקש לזהות את המועמדים המתאימים ביותר בדרך החסכונית ביותר.  דוגמא נפלאה היא הביקוש הרב שיש ליחידת דובדבן. יחידה זו, הנהנית מהילה סביב הפעילות שלה, זוכה לביקוש רב מצד המועמדים הנמצאים במערך הלוחם להתקבל לשורותיה. אופי היחידה המיוחד ודרך פעולתה בוודאי מעוררים דמיון רב בקרב המועמדים לשירות בטחון. דובדבן זוכה לשיעורי ביקוש גבוהים, אך בהיותה יחידה מיוחדת, קטנה ואיכותית, ההילה שנוצרה סביבה אפשרה לה לבחור את המתאימים ביותר מבין המבקשים לשרת בה. הדבר הוביל לבניית מערך מיון משוכלל שבו הדרישה לשרת הובילה לתהליך מיון זה. ככל שעבר הזמן הביקוש גדל ועמו איכותו של המיון. כשיש הרבה מועמדים, ברור שהצבא יעדיף את המתאימים ביותר. בחילות השדה, לדוגמא, צנחנים, גבעתי וגולני מערך המיון מצומצם בהרבה. לא בגלל שאין צורך בחיילים איכותיים, נהפוך הוא, אלא בגלל שכמות החיילים הנדרשת רבה.

הנה כמה עצות שיסייעו למועמדים לגבש הבנה באשר ליכולתם להצליח במבחני המיון.

היה מציאותי:

אם אתה לא בכושר טוב, אם אתה לא ממש מבריק בלימודים ואתה דווקא מתאמץ, אם אתה אוהב להיות בבית במקום לרוץ בשטח ולעסוק בספורט כל היום ובכל זאת אתה רוצה להתקבל לסיירת מובחרת, משהו לא ממש מתאים במשוואה. גם אתה רואה את זה? סביר להניח שהכלים הממיינים יעלו על זה בסופו של דבר.

 

בקש לדעת מה צפוי לך בעת המבדקים:

מבחנים פסיכולוגיים יכולים להיעשות הן בחדר ממוזג והן על הג'בלאות תוך כדי ריצה או סחיבת אלונקה. הבינו מה נדרש מכם עוד בטרם תשתתפו במבחנים. בקשו ללמוד את המבחנים בקפידה כדי להיות בטוחים שהעניינים יסתדרו היטב מראש ולא לאחר מכן. שם יהיה הדבר מאוחר מידי. במבחני נייר ועיפרון קראו את הוראות הבדיקה בזהירות רבה למדו ככל שאתם יכולים על סוגי השאלות, העיתוי הנדרש, ומטרת המבחנים  שיינתנו לכם.

 

מבחנים כתובים:

מבחנים פסיכולוגיים יכולים להיות כתובים (עט ונייר), במחשב, או שילוב של השניים.

בעוד שרוב הבדיקות תתקיימנה בעודך יושב ליד שולחן, אפשרי גם שיינתנו מבחנים פסיכולוגיים תוך משימת עבודה, או אפילו בשיתוף מועמדים אחרים.

זמן ממוצע לבדיקה הוא בערך 25 - 15 דקות אבל זה משתנה בהתאם לסוג הבדיקה. גם העיתוי יכול להיחשב כחלק מההערכה של השלמה או אי השלמת בדיקות מסוימות.

אם יש לך קושי פיזי זמני  שעשוי להשפיע על היכולת שלך לקחת בבדיקה, שתף את הבוחנת מראש. הבוחנים עשויים להיות מסוגלים לארגן מחדש את תהליך הבדיקה להתאמה לצרכים שלך.

 

אל תתלבש ברישול.

אתה מתחרה עם אנשים אחרים, כל חלק קטן שבך קשור גם לאישיות שלך. האם יצא לך לראות איש צוות אוויר עם כרבולת אדומה?הבוחנים לוקחים את המבחנים שלך ברצינות. קח גם אתה אותם באותו האופן.

במבחני הגיבוש הבא עמך את כל מה שנתבקשת. ואם נתבקשת לא לבוא עם מלווה ליום המבחנים, אל תבוא עם מלווה.

 

בוא למבחנים עם הגישה הנכונה:

אולי תמצא את המבחנים הלו לעיתים מוזרים או מגוחכים, אולי התחושה שלך בעת המבחנים שאתה נדרש להיות מאולץ, אולי תיתקל במסרים חדשים, כל אלו ועוד יכולים להקשות על הצלחתך וליצור חוסר הזדהות עם המבחנים הללו  או אפילו סלידה מהשימוש במבחנים כאלה כדי למיין אנשים, אבל עליך להיזכר למטרה שאתה שם. סביר להניח שהמבחנים הללו לא מטופשים או מוזרים כפי שאתה חושב לעצמך. זכור שאלו המבחנים שעומדים בינך לבין שירות מרתק ומאתגר שאתה שואף לו.

 

שימוש בשעון.

מבחנים מסוימים עושים שימוש בממד הזמן כמדד להצלחה או ליצירת לחץ על הנבחן.  תרגול  מבחנים כשהם תחומים בזמן יכין אותך למיומנות לענות על שאלות רבות בזמן מוקצב תוך שיפור הדיוק והמהירות.

 

הרחב את תחומי הלימוד מעבר לנדרש.

מבחני המיון בודקים את מה שאתה יודע. את דרך החשיבה שלך, את הידע שלך על העולם. אלא מה?

על כן חקור ולמד את התחומים הרלוונטיים. אם אתה מועמד לקורס הטיס, לא יזיק אם תלמד קצת אודות המסלול הצפוי לך, על תולדות החיל, הכשירות המבצעית שלו בתקופה האחרונה, אירועים בולטים שבהם חיל האוויר השתתף בהם וכיו"ב. ידע זה ישמש אותך כשתישאל על שאלות כלליות במהלך המבחנים אולם, תהיה לכך השלכה אחרת, שבוודאי לא ציפית לה: חקר הנושא יקרב אותך יותר לתהליך המיון ולתפקיד המיועד ויגביר את ההזדהות שלך עמו. המוטיבציה של המועמד נמדדת בצורות שונות. החל ממבחני המיון הכתובים דרך הגיבוש המפורסם ולמעשה לאורך כל תקופת השירות הצבאי.

יצא לנו כבר לאמן מועמדים ליחידות המובחרות שמלמד פנטזיה לא ידעו דבר וחצי דבר על היחידה המיועדת, על התפקיד ועל הצפוי להם. יתרה מזו. הם נשבעו לא פעם אחת שהם "מאוד מאוד" רוצים. יתכן וכך הדבר, אך עבור הבוחנים, חוסר הלימה בין מוטיבציה מוצהרת לבין עשיה בפועל מעיד משהו על המועמד. הלא כן?

 

הגע למבחני המיון עם הגישה הנכונה

יכול להיות שבמהלך הלימודים בתיכון פיתחת אנטי אמיתי נגד מבחנים ונגד בדיקות. אולי עבורך, המילה פסיכולוג מיועדת ל"פסיכים" בלבד, או שבדיקות רפואיות מקיפות מטרידות אותך וגורמות לך לחוסר נוחות כללית. העניין הוא שאת כל התפיסות, ההתנגדויות והרעשים שיש לך, אתה מתבקש להשאיר בצד.

המבחנים הללו הם החוצץ בין שירות מרתק, מרגש ורווי אתגרים לבין שירות בתפקיד אחר שבו לא תהיה לך האפשרות להכיר מקרוב אחר המגבלות האנושיות שלך. על כן, עליך לאמץ לעצמך גישה שונה. שבה, המבחנים הללו מבורכים, שאתה מוכן ומזומן לשתף פעולה ולשים את עצמך למאכל בידי הבוחנים. הם ממילא לא מתעניינים בך בגלל הפנים היפות שלך, אלא, כי הם חלק ממערך מיון משוכלל שתפקידו לזהות את המתאימים ביותר. בנה לעצמך את הגישה הנכונה והיה נחוש לעבוד קשה ולתת מעצמך את המיטב. סביר להניח שתצליח לעשות כן טוב יותר כאשר תתמיד בגישה זו ולא יהיה זה דחף רגעי.

 

רענן את כישורי המתמטיקה שלך.

חשבת פעם למה מבקשים ממך לפתור תרגילי חשבון שאין בהם שום שימוש ישיר בחיי היום יום? כמה פעמים השתמשת עד עתה בחייך בחפיפת משולשים או בחישוב לוג של מספר? סביר להניח שלא ממש. הלא כן?

העניין הוא שלא המספרים והתוצאות הם הסיבה לכך אלא, דרך החשיבה שפיתחת ואימצת. הקישורים הקוגניטיביים שבנית לעצמך הם הדבר האמיתי. כי אנחנו כבר יודעים להצביע על היכולת של האדם להקיש מדבר אחד לתחום אחר לחלוטין. תרגילי חשבון מסוגים שונים מאפשרים לך לחשוב בצורה נוספת, לחפש את הפתרון בצורה מסוימת אך גם לפתח אצלך את היכולת לבנות דפוסי חשיבה מתקדמים.

אנשי צוות אוויר או חובלים כמו נושאי תפקידים מיוחדים אחרים, נדרשים לחשיבה לוגית ללא הרף. היכולת להקיש ולהשתמש בידע שלהם היא לחם חוקם. על כן, אהוב בעיות, אחוזים, שברים פשוטים ועשרוניים, פרופורציות, יחסים וקשרים מספריים. זה זמן לחזור לשאלות מסוג זה ולחזק את הידע

אלו הם רק חלק קטן מהדרכים להיערך למבחני המיון ליחידות המובחרות.

בקש לעצמך לעבור הכנה למבחני המיון. הכנה על ידי "מתגייס" תאפשר לך לבוא במיטבך למבחני המיון.

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

רן אדוני, הוא מאמן בחברת "מתגייס" – העוסקת בהכנת מועמדים למבחני המיון ליחידות העילית של צה"ל. הכנסו לאתר : www.mitgayes.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מתגייס

מאת: מתגייסצבא וביטחון14/11/12744 צפיות
מדוע המערך הצה"לי יצר כל כך הרבה מבחני מיון שונים במהותם ובאופיים אחד מהשני וכיצד יכולים המבחנים הללו לאפשר לבוחנים להסיק האם המועמד יתקבל או לא ליחידה הרצויה.

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12894 צפיות
מבחני המיון לקורס הטיס ארוכים ומורכבים. את מרבית המבחנים עוברים המועמדים ביחידת הרפואה האווירית. השלב הראשון הוא סדרת מבחנים ממושכת.

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12763 צפיות
הפרופיל האישיותי של מועמד לצוות אויר מתחיל להיבנות כבר מהצו הראשון. לאורך כל התהליך, המבחנים, ירפ"א א', ב' וגם ג', הגיבוש וגם במהלך הקורס, הצוער נבחן ונמדד. לא סתם מקצוע זה הנו חוד החנית של צה"ל

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12723 צפיות
מחקרים, שנעשו לטייסים במבחנים קוגניטיביים וסריקות MRI הראו שישנם הבדלים משמעותיים במוחם של טייסי קרב בהשוואה לאחרים. המשמעות היא שהכנה מתאימה למבחנים לירפ"א של המועמד עשויה לשפר משמעותית את סיכוייהם.

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12687 צפיות
לפניכם מאמר המתמצת את הצורך בהכנה למבחנים. כל מבחן. מרגע שתקראו את המאמר הבא, תוכלו להבין את משמעות ההכנה למבחנים. בהכנה למבחני המיון לצוות אוויר, נבחנים המועמדים במבחנים שאינם מוכרים ולמעשה עלומים.

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12800 צפיות
מבחני המיון אין תפקידם לגרום לך לעבור את המבחנים. זוהי התוצאה. אבל זוהי לא המטרה. במיוחד אם אתה מועמד לצוות אוויר בחיל האוויר.

מאת: מתגייסצבא וביטחון26/10/12669 צפיות
אחד התפקידים המרכזיים המוטלים על מוסדות החינוך הוא לטפח את המעורבות החברתית ולעודד תפקידי שירות למען הקהילה, החברה והמדינה. הכנה לצבא אם כן, אינה רק כושר. הכנה טובה כוללת רכישת כלים קוגנטיביים מתאימים

מאמרים נוספים בנושא צבא וביטחון

מאת: shlomy צבא וביטחון29/03/18516 צפיות
חוקרים פרטיים לא פועלים רק באזורים מקומיים, חקירות זה תחום שיכול להגיע למספר מדינות בעם מדובר על חקירות נכסים או אנשי ציבור וחשוב לדעת איזה משרד חקירות עשיו להביא עבורכם את התוצאות המשמעותיות

מאת: רוני הכהןצבא וביטחון15/03/17855 צפיות
עד כמה שונה הדיון בנושאים צבאיים ואחרים במסגרת המשפטית הצבאית? קראו את הדברים החשובים הבאים.

מאת: דוד דרומרצבא וביטחון19/03/151608 צפיות
מי – מרכז לזהות המורכב ממוסיקאיות שמפעילות הרכב מוסיקלי, שעוסק בהדרכה בנושאי "זהות יהודית וציונית" בשילוב נגינה של יצירות מוסיקליות מוכרות ומקוריות.

מאת: דוד דרומרצבא וביטחון19/03/151097 צפיות
מי – מרכז לזהות המורכב ממוסיקאיות שמפעילות הרכב מוסיקלי, שעוסק בהדרכה בנושאי "זהות יהודית וציונית" בשילוב נגינה של יצירות מוסיקליות מוכרות ומקוריות.

מאת: sharondan80צבא וביטחון17/02/151496 צפיות
אין אחד שלא מכיר את אנשי החליפות השחורות הצמודים לאיש חשוב עם המבט החתום בעיניים והמיקרופון באוזן. מדובר באנשים אשר תפקידם הוא אבטחת אישים.

מאת: דוד כהןצבא וביטחון27/02/147704 צפיות
כיצד מתייחסים חוק השיפוט הצבאי וצה"ל לביצוע עבירות ביטחון העלולות לפגוע בביטחון המדינה.

מאת: אברהם פכטרצבא וביטחון08/12/137243 צפיות
עצומה של 200 קצינים בכירים ביותר של צה"ל, מכל המלחמות והתקופות, פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרישה לתקן עוול היסטורי שנעשה לדדו. וועדת אגרנט הפילה על צה"ל ועל הרמטכ"ל, את כל תיק הכישלון ההתחלתי, עת פרוץ מלחמת יום הכיפורים 1973, למרות שבתוצאה הסופית מדובר בניצחון גדול. בין החותמים: אהוד ברק, מופז, דיכטר, חלוץ, קהלני (גיבור ישראל), יאנוש בן-גל ועשרות אחרים בכירים ולוחמים מצטיינים מכל החילות. אחרי 40 שנה – הגיע העת – לתקן ולהעמיד דברים על דיוקם ההיסטורי והצבאי.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica